CK Livingstone

Cestovatelské články

Napříč Altiplánem

| Ludmila Puldová

Napříč Altiplánem

Nezapomenutelná cesta Jižní Amerikou vede turistu v Peru vždy nejdříve do Cuzca – bývalého hlavního města incké říše. Stinná zákoutí, úzké uličky dlážděné originálními kameny, indiánky v kloboučcích a hlavně bývalá „Zlatá zahrada“ u chrámu Coricancha překvapí každého návštěvníka. Z Cuzca se silnice kroutí až do Valle sagrado – úrodného posvátného údolí s terasovitými políčky kukuřice a prosa šplhajícími po prudkých svazích.

Ve městečku Pisaq by bylo hříchem nenavštívit trh s ručně pletenými ponči, svetry a čepičkami stejně tak jako s keramikou a koženými výrobky. Ollantaytambo se pyšní prudkými schody vedoucími k hlavnímu oltáři - hladkým kamenným deskám bez jakýchkoliv spojovacích prvků, odkud je výhled na celé údolí. Podél bouřící řeky Urubamby uhání indiánský vláček, který je pro v džungli ztracené Machu Picchu jedinou pozemní spojnicí s ostatním světem. Proč bylo Machu Picchu postaveno, kdo v něm bydlel a další otázky víří v hlavě při pěší prohlídce celého kamenného komplexu. Sluneční kámen, chrám tří oken, jeskyně kondora a další překvapení čekají na každém kroku v působivé krajině lemované džunglí porostlými andskými horami.
Putování napříč altiplánem vede z Cuzca k tmavěmodrému jezeru Titicaca, kde v jednom z mnoha zálivů staví plovoucí rákosové ostrovy indiáni kmene Uros. Naučili se mnoha dovednostem umožňujícím přežití na chladné jezerní hladině a nyní jsou hlavní turistickou atrakcí. Vždyť kdo by taky nechtěl stát na totorovém ostrově, který kdysi obdivoval i Thor Heyrdahl? Titicaca patří z poloviny Bolívii a odtud je to již jen co by kamenem dohodil do La Pazu, hlavního nejvýše položeného hlavního města. Malé domečky šplhají po prudkých úbočích po stranách kaňonu a vyhlídka na jedinečné panorama se sopkou Illimani je jednou z hlavních atrakcí. Na čarodějnickém tržišti nabízejí sušená lamí embrya, amulety, chrastítka, léčivé byliny a hlavně všudypřítomnou koku, lístečky, jejichž žvýkání je mírným stimulantem. Je ještě jeden prim – a to sice sjezd na kole do džungle po bývalé „silnici smrti“ (v současnosti je silnice bez automobilového provozu a kola jsou opatřena kvalitními brzdami).
Jižní Bolívie se chlubí solnou pouští Salar de Uyuní – kombinace oslnivě bílé soli a modrého nebe osloví každého návštěvníka. Spaní v hotelu ze slaných kvádrů bohatě vynahradí nedostatek civilizace. Životní putování napříč touto pustinou mezi zelenými lagunami s růžovými plameňáky a horami zbarvenými minerály do pastelových tónů vede až do severní Chile, do zapomenutého koutu světa. Písečné duny, erozí vymodelované skalní útvary, geotermální aktivita vyvěrajících pramenů a minerální jezírka jsou přepestrou podívanou.
Po dlouhé cestě přijde vhod koupel ve chladivém Pacifiku ve známých chilských přímořských letoviscích. Chilané jsou veselí a vstřícní, chlubí se dobrým jídlem z mořských plodů a světoznámými víny, rádi hrají a zpívají. S Chile se těžko loučí……

Související zájezdy

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
30.9. - 26.10.2024
+ další 2 termíny
27 dní
Peru - Bolívie
308 Peru - Bolívie

Po stopách Inků i dávných civilizací

13.9. - 3.10.2024
21 dní
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

10.8. - 31.8.2025
22 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

8.10. - 24.10.2024
+ další 2 termíny
17 dní