Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy. Území státu je hornaté až na jižní pobřeží a nížiny na severu. Všechna důležitá města jsou soustředěna v jižní polovině země. Turisty lákají především vysoké Kordillery s činnými i vyhaslými sopkami. Právě hory jsou místem, kde se nachází řada pozůstatků starověké mayské civilizace. Po dlouhých letech občanské války se v roce 2000 konaly v Guatemale první mírové volby, avšak politická situace v zemi nadále není stabilní. V tomto agrárním státě je stále téměř polovina lidí negramotných.
Antigua
Bývalé hlavní město, bylo založeno v roce 1543. V roce 1773 jej značně poškodilo zemětřesení a nikdy nebylo obnoveno do své tehdejší krásy a významnosti. Město se nachází asi 45 km od Guatemala City. Je obklopeno sopkami Fuego, Agua a Acatenango. Ulice města jsou vydlážděny dlažbou, budovy jsou jenom patrové a občas dvoupatrové. Antigua má staré kostely, kláštery, hezké restaurace.
Guatemala City
Je největší městskou aglomerací centrální Ameriky. Město kopíruje povrch zdejších hor, aby se na okrajích jemně stáčelo do dlouhých údolí. Guatemala City má latinský charakter i přísné mřížovité uspořádání a je rozdělena do zón. Historickým centrem je Zóna jedna, ležící ve středu města, v níž se nacházejí Palacio Nacional (Národní palác), Metropolitní katedrála, Národní kongres a Casa Presidencial, sídlo prezidenta. Několik kilometrů západně od centra Guatemala City leží rozsáhlé pozůstatky Kaminalijuyú, důležitého mayského centra. Velká část ruin však byla bohužel zničena během rychlého rozvoje guatemalské metropole. Zóna deset alias Zona Viva je nejoblíbenější oblast pro zábavu a nakupování. Nachází se zde většina hotelů, restaurací a dalších podniků, ale také mnoho velvyslanectví. Díky tomu patří zároveň mezi zóny nejbezpečnější. Ve třinácté zóně stojí za návštěvu především Museo Nacional de Arqueología y Etnologí, které schraňuje cenné ukázky mayského umění, nebo Museo de Arte Moderno, v němž vás zaujmou výstavy guatemalského umění z 20. století.
Livingstone
Vzdálené a v džungli ukryté město. Není pro Guatemalu typické, jeho obyvateli jsou totiž černí afro-guatemalané nazývaní Garifuna. Potomci afrických předků sem přišli jako otroci, jimž se podařilo uprchnout z nelidských otrokářských lodí a nebo přežili jejich ztroskotání. Livigstone je výchozím bodem k plavbám po řekách Río Quequeche a Río Cocolí, které vedou tropickou džunglí s místy jako stvořenými pro pikniky. Mohou vás zavézt i do Cayos Sapodillas s ideálními podmínkami pro potápění a rybaření.
Tikal
Jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly v departementu El Petén. Celá oblast byla vyhlášena národním parkem a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V Tikalu žilo v dobách jeho největší slávy kolem padesáti tisíc lidí, kteří obývali úctyhodné tři tisícovky budov na ploše téměř dvaceti kilometrů čtverečních. Všechny stavby byly vzájemně propojeny šikovně navrženým systémem ulic a chodníků. Nejdůležitější svatyně stály vždy na vyvýšeném prostranství, aby důležité obřady mohlo sledovat co největší počet lidí. Centrem Tikalu bylo odjakživa velké náměstí, obklíčené desítkami mohutných chrámových pyramid. Z těch zbylo do dnešních dnů pouhých šestnáct.
Flores
Flores leží jižně od Tikalu. Je postaveno na ostrově v Lago de Patén Itzá a s městem Santa Elena ho spojuje půl kilometru dlouhá silnice. Flores je vznešeným městem s krásným kostelem a budovou vlády kolem hlavního náměstí, které zdobí vrchol hory v centru ostrova. Město Flores sloužilo už před příchodem Španělů jako jedno z nejdůležitějších obřadních míst země. Pyramidy, chrámy a modly byly strženy při pokládání základů španělského města a mayští obyvatelé byli vyhnáni do džungle. Mezi nejoblíbenější aktivity turistů v dnes moderním městě patří cesty lodí do mnoha obydlených i neobydlených zálivů a návštěva vápencových jeskyň Actun-Can.
Atitlán (Lago de Atitlán)
Je kalderové jezero na jihovýchodě Guatemaly. Severní břeh jezera je hustě osídlen, na jižním okraji jezera se nacházejí tři sopky: Atitlán, Tolimán a San Pedro. Jezero je bezodtoké. Přesná hloubka jezera není doposud přesně určená, nejvyšší zjistěná hodnota je 340 metrů, jezero ale ještě není zcela zmapované. Jezero je významným turistickým cílem a Guatemala je na něj právem pyšná. Je také jedním z hlavních ekonomických zdrojů v guatemalském vnitrozemí. Je známé pro svou pestrou floru i faunu, některými cestovateli je považováno za nejkrásnější jezero světa.