ALB

Albánie

Informace o zemi

Malá a nenápadná země, ve které najdete úplně vše - překrásné hory, průzračná jezera, divoké řeky, krásná města, malé vesničky i kousek moře, to je Albánie. Vzniklo v roce 1991 z části bývalé Jugoslávie a sousedí s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Svojí rozlohou  se řadí mezi malé Evropské země, ale chlubí se rozmanitou přírodní scenérií. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Značnou část vnitrozemí prostupují horstva albánsko-řecké soustavy, kde také leží nejvyšší hora Korab, na severu zasahují horstva Dinárských hor. Největší řekou je Drin.  

Informovat o zájezdech do Albánie?

Mapa

Pro tuto zemi není dostupná mapa.

Základní údaje

Rozloha: 28 748 km²
Obyvatelstvo: 2 881 057
Hlavní město: Tirana
Jazyk: albánštinaa
Měna:  albánský lek (ALL)
Náboženství: islám (59 %), albánské ortodoxní (7 %), římskokatolické (10 %), jiná náboženství 
Národnostní složení: Albánci (98,5 %), Řekové, Arumuni, Černohorci, ostatní
Časové pásmo: stejný čas jako v České republice

Objevte s námi Albánii

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR je 90 dní během 180 denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu na území Albánie. Občané ČR nejsou povinni uhradit při vstupu do Albánie žádný vstupní poplatek. 

Velvyslanectví České republiky v Albánii
Rruga Skënderbej 10, Tirana
Telefon    +355/4/2234004, 2232117, 2258796
Fax    +355/4/2232159, nouzová linka +355/68/4090111
E-mail:  tirana@embassy.mzv.cz 
Web:    www.mzv.cz/tirana
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Albánskou republiku

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/ 50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je velmi dobrý. 
Internet: Internet je běžně dostupný.
Pošta: Pošta je spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Albánská kuchyně má středomořský charakter. Vyznačuje se používáním středomořských bylin, jakými je oregano, máta, bazalka, rozmarýn a další, ale také chilli papriček a česneku, to vše při vaření a úpravě masa i ryb. Zelenina se používá v téměř každém jídle. Zásadním jídlem Albánců je oběd, který se obvykle skládá z gjellë (guláš), hlavní chod z masa, pomalu vařeného s různými druhy zeleniny. K tomu salát z čerstvé zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, zelené papriky a olivy. Salát je ochucen solí, olivovým olejem, octem, nebo citronovou šťávou.

Ve vysokohorských oblastech je častým pokrmem uzené maso s nakládanou zeleninou. Zvířecí orgány jsou také v kuchyni používány; střeva a hlavy, kromě jiného, jsou považovány za lahůdku. Mléčné výrobky jsou nedílnou součástí kuchyně, obvykle doprovázeny všudypřítomným chlebem a alkoholickými nápoji, jako je např. Raki. Mořské plody jsou běžné v pobřežních městech, jako Durrës, Vlorë, Shkodër a Sarandë.

Podnebí

Podnebí Albánie je ryze středomořské. Na pobřeží panují suchá horká léta s průměrnou teplotou okolo 25 °C a mírné vlhké zimy s teplotou okolo 7 °C. V hornatém vnitrozemí dosahuje průměrný roční úhrn srážek až 2000 mm.

Albánie - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Albánii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Albánie

Kam se vydat

Tirana

Tirana je hlavní a největší město Albánie. Pobřeží moře je vzdáleno 36 km od města. Městem protékají říčky Tirana a Lana, nachází se zde několik umělých jezer. Tirana leží v nadmořské výšce přes 90 m. Podnebí je subtropické středomořské s dešti v zimě a suchým létem.

Albánské Alpy

Prokletije nebo Albánské Alpy je pohoří nacházející se na hranicích Albánie, Černé Hory a Kosova. Je to nejvyšší část Dinárských hor. Nemají souvislý skalní hřeben, ale jsou rozčleněny do několika hřbetů a horských skupin. 

 

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)