Svazijsko

SWZ

Svazijsko

Informace o zemi

Svazijsko je malým královstvím, které ale dokáže nabídnout mnoho. Safari v národních parcích, nádherné vodopády, možnosti pěší turistiky. Bohatá kultura, historie a tradiční královské festivaly jsou vedle moderního světa kasin a golfových hřišť. Svazijsko se dělí na 4 paralelní oblasti od severu k jihu, je to země známá jako místo králů - je to autentické království, pokojné a mírumilovné. Rovnováha mezi tradiční a moderní kulturou dává zemi zvláštní charakter. Svazijsko získalo svou nezávislost v roce 1968 a je jedním ze tří království v Africe. V čele země stojí král King Mswati III. Svazijsko je vynikající zastávkou mezi parky KwaZulu Natal a Krugerem. Když se řekne Svazijsko, vybaví se dvě slova - malý a král. Svazijsko je po Gambii druhá nejmenší země Afriky. Ale jakmile jste v zemi, můžete chodit několik dní, aniž byte kohokoliv potkali. Má dramatickou topogafii - západní vysočina prudce padá do nížin na východě. Velké záchranářské akce přivedly zpět do země i velká zvířata, včetně nosorožců bílých a černých. Svazijsko je absolutní monarchií, vladne zde Mswati III., který má mnoho žen, i když země touží po demokracii, stále se zde uchovává staré kulturní dědictví a obřady jako je Umhlanga (rákosový tanec). Svazijsko nabízí krásné scenérie a bohatou kulturu a tradice, je zde výborná infrastruktura a dobré silnice.

Informovat o zájezdech do Svazijska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 17 363 km²
Obyvatelstvo: 1 200 000 obyvatel
Hlavní město: Mbabane
Jazyk: svazijština, angličtina
Měna: 1 lilangeni (SZL) = 100 centů, jako platidlo se používá jihoafrický rand
Náboženství: křesťané (87 %), animisté (21 %)
Národnostní složení: Svazijci (85 %), Zulové (10 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 268, mobilní 00 2686
Důležitá telefonní čísla: (v hlavním městě Mbabane): policie 404 2221, hasiči 43 333. Zdravotnická zařízení: Mbabane Clinic Service 404 2423, Raleigh Fitkin Hospital 505 2211
 

Objevte s námi Svazijsko

Vybíráme z nabídky zájezdů
JAR - Svazijsko  - Botswana - Zimbabwe
120 JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského města na safari

12.9. - 6.10.2023
+ další 2 termíny
25 dní
JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe
120B JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského Města na safari

22.6. - 16.7.2024
25 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
12.9. - 21.10.2023
+ další 2 termíny
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
22.6. - 31.7.2024
40 dní
JAR - Svazijsko
161 JAR - Svazijsko

Pestrost duhového národa a safari

10.8. - 25.8.2023
+ další 3 termíny
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas platný po dobu pobytu v zemi. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.
Víza a režim vstupu: Úřady přestaly vyžadovat pro vstup na území Svazijska víza.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V 50Hz. Ve Svazijsku se používají odlišné typy zásuvek než u nás. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete redukci, která je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální redukce pro celý svět tzv. ježek. Adaptér pro JAR lze koupit v jihoafrických obchodech za cca 20 Rand.
Telefon: Na většině ve Svazijsku fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou, ale signál není všude dostatečně silný. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internet je dostupný v Mbabane a Manzini.
Pošta: Pošta je otevřená od 8 hod. do 16 hod ve všední dny, o sobotách do 11 hodin.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Jídlo se pohybuje v cenách od 2,5 USD. Svazijská kuchyně kombinuje tradiční ovoce a zeleninu, neobvyklou zvěř a ryby z oceánu. Mezi Svazijské recepty patří ryby marinované v zázvoru, rajčata, paprika, vše vařené v arašídovém oleji. Francouzská kuchyně zde měla také vliv, a proto se používají limetová šťáva, nakrájená zelenina, česnek a marinády. Zvěřina, slavný svazijský humr a rozsáhlý repertoár ryb jsou základem opravdu propracované kuchyně. Nejneobvyklejší jídlo je z místního stromu, baobabu. Semena baobabu se upravují sušené nebo drcené, dužina z plodů se používá ve formě prášku k zahušťování omáček.

Podnebí

Podnebí je subtropické, poměrně vlhké a teplé. Srážky přicházejí především v létě. Ročně jich spadne mezi 500 až 1 400 mm. Počasí ve Svazijsku je díky mírným zimám a létům příjemné po celý rok. Období dešťů trvá od října do května. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 23 ºC, avšak na planinách mohou dosahovat až 40 ºC. V hornaté části se od května do srpna mohou vyskytovat mrazíky.

Svazijsko - Fotogalerie

Zažijte Svazijsko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Svazijska

Kam se vydat

Národní parky a rezervace

Parky se skládají ze tří rezervací: Mlilwane Wildlife Sanctuary, Mkhaya Game Reserve a Hlane Royal National Park. Hlane a Mkhaya nabízejí Velkou pětku. Mlilwane - mezinárodní projekt záchrany antilopy koňské (dar ze ZOO ve Dvoře Králové). V Mlilwane se nabízí i pěší safari, jízda na koních a horských kolech.

Mlilwane

Leží nedaleko Swazi stezek, kde se nabízejí jízdy na čtyřkolkách nebo výcházky do jeskyní. Další možností je návštěva výrobny svíček, místních trhů a tradičních vesnic s kulturním programem.
 

Hlane a Mkhaya

Mají společně mají Velkou pětku - v Mkhaya nejsou lvi, v Hlane buvoli. Safari v otevřených autech a pěší safari. Velmi zajímavá zkušenost je blízkost nosorožců a slonů v Hlane Royal NP.

Manzini 

Největší město Svazijska. Manzini je typickým, rušným a výfukovými plyny znečištěným městem. Jedinými atrakcemi je obrovský trh a elegantní bílá budova katolické misie.

Mbabane

Hlavní město Svazijska, leží na severním konci údolí Ezulwini, mezi granitovými kopci a dolinami, které tvoří pohoří Dlangeni. Malé městečko je administrativním centrem státu.

Mlilwane Park 

Park ležící v samém srdci údolí Ezulwini, jeho bohaté, trávnaté plochy jsou útočištěm převážně pro stáda sudokopytníků, ale ani krokodýli nejsou v Mlilwane raritou. 

Mbabane

Mbabane je hlavní město afrického státu Swazijsko. Je však pouze sídlem vlády. Sídlo krále a parlamentu je ve městě Lobamba. Mbabane se nachází na západě až severozápadě u řek Mbabane a Polinjane v provincii Hhohho. Leží v nadmořské výšce 1 200 m. Město s pouhými padesáti tisíci obyvatel vás jistě uchvátí!
Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)