Srí Lanka

LKA

Srí Lanka

Informace o zemi

Srí Lanka, známá též jako Cejlon, se stala hlavně synonymem pro kvalitní černý čaj. Zároveň je však zemí, která dokáže nabídnout bohaté a starobylé kultury, v džungli ztracené chrámy, přetrvávajícího koloniálního ducha i ráj tropického ostrova.

Informovat o zájezdech na Srí Lanku?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 65 610 km2
Obyvatelstvo: 20 milionů obyvatel
Hlavní město: Colombo
Jazyk: 2 úřední jazyky - sinhálština a tamilština; angličtina slouží jako spojovací jazyk
Měna: 1 srílanská rupie (LKR)
Náboženství: 70 % buddhisté, 15 % hinduisté, 8 % křesťané, 7 % muslimové.
Časové pásmo: oproti ČR + 4,5 hodiny v době zimního času, +3,5 hodiny v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00 94
Důležitá telefonní čísla: policie (01-433333), první pomoc (01-422222), hasiči (01-422222)

Objevte s námi Srí Lanku

Vybíráme z nabídky zájezdů
To nejlepší ze Srí Lanky
285 To nejlepší ze Srí Lanky

Ostrov slonů a koření

18.10. - 2.11.2024
+ další 2 termíny
16 dní
Srí Lanka
285B Srí Lanka

Perahera – velkolepá buddhistická slavnost

Srí Lanka  - Rodinné dobrodružství
286 Srí Lanka - Rodinné dobrodružství

Ostrov slonů pro malé i velké

22.2. - 5.3.2025
+ další 1 termín
12 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o 6 měsíců platnost žádaného srílanského víza.
Víza a režim vstupu: kopie datové stránky pasu s minimální platností 6 měsíců po příletu na Srí Lanku. Potřebujete: 1× vyplněný formulář, rezervace zpáteční letenky (pokud máte).
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám se doporučuje vzít si s sebou všechny druhy adaptérů.
Telefon: místní telefon - mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit ze stánků na ulici, tzv. International Direct Dialling Centres, nebo z hotelů. Mobilní telefon - čeští mobilní operátoři mají roamingové smlouvy s místními společnostmi v jednotlivých oblastech. Na ceny se informujte u svých operátorů. Za telefonní hovory hotely někdy účtují až trojnásobek běžné sazby.
Internet: Je běžně dostupný v turistických lokalitách. 
Pošta: Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Srílanská kuchyně by se dala přirovnat k jihoindické, není však tak ostrá. Základem každého jídla je vařená rýže nebo placky. Jelikož je Srí Lanka ostrovním státem a vegetariánství zde není rozšířeno tak jako v Indii, místní kuchyně nabízí nepřeberné množství mořských plodů. Kromě ryb je běžně k dostání i kuřecí a vepřové maso. Nejčastějším doplňkem k rýži je karí připravované na nejrůznější způsoby. Na Srí Lance jsou po celý rok k dispozici různé druhy tropického ovoce - mango, papája, ananas, banány apod. Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje. Všude jsou běžně k dostání kromě balené vody také sladké limonády v uzavřených lahvích.

Podnebí

Srí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, kde se střídají období sucha s vydatnými dešti. V níže položených pobřežních oblastech Srí Lanky, např. v Colombu, dosahuje průměrná denní teplota 27 °C. Ta klesá s narůstající nadmořskou výškou (např. Nuvara Elija, 1 889 m jen 16 °C). Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde se teploty šplhají k celoročním průměrům 30 °C. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C.

Srí Lanka - Fotogalerie

Zažijte Srí Lanku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Srí Lanku

Kam se vydat

Srí Lanka, oficiálně Demokratická socialistická republika Šrí Lanka, je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti Indického poloostrova na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen úžinou Palk, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most, na východě se nachází Bengálský záliv a na jihu Indický oceán. Největším městem je Colombo (někdy též Kolombo). Hlavním městem je odnedávna Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura, nebo také jen Kotte), přesto však většina státních institucí sídlí v Colombu. Mezi další významná města patří Dehivala, Moratuva, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Colombo 

Hlavní město je městem obchodních center s několika nejvyššími budovami v Asii. V severní části města stojí staré britské pevnosti a další památky koloniální architektury. Pevnost Galle byla zařazena do seznamu UNESCO. Ve městě v současnosti žije více než milión obyvatel. Vzhledem ke své strategické poloze bylo Colombo starověkým cestovatelům známo již před více než 2000 lety. V roce 1815, kdy se země stala součástí Britského impéria, se Colombo stalo hlavním městem. Tento status neztratilo ani v roce 1948, kdy země získala nezávislost. Změna přišla až o třicet let později v roce 1978, kdy byly administrativní funkce a status hlavního města přemístěny do města Šrí Džajavardanapura Kotte.

Šrí Džajavardanapura Kotte

Je oficiálním hlavním městem a nachází se za východním předměstím  Colomba, největšího komerčního centra ostrova. Od 29. dubna 1982 zde sídlí šrílanský parlament. Město má rozlohu přibližně 17 km² a žije zde  500 000.

Anuradhapura

Je starobylé město, jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l.. Po nějaké době se na dlouhá století stalo toto město centrem politického i náboženského života celého ostrova. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou šrí lanskou archeologickou lokalitu. Od roku 1982 je Anuradhapura součástí světového dědictví UNESCO.

Kandy 

115 km od Colomba se nachází malebné město Kandy, sídlo posledních kandyánských králů. Jeho počátky sahají do 14. století. Podle buddhistické tradice je zde uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO. Leží v nadmořské výšce 500 metrů a je obklopené zelení a zalesněnými svahy hor. Nedaleko městského centra se nachází kandyjské jezero, na jehož severní straně byl postaven Chrám Budhova zubu. Každoročně v srpnu se v Kandy koná největší festival na Srí Lance, tzv. Esala perahera, plný hudby, tanečníků s ohněm a slonů. Pro Srílančany je natolik důležitý, že jeho přímý přenos mohou sledovat v televizi i na internetu. Chrám Budhova zubu (údajně) ukrývá nejdůležitější budhistickou relikvii Srí Lanky – Budhův zub. Traduje se, že Budhův zub byl vytažen z jeho pohřební hranice a ve 4. století n.l. ho na Srí Lanku propašovala ve vlasech princezna Kalinga. Zub je ukrytý ve zlaté schránce, která je v dalších šesti schránkách typu matrljoška, a nejspíš ho nikdy nikdo neviděl, protože je možné spatřit pouze relikviář a to ještě ze vzdálenosti asi 3 metrů.

Polonnaruva

Nachází se 216 km severovýchodně od hlavního města a bývalo druhým hlavním sinhálským městem po 300 let od roku 1100 n.l. Město leží na břehu modrého jezera. Základní kámen města byl položen za vlády indické dynastie Chola, tedy na přelomu 11. a 12. století. V historické části města se nachází nepřeberné množství památek, z nichž nejproslulejší je Gal Vihara- komplex soch sedícího, ležícího a stojícího Buddhy, vytesaný v žule. Sochy jsou ve velikosti od 7 do 14 metrů. Pro zdejší zajímavou krajinu jsou typické vodní nádrže, z nichž nejznámější je Parakrama Samudra.

Sigiria - Lví skála

Návštěvu Sigirie byste si neměli nechat ujít. Je to 200 metrů vysoký skalní masiv s rozlehlou plošinou na vrcholu v jinak rovinaté krajině obklopený vodními a terasovitými zahradami. Masiv je plný jeskyní a skalních převisů zdobených po staletí lidskými malbami, sochařskými výtvory a frezkami žen bujných tvarů. Srílančané věří, že na vrcholu stával královský palác, archeologické nálezy nasvědčují spíše klášteru.

Mihintale

Mihintale leží 13 km východně od Anuradhapury, takže pokud se vydáte do Anurádhapury, nebude pro vás návštěva Mihintale zajížďkou. Mihintale má pro buddhistické Srílančany obrovský význam, protože právě zde buddhismus zapustil své kořeny. Na vrchol Mihintale vede 1840 žulových schodů, takže je vhodné vybrat si k návštěvě dobu po ránu nebo pozdní odpoledne.

Galle

Významný přístav, který je vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance. Zřejmě největším důkazem je Holandská pevnost zabírající úctyhodnou plochu šestatřiceti hektarů, dnes památka UNESCO. Byla postavena v roce 1663 a překonala všechny nástrahy, kterým byla nucena během staletí odolávat. Zatímco město Galle bylo zničeno tsunami v roce 2004, vnitřek pevnosti zůstal kryt vysokými hradbami. V pevnosti najdete několik hezkých historických uliček, restaurací, muzeí, kostelů a mešit. Jen nedaleko odtud se nachází malá příjemná pláž doslova stvořená ke koupání.

Dambulla

Místo ležící na poloviční cestě mezi Kandy a Anuradhapurou je proslavené jeskynními chrámy, jejichž historie sahá až na počátek našeho letopočtu. Kromě fresek zde přitahuje pozornost kolosální, 14 m dlouhá socha ležícího Buddhy, vytesaná ve skále v jedné z jeskyní.

Adamův most

Také nazývaný Rámův most je řetěz korálových mělčin táhnoucí se mezi ostrovem Manaru severozápadního pobřeží a ostrovem Raméšvarám u severovýchodního pobřeží Indie. „Most\\\\" je 48 km dlouhý a odděluje Manarský záliv na jihozápadě od Palkského zálivu na severovýchodě. Některé písčiny vystupují nad vodní hladinu, protože moře v oblasti je velmi mělké. Do 15. století bylo možné po tomto mostě přejít suchou nohou.

Sigiriya 

Lví skála a na ní skalní pevnost, která byla postavena v 5. století našeho letopočtu za doby vlády krále Kashyapy a která je nalezištěm vzácných skalních fresek - nejznámější z nich jsou Nebeské panny ze Sigiriya.

Negombo

Je bývalá rybářská vesnice, jedno z přímořských letovisek ostrova. Těží hlavně ze své polohy kousek od hlavního města. Moře není zrovna křišťálové, ale projížďka na kole po okolních rybářských vesničkách je příjemná.

Související článek

Srí Lanka - Adam's Peak

Srí Lanka - Adam's Peak

Sri Pada – Adams Peak. Se svými 2243 m.n.m a dlážděným schodištěm až na vrchol nepředstavuje Adamova hora žádnou horolezeckou výzvu. Však také batohy a jinou turistickou výbavu můžete nechat dole v hotelu. Je však jednou z největších výzev kulturních. Výzev k toleranci a otevřenosti k jiným náboženským prožitkům. Cílem totiž není nic menšího, než stopa Adamova, která je otisknuta do kamene na samotném vrcholu. Pro křesťany a muslimy je to první stopa Adamova na Zemi po jeho vyhnání z ráje, buddhisté věří, že zde stopu zanechal samotný Buddha, když na ostrově šířil novou víru, tamilští hinduisté zase věří, že zde své chodidlo otiskl bůh Ši...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)