Řecko

GRC

Řecko

Informace o zemi

Země bohů, slunce a oliv. Země se se slavnou minulostí a bouřlivou současností. Řecko nabízí bezpočet zážitků, rozmanitou krajinu, antické památky a spoustu zábavy. Patří k němu rozeklané krétské kopce, svěží zeleň jara, oslepující záře egejského slunce, ale třeba i chuť domácích tzatziki nebo klevety v kavárnách. Co je ale největším kouzlem Řecka, jsou samotní Řekové. Jsou dobromyslní, nezdolní, radují se ze života a vůči návštěvníkům jsou vždy pohostinní. Možná si občas zanadávají na smůlu či politiku, ale přesto si udržují spontánnost a optimismus. A tak je každá návštěva Řecka nezapomenutelná. Rozhodněte se, co budete chtít z Řecka poznat, a pak se vydejte na cestu, abyste to nalezli. Může to být jedinečný Parthenón dominující rozpínajícím se Athénám, noční kluby Mykonu, důstojný klid Meteory, velkolepost Delf či zemitost Metsova. Může to být tisíc a jedna dalších věcí. Řecko je dnes moderní evropskou zemí kypící životem. Využijte všechny jeho vymoženosti, abyste přičichli k jeho kořenům, jeho historii. Nebudete zklamáni.

Informovat o zájezdech Řecka?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 131 940 km²
Obyvatelstvo: 11 028 312
Hlavní město: Athény
Jazyk: řečtina
Měna:  EURO (€)
Náboženství: pravoslaví (95%)
Státní zařízení: parlamentní republika
Časové pásmo: +1 hodina oproti v České republice

Objevte s námi Řecko

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

V souvislosti se vstupem ČR do EU se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob). Ke vstupu do Řecka potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Velvyslanectví České republiky v Řecku
Georgiou Seferi 6, 154 52 Palaio Psychiko-Athens
Telefon: Tel: +30-210 67 13 755, +30 210 7 25 332
E-mail: athens@embassy.mzv.cz
https: www.mzv.cz/athens/

Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Řecko

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/ 50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je velmi dobrý. 
Internet: Internet je běžně dostupný.
Pošta: Pošta je spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Řekové rádi užívají života a jídlo a pití je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé se scházejí s přáteli a jedí v restauracích vcelku pravidelně bez ohledu na společenské postavení. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a celá řada místních jídel se stala dobře známými i v zahraničí. Středomořské klima umožňuje pěstování mnoha zemědělských plodin, takže si Řekové potrpí na čerstvé ingredience, podobně jako je tomu i v jiných středomořských kuchyních. Nejcharakterističtější a nejstarší přísadou je olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle. Dále se hojně používají olivy, rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, zelené fazole a okra (jedlý ibišek). K dispozici je řada různých druhů chleba, např. chléb s olivami – eliopsomo.

Co se týče druhů masa, maso z ovcí a koz je daleko běžnější než ze skotu, pro jehož chov nejsou v Řecku příznivé podmínky. Světoznámý je sýr feta, tvarohový sýr ve slaném nálevu z ovčího či kozího mléka (sýr „balkán“ je naše obdoba fety). Z dalších druhů sýrů stojí za zmínku graviéra, která má velmi blízko ke švýcarskému gruyère a vyrábí se na Krétě z ovčího mléka, na dalších ostrovech potom z kravského. Kasseri je polotvrdý sýr většinou z ovčího mléka. Zcela běžná jsou samozřejmě rybí jídla, zejména na pobřeží. Oblíbený je také jogurt, do něhož se často přidává vyhlášený řecký med (např. tymiánový). Jogurt se dělá z ovčího mléka, je tučný a sladší než o něco kyselejší jogurt z kravského mléka.

V Řecku se pěstuje mnoho druhů ovoce – pomeranče, citróny, vodní melouny, broskve, hroznové víno, ale i takové druhy jako fíky, opuncie, lokvát a kiwi. Ovoce je však přece jen dražší než salátová zelenina.

Podnebí

Řecké má středomořské podnebí s určitými regionálními odlišnostmi a dá rozdělit do několika oblastí. Severní Makedonie a severní Épeiros má podnebí podobné Balkánu, mrazivé zimy a horká, vlhká léta. Jižní část, poloostrov Attika a Peloponés mají podnebí typicky středomořské, což znamená mírnou zimu a horské, suché léto. Stejné počasí mají jižní ostrovy jako Kréta, Kyklady a Dódekanésos. V těchto částech země bývá sníh vzácností, vrcholky hor jak na Peloponésu tak na Krétě ale bývají v zimě sněhem pokryty hojně.

Teploty v létě dosahují až 40°C. Zejména v nižších polohách je dlouhé, horké a suché léto. Červenec a srpen jsou dobou přicházejí horké suché větry z Afriky zvané meltemi. Mořské větry sice ochlazují pobřeží, ale horké suché proudění meltemi zvyšuje teplotu na východním pobřeží a jižních ostrovech v Egejském moři, zvláště na Kykladách a Krétě. Tyto větry jsou vyvolávány rozdílným tlakem vzduch mezi severní Afrikou a pevninou na Balkáně. Nejdelší léto má Kréta, na jihu se dá koupat od dubna až do listopadu.

Severní Egejské ostrovy a poloostrovy Chalkidiki a Pilio mají něco mezi balkánským a středomořským podnebím. Západní část Peloponésu a západní Sterea Ellada a jihozápadní Épeiros a Jónské ostrovy meltemi nezasahují a mají mírnější zimy než ostatní části severního Řecka.

Řecko - Fotogalerie

Zažijte Řecko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi Řecka

Kam se vydat

Atény a Akropolis

Akropolis, velkolepý chrám a archeologické muzeum je dominantou Atén, která je vidět snad ze všech koutů tohoto města. Je to nejlepší místo, kde se dozvíte celou historii Athén i kulturu Řecka jako takového. Dominantou celého naleziště je Parthenón, hlavní chrám města. Z Akropole je nádherný výhled na celé město i další zříceniny, které se nacházejí v okolí – nádherné jsou například ruiny Agora.

Kréta

Největší ostrov v Egejském moři, Kréta, má v Řeckou dlouhou historii a nabízí pohled do tradice minojské civilizace. Hlavní památky najdete v centru ostrova – městu Knóssos. Ostrov nabízí také řadu nádherných pláží, které patří mezi nejoblíbenější v Řecku. Mezi ty nejatraktivnější řadíme Elafonisi beach, Balos, Vai v Lassithi nebo Matala.

Meteora

V Řecku určitě nezapomeňte na historii a místní kulturu, kterou nejlépe poznáte při návštěvě důležitých historických památek. Mezi ty nejnavštěvovanější patří kláštery zvané Meteora, konkrétně Megálou Meteórou , Ayíou Nikoláou , Varlaám a Roussánou. Jedná se o kláštery, které byly postaveny v divoké přírodě pro potřeby mnichů. Dnes plní svou funkci pouze částečně, jelikož jsou otevřeny veřejnosti jako muzeum.

Malebné město a přístav Hydra

Rušný přístav s kamennými uličkami a patřičným shonem (lidé se zde pohybujících pouze pěšky nebo na kole, motorová vozidla jsou zakázány) je považován za nejmalebnější městečko v celém Řecku. Jedná se o luxusní centrum stejnojmenného ostrova Hydra, které je oblíbené zejména pro architektonické památky a široké možnosti pro dobrodružnou turistiku.

Výstup na horu Olymp

Začátek treku je ideální zahájit ve vesnici Prionia, která nabízí zázemí pro všechny turisty mířící vzhůru. Najdete zde infostánek s možností zakoupení literatury, průvodce a dalších potřebných věcí, jako jsou veřejné toalety a možnost drobného občerstvení. Vstup do národního parku hory Olymp je zdarma, na vrchol vedou kvalitní turistické trasy s množstvím odpočívadel a informačních tabulí.

Sparta

Původně samostatný vojenský stát, jehož historie je známá po celém světě, je dnes jedinečná turistická destinace a cíl mnoha turistů. Hned první zajímavostí je rozložení ulic do pravého úhlu, které se stáčejí kolem jednoho kruhového náměstí. Najdete zde mnoho historických památek z doby byzantské a také odkazy na moc, kterou Sparta měla v době svého největšího rozbřesku.

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)