Svazijsko

SWZ

Svazijsko

Informace o zemi

Svazijsko je malým královstvím, které ale dokáže nabídnout mnoho. Safari v národních parcích, nádherné vodopády, možnosti pěší turistiky. Bohatá kultura, historie a tradiční královské festivaly jsou vedle moderního světa kasin a golfových hřišť. Svazijsko se dělí na 4 paralelní oblasti od severu k jihu, je to země známá jako místo králů - je to autentické království, pokojné a mírumilovné. Rovnováha mezi tradiční a moderní kulturou dává zemi zvláštní charakter. Svazijsko získalo svou nezávislost v roce 1968 a je jedním ze tří království v Africe. V čele země stojí král King Mswati III. Svazijsko je vynikající zastávkou mezi parky KwaZulu Natal a Krugerem. Když se řekne Svazijsko, vybaví se dvě slova - malý a král. Svazijsko je po Gambii druhá nejmenší země Afriky. Ale jakmile jste v zemi, můžete chodit několik dní, aniž byte kohokoliv potkali. Má dramatickou topogafii - západní vysočina prudce padá do nížin na východě. Velké záchranářské akce přivedly zpět do země i velká zvířata, včetně nosorožců bílých a černých. Svazijsko je absolutní monarchií, vladne zde Mswati III., který má mnoho žen, i když země touží po demokracii, stále se zde uchovává staré kulturní dědictví a obřady jako je Umhlanga (rákosový tanec). Svazijsko nabízí krásné scenérie a bohatou kulturu a tradice, je zde výborná infrastruktura a dobré silnice.

Informovat o zájezdech do Svazijska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 17 363 km²
Obyvatelstvo: 1 200 000 obyvatel
Hlavní město: Mbabane
Jazyk: svazijština, angličtina
Měna: 1 lilangeni (SZL) = 100 centů, jako platidlo se používá jihoafrický rand
Náboženství: křesťané (87 %), animisté (21 %)
Národnostní složení: Svazijci (85 %), Zulové (10 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 268, mobilní 00 2686
Důležitá telefonní čísla: (v hlavním městě Mbabane): policie 404 2221, hasiči 43 333. Zdravotnická zařízení: Mbabane Clinic Service 404 2423, Raleigh Fitkin Hospital 505 2211
 

Objevte s námi Svazijsko

Vybíráme z nabídky zájezdů
JAR - Svazijsko  - Botswana - Zimbabwe
120 JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského města na safari

10.9. - 4.10.2024
+ další 1 termín
25 dní
JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe
120B JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského Města na safari

21.6. - 15.7.2025
25 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
10.9. - 19.10.2024
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
21.6. - 30.7.2025
40 dní
JAR - Svazijsko
161 JAR - Svazijsko

Pestrost duhového národa a safari

8.8. - 23.8.2024
+ další 1 termín
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas platný po dobu pobytu v zemi. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.
Víza a režim vstupu: Úřady přestaly vyžadovat pro vstup na území Svazijska víza.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V 50Hz. Ve Svazijsku se používají odlišné typy zásuvek než u nás. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete redukci, která je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální redukce pro celý svět tzv. ježek. Adaptér pro JAR lze koupit v jihoafrických obchodech za cca 20 Rand.
Telefon: Na většině ve Svazijsku fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou, ale signál není všude dostatečně silný. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internet je dostupný v Mbabane a Manzini.
Pošta: Pošta je otevřená od 8 hod. do 16 hod ve všední dny, o sobotách do 11 hodin.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Jídlo se pohybuje v cenách od 2,5 USD. Svazijská kuchyně kombinuje tradiční ovoce a zeleninu, neobvyklou zvěř a ryby z oceánu. Mezi Svazijské recepty patří ryby marinované v zázvoru, rajčata, paprika, vše vařené v arašídovém oleji. Francouzská kuchyně zde měla také vliv, a proto se používají limetová šťáva, nakrájená zelenina, česnek a marinády. Zvěřina, slavný svazijský humr a rozsáhlý repertoár ryb jsou základem opravdu propracované kuchyně. Nejneobvyklejší jídlo je z místního stromu, baobabu. Semena baobabu se upravují sušené nebo drcené, dužina z plodů se používá ve formě prášku k zahušťování omáček.

Podnebí

Podnebí je subtropické, poměrně vlhké a teplé. Srážky přicházejí především v létě. Ročně jich spadne mezi 500 až 1 400 mm. Počasí ve Svazijsku je díky mírným zimám a létům příjemné po celý rok. Období dešťů trvá od října do května. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 23 ºC, avšak na planinách mohou dosahovat až 40 ºC. V hornaté části se od května do srpna mohou vyskytovat mrazíky.

Svazijsko - Fotogalerie

Zažijte Svazijsko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Svazijska

Kam se vydat

Národní parky a rezervace

Parky se skládají ze tří rezervací: Mlilwane Wildlife Sanctuary, Mkhaya Game Reserve a Hlane Royal National Park. Hlane a Mkhaya nabízejí Velkou pětku. Mlilwane - mezinárodní projekt záchrany antilopy koňské (dar ze ZOO ve Dvoře Králové). V Mlilwane se nabízí i pěší safari, jízda na koních a horských kolech.

Mlilwane

Leží nedaleko Swazi stezek, kde se nabízejí jízdy na čtyřkolkách nebo výcházky do jeskyní. Další možností je návštěva výrobny svíček, místních trhů a tradičních vesnic s kulturním programem.
 

Hlane a Mkhaya

Mají společně mají Velkou pětku - v Mkhaya nejsou lvi, v Hlane buvoli. Safari v otevřených autech a pěší safari. Velmi zajímavá zkušenost je blízkost nosorožců a slonů v Hlane Royal NP.

Manzini 

Největší město Svazijska. Manzini je typickým, rušným a výfukovými plyny znečištěným městem. Jedinými atrakcemi je obrovský trh a elegantní bílá budova katolické misie.

Mbabane

Hlavní město Svazijska, leží na severním konci údolí Ezulwini, mezi granitovými kopci a dolinami, které tvoří pohoří Dlangeni. Malé městečko je administrativním centrem státu.

Mlilwane Park 

Park ležící v samém srdci údolí Ezulwini, jeho bohaté, trávnaté plochy jsou útočištěm převážně pro stáda sudokopytníků, ale ani krokodýli nejsou v Mlilwane raritou. 

Mbabane

Mbabane je hlavní město afrického státu Swazijsko. Je však pouze sídlem vlády. Sídlo krále a parlamentu je ve městě Lobamba. Mbabane se nachází na západě až severozápadě u řek Mbabane a Polinjane v provincii Hhohho. Leží v nadmořské výšce 1 200 m. Město s pouhými padesáti tisíci obyvatel vás jistě uchvátí!
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)