Promítání

Jarmila Štuková, Olga Šilhová, Michal Černý:
Kurdistán | Ženské extrémy

| Brno | Cestovatelské čtvrtky v Divadle Husa na provázku

Jarmila Štuková: Kurdistán | Olga Šilhová: Ženské extrémy | Michal Černý: Kurdistán

Ruda Švaříček představí na čtvrteční besedě v brněnském Divadle Husa na provázku fotografku Jarmilu Štukovou, kameramanku Olgu Šilhovou a geologa Michala Černého.

Jarmila Štuková je fotografkou nejen ve válce. Afghánistán, Sýrie, Irák... Vystudovala DAMU, ale hned po absolutoriu se začala věnovat fotografii a reportážím. Od roku 2005 se zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy. Dokumentovala mimo jiné dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Do Afghánistánu, Iráku a Sýrie se za poslední roky pravidelně vrací. Pracovala především na tématu války s Islámským státem od jejího počátku až do konce. Pohybovala se nejen na frontových liniích, ale především v uprchlických táborech, nemocnicích a zdestruovaných městech. Je autorkou fotografií úspěšné knihy věnované českým vojákům na zahraničních misích s názvem Ten druhý život. Spolupracovala na několika  dokumentech - Ženy v zemi Tálibánu, Iráčanky, Nezlomené, S mámou v base, Máma z basy a televizních reportáží. Autorsky se podílela  na mnoha spotech a fotografických kampaních, které poukazují na nelehký život handicapovaných z několika oblastí - ať už jde o paraolympioniky či popálené pacienty. Jedenáctkrát získala ocenění v soutěži Czech Press Photo za fotografické soubory i videa. 

Olga Šilhová se věnuje dokumentaristické činnosti. Například se podílela na natáčení dokumentu o ženské obřízce v severní Keni, dokument o životě iráckých žen, co je zažehlování prsou v Kamerunu nebo jak se pracovalo s ženami, které se staly oběťmi kyselinových útoků v Indii -  součást dokumentu Nezlomené. 

Michal Černý promluví na téma Kurdistán. Irácký Kurdistán je země nezemě. Po desítiletích bojů a útlaku má poměrně velkou autonomii. Se zbytkem Iráku nemá moc společného. Ale je to země plná překvapení. Země pouští a hor, země příjemných hrdých a odvážných lidí, země několika náboženství, včetně svérázné víry Jezídů. 

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové. 

Partneři akce:

 

Kurdistán | Ženské extrémy (Cestovatelské čtvrtky v Divadle Husa na provázku)
Jarmila Štuková, fotografka
Olga Šilhová, kameramanka
Michal Černý, geolog

Datum a čas: 13.2.2020 od 19:00

Místo: Divadlo Husa na provázku

Adresa: Zelný trh 294/9, Brno 60200

Vstupné: 110 Kč

Podporují: Livingstone

Související zájezdy

Pohádková Patagonie
344 Pohádková Patagonie

Přírodní krásy jihu Argentiny a Chile

29.11. - 17.12.2024
+ další 2 termíny
19 dní
JAR - Svazijsko
161 JAR - Svazijsko

Pestrost duhového národa a safari

8.8. - 23.8.2024
+ další 1 termín
16 dní
Dárdžiling - Sikkim - Bhútán - Káthmandú
31.10. - 18.11.2024
19 dní