Argentina

ARG

Argentina

Informace o zemi

Argentina je druhým největším státem Jižní Ameriky. Název země je odvozen od latinského výrazu pro stříbro. Rozkládá se od Ohňové země přes Patagonii až k hranicím Amazonie. Sněhem pokryté vrcholky And, vodopády, jezera, ale hlavně pampy pokrývající většinu území. V srdci toho všeho se nachází tepající metropole Buenos Aires. Jihoamerická Argentina, to je tango, temperamentí fotbalová utkání, vzpomínka na Evitu i nádherná příroda v čele s ďábelskou Aconcaguou. V národním parku Los Glacieres si pak budete připadat jako na cestě kolem světa. Od antarktických ledovců je to tady jen kousek na „tichomořské“ pláže i „africkou“ poušť. Argentina udivuje nejen svými přírodními krásami, ale i svými okouzlujícími městy. Žije tu mnoho živočišných druhů, v Patagonii tisíce tučňáků, na pobřeží Atlantského oceánu lze s vyhlídkovými jízdami na lodi pozorovat velryby, delfíny a při pobřeží pozorovat tuleně a mrože. Návštěvníci najdou kvalitní sjezdařské tratě na svazích And a tichá horská zákoutí, stejně jako krásné písečné pláže, kde se dá slunit. Neobyčejně krásné jsou obrovské ledovcové masy a napůl zamrzlá ledovcová jezera.

Informovat o zájezdech do Argentiny?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 766 890 km²
Obyvatelstvo: 42 milionů  obyvatel
Hlavní město: Buenos Aires
Jazyk: španělština
Měna: 1 argentinské peso (ARS) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti (2 %)
Národnostní složení: Argentinci (97 %  běloši), mestici, Indiáni
Časové pásmo: časový posun proti České republice je: - 5 hodin
Mezinárodní předvolba: 0054 , 005411 (Buenos Aires), mobilní +549
Důležitá telefonní čísla: policie: 101, záchranná služba: 107, hasiči: 100

Objevte s námi Argentinu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
30.9. - 26.10.2024
+ další 2 termíny
27 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

8.10. - 24.10.2024
+ další 2 termíny
17 dní
Pohádková Patagonie
344 Pohádková Patagonie

Přírodní krásy jihu Argentiny a Chile

29.11. - 17.12.2024
+ další 2 termíny
19 dní
Patagonie - Argentina a Chile
347 Patagonie - Argentina a Chile

Za přírodními krásami pohodlně

2.11. - 17.11.2024
+ další 2 termíny
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Argentina striktně zakazuje a přísně kontroluje dovoz jakýchkoliv živočišných a rostlinných produktů.
Při vstupu do země může být celním úředníkem požadováno prokázání dostatečných finančních prostředků pro zamýšlenou délku pobytu (cca 50 USD/den) nebo na argentinském území funkční platební kartou a zpáteční letenkou. 
Adresa konzulátu
Velvyslanectví Argentinské republiky
Panská 6
Praha 1 110 00
Telefon: 00420-224 212 448, 00420-224 212 449
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektrické napětí 220 V, frekvence 50Hz. Po celé zemi mají dva různé druhy zásuvek: dva ploché kolíky jako v USA, ale nejsou svisle rovnoběžné, nýbrž skloněné pod mírným úhlem anebo zdířky na dva kulaté kolíčky ve stejném rozchodu jako ty české, ale menšího průměru. Argentina se tedy řadí k zemím, kde budete potřebovat redukci.
Telefon: Telefonovat lze z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic (locutorio, cábinas telefónicas - bývá nepřetržitý provoz). Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční.
Internet: Argentina nabízí poměrně bezproblémový přístup k internetu, hlavně pak ve velkých městech. Internetové kavárny nazývané Locuturios najdete na každém rohu jak v Buenos Aires, tak i v dalších městech. Ceny jsou rozumné, většinou pod dolar na hodinu a připojení je stabilní.
Pošta: Pošta v Argentině funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Argentina - Evropa zdolá zásilka tak za 7 - 10 dnů. Pro zasílání mezinárodních zásilek doporučujeme používat pobočky pošty Correo Argentino (státní pošta).
Očkování: Žádné povinné očkování Argentina nevyžaduje. Doporučené očkování : Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Argentina se do jisté míry liší od těch ostatních zemí Jižní Ameriky. Zejména co se týče složení obyvatel. V převážné míře zde totiž najdeme přistěhovalce z Evropy. Od toho se taky odvíjí tamější jídelníček. Nejvíce je patrný vliv španělský a italský, ale i třeba polský, na severozápadě země zasahují do jídelníčku země i domorodí Indiáni. Také návyky stolování jsou podobné jako ve středomoří. Snídaně se často sestává pouze z mléka a croissantů. Jako předkrm si Argentinci oblíbili malé plněné taštičky empanadas. K obědu a večeři bývá hlavním jídlem maso a k němu jako příloha zeleninový salát nebo těstoviny. Ve spotřebě hovězího masa je Argentina druhá na světě. V průměru spořádá každý téměř 70 kg hovězího masa. Zdejší hovězí maso oplývá specifickou chutí a je po celém světě velmi vysoce ceněno. Nejčastější úpravou masa je grilování. V některých oblastech jím jsou téměř posedlí a grilují téměř vše, co grilovat lze. Tradiční argentinský gril se nazývá parrilla.

Podnebí

Argentina je vhodná k návštěvě v kterémkoli ročním období. Všeobecně ale platí to, že od prosince do února má Argentina léto, zatímco červen až srpen jsou měsíci zimními. V zimě se doporučuje cestovat spíše na sever- severozápad. V tomto období ustupuje období dešťů a vysoké teploty klesají. Buenos Aires, Cudo a oblast mezi Ba Rioja a Catamarca jsou nejúžasnější na podzim a na jaře. Argentina je kouzelná v tom, že se v ní můžete pohybovat v téměř všech klimatických pásech. Na severu najdete tropické horké a na jihu subarktické podnebí. Ve střední Argentině vládne mírné subtropické podnebí. Nejvíce srážek padá v Patagonských Andách, ve východním podhůří je ale podnebí velmi suché. Průměrná teplota v Buenos Aires je v červenci 9° a v lednu 23°C.

Argentina - Fotogalerie

Zažijte Argentinu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Argentiny

Kam se vydat

Argentina je po Brazílii druhou největší zemí Jižní Ameriky a osmou největší zemí světa. Název země je odvozem z latinského slova argentum (stříbro), protože když se první Evropané, ztroskotanci z nezdařené expedice vedené Juanem Díazem de la Solis, setkali s domorodými obyvateli, dostali od nich darem předměty vyrobené ze stříbra. Argentina je na severu plná obrovských pastvin, savan a zalesněných krajin El Chaco. Patagonie s náhorními plošinami zabírají jižní část. Páteř Argentiny tvoří impozantní velehorské pásmo And, které se táhnou po celé západní délce Argentiny. Argentina se může také pochlubit místem s nejnižším bodem na západní polokouli, jímž je jezero Laguna del Carbon (- 105 m).

Andy

Andy jsou nejdelším pohořím na celém světě  táhnoucí se skrze celé západní pobřeží Jižní Ameriky. Pohoří je více jak 7 000 km dlouhé a v nejširších místech dosahuje šířky 500 km. Průměrná výška toho obrovského komplexu hor je 4 000 m. Nejvyšším bodem And je hora Aconcagua (Argentina), která dosahuje výšky 6 959 m. Andy nejsou tak vysoké, jako je pohoří Himaláje v Asii, ale jsou širší a více než dvakrát tak dlouhé. Andy jsou největším a nejvyšším pohořím ležícím mimo Asii. Mezi dalšími významné vrcholy patří např.: Ojos del Salado (6 893 m, Chile), Huascarán (6 768 m, Peru), Nevado Sajama (6 542 m, Bolívie), Chimborazo (6 310, Ekvádor) nebo Cotopaxi (5 897 metrů, Ekvádor). Andy zasahují na území těchto států (od severu k jihu): Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

Aconcagua (6 962 m n. m.)

Argentina se může pyšnit nejvyšší horou Ameriky, západní i jižní polokoule. Najdete ji v západní části Argentiny. Zároveň je také nejvyšší horou mimo Asii. Aconcagua převyšuje okolní štíty až o 1 000 m. Hora a její okolí jsou součástí Národního parku Aconcagua. Na úbočích hory se nachází několik ledovců, nejvýznamnějšími jsou Polský ledovec na severovýchodě a Anglický ledovec na východě. U hory pramení řeka Aconcagua, která odtéká západním směrem a ústí do Tichého oceánu.

Buenos Aires

Buenos Aires je hlavním městem  a jedná se zároveň o největší město a důležitý přístav. Město leží na jižním pobřeží řeky Río de la Plata (známější pod názvem River Plate) a na jihovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. Buenos Aires je město silně ovlivněno evropskou kulturou. Často je také nazýváno Paříž jihu či Paříž Jižní Ameriky. Ve městě sídlí Teatro Colón, což je jedno z největších světových operních divadel. Ve městě se nachází také nespočet muzeí. Světově proslulé jsou také místní Zoologická a Botanická zahrada. Mezi další nejdůležitější místa města patří Plaza de Mayo s budovou Casa Rosada, což je prezidentský palác. Dále zde stojí např. Metropolitní katedrála a budovy zvané Cabildo. Od Plaza de Mayo se v délce 1,5 km táhne třída Avenida de Mayo až k náměstí Plaza del Congreso. Na tomto náměstí se nachází budova Congreso de la Nación (Národní shromáždění) a pomník Dvou kongresů (Monumento a los dos Congresos). Velmi zajímavým místem je hřbitov Cementario de la Recoleta, který připomíná svými hroby miniaturu města. Spousta kulturních míst je postaveno ve čtvrti Palermo, stojí zde botanická a zoologická zahrada, planetárium, dostihová dráha, hřiště na pólo a růžový sad. Nejznámějším symbolem metropole je obelisk nacházející se na ulici Avenida 9 de Julio. Oblíbeným místem turistů jsou čtvrtě San Telmo a La Boca, kde mimo jiné sídlí nejslavnější argentinský fotbalový klub, Boca Juniors. Fotbal a Argentina patří k sobě a narazíte na něj téměř všude. Buenos Aires je desáté největší město na zeměkouli.

Vodopády Iguazú

Vodopády Iguazú se nacházejí na hranici Brazílie - Argentina. Větší část vodopádů patří Argentině. V místech, kde se řeka Iguazú (portugalsky Iguaçu) blíží k soutoku s veletokem Paraná, překonávají její vody mocný geologický zlom vymezující okraj Brazilské vysočiny. A právě tato formace má na svědomí vznik vodopádů, které se díky vysokému průtoku vody a velkolepostí scenérie řadí mezi nejvíce obdivované na Zemi. Přepad je asi 2 700 metrů dlouhý, výška vodopádů dosahuje 82 m a v průměru tudy proteče každou sekundu přibližně 1 500 m3 vody (pro srovnání: je to asi 10 x více, než teče Vltavou v Praze). K malebnosti Iguazú významně přispívá fakt, že vodopádová hrana je různě zakřivená a nesouvislá, takže celek je tvořen několika desítkami dílčích vodopádů. Hluboké strži, kam se řítí vodopád, se říká Ďáblovo hrdlo. Podle indiánských legend ji stvořil bůh řeky, když se rozzlobil na své poddané.

Ohňová země

Ohňová země je souostroví u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

NP Tierra del Fuego

NP Tierra del Fuego leží přímo na pobřeží oceánu. Na území parku naleznete spoustu jezírek, lesů, divokých květin, říčky, ledovce a turistické stezky. Najdete tu různé druhy savců a ostatních zvířat jako jsou lišky, králíci, bobři, z ptáků albatrosy, racky, potápky a mnoho dalších. Z vyhlídky v parku se můžete potěšit a obdivovat překrásnému pohledu na Beagle Channel s tyčícími se vrcholky hor v pozadí.

Ushuaia

Ushuaia je hlavní město argentinské provincie Tierra del Fuego a leží na jižním pobřeží největšího jihoamerického ostrova, Ohňové zemi. Je zároveň považováno za nejjižnější město na světě. Město těží ze své polohy naproti Antarktickému poloostrovu a je základnou pro výpravy do Antarktidy. Pro Argentinu je to i důležité středisko rybolovu.

Kanál Beagle

Beagle je průliv na jihu Jižní Ameriky. Leží mezi pobřežím Ohňové země a ostrovy Navarino a Hoste. Je pojmenován po anglickém výzkumném trojstěžníku  Beagle, který jako první proplul touto spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem. Lodi tehdy velel známý mořeplavec a hydrograf Robert FitzRoy. Na palubě byl i britský přírodovědec Charles Darwin, který v letech 1831 až 1836 při své cestě kolem světa sbíral materiál pro svou evoluční teorii. Největšími přístavy v průlivu jsou Ushuaia (Argentina) a Puerto Williams (Chile).

Magalhãesův průliv

Průliv, nalézající se na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojující Atlantský a Tichý oceán. Průliv odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je významnou námořní cestou, spojující oba oceány; z důvodu nepříznivého klimatu je plavba průlivem obtížná.

Patagonie

Patagonie je označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile. Patagonie byla vždy vytouženým cílem horolezců a vyznavačů prvovýstupů. Odlehlost a nepřístupnost mnoha míst se k tomu přímo nabízí. Úchvatná příroda ještě málo dotčená civilizací a čistá krása okolní přírody okouzlí jistě i vás.

NP Los Glaciares

Je to chráněné území v Patagonii na jihu Argentiny v provincii Santa Cruz. Patří k nejznámějším NP, které Argentina má. Na západě sousedí s chilským národním parkem Torres del Paine. V roce 1981 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Park byl založen v roce 1937 pro zachování a ochranu pevninských ledovců, lesů jižních And a patagonské stepi, jeho rozloha je 4490 km². Je druhý největší z NP Argentiny. Ledovce, které se nacházejí v parku, patří k největším na jižní polokouli (s výjimkou Antarktidy). V parku se nachází hlavních 47 ledovců, mimo nich zde bylo napočítáno okolo 200 méně významných ledových mas. Ledovce v Los Glaciares se nacházejí ve výšce již okolo 1 500 metrů nad mořem. Nejvýznamnější ledovce jsou Upsala, Perito Moreno, Spegazzini. V národním parku je rozvinutá turistika. Výchozí body pro výpravy do parku jsou obce El Calafate a El Chaltén.

Cerro Fitz Roy (3405 m n. m.)

Hora má pověst nedostupného vrcholu. Přestože je její výška poměrně nevýznamná, mezi vrcholy Národního parku Los Glaciares je nejvyšší. Její strmé žulové stěny jsou technicky velmi náročné, ročně je hora slezena jen několika málo jednotlivci.

Cerro Torre (3128 m n. m.)

Hora ležící na území Národního parku Los Glaciares v Patagonii, na jihu státu Argentina. Vrchol je nejvyšším ze skupiny čtyř vrcholů: Cerro Torre, Torre Egger, Punta Herron, a Cerro Standhart. Vrchol v podobě obří skalní jehly je považován, za nejobtížnější alpinistický terén světa. Horolezci musí překonat sníh, led, tvrdou příkrou skálu i nepřízeň počasí.

Související článek

Na skok do Jižní Ameriky

Na skok do Jižní Ameriky

Peru Lima, „Ciudad de los Reyes“ neboli město králů, se pyšnila bohatým sídlem španělských místokrálů a dnes je hlavním městem Peru. Město se rozpíná, že konce nespatříte, a proto se jí přezdívá chobotnice, jejíž chapadla se plazí daleko od pobřeží do okolních kamenitých kopců. Přístav, který v Limě Španělé zbudovali, se stal nejbohatším a obchodně nejvýznamnějším městem Jižní Ameriky, překladištěm koření, ovoce, zeleniny a pochutin, s dobrou dostupností rybolovu a mořských plodů. K velké rozmanitosti kultury a gastronomie přispěly i migrační vlny v průběhu historie a tak dnes je Lima i gastronomickým centrem. Nesmíte odjet bez ochutná...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)