Mexiko

MEX

Mexiko

Informace o zemi

Mexiko je krásnou zemí s monumentálními památkami mayské a aztécké kultury, krásným písčitým pobřežím a teplým mořem. Už samotný název tohoto amerického státu odkrývá dobrodružství, žhavé slunce, ale i zasněžené horské masivy, chilli, tequilu, margaritu, sangritu, koloniální minulost a indiánskou tradici. Mexiko představuje nejvýznamnější stát Latinské Ameriky, s historií delší než 6 tisíc let, jejíž tradiční mýty a rituály původních indiánských kmenů Aztéků, Mayů a Toltéků se fascinujícím způsobem spojily s křesťanstvím. Pobřeží Mexika jsou nížinná, někde s lagunami. Tyrkysové vody Karibiku a sytě modré Cortézovo moře lemují bílé písečné pláže. Většinu země však zaujímají vysoké Kordillery. Severní pouště a polopouště směrem k jihu přecházejí v savany a tropické lesy. Nejjižněji položený, tropický poloostrov Yuacatan je tvořen vápencovou plošinou s krasovými tvary. Tato přírodní rozmanitost spolu s kombinací španělských a indiánských prvků dělá z Mexika stále oblíbenější cestovatelskou destinaci.

Informovat o zájezdech do Mexika?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 964 375 km²
Obyvatelstvo: 110 milionů obyvatel
Hlavní město: Ciudad de Mexico
Jazyk: španělština
Měna: Mexické peso. Jedna setina pesa jmenuje centavo.
Náboženství: Obyvatelstvo je katolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 52
Důležitá telefonní čísla: Policie tel. 060, první pomoc tel. 065 nebo 066, hasiči tel. 068

Objevte s námi Mexiko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala
321 Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala

Říše Mayů a pláže Karibiku

16.11. - 30.11.2024
+ další 1 termín
15 dní
To nejlepší z Mexika
322 To nejlepší z Mexika

Nejkrásnější pyramidy a pláže

5.10. - 20.10.2024
+ další 3 termíny
16 dní
Mexiko a Día de Muertos
322M Mexiko a Día de Muertos

Pyramidy, pláže a nejbarevnější svátek mrtvých

25.10. - 9.11.2024
16 dní
Zážitkové Mexiko
326 Zážitkové Mexiko

Přes aztécké památky až k oceánu

25.1. - 8.2.2025
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země, s možností prodložení o dalších 90 dní.
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Spojených států mexických
V Jirchářích 151/10
Praha 1 110 00
Telefon: 00420-283 061 530 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Celé Mexiko má elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Mexiko má velmi drahé mezinárodní hovory. Nejlevnější je používat telefonní kartu. Další možnost je využití casetas de teléfono, což jsou telefonní kanceláře, kde za vás navážou telefonní spojení. Jedna minuta hovoru do Evropy stojí asi 4 USD. Místní hovory jsou velmi levné. Meziměstské hovory je nejlépe realizovat pomocí telefonní karty.
Internet: Mexiko je vyspělou internetovou zemí a internet je zde velmi rozšířen. V žádném větším městě nebudete mít problém najít internetovou kavárnu a úroveň služeb je obvykle vynikající. Ovšem v turistických oblastech mohou být ceny vysoké.
Pošta: Pošta v Mexiku funguje poměrně spolehlivě a trasu Mexiko - Evropa zdolá zásilka tak do dvou týdnů. Mexická pošta je poměrně spolehlivá. Pošty jsou otevřeny obvykle od pondělí do pátku 9:00-18:00 a v sobotu 9:00-12:00.
Očkování: Povinné očkování: Mexiko nevyžaduje žádné povinné očkování. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Běžně se jídla podávají v restauracích, ovšem snídani nebo lehký oběd je možno si objednat i v kavárnách. Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. Skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem. K jídlu se běžně pije voda nebo pivo. Velmi dobré pivo je například Sol nebo Corona nebo Dos Equis. V Mexiku se prodává celá řada čerstvých džusů jugos. Nejběžnější jsou džusy z pomeranče nebo mrkve.

Podnebí

V Mexiku je tropické klima. Celoročně je zde velmi příznivé počasí. Průměrné teploty jsou kolem 28 stupňů. Mexiko je velká země a je těžké jednoznačně říct, jaké bude kde a kdy počasí. Turisté můžou navštívit Mexiko celoročně.

Mexiko - Fotogalerie

Zažijte Mexiko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Mexika

Kam se vydat

Ciudad de México (Mexico City)

Je hlavním městem, leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2 000 m.) a je největším městem v zemi. V současnosti se odhad obyvatel pohybuje mezi 27 - 28 miliony obyvateli, a to jak v samém městě, tak ve velmi zalidněných příměstských oblastech. Ciudad de México patří mezi města s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí. Ve východní části města se lidé potýkají s chudobou, nezaměstnaností a nedostatkem jídla a pitné vody. Mezi největší chudinské čtvrtě patří například Nezahualcóyotl (1,5 miliónu obyvatel). Západní část je rájem boháčů, oplývající blahobytem. Široké bulváry lemují řady stromů. Centrem města je náměstí Zócalo a náměstí Tří kultur. Ciudad de México jako jedno z největších měst na světě trpí stejnými problémy jako jiná světová velkoměsta. Hlavním problémem je znečištění vzduchu a vody, nedostatek pitné vody, chudoba.
Katedrála Metropolitana na severní straně náměstí byla postavena Španěly v roce 1520 na místě aztéckého Tzompantli. Jen několik kroků východně od katedrály leží Templo Mayor, teprve nedávno odkrytý důležitý aztécký chrám a muzeum vystavující vzácné artefakty historie.
Alameda, dříve jedno z aztéckých tržišť je dnes krásným zelenavým parkem. V ulicích, které se linou v jeho okolí, najdete velké honosné koloniální domy, mrakodrapy, milé kavárny, restaurace, obchody a tržiště.

Tula

Leží nedaleko hlavního města, které bylo vystavěno na vysokém horském hřebenu. Nepřehlédnutelná je čtyřstupňová pyramida B, jak ji označili archeologové. Indiáni jí říkali Tlahuizcalpantecuhtli, což znamená Jitřenka nebo Venuše. Na vrcholu pyramidy stojí čtyři pětimetroví kamenní atlanti, představující toltécké válečníky. Nedaleko je také Hlavní pyramida, za návštěvu stojí i Sloupová chodba, palác Quemado nebo míčové hřiště.

Tenochtitlán

Byl údajně založen v roce 1325 aztéckými kočovníky ze severu a k jeho budování se váže legenda o putování Aztéků z pravlasti Aztlanu pod vedením boha Huitzilopochtliho. Město bylo vystavěno na ostrově uprostřed slaného jezera a s pevninou bylo spojeno náspem. Později spojovaly ostrov s pevninou další dlouhé hráze a akvadukty, které vedly z okolních hor pitnou vodu. Plocha města byla rozšiřována díky umělým ostrůvkům, které obyvatelé vytvářeli otepmi rákosí a navršené hlíny. Do takto vybudovaných miniostrůvků byly sázeny stromy, které svými kořeny prorůstaly na dno mělkého jezera a tak je kotvily. Jezero bylo díky usilovnému budování hrází a ostrůvků protkáno celou sítí spletitých kanálů, po nichž se na loďkách dopravovalo vše, lidé i náklad. Ve své době se jednalo o jedno z největších měst světa, v době příchodu prvních Evropanů byla odhadovaná populace jistě vyšší než 100 tisíc lidí. Uprostřed Tenochtitlánu byla dvojice pyramid s chrámy zasvěcenými bohům Tlalocovi a Huitzilopochtlimu a paláce panovníků. Město mělo čtyři čtvrtě zvané „calpulli" a každá měla svého božského patrona. Na základech Tenochtitlánu dnes najdete hlavní město státu Mexiko (Ciudad de México) a na základech hlavního chrámu byla ihned po dobytí města Španěly vystavěna katedrála.

Popocatépetl 

Je sopka v centrální části Mexika, ležící zhruba 72 km severovýchodně od Ciudad de México. Je určitě nejznámějším a po Pico de Orizaba (5 610 m) druhým nejvyšším vrcholem, který Mexiko nabízí. V současné době bývá často aktivní. Jméno Popocatépetl pochází z původního indiánského jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca (kouřit) a tepētl (hora), tedy kouřová hora. Popocatépetl je spojen 3 000 metrů vysokým sedlem Paso de Cortéz s druhým vulkánem Iztaccíhuatl (5 230 m).

Pico de Orizaba 

Je s 5 636 metry nejvyšší horou Mexika a třetím nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. Nachází se 120 km na západ od města Veracruz ve východní části země.
Mexiko má tři neustále zasněžené vrcholy - Citlaltépetlu je jeden z nich, ostatní jsou Popocatépetl a Iztaccíhuatl.

Cancún

Je pobřežní město na poloostrově Yucatan, je jedním z vyhledávaných turistických komplexů, kterými Mexiko láká turisty. Vynikající poloha, celoročně příznivé klima, nádherné bílé písečné pláže omývané Karibským mořem - místo ideální pro všechny druhy vodních sportů. V oblasti se nachází nejvýznamnější mayské archeologické lokality - Chichen Itza, Uxmal, Palenque a Coba.

Acapulco

Je město a důležitý přístav na pobřeží Tichého oceánu v mexickém státě Guerrero. Leží 300 km jihozápadně od Ciudad de Mexico. Město se rozkládá okolo velkého polokruhového zálivu. Acapulco je známo především jako turistické letovisko. V současnosti ve městě žije více jak 630 000 obyvatel. Je to jedno z nejnavštěvovanějších mexických měst. Pokud ale neberete Mexiko jen jako místo k odpočinku na pláži, pak rozhodně není ideálním místem pro zábavu. Na východ od Acapulca leží Monte Alban, velký komplex obřadních budov na stejnojmenné hoře. Je starý téměř tři tisíce let a archeologům dodnes motá hlavu. Velmi zvláštně postavené chrámy totiž nemají žádnou ze stran stejnou, stejně je tomu i s jednotlivými úhly. Stěny jsou navíc hustě popsané hieroglyfy, které se dodnes nepodařilo rozluštit.

San Cristóbal de las Casas

Je kouzelné koloniální město ležící v pohoří Chiapas v nadmořské výšce 2 100 m. Bývalé hlavní město státu Chiapas je charakteristické všudypřítomnými Indiány v dlouhých vlněných tunikách a slaměných kloboucích. V centru města se nachází jedno z nejbarvitějších tržišť v Mexiku, kde Indiáni nabízejí své typické výrobky.

Chichén Itzá

Zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Taxco

Je staré, koloniální mexické město ve státě Guerrero známé pro svou těžbu a zpracování stříbra. Město se nachází 200 km jihovýchodně od Ciudad de Mexico na staré cestě do Acapulca. Nadmořská výška města, které se nachází v pohoří Sierra Madre, je 1800 m. Již od koloniálních dob se v Taxcu těžilo stříbro. V dnešní době se však těžba komerčně nevyplácí a město je známé především díky výrobkům ze stříbra, které se ve městě prodávají v mnoha obchodech a stáncích. Město je postaveno na úpatí hory a strmé uličky s krásnými koloniálními domy jsou jednou z mnoha turistických atrakcí.

Palenque

Na úpatí hor poblíž pobřeží Mexického zálivu se skrývá pozoruhodný archeologický komplex Palenque, který byl centrem rozsáhlé Mayské říše v období 500 – 800 n.l.. Je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Palengue je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas. Dominantou je Chrám Nápisů, impozantní devítistupňová pyramida, která svým půvabem směle soupeří se skvosty starého Egypta. V jejích útrobách se nachází pohřební krypta vládce Pacala, který z Palenque v 7. století vládl mocné mayské říši. Dalšími významnými stavbami Palenque jsou Chrám slunce, Chrám kříže kříže (s nástěnnou malbou boha smrti v jaguáří kůži) a Chrám listového kříže. Ústřední stavbou je Palác s vyhlídkovou věží a komplexem dvorů, galerií a dalších prostor. Každý z nich má vlastní svatyni s hieroglyfy, maskami a sochami. Žádná z nich ovšem není tak impozantní, jako Chrám nápisů.

Uxmal

Pokud budete chtít nahlédnout do tajů mayského života, navštivte Uxmal (asi 80 km od Méridy). V oblasti se nachází několik staveb – pozůstatků klasického mayského období (7. – 10. století n. l.). Patří mezi ně Kouzelníkova pyramida, Guvernérský palác, Želví palác, Palác vládce nebo Klášter jeptišek.

Související článek

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

1. Tajuplný Tikal a mayská kultura Jedním z nejznámějších a jistě i největších lákadel je starobylé mayské město Tikal, které se ukrývá v džungli na severu země. Rozlehlé město postavené v 6.století př.n.l. bylo střediskem největšího mayského státu. V 10.století n.l. však Mayové město najednou opustili a pyramidy postupně zarostly hustou vegetací. I když archeologické výzkumy začaly již v roce 1956, dodnes je množství staveb stále ukryta pod nánosy hlíny a zeleně. Nad Tikalem se tak vznáší atmosféra tajemna a spousta nezodpovězených otázek. Mayové ale z Guatemaly nevymizeli. S potomky starých Mayů se na cestě Guatemalou určitě potkát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)