CK Livingstone

Cestovatelské články

Incké Peru – bolívijské Altipláno – Chile

| Ludmila Puldová

Incké Peru – bolívijské Altipláno – Chile

Přes hlavní peruánské město Limu se dostanete do incké pokladnice památek – Cuzca. Nejkrásnější památky Incké říše se schovávají v zákoutích starého Cuzca, vždyť kde jinde byste uviděli kámen s dvanácti rohy nebo s milimetrovou přesností do sebe zapadající hrany než ve zlatém paláci Coricancha? Rázovité trhy s indiánkami v kloboučcích nabízející ovoce, zeleninu, tkané originální přehozy i magické byliny jsou pastvou pro objektivy fotoaparátů. Peřejnatá řeka Rio Urubamba rychle spěchá posvátným inckým údolí Valle Sagrado – zde se dařilo bohatým úrodám kukuřice, quinoi, amaranthu i bramborám nejenom na terasovitých políčkách všude v okolních svazích. Pevnost ve vesnici Ollaytaytambo nejenže sloužila k vojenským účelům, ale i náboženským. Jen těch schodů kdyby bylo méně…!

Když americký badatel Hiram Bingam poprvé spatřil Machu Picchu, určitě netušil, že se stane tím největším magnetem z celého Peru. Procházky rozlehlým areálem spojené s podrobným výkladem patří k nejlepším zážitkům. Kdo zde žil a kam zmizeli původní inkové, schováni před dobyvačnými španěly? Možná Panny slunce……
Před návratem do Cuzca je zajímavé navštívit slaná jezírka – Salinas, kde se od nepaměti těží sůl odpařováním. Stovky malých nádrží v různých fázích krystalizace mění svou barvu od čistě bílé až po růžově hnědou. Poznání Peru by nebylo úplné bez ochutnávky morčat či lamího steaku. Lamy jsou na každém kroku, buď ochočené a pózující pro fotografy nebo ve farmách a volné přírodě, s pasáčky vždy na dosah.
Altipláno – vysokohorská planina, protkaná rovnými silničkami se chlubí nejvýše položeným splavným jezerem světa – Titicaca. V nadmořské výšce skoro čtyři tisíce metrů moc ke koupeli neláká, přesto na něm našli svůj domov indiáni kmen Uros, stavící originální plovoucí ostrovy z rákosu (totory). Jaké to je chodit po plovoucím ostrově? Z jezerní vody vyčnívají i skalnaté ostrovy, z nichž nejvýznamnější je Ostrov slunce – Isla del Sol. Cesta z jednoho konce na druhý a setkávání s místními vnese klid do mysli a ponaučení, jak se zde dříve žilo.
Kontrastem klidnému Titicaca je bouřlivý La Paz, do poslední chvíle se skrývající před všetečnými zraky, uzavřený v horském kaňonu. Na tento pohled se nezapomíná. Tlačenice domů a domků stoupá po prudkých svazích jako povodeň, až se přehoupne přes okraje kaňonu na samotné altipláno. Tady bydlí ti nejchudší z chudých. Kdo chce utéct z města, může si sednout na kolo a odvážně se pustit do dramatického sjezdu až do vesničky Coroico. Zde je už pravá bolívijská džungle!
Za městem Potosí proslaveném těžbou stříbra se skrývá Salar de Uyuní – solná poušť. Jízda džípy po soli, solný hotel, kaktusové ostrovy – všude okolo jen fenomén soli. Oslnivá záplava bílé. A opuštěné dramatické hory. Možná i modrá laguna se najde, možná i zelená, co kdyby se v ní brodil růžový plameňák? Putování „overland“ naprostou pustinou končí v chilském městečku San Pedro de Atacama. Zřejmě nejkrásnější západ slunce je z písečných dun v okolí. Pak již jen pohodlně letecky do Santiago de Chile, prohlídka a možná i koupel v chladném Pacifiku na pobřeží ve Valparaiso. Komu se chce domů?
 

Související zájezdy

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
30.9. - 26.10.2024
+ další 2 termíny
27 dní
Peru - Bolívie
308 Peru - Bolívie

Po stopách Inků i dávných civilizací

13.9. - 3.10.2024
21 dní
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

10.8. - 31.8.2025
22 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

8.10. - 24.10.2024
+ další 2 termíny
17 dní