CK Livingstone

Cestovatelské články

Keňa - Možná přijde i hroch

| Adriena Vyzulová Halasi

Keňa - Možná přijde i hroch

Keňa je dokonalou ukázkou Afriky. Najdete zde vše, co si v Africe představujete. Nádherné národní parky plné stád exotických zvířat, jezera, jejichž břehy se červenají plameňáky, kávové a čajové plantáže, bílé pláže s tyrkysovým mořem… V Keni se odehrával skutečný příběh ztvárněný Meryl Streepovou a Robertem Redfordem ve Vzpomínkách na Afriku, zde dostala svou svobodu Lvice Elsa, zde vedl safari kemp Ernest Hemingway se svou čtvrtou manželkou.

Napětí v ovzduší by se dalo krájet nožem. Asi před půl hodinou vyšlo slunce, africká savana je zalitá teplým světlem a dva dominantní lvi v tomto revíru začenichali konkurenci. Zvedají se ze své odpočinkové polohy, větří a soustředěně se přibližují k nepříteli. Nikdo nepochybuje, že jsou pravými králi zvířat – mohutné 200kilové tělo, vlnící se hříva, výraz zabijáka. Všem turistům v okolí můžou vypadnout oči z důlků. V jeepech je pronásledujeme, už vidíme lva-narušitele, jeden z dominantních lvů se zastavuje a váhá, potom se ale zase rozběhne, jsme si jisti, že uvidíme bitvu na život a na smrt. Jsou od sebe už jen na pár kroků, srdce nám bije, když konečně dojde ke střetu. Něco je ale jinak. Místo toho aby začala stříkat krev, se všichni tři lvi svalí na zem a začnou se divoce lízat, mazlit, jemně okusovat, zkrátka kočkovat. Dělají to se stejnou něhou, jako když se vám doma usadí kočka na klín a začne vrnět. Do revíru se vrátil jeden z lvích bratrů.
Masai Mara, kde tuto scénu sledujeme, je jedním z nejkrásnějších a zvířaty nejhustěji obsazených národních parků na světě a je zaslouženě keňskou chloubou. Množství zvěře v tomto parku je nevídané – nalevo stádo zeber, napravo žirafy. Nalevo pakoně, napravo buvoli. V potůčku hroši.  Lvy se to tu doslova hemží. Jsou si vědomi svého postavení na vrcholku potravinového řetězce a nemají strach z ničeho, natož jeepů s turisty. Každý den potkáme nějakou smečku. Dvakrát vidíme i skupinu gepardů, na leoparda, jediného z velké pětky, nenarazíme. Jinak je ale komplet: slon, buvol, nosorožec, lev. Před koncem našeho třídenního safari ještě navštívíme vesnici Masajů. Jejich život je pro nás stejně nepochopitelný jako všechno kolem. Tmavé domky splácané z kravských lejn, smrad, špína, hejna nenechavých much. Muži nás oslní svým svůdným „skákavým“ tancem – výška výskoku je zde hlavním kritériem pro získání srdce ženy, a jelikož mnohoženství je povoleno, je potřeba umět skákat až do nebes.
Masai mara je v Keni to nejturističtější, je zde ale i mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za navštívení. Na sever od Nairobi se nachází Mt. Kenya, druhá nejvyšší hora Afriky a zdolání jejího skoro 5000 metrů vysokého vrcholku je oblíbenou turistickou aktivitou. Pro lenivé se na jejím úpatí také nachází zajímavá rezervace Ol Pajeta, kde kromě tradiční keňské zvěře, mají i záchrannou stanici pro traumatizované šimpanze, dovezené z okolních zemí.
Nakuru, další oblíbené místo, je domovem jednoho z nejznámějších národních parků a je proslavené milionovými hejny plameňáků. Smutné je, že plameňáci v posledních letech opouští Keňu a stěhují se do Tanzanie nebo jiných jezer v okolí a v Nakuru zbývá jen několik desítek posledních kusů. Příjemnou alternativou je sousední jezero Bogoria, kde se možné opustit auto a chodit po vlastních. Můžete sledovat plameňáky, pronásledovat skupinu pštrosů nebo zkusit jak je opravdu horká voda ve zdejších horkých pramenech.
Zážitkem je spaní pod stanem v jednom z nejznámějších kempů v Keni, Fishermans camp. Je umístěn na břehu jezera Naivasha a jeho poloha je ideální pro zkoumání okolních národních parků Hells Gate a Longonot. Do NP Hells gate se můžete vydat na horských kolech a užívat si bezprostřední blízkosti exotických zvířat jen na několik metrů od vás, bez bariéry auta či jeepu. Místní průvodce vás provede peklem v Hells gate soutězce, ve které dříve ze všech koutů syčela pára a páchla síra. Dnes se tektonická energie z podzemí používá pro výrobu elektřiny a pro turisty zde zůstala krásná soutěska s úzkými cestičkami a vlnitými skálami, jejichž krásu využili i filmaři Tomb Rideru. Následující den můžete pokračovat ve sportovním programu a vyšplhat na kráter Longonot. Jeho nejvyšší vrcholek je ve výšce 2777mnm a kolem kráteru se dá projít vyhlídkovou, 11km dlouhou stezkou. Samotný kemp je ideální pro relaxaci, při projížďce lodičkou v jeho okolí lze pozorovat hrochy, pelikány, ledňáčky, orly a spoustu jiných ptáků. Večer všichni vyhlíží, zda se některý z hrochů nerozhodne vylézt na břeh kempu a pochutnat si na jeho travách. Je běžné, že přijde hrošice i s hrošátkem, hýkají na celý kemp, spasou, co je v dohledu a zase zmizí pod hladinou jezera.
Keňa není proslulá jen svými národními parky a stády exotických zvířat, ale i tyrkysovými vodami svého pobřeží. Pobyt zde lze zakončit jižně od Mombasy na jedné z jejích bělostných pláží s průzračným mořem. Jako vše v Keni, i zde to voní exotikou.
 

Související zájezdy

Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
25.1. - 17.2.2025
+ další 1 termín
24 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
13.9. - 1.10.2024
+ další 2 termíny
19 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
25.1. - 11.2.2025
+ další 1 termín
18 dní
Keňa - Tanzanie safari
104 Keňa - Tanzanie safari

S výstupem na Mt. Keňu

25.1. - 6.2.2025
+ další 1 termín
13 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
13.9. - 25.9.2024
+ další 2 termíny
13 dní
Mount Meru - Kilimandžáro - safari
23.2. - 10.3.2025
+ další 1 termín
16 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar
111 Keňa - Tanzanie - Zanzibar

Nejhezčí parky Afriky

23.11. - 7.12.2024
+ další 1 termín
15 dní
Keňa - Uganda
115 Keňa - Uganda

Velká migrace zvířat a horské gorily

1.8. - 18.8.2024
+ další 1 termín
18 dní