Kolumbie

COL

Kolumbie

Informace o zemi

Kolumbie se nachází na severozápadě Jižní Ameriky u pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu. Při pobřeží se nacházejí nížiny, ve vnitrozemí vysokohorské Kordillery s náhorními plošinami. Tato exotická země je ideálním spojením relaxu na karibském pobřeží s poznáváním rozmanité kolumbijské kultury a historických památek.

Informovat o zájezdech do Kolumbie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 142 000 km²
Obyvatelstvo: 45 milionů  obyvatel
Hlavní město: Bogota, 9 milionů obyvatel
Jazyk: španělština
Měna: kolumbijské peso (COP) = 100 centávů
Náboženství: římští katolíci 90%, jiní 10%
Národnostní složení: Kolumbijci 97 %, Čibčové 1 %, Aravakové 1 %
Časové pásmo: GMT - 6 až - 7 h (podle letního a zimního času)
Mezinárodní předvolba: 00 57
Důležitá telefonní čísla: telefon policie: 112, telefon DAS tísňové volání /bezpečnost/ 153, telefon hasiči: 119, záchranka: 125

Objevte s námi Kolumbii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Kolumbie
317 Kolumbie

Tajemná země hor, džungle i Karibiku

7.8. - 22.8.2024
+ další 1 termín
16 dní
Treková Kolumbie
319 Treková Kolumbie

Ztracené město, hory i tropický ráj

29.11. - 17.12.2024
+ další 1 termín
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země, s možností prodloužení o  dalších 90 dní. Imigrační úředník může při kontrole požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání finančních prostředků k zamýšlené délce pobytu.
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Kolumbijské republiky
Stadiongasse 6–8
Vienna A-1010
Telefon: 00431–405 42 49
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: 110 V - pro cestu do Kolumbie je nutná redukce
Telefon: z Kolumbie lze volat do Evropy i z telefonních stanic, kterých je všude spousta, ale spojení není vždy ideální a kvalitní. Na rooming se informujte u svého operátora.
Internet: ve větších městech není problém najít internetovou kavárnu, většina hotelů a hostelů je připojena.
Pošta: pošta z Kolumbie jde cca 6 týdnů
Očkování: pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Nejlevnější kolumbijský fastfood tvoří stánky prodávající "arepas", placky z kukuřičné mouky plněné vším možným. Je to jakási varianta hamburgeru. Tyto bílé "arepas" jsou velmi syté. Oblíbené jsou také "arepas de choclo con queso", které ve Venezuele znají pod jménem "cachapas". Jsou to žluté placky z nahrubo rozmixovaných zrnek čerstvé kukuřice. Nasládlé placky jsou plněné slaným bílým sýrem a chuťová kombinace je velmi lahodná. Rýže má v Kolumbii silnou tradici a není oblíbená jen kvůli nízké ceně, místním prostě chutná. Turisté, kteří se snaží uniknout před všudypřítomnou kolumbijskou rýží, zamíří do pizzerie nebo si koupí grilované kuře či hamburger. Kolumbie se samozřejmě chlubí různými místními specialitami. Ve městě Santander vám třeba nabídnou obří pražené mravence - hormigas. V horách tu jedí hovězí jazyk, dršťky nebo i mozeček. I v Kolumbii pak pochopitelně existují restaurace čínské, brazilské, francouzské. Dále mořské speciality, šťavnaté telecí steaky, kuře na medu, v horách si dáte pstruha... Mezi nejoblíbenější tropické ovoce patří maracuya (anglicky passion fruit) - žlutozelený oválný plod výrazně kyselou dužinou uvnitř. Maracuja se nejí čerstvá, ale po smíchání s vodou a cukrem vznikne ten nejlepší a dokonale osvěžující džus "jugo de maracuya". Jídlo má Kolumbie výborné a najíst se zde dá opravdu dobře... 

Podnebí

Počasí má Kolumbie velmi rozdílné. Obecně lze říct, že se Kolumbie dělí na 3 klimatické zóny zvané: "horká země", "mírná země" a "chladná země". Horká - tropická země je podél pobřeží a v rovinách na východě, chladná země v horských pásmech. Nejdeštivější měsíce jsou duben, květen a říjen, listopad. Nejpříjemnější dobou k návštěvě Kolumbie jsou měsíce v suchém období, ale prohlídka zdejších památek je možná i během dešťů.

Kolumbie - Fotogalerie

Zažijte Kolumbii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kolumbie

Kam se vydat

Kolumbie je stát v Jižní Americe a je součástí Karibské Jižní Ameriky. Jako jediná země Jižní Ameriky má pobřeží u obou oceánů - u Atlantského oceánu a u Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou, Brazílii, Peru, Ekvádorem a Panamou. V zemi probíhá konflikt mezi vládou a drogovými kartely.
Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky po Brazílii, Argentině a Peru. Dále sedmou největší na celém Americkém kontinentu. Území je rozděleno do čtyř geografických regionů: Andská vysočina (má tři pohoří a údolní nížiny), Karibské nížiny, Pacifické nížiny a Llanos a tropický deštný prales na jihu Kolumbie. Dále má Kolumbie několik ostrovů v Pacifiku a Atlantiku.

Bogotá

Je hlavním a největším městem Kolumbie. Město se nachází v pohoří Andy (rozkládají se a tvoří východní hranici města) ve výšce zhruba 2 600 m n. m. V 90. letech bylo známo vysokou mírou zločinnosti, avšak díky investicím do bezpečnosti se situace zlepšila. Jeho centrum tvoří jak historické budovy, tak i moderní kancelářské mrakodrapy a významné mnohaproudové silnice s estakádami. Ze zajímavostí stojí za zmínku Museo del Oro, v němž jsou uloženy početné cenné pozůstatky z historie. Dalším z řady zajímavých muzeí je Museo Nacional s expozicemi mapujícími vývoj umění od historie po současnost. Mezi zajímavé kostely patří Iglesia de Santa Clara s pestrou freskovou výzdobou a Iglesia de San Ignacio s působivými interiéry. Kroky cestovatelů často míří do nejstarší čtvrti města, koloniální La Candelaria a na vrchol Cerro de Monserrate, proslulý mnoha zázraky, které se tu údajně odehrály. Opomenout byste neměli Jardin Botánico José Celestino Mutis, rozlehlou botanickou zahradu nabízející exkurzi do tajů a krás zdejší přírody. Zřejmě nejkrásnější části města je historická čtvrť La Candelaria a náměstí Plaza Bolivar. Čtvrť v sobě ukrývá mnoho vzpomínek na dřívější koloniální éru. Jednou z moderních zajímavostí města je Muzeum zlata, kde lze najít více než 30 tisíc zlatých předmětů. Kdo má rád více adrenalinu, ten navštíví býčí zápasy.
Z blízkého okolí města stojí za prohlídku koloniální město Guatavita, které leží zhruba padesát kilometrů severně od Bogoty a proslulá Laguna de Guativita - obřadní centrum a posvátné indiánské jezero, které jsou kolébkou mýtu o bájném El Dorado.

Isla Gorgona (Gorgona Island)

48 km od pobřeží leží ostrov, který byl využíván jako věznice. Dnes je z něj národní park, a to díky unikátnímu ekosystému. Můžete zde narazit na mnoho zvířat, různé druhy opic, lenochody, netopýry a také na hady. Jednou z největších atrakcí jsou obří mořské želvy. V rámci prohlídky ostrova je možné zavítat i do muzea bývalé věznice.

Cali 

O tomto městě na západě Kolumbie se říká, že je městem salsy. Žhavá latinskoamerická hudba tu totiž zní na každém kroku. Moderní Cali je plné nočních klubů, barů a hlavně diskoték a žije zejména v noci. Nejznámější a také nejbezpečnější diskotéky najdete v Růžové zóně kolem 6. Avenue. Není tu sice tak levně, jako v ostatních podnicích ve městech, ale zase jsou zdejší diskotéky čisté, příjemné a moderně zařízené. Nic netušícím tančícím cestovatelům může vyrazit dech, že ve dvě hodiny ráno se zavírá. Kvůli neustále rostoucí kriminalitě totiž představitelé města Cali rozhodli o tom, že úderem druhé hodiny ranní musí život v diskotékách uhasnout. Kolumbijcům to však vůbec nevadí, protože hromadně nasedají do aut a míří do sousedního okresu, kde toto omezení neplatí.

Medellín

Město Medellín bylo pokřtěno jako jedno z nejkrásnějších míst v Jižní Americe. Ačkoli má mírně nevábnou minulost kvůli drogám, je dnes vyhledávaným místem turistů a milovníků tance. Město za posledních deset let zcela změnilo svou image a dnes má tisíce obdivovatelů. Ideální čas k návštěvě města je během Slavnosti květin (Flower festival), který se koná každoročně v srpnu.

Cartagena

Hradbami obehnané historické město s mohutným španělským koloniálním přístavem je proslulé svou historií i krásou a patří k největším lákadlům Kolumbie. Za vysokými zdmi se totiž ukrývá řada nejrůznějších kostelů, klášterů, náměstí, paláců a noblesních domů. Mezi nejvyhledávanější stavby patří Palacio de la Inquisición, koloniální budova Casa del Morqués a Getsemaní. Okolí města je plné impozantních španělských pevností, mezi něž patří Castillo de San Felipe de Barajas ze 17. století, nepochybně nejmohutnější pevnost, jakou kdy Španělé ve svých koloniích postavili. Islas del Rosario třicet kilometrů jihozápadně od města se pyšní nádhernými korálovými útesy s bohatým podvodním životem. 
Další z mnoha zajímavostí na karibském pobřeží je město Mompós, které je architektonickým skvostem s parádními plážemi v Parque Nacional Tayrona. Vaší pozornosti by neměl ujít ani Sierra Nevada de Santa Marta, nejvyšší pobřežní horský masív světa či starobylé indiánské město La Ciudad Perdida skryté v džungli. Je údajně největším archeologickým nalezištěm na území Ameriky. 
Na severu leží majestátní pohoří Sierra Nevada Santa Marta. Pramení tady 36 řek a hory se také honosí významným celosvětovým statutem nejvyššího pobřežního pohoří. Je to také jedinečná možnost poznat místní flóru a faunu, které vévodí rychlonozí jaguáři. V pohoří můžete také vidět nejvyšší horu země Pico Cristobal Colón (5 775 m).  

Národní park Tayrona

Španělsky Parque Nacional Natural Tayrona, je chráněné území v severní části Kolumbie v departementu Magdalena asi 34 km od jeho hlavního města Santa Marta. Park, který se rozkládá na ploše 225 km2 je jedním z nejkrásnějších národních parků v Kolumbii. Je ukázkou bohatství života v oblasti pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, jež se zvedá ze suchých nížinných oblastí do výše 900 m. nad mořem. Díky geografické rozmanitosti zde panují značně rozdílné klimatické podmínky. Národní park Tayrona byl založen Kolumbijským institutem pro agrární reformy (INCORA) v roce 1969 k zabezpečení ochrany zdejší oblasti a jejího ekologického bohatství. Asi jednu pětinu plochy parku z celkových 225 km2 zabírá část tvořená vodami Karibského moře.

San Augustin 

Město v jihozápadní části Kolumbie je výborným výchozím bodem k návštěvě proslaveného Údolí soch. Nachází se vysoko v horách a do současnosti tu bylo objeveno více než pět set kamenných soch bohů, lidí i zvířat. Sochy jsou rozptýleny v neprostupném údolí řeky Magdaleny, na více než dvaceti místech. První zmínky o Údolí soch pocházejí z konce 18. století, kdy je čirou náhodou objevil mnich Fray Juan de Santa Gertrudis. Podle nejvěrohodnějších údajů byly první sochy postaveny kolem 6. století před Kristem a není známo ani to, která kultura je postavila. V každém případě se tak stalo na kultovním či pohřebním místě, kterým údolí ve své době bezesporu bylo. Pro tuto hypotézu hovoří podoba některých soch, které očividně představují bohy smrti a další symboly pohřbívání. Cestovatelé tu však najdou i sochu žáby, opice nebo orla, a to v impozantních rozměrech. Nejvyšší socha měří přes sedm metrů.
Archeologický park a místo ležící v nádherné divoké krajině. Oblast je známá pro velkou sbírku náboženských památek a megalitické kamenné sochy, datující se do období 100-1200 našeho letopočtu. Lokalita byla vyhlášena světovým dědictvím UNESCO, jelikož se zde nachází významné světové pohřebiště.

Národní park Tierradentro

Jedná se o archeologickou lokalitu, jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v zemi. Na území se nachází dvě rozlehlá muzea, která patří do světového dědictví UNESCO. První nabízí archeologické nálezy a druhé je zaměřené na etnologii. Nejvíce oblíbené atrakce jsou otevřené hrobky a pohřebiště, které hlídají historické sochy a obrazy. 

Pláže, potápění a surfování

I přesto, že potápění není první věc, co vás u Kolumbie napadne, najdou se zde opravdu skvělá místa pro váš třeba i první ponor. Moře a vody kolem San Andrés a blízkých ostrovů (např. ostrov Providencie) jsou domovem nesčetných ryb a druhů korálů, a tedy rájem pro potápění a šnorchlování. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Cristal Beach, Playa de San Luis nebo Cabo de la Vela. Pro milovníky surfování můžeme doporučit Costeno Beach Surfcamp.

Amazonka 

Řeka pramení v Peru a stéká ze svahů And do peruánské části Amazonské nížiny. Její tok dále tvoří relativně krátkou hranici mezi státy Peru a Kolumbie a nakonec pokračuje do Brazílie (Amazonas, Pará, Amapá), kde napříč jejím územím teče ve směru východ-západ do Atlantiku. Je nejvodnatější, nejdelší a má největší povodí ze všech řek na Zemi. Podstatná část jejího toku protéká Amazonským deštným pralesem.

Amazonský prales

Amazonský tropický deštný prales a různé jiné kombinace těchto slov je rozsáhlý (5 500 000 km2 velký) tropický deštný les v Jižní Americe. Leží ve státech Brazílie (více než 60%), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guyana, Surinam a Francouzská Guyana. Podobný pojem je rovněž Amazonie. Celý Amazonský prales představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Velmi často se o nich mluví v souvislosti s ubýváním zalesněného území v této oblasti.

Související článek

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

1) Buďte jedním z mála turistů, kteří v Kolumbii byli Kolumbie platila po dlouhá desetiletí za nebezpečnou zemi, kde vládly guerillové organizace a narkobaroni, kteří vedli válku proti kolumbijské vládě. Toto ale již několik let není pravda. Kolumbie je, co se bezpečnosti týká, na úrovni jiných turisticky oblíbených zemí Latinské Ameriky. Špatná reputace se ale turistům vryla do podvědomí a tak tuto krásnou a velmi zajímavou zemi objevují jen velmi pomalu. Ti, kteří ale najdou odvahu se vydat poznat krásy Kolumbie, se domů vracejí nadšení a plní zážitků na celý život. Díky tomu, že Kolumbii stále nezaplavily hordy turistů, můžete nasát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)