Guatemala

GTM

Guatemala

Informace o zemi

Zřejmě nejkrásnější, ale jistě nejzajímavější země Střední Ameriky, obdařená nesmírným přírodním, kulturním i historickým bohatstvím, ohraničená na západě Tichým a na východě Atlantickým oceánem. Zvlněná pásma hor jsou tu pokryta sytě zelenými pralesy, protkanými množstvím divokých řek, tajemných jezer a lagunek, vodopádů a nad tím vším majestátně ční mohutné kužely sopek, z nichž ty činné neustále chrlí ze svých jícnů proudy žhavé lávy a poskytují tak odvážným cestovatelům nezapomenutelná denní, ale hlavně pak noční představení. Tajemné řeky často mizí v nekonečných labyrintech krasových jeskynních systémů, ozdobených krápníky všech barev a velikostí, jejichž dómy dosahují mnohdy opravdu impozantních rozměrů. Pokud se vydáme hlouběji do těchto pralesů, narazíme na nejzachovalejší pozůstatky mayské civilizace – rozsáhlé systémy vysokých. Mayských pyramid a královských paláců. Tyto pyramidy by vypadaly monumentálně kdekoliv na světě, ale v panenské džungli, plné pestrých papoušků, opic, tukanů a další tropické fauny, působí téměř nadpozemsky! Více než polovina veškerého obyvatelstva Guatemaly jsou domorodci Indigenos a Indiani, takže jejich kultura je zde viditelnější než kdekoliv jinde a množství barev, se kterými dokáží zručně pracovat, vám učaruje. Guatemala je jednou z nejpestřejších a nejbarevnějších zemí!

Informovat o zájezdech do Guatemaly?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 108 890 km²
Obyvatelstvo: 16 milionů obyvatel
Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Jazyk: španělština
Měna: Guatemalský quetzal 1 GTQ = 100 centalů
Náboženství: obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání, jsou zde i mayská náboženství.
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 502
Důležitá telefonní čísla: Policie: 110 nebo 120, Červený kříž 125, 0050-2530530

Objevte s námi Guatemalu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zážitková Guatemala - Belize
315 Zážitková Guatemala - Belize

Mayské dobrodružství a karibský relax

16.11. - 2.12.2024
17 dní
Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala
321 Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala

Říše Mayů a pláže Karibiku

16.11. - 30.11.2024
+ další 1 termín
15 dní
Expediční Guatemala
324 Expediční Guatemala

Tajemství pralesa s přesahem mayské kultury

26.10. - 13.11.2024
+ další 1 termín
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Guatemalské republiky
Hauptstrasse 21/9
Vienna A-1030
Telefon: 00431–714 35 70 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Fotografování: Guatemala je problematická země z hlediska fotografování. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Může se stát, že fotografovaný člověk bude chtít za své vyfocení i zaplatit. 
Elektřina: V Guatemale je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Nejlevnější volání do Evropy je ze soukromých internetových kaváren. Na mnoha místech Guatemaly nabízejí hotely a cestovní kanceláře výhodné ceny za volání z pevné linky. Je možné si zakoupit i telefonní karty (na poště nebo ve většině obchodů).Telefonními automaty je Guatemala posetá dostatečně a najdete je skoro všude.
Internet: internet nabízí Guatemala k dispozici skoro všude, ale v odlehlých oblastech síť často padá. 
Pošta: pošta v Guatemale funguje poměrně spolehlivě a dá se poslat skoro z každého města. Trasu Guatemala - Evropa ale zdolá zásilka i za několik týdnu.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Guatemala není kulinářský ráj, ale na většině míst vaří dobře. V Guatemala je možné se stravovat v comedores, což jsou prosté jídelny, kde vaří obyčejná jídla za par peněz, cena je kolem 3 USD za oběd. Restaurace jsou dražší, cena jídla je kolem 5 USD. V mnoha městech potkáte celou řadu rychlých občerstvení. Guatemala není ani pivní velmocí, vaří se zde jen jedna značka piva Gallo a je tu brazilské pivo Brahma. Cizí značky se prodávají jen ve velkých městech. Velmi oblíbeným nápojem je tzv. licuado, což je hustý ovocný koktejl s vodou nebo mlékem. 

Podnebí

Podnebí má Guatemala tropické. Teplota vzduchu se mění v závislosti na nadmořské výšce. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 25°C do výšky 600 m.n.m., 20°C do 1 800 m.n.m a výše nad 3200 m.n.m. i pod 10°C. Svahy vystavené působení atlantských pasátových větrů mají roční úhrny srážek vyšší než 5000 mm. Při pobřeží Tichého oceánu jsou srážky nižší, mezi 500-1200 mm. Guatemala leží v subtropickém pásmu, takže z pohledu Evropy je zde vždy teplo. Počasí pak bude nejvíce záležet na nadmořské výšce. V nížinách, zejména v Peténu, vlhkost může být značně vyčerpávající. Nejvyšší vlhkost je v deštové sezóně od května do listopadu. Nejtěžší lijáky bývají v září a říjnu. Pokud chcete cestovat severně od Tikalu, jeďte až na konci ledna. Za nejlepší dobu pro cestování je považováno období od listopadu do vánoc.

Guatemala - Fotogalerie

Zažijte Guatemalu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Guatemaly

Kam se vydat

Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy. Území státu je hornaté až na jižní pobřeží a nížiny na severu. Všechna důležitá města jsou soustředěna v jižní polovině země. Turisty lákají především vysoké Kordillery s činnými i vyhaslými sopkami. Právě hory jsou místem, kde se nachází řada pozůstatků starověké mayské civilizace. Po dlouhých letech občanské války se v roce 2000 konaly v Guatemale první mírové volby, avšak politická situace v zemi nadále není stabilní. V tomto agrárním státě je stále téměř polovina lidí negramotných.

Antigua 

Bývalé hlavní město, bylo založeno v roce 1543. V roce 1773 jej značně poškodilo zemětřesení a nikdy nebylo obnoveno do své tehdejší krásy a významnosti. Město se nachází asi 45 km od Guatemala City. Je obklopeno sopkami Fuego, Agua a Acatenango. Ulice města jsou vydlážděny dlažbou, budovy jsou jenom patrové a občas dvoupatrové. Antigua má staré kostely, kláštery, hezké restaurace.

Guatemala City

Je největší městskou aglomerací centrální Ameriky. Město kopíruje povrch zdejších hor, aby se na okrajích jemně stáčelo do dlouhých údolí. Guatemala City má latinský charakter i přísné mřížovité uspořádání a je rozdělena do zón. Historickým centrem je Zóna jedna, ležící ve středu města, v níž se nacházejí Palacio Nacional (Národní palác), Metropolitní katedrála, Národní kongres a Casa Presidencial, sídlo prezidenta. Několik kilometrů západně od centra Guatemala City leží rozsáhlé pozůstatky Kaminalijuyú, důležitého mayského centra. Velká část ruin však byla bohužel zničena během rychlého rozvoje guatemalské metropole. Zóna deset alias Zona Viva je nejoblíbenější oblast pro zábavu a nakupování. Nachází se zde většina hotelů, restaurací a dalších podniků, ale také mnoho velvyslanectví. Díky tomu patří zároveň mezi zóny nejbezpečnější. Ve třinácté zóně stojí za návštěvu především Museo Nacional de Arqueología y Etnologí, které schraňuje cenné ukázky mayského umění, nebo Museo de Arte Moderno, v němž vás zaujmou výstavy guatemalského umění z 20. století.

Livingstone 

Vzdálené a v džungli ukryté město. Není pro Guatemalu typické, jeho obyvateli jsou totiž černí afro-guatemalané nazývaní Garifuna. Potomci afrických předků sem přišli jako otroci, jimž se podařilo uprchnout z nelidských otrokářských lodí a nebo přežili jejich ztroskotání. Livigstone je výchozím bodem k plavbám po řekách Río Quequeche a Río Cocolí, které vedou tropickou džunglí s místy jako stvořenými pro pikniky. Mohou vás zavézt i do Cayos Sapodillas s ideálními podmínkami pro potápění a rybaření.

Tikal

Jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly v departementu El Petén. Celá oblast byla vyhlášena národním parkem a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V Tikalu žilo v dobách jeho největší slávy kolem padesáti tisíc lidí, kteří obývali úctyhodné tři tisícovky budov na ploše téměř dvaceti kilometrů čtverečních. Všechny stavby byly vzájemně propojeny šikovně navrženým systémem ulic a chodníků. Nejdůležitější svatyně stály vždy na vyvýšeném prostranství, aby důležité obřady mohlo sledovat co největší počet lidí. Centrem Tikalu bylo odjakživa velké náměstí, obklíčené desítkami mohutných chrámových pyramid. Z těch zbylo do dnešních dnů pouhých šestnáct.

Flores

Flores leží jižně od Tikalu. Je postaveno na ostrově v Lago de Patén Itzá a s městem Santa Elena ho spojuje půl kilometru dlouhá silnice. Flores je vznešeným městem s krásným kostelem a budovou vlády kolem hlavního náměstí, které zdobí vrchol hory v centru ostrova. Město Flores sloužilo už před příchodem Španělů jako jedno z nejdůležitějších obřadních míst země. Pyramidy, chrámy a modly byly strženy při pokládání základů španělského města a mayští obyvatelé byli vyhnáni do džungle. Mezi nejoblíbenější aktivity turistů v dnes moderním městě patří cesty lodí do mnoha obydlených i neobydlených zálivů a návštěva vápencových jeskyň Actun-Can.

Atitlán (Lago de Atitlán)

Je kalderové jezero na jihovýchodě Guatemaly. Severní břeh jezera je hustě osídlen, na jižním okraji jezera se nacházejí tři sopky: Atitlán, Tolimán a San Pedro. Jezero je bezodtoké. Přesná hloubka jezera není doposud přesně určená, nejvyšší zjistěná hodnota je 340 metrů, jezero ale ještě není zcela zmapované. Jezero je významným turistickým cílem a Guatemala je na něj právem pyšná. Je také jedním z hlavních ekonomických zdrojů v guatemalském vnitrozemí. Je známé pro svou pestrou floru i faunu, některými cestovateli je považováno za nejkrásnější jezero světa.

Související článek

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

1. Tajuplný Tikal a mayská kultura Jedním z nejznámějších a jistě i největších lákadel je starobylé mayské město Tikal, které se ukrývá v džungli na severu země. Rozlehlé město postavené v 6.století př.n.l. bylo střediskem největšího mayského státu. V 10.století n.l. však Mayové město najednou opustili a pyramidy postupně zarostly hustou vegetací. I když archeologické výzkumy začaly již v roce 1956, dodnes je množství staveb stále ukryta pod nánosy hlíny a zeleně. Nad Tikalem se tak vznáší atmosféra tajemna a spousta nezodpovězených otázek. Mayové ale z Guatemaly nevymizeli. S potomky starých Mayů se na cestě Guatemalou určitě potkát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)