Patagonie

PAT

Patagonie

Informace o zemi

Patagonie je označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile. Patagonie byla vždy vytouženým cílem horolezců a vyznavačů prvovýstupů. Odlehlost a nepřístupnost mnoha míst se k tomu přímo nabízí. Úchvatná příroda ještě málo dotčená civilizací a čistá krása okolní přírody okouzlí jistě i vás.

Informovat o zájezdech do Patagonie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha Argentiny: 2 766 890 km²
Obyvatelstvo: 42 milionů  obyvatel
Hlavní město: Buenos Aires
Jazyk: španělština
Měna: 1 argentinské peso (ARS) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti (2 %)
Národnostní složení: Argentinci (97 %  běloši), mestici, Indiáni
Časové pásmo: časový posun proti České republice je: - 5 hodin
Mezinárodní předvolba: 0054 , 005411 (Buenos Aires), mobilní +549
Důležitá telefonní čísla: policie: 101, záchranná služba: 107, hasiči: 100

Objevte s námi Patagonii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Chilská mozaika
328 Chilská mozaika

Země sopek a tajemný Velikonoční ostrov

29.11. - 13.12.2024
+ další 3 termíny
15 dní
Pohádková Patagonie
344 Pohádková Patagonie

Přírodní krásy jihu Argentiny a Chile

29.11. - 17.12.2024
+ další 2 termíny
19 dní
Patagonie - Argentina a Chile
347 Patagonie - Argentina a Chile

Za přírodními krásami pohodlně

29.11. - 14.12.2024
+ další 1 termín
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Argentina striktně zakazuje a přísně kontroluje dovoz jakýchkoliv živočišných a rostlinných produktů.
Při vstupu do země může být celním úředníkem požadováno prokázání dostatečných finančních prostředků pro zamýšlenou délku pobytu (cca 50 USD/den) nebo na argentinském území funkční platební kartou a zpáteční letenkou. 
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Argentinské republiky
Panská 6
Praha 1
110 00
Telefon: 00420-224 212 448, 00420-224 212 449
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektrické napětí 220 V, frekvence 50Hz. Po celé zemi mají dva různé druhy zásuvek: dva ploché kolíky jako v USA, ale nejsou svisle rovnoběžné, nýbrž skloněné pod mírným úhlem anebo zdířky na dva kulaté kolíčky ve stejném rozchodu jako ty české, ale menšího průměru. Argentina se tedy řadí k zemím, kde budete potřebovat redukci.
Telefon: Telefonovat lze z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic (locutorio, cábinas telefónicas - bývá nepřetržitý provoz). Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční.
Internet: Argentina nabízí poměrně bezproblémový přístup k internetu, hlavně pak ve velkých městech. Internetové kavárny nazývané Locuturios najdete na každém rohu jak v Buenos Aires, tak i v dalších městech. Ceny jsou rozumné, většinou pod dolar na hodinu a připojení je stabilní.
Pošta: Pošta v Argentině funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Argentina - Evropa zdolá zásilka tak za 7 - 10 dnů. Pro zasílání mezinárodních zásilek doporučujeme používat pobočky pošty Correo Argentino (státní pošta).
Očkování: Žádné povinné očkování Argentina nevyžaduje. Doporučené očkování : Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Argentina se do jisté míry liší od těch ostatních zemí Jižní Ameriky. Zejména co se týče složení obyvatel. V převážné míře zde totiž najdeme přistěhovalce z Evropy. Od toho se taky odvíjí tamější jídelníček. Nejvíce je patrný vliv španělský a italský, ale i třeba polský, na severozápadě země zasahují do jídelníčku země i domorodí Indiáni. Také návyky stolování jsou podobné jako ve středomoří. Snídaně se často sestává pouze z mléka a croissantů. Jako předkrm si Argentinci oblíbili malé plněné taštičky empanadas. K obědu a večeři bývá hlavním jídlem maso a k němu jako příloha zeleninový salát nebo těstoviny. Ve spotřebě hovězího masa je Argentina druhá na světě. V průměru spořádá každý téměř 70 kg hovězího masa. Zdejší hovězí maso oplývá specifickou chutí a je po celém světě velmi vysoce ceněno. Nejčastější úpravou masa je grilování. V některých oblastech jím jsou téměř posedlí a grilují téměř vše, co grilovat lze. Tradiční argentinský gril se nazývá parrilla.

Podnebí

Argentina je vhodná k návštěvě v kterémkoli ročním období. Všeobecně ale platí to, že od prosince do února má Argentina léto, zatímco červen až srpen jsou měsíci zimními. V zimě se doporučuje cestovat spíše na sever- severozápad. V tomto období ustupuje období dešťů a vysoké teploty klesají. Buenos Aires, Cudo a oblast mezi Ba Rioja a Catamarca jsou nejúžasnější na podzim a na jaře. Argentina je kouzelná v tom, že se v ní můžete pohybovat v téměř všech klimatických pásech. Na severu najdete tropické horké a na jihu subarktické podnebí. Ve střední Argentině vládne mírné subtropické podnebí. Nejvíce srážek padá v Patagonských Andách, ve východním podhůří je ale podnebí velmi suché. Průměrná teplota v Buenos Aires je v červenci 9° a v lednu 23°C.

Patagonie - Fotogalerie

Zažijte Patagonii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Patagonie

Kam se vydat

Ohňová země

Ohňová země je souostroví u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

NP Tierra del Fuego

NP Tierra del Fuego leží přímo na pobřeží oceánu. Na území parku naleznete spoustu jezírek, lesů, divokých květin, říčky, ledovce a turistické stezky. Najdete tu různé druhy savců a ostatních zvířat jako jsou lišky, králíci, bobři, z ptáků albatrosy, racky, potápky a mnoho dalších. Z vyhlídky v parku se můžete potěšit a obdivovat překrásnému pohledu na Beagle Channel s tyčícími se vrcholky hor v pozadí.

Ushuaia

Ushuaia je hlavní město argentinské provincie Tierra del Fuego a leží na jižním pobřeží největšího jihoamerického ostrova, Ohňové zemi. Je zároveň považováno za nejjižnější město na světě. Město těží ze své polohy naproti Antarktickému poloostrovu a je základnou pro výpravy do Antarktidy. Pro Argentinu je to i důležité středisko rybolovu.

Kanál Beagle

Beagle je průliv na jihu Jižní Ameriky. Leží mezi pobřežím Ohňové země a ostrovy Navarino a Hoste. Je pojmenován po anglickém výzkumném trojstěžníku  Beagle, který jako první proplul touto spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem. Lodi tehdy velel známý mořeplavec a hydrograf Robert FitzRoy. Na palubě byl i britský přírodovědec Charles Darwin, který v letech 1831 až 1836 při své cestě kolem světa sbíral materiál pro svou evoluční teorii. Největšími přístavy v průlivu jsou Ushuaia (Argentina) a Puerto Williams (Chile).

Magalhãesův průliv

Průliv, nalézající se na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojující Atlantský a Tichý oceán. Průliv odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je významnou námořní cestou, spojující oba oceány; z důvodu nepříznivého klimatu je plavba průlivem obtížná.

NP Los Glaciares

Je to chráněné území v Patagonii na jihu Argentiny v provincii Santa Cruz. Patří k nejznámějším NP, které Argentina má. Na západě sousedí s chilským národním parkem Torres del Paine. V roce 1981 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Park byl založen v roce 1937 pro zachování a ochranu pevninských ledovců, lesů jižních And a patagonské stepi, jeho rozloha je 4490 km². Je druhý největší z NP Argentiny. Ledovce, které se nacházejí v parku, patří k největším na jižní polokouli (s výjimkou Antarktidy). V parku se nachází hlavních 47 ledovců, mimo nich zde bylo napočítáno okolo 200 méně významných ledových mas. Ledovce v Los Glaciares se nacházejí ve výšce již okolo 1 500 metrů nad mořem. Nejvýznamnější ledovce jsou Upsala, Perito Moreno, Spegazzini. V národním parku je rozvinutá turistika. Výchozí body pro výpravy do parku jsou obce El Calafate a El Chaltén.

Cerro Fitz Roy (3405 m n. m.)

Hora má pověst nedostupného vrcholu. Přestože je její výška poměrně nevýznamná, mezi vrcholy Národního parku Los Glaciares je nejvyšší. Její strmé žulové stěny jsou technicky velmi náročné, ročně je hora slezena jen několika málo jednotlivci.

Cerro Torre (3128 m n. m.)

Hora ležící na území Národního parku Los Glaciares v Patagonii, na jihu státu Argentina. Vrchol je nejvyšším ze skupiny čtyř vrcholů: Cerro Torre, Torre Egger, Punta Herron, a Cerro Standhart. Vrchol v podobě obří skalní jehly je považován, za nejobtížnější alpinistický terén světa. Horolezci musí překonat sníh, led, tvrdou příkrou skálu i nepřízeň počasí.

Související článek

Chile - Patagonie

Chile - Patagonie

Schovaná daleko na samé špičce jihoamerického kontinentu se rozprostírá Patagonie, dodnes turisticky opomíjená. V širé krajině se skrývají nádherná modrá jezera i bíle zasněžené štíty hor. Vstupní branou je argentinské městečko El Calafate u jezera Lago Argentino. Všude ve výlohách cestovních kanceláří jsou barevné plakáty lákající k návštěvě pohoří Fitz Roy. Ostré skalní štíty dostaly své pojmenování po slavném námořním důstojníkovi lodi Beagle. Turisté obvykle míří přímo pod proslulou horu, kde se z vyhlídkového místa nabízejí krásné fotografie i s jezírkem v popředí. Jednodenní patnáctikilometrová tůra se za pěkného slunného počasí nav...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)