CK Livingstone

Cestovatelské články

Vietnam - Rýže, káva, cukrová limonáda

| Adriena Vyzulová Halasi

Vietnam - Rýže, káva, cukrová limonáda

Vietnam byl dlouhá léta rozdělen na dvě země – severní komunistickou a jižní „americkou.“ Toto rozdělení jako by bylo vidět dodnes. Sever je chladnější, lidé vážní, méně přístupní a tvrdě pracující. Jih se více podobá sousedním zemím se sluníčkem, úsměvy a tropickými plážemi. Ve všech městech panuje stejný dopravní chaos s proudy mopedů snažícími se dostat do různých směrů. Na ulicích jsou stovky obchůdků, stánků či dam s koši přes rameno, které prodávají ovoce i hedvábné šátky.

Hlavnímu městu Vietnamu, Hanoji, se přezdívá Paříž východu. Z dob francouzského kolonializmu zde zůstala stará čtvrť s úzkými uličkami i široké bulváry s elegantními secesními domy. Na každém rohu je kavárna nebo pekárna, každá čtvrť má svoje jezero a park, kam chodí místní sportovat a odpočívat.  Mezi hlavní atrakce patří Ho Či Minův komplex s jeho mauzoleem, domem kde bydlel, a muzeem. Přes dnes již známou realitu, Ho Či Min nadále požívá ve Vietnamu velké úcty jako osvoboditel národa a k jeho mauzoleu vede několikasetmetrová fronta. Před vchodem vám všechno seberou, nesmíte mít ruce v kapsách, krátké oblečení ani žvýkat žvýkačku. Sám „Uncle Ho,“ jak mu Vietnamci říkají, leží ve skleněném sarkofágu a vypadá jako vosková figurína. Dům, ve kterém žil, je prostý, v tradičním vietnamském stylu - na kůlech, pouhé 2 místnosti a krásný výhled do parku. Kromě komplexu je v Hanoji několik opravdu krásných muzeí. V tom nejznámějším, o vietnamských menšinách a jejich způsobu života, vám například ukážou loutkové divadlo ve vodě (a šňůrky nikde, jak jen se ty loutky ovládají??) nebo tradiční slaměné domy roztodivných tvarů, které se dodnes staví v některých odlehlejších provinciích.
V dostupnosti víkendových výletů jsou od Hanoje dvě známá místa: horská stanice Sapa a Unescem chráněná zátoka Halong. Sapa je proslavená svými rýžovými poli a horskými minoritami. Dojem vám ale bohužel může zkazit častá mlha a stovky nenechavých prodavaček suvenýrů. Pro autentičtější zážitek je dobré navštívit nedělní trh v Bac Ha, kousek od Sapy, který si stále zachovává tradiční ráz. Ženy v místních krojích neprodávají suvenýry, ale jídlo, cukrovou třtinu, látky a muži vám prodají koně, buvola i slepici.
Dračí zátoka Halong je asi nejfotografovanějším místem ve Vietnamu – moře s tyrkysovou vodou, ze které se příkře tyčí pískovcové skály a v nich obrovské a bohatě zdobené jeskyně. Na projížďku mezi nimi se můžete vydat na jedné z krásných, vyřezávaných lodí, sedět na její palubě a kochat se krásným výhledem. Hned vedle je ostrov Cat Ba, který je stejně malebný, ale méně turistický, se nabízí možnost koupání či noclehu v jedné z chatiček přímo na pláži.
Cesta ze severu na jih vás zavede hned do několika zajímavých historických měst: Hué, Hoi An, Nha Trang a Saigon (Ho Či Minovo město). Hué je bývalé královské město se zachovalou citadelou a královskými hrobkami. Hoi An zase kouzelné, útulné městečko, kde vám jedno z tisíce krejčovství ušije na míru skoro pravý oblek od Armaniho. Nha Trang, přímořské letovisko, kam se jezdí za zábavou a plážovými radovánkami.
Nekonečné mraveniště je Saigon se svými 5,5 miliony obyvatel. Nejzajímavější místem je asi muzeum o Vietnamské válce, které dokumentuje zločiny a masakry během této éry a její následky například ve formě zdeformovaných dětí, které se rodily po použití chemických zbraní. Oficiálně je ale „americká válka“ zapomenutá, při vydělávání peněz není čas na sentimenty a Američané jsou pro dnešní Vietnam ekonomicky přínosným partnerem.
Pro turistu, který se chce dostat mimo všechny obvyklé trasy, je jako dělané souostroví Con Dao. Představte si hornaté ostrovy s liduprázdnými plážemi a bílým pískem, obklopené světle tyrkysovou vodou, která v hloubkách přechází do té nejmodřejší blankytně modré a podmořským životem podobným akváriu. Je tu dohromady asi 5 hotelů a většinu návštěvníků (kterých je i tak minimum) tvoří sami Vietnamci, které sem posílá vláda na zotavenou. Můžete se potápět, prozkoumat ostrov na motorce či navštívit nechvalně známá vězení, která sloužila jak Francouzům, tak Američanům pro věznění a mučení politických nepřátel.
Ve Vietnamu si najdou své zejména ti, kteří mají rádi města, architekturu a historii. A také ti, kteří rádi jedí. Zdejší speciality, především ty podávané přímo na ulici, patří mezi nejlepší na světě.  Celou svou návštěvu budete dobrořečit rýži podávané na tisíc způsobů, lahodně sladké cukrové limonádě a místní super silné kávě. Nedá se jim odolat!
 

Související zájezdy

Thajsko - Laos - Vietnam
210 Thajsko - Laos - Vietnam

Památky a bílé pláže

7.2. - 2.3.2025
24 dní
Vietnam ze severu na jih
212 Vietnam ze severu na jih

Zapomenutý klenot Asie

29.12. - 13.1.2025
+ další 1 termín
16 dní
Zážitkový Vietnam
222 Zážitkový Vietnam

Etnické skupiny, příroda i gurmánské zážitky

29.9. - 17.10.2024
+ další 2 termíny
19 dní
Vietnam - Rodinné poznávání
284 Vietnam - Rodinné poznávání

Země draků pro malé i velké dobrodruhy

8.2. - 21.2.2025
+ další 1 termín
14 dní