CK Livingstone

Cestovatelské články

Solné pláně, sopky a pouště jihozápadní Bolívie

| Darja Šmídová

Solné pláně, sopky a pouště jihozápadní Bolívie

V západní části Bolívie se nachází hned několik světových unikátů vedle sebe. Jedním z nich je největší solné jezero na světě Salar de Uyuni. Kvůli nízkému počtu srážek se zdejší krajina stala polopouští, přesto vás okouzlí svou agresivní krásou.

Solná pláň Salar de Uyuni s rozlohou přes deset tisíc kilometrů čtverečních je pozůstatkem prehistorického jezera. Před více než 40 tisíci lety byla oblast Altiplana na jihozápadě Bolívie součástí obrovského slaného jezera s názvem Lago Minchín. Jakmile jezero vyschlo, zůstala po něm dvě menší jezera Poopó a Uru Uru a tak dvě solné pánve – velká Salar de Uyuni a menší Salar de Copaisa. Salar de Uyuni nacházející se v nadmořské výšce 3650 metrů dnes je obklopeno majestátními hřebeny And. 
Jedním z turisticky nejoblíbenějších ostrovů na Salaru je Isla de Pescado, který vyniká záplavou vysokých sloupovitých kaktusů. Jde ve skutečnosti o vulkanickou skálu porostlou kaktusovým lesem a obklopenou solí. Z ostrova se naskýtá nádherný výhled nejen na planinu, ale i na okolní andské vrcholky.

Další raritou jižního cípu Bolívie jsou v krajině, nepodobné té známé z obrazů Salvátora Dalího, vzácní Jamesovi plameňáci. Rodí se a žijí v nedaleké do červena zbarvené Laguně Colorada. Její nezaměnitelnou barvu má na svědomí speciální druh řas.  Nedaleko ní se skrývá další přírodní unikát zelená Laguna Verde. Její barva se v čase mění ze zelené na modrou a zpět. Díky bohatému minerálnímu složení zamrzá jen ve velmi nízkých teplotách. Nad lagunou se tyčí necelých šest tisíc metrů vysoká hora Licancábur, kam Inkové posílali mladé muže zmrznout, aby si zajistili přízeň bohů při rozhodujících okamžicích v historii jejich říše. Příroda tohoto koutu zeměkoule, vklíněného mezi Argentinu a Chile, zůstane svým návštěvníkům trvale vryta do paměti.

Související zájezdy

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
30.9. - 26.10.2024
+ další 2 termíny
27 dní
Peru - Bolívie
308 Peru - Bolívie

Po stopách Inků i dávných civilizací

13.9. - 3.10.2024
21 dní
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

10.8. - 31.8.2025
22 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

8.10. - 24.10.2024
+ další 2 termíny
17 dní