Bosna a Hercegovina

MK619

Bosna a Hercegovina

Balkánská křižovatka kultur a historie

Poznávací zájezd do oblasti „sudu se střelným prachem“. Kombinace památek, přírody a tajemných bosenských pyramid.

Novinka Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 14

Bosna a Hercegovina je místem, kde se od dávných dob setkávaly národy. Bývalá země Jugoslávie s pohnutou minulostí, nádhernou krajinou a přátelskými lidmi. „Balkánský Jeruzalém“ – Sarajevo – se zapsalo do válečné historie Evropy. Stari Most v Mostaru jako symbol smíření. Nejstarší národní park Sutjeska s panenskou horskou krajinou. Dodnes tu žijí medvědi a vlci. Tajemné Údolí bosenských pyramid s labyrintem tunelů, které údajně léčí. A k tomu vynikající balkánská kuchyně a pohostinnost.

Program byl sestaven v pozvolnějším tempu, aby byl dostatek času na vstřebání přírodních, kulturních i labužnických zážitků této atraktivní země. Bosna a Hercegovina nabízí vše, co je pro cestovatele lákadlem – horské masivy, průzračné řeky, historické památky, tajuplná místa, skvělé labužnické zázemí i adrenalinové aktivity. Zájezd doporučujeme všem, kteří chtějí v několika dnech užít pohodu a poznat místa, která na svých cestách dosud opomíjeli. Cestujeme společně pronajatými minibusem.

Termíny a rezervace

Termín:  16.5. - 26.5.2024 11 dní / 10 nocí  (11 dní / 10 nocí) Cena:  29 900 Kč letenka asi 7 000 Kč  (letenka asi 7 000 Kč) Uzavřeno
Termín:  22.5. - 1.6.2025 11 dní / 10 nocí  (11 dní / 10 nocí) Cena:  29 900 Kč letenka asi 7 000 Kč  (letenka asi 7 000 Kč) Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Kateřina

Kateřina Francová

Na Ostravské univerzitě vystudovala zajímavý obor Politická a kulturní geografie. V rámci studia strávila dva semestry v Německu. Pracovně pobývala na španělské Mallorce, která ji uchvátila svým klimatem, mořem, horami a životním stylem. Díky znalostem několika jazyků navštívila jak země střední...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Kateřina Francová

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do BOSNY A HERCEGOVINY. Přílet do Sarajeva. Podle času příletu návštěva válečného tunelu Spasa pod sarajevským letištěm. 

2. den

„Jeruzalém Evropy“ – Sarajevo. Procházka historickou čtvrtí Baščaršija. Krámky obchodníků a kovotepců. Ikona města Sebilj. Mešity, kostely i synagoga. Latinský most – místo sarajevského atentátu. Stopy českých architektů. Stará radnice Vijećnica. Novou lanovkou na horu Trebevič. Místo konání zimní olympiády v roce 1984. Panoramata Sarajeva v údolí. Projdeme se po bývalé bobové dráze?

3. den

Přejezd do NP Sutjeska – nejstaršího národního parku Bosny a Hercegoviny. Dopoledne fakultativní rafting na řece Tara a Drina. Přejezd do Tjentiště. Významné bojiště 2.světové války. Brutalistní památník v Údolí hrdinů. Panoramata pohoří Maglič. Nocleh v Tjentiště.

4. den

Celodenní trek národním parkem Sutjeska přes hranici do ČERNÉ HORY k jezeru Trnovačko. Nádherná panoramata okolních hor z vyhlídky Prijevoj. Piknik u malebného horského jezera obklopeného horskými vrcholy. Návrat do Tjentiště.

5. den

Přejezd do Mostaru (UNESCO). Kulturní, obchodní a historické centrum Hercegoviny na řece Neretva. Město obklopené horami. Procházka uličkami historického centra. Krámky s rukodělnými výrobky, kavárničky a restaurace. Volání muezínů z minaretů mešit. Teplé přímořské klima. Stari Most (UNESCO) – symbol města a sjednocení národů po válce. Uvidíme z mostu skákat do řeky místního mladíka? 

6. den

Dopoledne výlet k vodopádům Kravica na řece Trebižat. Osvěžující koupel v řece. Odpolední návštěva královského města Blagaj. Dervišský klášter Tekija u vývěru řeky Buna. Možný výstup ke staré pevnosti Stjepan grad strážící krajinu z útesu nad městem. Nocleh v Mostaru.

7. den

Celodenní výlet do historického městečka Stolac. Procházka ruinou pevnosti Vidoški. Výhledy na město a okolí. Podél řeky Bregava k vodopádu Provalije. Staré mlýny na řece. Ruiny ilyrského města Daorson. Nekropole stećků Radimlja (UNESCO) – středověké kamenné náhrobní kameny s rytinami. Kolik bosenských pozdravů na náhrobku nalezneme? Nocleh v Mostaru.

8. den

Přejezd soutěskou řeky Neretva do Údolí bosenských pyramid ve Visoku. Zastávka u památníku na Bitvu na Neretvě v Jablanici. Odpolední návštěva labyrintu tunelů Ravne ve Visoku. Seznámení s ozdravnou energií a záhadnou atmosférou místa. Uvěříme, nebo zůstaneme skeptiky?

9. den

Fakultativní možnost ranní a odpolední ozdravené meditace v tunelech Ravne. Výstup na kopec Visočica alias Pyramidu Slunce. Ruiny staré pevnosti na vrcholu. Archeologické vykopávky na úbočí pyramidy. Výstup na kopec Plješevica alias Pyramidu Měsíce

10. den

Ranní fakultativní meditace v tunelech Ravne. Zastávka u mohyl Tumulus Vratnica. Přejezd do Sarajeva. Případná návštěva válečného tunelu Spasa (pokud se nestihne 1.den), nebo výjezd a procházka k vodopádu Skakavac v Nahorevo. Nocleh v Sarajevu.

11. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • 10x ubytování v 3* hotelích se snídaní
 • Doprava pronajatým minibusem
 • Vstup do národních parků, k vodopádu Kravica
 • Oběd formou balíčku na treku v NP Sutjeska
 • Český průvodce
 • Místní průvodce

Cena nezahrnuje

 • Mezinárodní letenka včetně letištních tax (cca 7 000 Kč)
 • Vstup do památek
 • Fakultativní aktivity
 • Strava
 • Spropitné řidiči/ místnímu průvodci
 • Cestovní pojištění

Fakultativní aktivity

Fakultativní rafting na řece Tara a Drina je nutné objednat s časovým předstihem již během rezervace zájezdu. Ostatní aktivity a vstupy se hradí na místě.

 • Rafting na řece Tara a Drina - cca 70  € 
 • Lanovka na Trebevič – 20 KM zpáteční
 • Válečný tunel Spasa – 10 KM
 • Tunely Ravne – 20 KM první prohlídka s místním průvodcem, 5 KM meditační hodinka bez průvodce
 • Archeologické naleziště na Pyramidě Slunce – 10 KM
 • Nekropole Radimlja – 4 KM
 • Muzeum bitvy na řece Neretvě v Jablanici – 4 KM
 • Tekija v Blagaji – 4 KM

 

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8 - 14 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Do programu akce není zařazen žádný vícedenní pěší výlet. Jednodenní trek pohořím NP Sutjeska k jezeru Trnovačko je středně náročný. Stejně tak výstup na kopce oblasti Údolí bosenských pyramid. Putovat pěšky budeme nalehko. Do hor doporučujeme pevnou neklouzavou obuv. Během zájezdu se budeme přepravovat pronajatými mikrobusy. Do programu akce není zařazen žádný noční přejezd.  

Míra komfortu

Ubytováni budeme 10x v 3* hotelích ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Do ceny zájezdu je zahrnuta snídaně. V případě treku pohořím NP Sutjeska také oběd formou obědového balíčku. Po zbytek pobytu se budeme stravovat v místních hospůdkách a restauracích, průvodce je nápomocen s výběrem restaurací i jídel.

Podobné zájezdy

Slovinsko
510 Slovinsko

Památky, lázně a víno

Východní Turecko
295 Východní Turecko

Kolébka dávných kultur i divy přírody

26.10. - 8.11.2024
+ další 1 termín
14 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)