Bangladéš a indické Holi

235

Bangladéš a indické Holi

Ráj nejen pro fotografy

Pestrá mozaika místního života i nejbarevnějšího festivalu

Novinka Festivaly a etnika

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 – 8

Nejrůznější lodě s jejich náklady hemžící se ve stovkách řek. Chaotická Dháka s říčním přístavem a vykládkou uhlí, cihel a jiných nákladů, rikšové na každém kroku. Pobřeží Bengálského zálivu s nejdelší pláží světa. Rybí trhy, opravny lodí, rybářské lodě několika typů, cihelny, tržiště, jezero Kaptai a všeobjímající mumraj. To je Bangladéš. V pestré Indii zažijeme nejbarevnější festival Holi Lidé se smějí, odpouštějí si a přejí „šťastný svátek Holi“.

Akce určená nejen pro hledače nezapomenutelných zážitků i neuvěřitelných záběrů. Ponoříme se do místní kultury a způsobu života v turisticky ještě neobjeveném Bangladéši. Holi pak prožijeme v autentických vesnicích, kde je cizinců poskrovnu.

Termíny a rezervace

Termín:  23.2. - 14.3.2025 20 dní / 18 nocí  (20 dní / 18 nocí) Cena:  88 200 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  23.2. - 7.3.2025 13 dní / 11 nocí  (13 dní / 11 nocí) Cena:  74 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Jan

Jan Košťál

Již od roku 2001 se věnuje průvodcování, a to především Asie, která ho učarovala hned při jeho první cestě na kontinent v roce 1997. Cesta vedla po zemi přes Turecko, Írán a Pákistán do Indie a zpět přes Afghánistán. V následujících třech letech si ji zopakoval ještě dvakrát. Jeho nejoblíbenější...

Více informací o průvodci

Jan Košťál 23.2. - 14.3.2025
23.2. - 7.3.2025
?

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 3. den

Let do Dháky, hlavního města Bangladéše, ale i všech rikšů světa (na 800 000!). Stihneme ještě podvečerní seznámení s městem? Dháka má mnoho fotozajímavosti – tržnice, květinový trh, Růžový palác, Hvězdná mešita, dílny, slum.

4. den

Přejezd do druhého největšího města země Čittagongu. Pokusíme se dostat na pohřebiště lodí a spatřit dokonávající monumentální kolosy. Fotografování tržiště v centru města. Nocleh v Čittagongu.

5. - 6. den

Přesun do Rangamati na břehu jezera Kaptai - buddhistický klášter, projížďka po jezeře, ranní trh, hospůdky, překladiště dřeva, plechové domky. Rangamati je domovem různých etnických skupin, včetně Chakma, Marma a Tripura - navštivíme místní vesnice a poznáme jejich kulturu, tradice a řemesla. Ochutnáme kuře dušené v bambusovém stonku, rybí kari nebo bambusové výhonky? Noclehy v Rangamati.

7. - 8. den

Cesta do Bandarbanu s pěknými výhledy na jezero, plavení bambusu, hráz jezera Kaptai a výtah pro nákladní loďky. Domorodé vesničky místních etnik Marma a Tripura v okolí Bandarbanu. Při dostatečném průtoku plavba po řece Sangu mezi zelenými kopci a hustými lesy, buddhistická zlatá stúpa. Dojedeme až do Cox’s Bazaru.

9. - 10. den

Pestrý rybí trh a přístav „pirátských“ rybářských lodí v Cox’s Bazaru. Nejdelší nepřerušovaná písečná pláž na světě, která měří přes 120 kilometrů. Obří sušárna ryb a „měsíční lodě“ na pobřeží jižně od města. Městská pláž. Zachytíme esenci Cox's Bazar a jeho okolí v nejrůznějších světelných podmínkách? K večeři rybí specialita nebo nějaká bengálská specialita a návštěva místního „baru“.

11. den

Pulsující rybářský přístav a rybí trh v Čittagongu. Projížďka po řece Kharnapuli mezi stovkami námořních lodí. Pronikneme i do překladiště soli, případně do mrazírny ryb? Páteční mešita poodhalí bangladéšské vnámání islámu.

12. den

Letecký návrat do Dháky - vykládka uhlí, cihel a písku, nejikoničtější říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy jsou skvělými místy pro fotografy. Scény plné lidí, tradičních lodí, historických budov a ruchu poskytnou mnoho příležitostí k pořízení úžasných fotografií. Fotografování mumraje na řece, s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček. Dále v docích a dílnách u řeky, kde se „na koleně“ vyrábějí třeba lodní šrouby.

13. den

Přelet do indického Díllí. Přejezd přes rodiště Krišny Mathuru do Vrindavanu.

Možnost zkrácení a letecký návrat domů 13. den.

14. den

Vesnice Barsana, kde začíná další pohádkové fotografování. Lathmar Holi v uličkách a hlavním chrámu. Nejbarevnější hinduistický svátek světa – nic podobného jste nezažili. Barvy se střídají, ale dnes nevyvázneme jinak než nejčervenější. Dramatické fotografie barevného „masakru“. Sem chodil Krišna za Rádhou a mazal ji barevným práškem. Posype nás rudým práškem sám „Velký guru“?

15. den

Další barevné slavnosti ve vsi Nandgaon. Sem chodila Rádha, aby oplatila Krišnovi pomazání barvami. Zpívající muži v chrámu jsou zasypáváni sprškou barevných prášků a zkrápěni posvátným lektvarem. Barevní sádhuové. Místní krasavice v sárí bambusovými holemi tlučou muže přicházející z Barsany, ti se chrání koženými štíty. Taneční kreace a divoké bubnování. Která barva zvítězí dnes?

16. - 18. den

Holi ve Vrindavanu, v centru dění v chrámu Banke Bihari. Velká chrámová slavnost. Květinová sprška, masa lidí touží po posvátném lektvaru a božstvech. Strhující atmosféra květinové spršky. Růžové spřežení s malým Krišnou na trůnu. Rozesmátá ves Gokul na břehu Jamuny s další verzí Holi. Krišna zde prožil dětství. Průvod uličkami, malí Krišnové v oranžovém. Výprask bambusy. Barevný oltář pod otevřeným nebem. Vynikající indická kuchyně.

19. den

Vrindavan a Banke Bihari a město Mathura na posvátné řece Jamuně. Plavba loďkou podél 25 ghátů. Višramův ghát, na kterém po zabití tyranského krále Kansy před 3500 lety odpočíval Krišna. Večerní ohnivý obřad na oslavu bohyně Matky Jamuny – Árti. Barevný chrám Dwarkadiš. Brána do starého města „Holi Gate“. Božský jogurtový nápoj lassi. Návrat do Díllí.

20. den

Letecký návrat domů.

Delší varianta se jede při minimálním počtu 5 lidí.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka a letištní taxy
 • Letenka Čittagong - Dháka a letenka Dháka - Dillí
 • Veškerá doprava - převážně pronajatá auta, místní vlaky, taxíky
 • Lodní výlet po jezeře Kaptai
 • Permity v Rangamati a Bandarbanu
 • 18x ubytování v hotýlcích střední turistické kategorie, většinou se snídaní (u kratší varianty 
 • Český průvodce
 • Místní průvodci dle potřeby

Cena nezahrnuje

 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupy na atrakce, do památek a muzeí cca 60 USD
 • Vstupní vízum do Bangladéše cca 51 USD
 • Vstupní vízum do Indie 25 USD
 • Spropitné cca 40 USD
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 7 900 Kč u delší varianty/4 900 kratší varianta
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6–8 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Jedná se o poznávací, fyzicky nenáročný zájezd pro cestovatele, kteří chtějí poznat a zažít něco výjimečného. V Bangladéši se budeme hodně pohybovat mezi místními a v prašném prostředí. V Indii se zúčastníme davového veselí, během kterého se lidé posypávají barevným práškem, polévají se vodou, doporučujeme tedy přibalit si starší oblečení (trika, kalhoty), před vodní sprchou či barevným práškem se není kde schovat, budeme stejně barevní jako místní. Doporučujeme i kvalitní obaly na foťáky a kamery.

Pro pozemní přesuny využijeme převážně pronajatá vozidla, ale i taxíky i místní dopravu. Do programu akce nejsou zahrnuty noční přesuny. Z Dillí do Mathury pojedeme místním vlakem, což patří k nezapomenutelným zážitkům každého cestovatele po Indii.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v hotýlcích střední turistické kategorie. Jedná se o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Strava není zahrnuta v ceně zájezdu. Během pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem restaurace, případně překladem jídelního lístku. Jídlo je zde relativně levné, pouliční stánky s jídlem poskytnou každému cestovateli představu o tom, jakou škálou chutí a vůní indická a bangladéšská kuchyně oplývají. 

Podobné zájezdy

Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester
299 Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester

"Zakázané státy" na Silvestra

26.12. - 13.1.2025
19 dní
To nejlepší z Indie
228 To nejlepší z Indie

Letecky ze severu na jih

17.11. - 28.11.2024
+ dalších 5 termínů
12 dní
Nepál - Indie
231 Nepál - Indie

Posvátná místa pod Himálajem

17.10. - 31.10.2024
+ další 2 termíny
15 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)