Barma

MMR

Barma

Informace o zemi

Barma je prastarou kulturní zemí, ležící na křižovatce velkých civilizací Asie. Dodnes patří mezi nejtajemnější destinace světa. Odedávna patří do sféry indického vlivu. Barma byla přejmenována v roce 1989 na Union Myanmar, název Myanmar užívali původní obyvatelé dávno před tím, než ji Britové nazvali Barmou. Je nazývána také Zlatou zemí a to nejen pro zlaté pagody, ale i díky nerostnému bohatství a úrodné půdě. Žijí zde desítky rozmanitých etnických skupin. Naprostá většina obyvatel dosud žije tradičním způsobem života nepoznamenaným západní civilizací. 

Informovat o zájezdech do Barmy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 676 000 km²
Obyvatelstvo: 48 milionu obyvatel
Hlavní město: Rangoon (Yangon)
Jazyk: barmština
Měna: myanmarský kyat (= 100 pyas) (MMK)
Náboženství: buddhismus (89 % obyv.), křesťanství (5 %), islám (4 %)
Národnostní složení: Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5,5 hodiny
Mezinárodní předvolba: 0095, mobilní 00959
Důležitá telefonní čísla: záchranka: 192, požárníci: 191, policie: 199

Objevte s námi Barmu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Pět zemí jihovýchodní Asie
204 Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

9.11. - 27.11.2024
+ další 1 termín
19 dní
Thajsko - Barma (Myanmar) - Laos
205 Thajsko - Barma (Myanmar) - Laos

Památky, příroda i pláže

9.11. - 23.11.2024
15 dní
Barma (Myanmar)
207 Barma (Myanmar)

Zlatá země kontrastů a buddhistických tradic

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: K vstupu na území Myanmaru je vyžadován cestovní pas. Pas s vízem je běžně kontrolován nádražích, v hotelech apod.
Víza a režim vstupu:  Ke vstupu do země je zapotřebí pas platný nejméně 6 měsíců a vízum. Od října 2014 je možné získat online eVisa pro turistické cesty s pobytem max. 28 dní. Předem si cestující vyřídí approval letter, na jehož základě mu vízum bude vlepeno do pasu po příletu do země. https://evisa.moip.gov.mm/
Tento typ víza lze využít, pouze pokud cestující vstupuje do země letecky /letiště v Yangon (Rangúnu), Mandalay, Nay Pyi Taw a vízum je platné pouze pro 1 vstup.
Platnost: 90 dní od vystavení na pobyt do 28 dní od vstupu.
Poplatek ambasádě: 50 USD

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektrická síť pokrývá pouze části střední a východní Myanmy, většina elektřiny je dodávána jedinou hydroelektrárnou v Lawpitě. Okrajová místa Myanmy jsou elektrifikována místními generátory či malými hydroelektrárnami. Výpadky proudu jsou běžné. Napětí 230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou většinou s třemi zdířkami do trojúhelníku, objevují se i thajské s 2 zdířkami.
Telefon: Mobilní telefony, jinde v Asii běžné, jsou v Myanmě velkou vzácností a dovolit si je mohou jen ti nejbohatší. Mobilní telefon je zde však dobrý akorát jako budík, protože roaming je zablokovaný. Telefonní automaty tu také nejsou, místo toho se zavolá z pevné linky místních zprostředkovatelů, jenž mají na stolech několik přístrojů.
Internet: Internetových kaváren v Barmě je poskrovnu, jejich počet však pomalu roste. Přestože vláda přístup na nežádoucí servery omezuje, je to společně se zahraničním rozhlasovým vysíláním v podstatě jediný způsob, jak udržovat kontakt s děním ve světě. Na některých hotelech je již nyní wifi připojení.
Pošta: Pošta v Myanmaru funguje, ne vždy mají i známky. Ovšem do Evropy se zásilka dostane tak asi za měsíc.
Očkování: Povinná nejsou žádná očkování.  Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Barmská kuchyně hojně používá maso. Velké jídlo stojí v hospůdce kolem relativně malý peníz a ve stánku na ulici zaplatíte ještě méně. Jídlo je obecně mnohem levnější než v sousedním Thajsku, jeho chuť ale prý bohužel s thajskou kuchyní vůbec nemůže soupeřit. Okusit byste měli skvělé pivo Mandalay beer a domácí palmové víno htayei, za návštěvu stojí typické barmské čajovny.

Podnebí

Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Barmy je podzim a zima, kdy zde neprší a teploty jsou na snesitelné úrovni. Koncem května přichází deštivý monzun, který je ale stejně jako v sousedním Thajsku poměrně slabý. Pokud vám nevadí občasné odpolední lijáky, můžete se proto do Barmy vypravit i přes léto. Monzun končí v říjnu, kolem Vánoc pak nastává vrchol turistické sezóny. 

Barma - Fotogalerie

Zažijte Barmu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Barmy

Kam se vydat

Rangún (Yangoon)

Dnešní hlavní město Barmy nabízí především chrámový komplex Švedagon se stometrovou zlatou pagodou a řadu dalších buddhistických památek. K vidění je i několik muzeí a parků a jezera Kandavgij a Inya. Z Rangúnu můžete podniknout výlet do delty řeky Ayeyarwady (Iravádí). Hlavní zásluhy na místní architektuře mají Britové, kteří celé město přestavěli poté, co ho předtím sami během britsko barmským válek poničili. O skutečnou dominantu  Yangonu se však zasloužili domácí stavitelé , impozantní Schwedagonskou pagodu nemůžete přehlédnout. Podle legendy právě v těchto místech nalezli dva bratři místo pro uložení osmi Buddhových vlasů, které přivezli z jedné ze svých obchodních cest. Uložení vlasů, získaných od samotného Buddhy, prý bylo doprovázeno mnoha podivnými jevy –  ozývaly se neobvyklé zvuky a  slepým a hluchým se vrátily jejich smysly.Samotná pagoda má však osudy spíše pohnuté. Pronásledovalo ji zemětřesení, oheň a Britové se zase odtud pokusili odvézt třiadvacet tun vážící zvon. Když jim spadl do řeky nabídli domorodcům, že ho mohou zase do Schwedagonu vrátit, pokud ho dokáží vylovit. Legenda určuje stáří stometrové pagody na 2500 let, odborníci však dobu jejího vzniku kladou do šestého až desátého století našeho letopočtu. Schwedagonská pagoda  není pouhým  místem náboženských aktivit, v jejím areálu se konalo i jedno z masových shromáždění vedených nejpřednější disidentkou země,  Aung San Suu Kyi, které požadovalo demokratické reformy.

Bago 

Staré město s několika buddhistickými stúpami, kde je mimo jiné největší pětapadesát metrů dlouhá socha ležícího Buddhy na světě.

Mandalay 

Královské město z 18. století (nazývané také Srdce Barmy), kde kromě mnoha klášterů najdete i pevnost, královský palác a velké barevné tržiště. Kolem Mandalaje je několik menších královských sídelních měst (Amarapura s nejdelším dřevěnným mostem na světě, Sagaing, Ava či Mingun s obrovskou pagodou puklou po zemětřesení). V Mandalayi si snadno můžete pronajmout vlastní dopravu, do Minguinu se můžete vydat lodí. Bývalé královské město Amarapura je známé především svým týkovým mostem U Bein, který se klene přes jezero Taungthaman.V nedalekém klášteře Maha Ganayon Kyaung žije několik tisíc mnichů. Bývalým hlavním městem je také Inwa, známá jako Awa, s týkovým klášterem Bagaya Kyaung a třicetimetrovou strážní věží Nanmyin. Uvolněný Sagaing je domovem několika tisíc mnichů a nachází se zde několik set pagod, nejznámější z nich je Kaunghmudaw paya. Hezká vyhlídka se otevírá z kopce Sagaing.  V Minguinu se nachází obří Minguin paya, která  měla být  největší pagodou na světě. Přestože plány jejich tvůrců nebyly naplněny a byla těžce poškozena zemětřesením, jsou I  pouhé zbytky  dostatečně impozantní. Devadesátitunový zvon v Mingunu je označovaný za největší nepoškozený zvon na světě. Nedaleko města Monywa leží pagoda Thanboddhay paya s více než půlmilionem sošek Buddhů.Další tisíce Buddhů zdobí Bodhi Tataung, areál s dominantou téměř stopadesátimetrového stojícího Buddhy.Jeskyní chrámy se nacházejí v Hpo Win Daung.

Pagan (Bagan)

Hlavnímu městu dávné barmské říše z 11. století, které kdysi vyvrátil Kublajchán, se také poeticky říká Město čtyř milionů pagod. Jde o nejvyhlášenější barmskou cestovatelskou atrakci - na ploše několika desítek čtverečních kilometrů se dodnes zachovalo několik tisíc chrámů a stúp, které lze objet na vypůjčeném kole. Blízko Paganu je další historické město Salay a tajemná hora Mt. Popa (1518 m), obydlená duchy předbuddhistického náboženství. Z Mandalaje se do Paganu dostanete zhruba za deset hodin komfortní lodí po řece Iravádí. Místo je jedním z nejzajímavějších míst v Barmě.

Jezero Inle

Poetické místo k odpočinku, plovoucí zahrady, výlety na lodích, možnost treků do vesnic horských kmenů. Na břehu jezera leží několik chrámů.

Amarapura

Amarapura je bývalé hlavní město státu Barma a nyní okres regionu Mandalay, což je duchovní centrum buddhismu v Barmě. Název Amarapura znamená v překladu „město nesmrtelnosti“. Je ohraničeno řekou Irrawaddy na západě, městečkem Chanmyathazi na severu a starobylým městem Ava na jihu. Městečko je dnes známé především pro své tradičně tkané hedvábí, bavlnu a odlévání bronzu.

Mystická hora Popa

Nad plání za Baganem vystupuje horský hřeben, za jehož západním koncem můžete zahlédnout nejasně se rýsující obrysy přibližně 50 kilometrů vzdáleného vrcholu. Jedná se o horu Popa, tyčící se do výšky 1518 metrů nad okolní planinou. Podle barmské pověry byste cestou na horu neměli na sobě mít červené a černé oblečení, neměli byste klít, mluvit špatně o jiných lidech a rovněž s sebou nosit maso, především vepřové. Na samotném vrcholu skalního výběžku stojí malebný komplex klášterů, stúp a svatyní, ke kterým umožňují přístup klikatá, zastřešená schodiště.

Související článek

Dobří duchové Barmy

Dobří duchové Barmy

Až naše oči přivyknou lesku, zářícího z tisíců pozlacených buddhistických svatostánků, rozhlédneme se hlouběji a zjistíme, že v každičkém chrámu je koutek určený jejímu ochrannému duchovi, v každé vesnici je jeho svatyňka, dokonce i stromy mají své oltáře, kam lidé nosí obětiny pro usmíření duchů. Jedny z největších festivalů v zemi jsou nat pwe, při nichž transvestité jako spirituální media poskytují zábavu i duchovní povzbuzení celým vesnicím. Původní animistická víra v dobré duchy náty je i po tisíciletích v Barmě více než živá. Na takto staré motorce jsem snad ještě nejela, má výkon i vizáž asi jako dvacetiletá Babeta, tentokrát al...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)