Vanuatu

VUT

Vanuatu

Informace o zemi

Souostroví Vanuatu leží asi 1800 kilometrů na východ od Austrálie. Na severu převládají tropické lesy, kde rostou stromové kapradiny, santálové stromy a týky. Na jihu se rozprostírají savany a suché lesy se vzácnými stromy kauri. Pobřeží podél oceánu je lemované korálovými útesy, které jsou ideálním místem pro milovníky potápění a šnorchlování.

Informovat o zájezdech na Vanuatu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 12 200 km²
Obyvatelstvo: 200 000 obyvatel
Hlavní město: Vila
Jazyk: bislamština, francouzština, angličtina
Měna: 1 vatu (VUV)
Náboženství: protestanti (62 %), řím. katolíci (14 %), animisté (7 %)
Národnostní složení: Melanésané (98 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 678
Důležitá telefonní čísla: 112

Objevte s námi Vanuatu

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Rozloha: 12 200 km²
Obyvatelstvo: 200 000 obyvatel
Hlavní město: Vila
Jazyk: bislamština, francouzština, angličtina
Měna: 1 vatu (VUV)
Náboženství: protestanti (62 %), řím. katolíci (14 %), animisté (7 %)
Národnostní složení: Melanésané (98 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 678
Důležitá telefonní čísla: 112

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240V 50Hz, používá se australská trojkolíková zásuvka. Zásuvka typu I - Zásuvka se třemi zdířkami ve tvaru obdélníku, uspořádanými do tvaru šipky. Při pohledu na zásuvku směřující vrcholem šipky dolů, je stejně jako u naší zásuvky fáze vlevo, nula vpravo a ochranný (zemnící) vodič uprostřed. Používaná je především v Austrálii a okolí. Existují i varianty bez střední zdířky (ochranného vodiče).
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 
Na Vanuatu je omezený počet zdravotnických zařízení. Nejbližší možnost ošetření pro závažné případy je v Austrálii nebo na Novém Zélandu. V některých částech souostroví se vyskytuje malárie. V městě Luganville je k dispozici dekompresní komora pro potápěče.

Stravování

V menu najdete mořské speciality, ale též klasické francouzské a čínske pokrmy. Místní ovoce je samo o sobě delikatesou. Určitě byste měli ochutnat „Lap Lap" - strouhaný sladký brambor, banány a maniok, dušené v kokosovém krému. Jinou specialitou je kokosový krab.

Podnebí

Vanuatu se rozkládá v oblasti, kde vládne vlhké tropické a rovníkové klima. Teplota se zde pohybuje mezi 22 - 27 °C. Ročně někdy spadne až 2000 mm srážek. Na jihu se na rozdíl od severu dá rozlišit období dešťů a sucha. Během období dešťů představují velké nebezpečí tajfuny.

Vanuatu - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Vanuatu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Vanuatu

Kam se vydat

Nevelký stát Vanuatu je tvořen souostrovím Nové Hebridy. Toto souostroví tvoří zhruba 83 ostrovů a ostrůvků, seskupených do tvaru písmene Y. Největšími ostrovy jsou: Espiritu Santo a Malakula. Pobřeží velké části ostrovů, které jsou sopečného původu, tvoří korálové útesy. Nejvyšším vrcholem země je Tabwemasana měřící 1 877 m. Na souostroví se nachází také několik činných sopek, k nejznámějším patří Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštností je sopka Gaua, jejíž kráter vyplňuje jezero Letas. Vanuatu se skládá z 15 velkých ostrovů, několika menších ostrůvků a tří souostroví
Souostroví Vanuatu se rozkládá v jižním Tichém oceánu, v oblasti tektonického neklidu. Velké části ostrovů jsou pokryty hustou vegetací, mimo jiné tady roste na 20 druhů palem, z nichž většina jsou endemity. Vyskytují se různé druhy ptáků, krokodýli, ještěrky, hadi, gekoni, želvy, netopýři, i v okolním moři je mimořádně bohatý život. Okolní moře poskytuje mimořádné podmínky pro šnorchlování a potápění ke korálovým útesům. Na mořském dně se od 2. světové války nachází mnoho vraků válečných lodí.

Port Vila

Port Vila je hlavním městem Vanuatu. Město leží na jižním pobřeží ostrova Efate v provincii Shefa. Ve městě žije okolo 40 000 obyvatel, což je přibližně 65% celkové populace provincie. Port Vila je ekonomickým a komerčním centrem Vanuatu. Město je také vzdělávacím centrem. Ve městě sídlí Universita Jižního Pacifiku a nalezneme zde krásné kostely a různé jiné architektonické krásy. Město je také obklopeno krásnou přírodou. Leží v tropickém klimatu.
Mezinárodní letiště je ve městě Bauerfield, vzdálené od hlavního města Port Vila dest minut.

Espiritu Santo

Největší ostrov státu Vanuatu s rozlohou 3 956 km². Patří k souostroví Nové Hebridy v Melanesii. Město Luganville na jihovýchodním pobřeží ostrova je druhé největší sídlo Vanuatu. Na západě Espiritu Santo leží nejvyšší vrchol Vanuatu – 1 879 metrů vysoká hora Tabwemasana. Během druhé světové války byly na ostrově velké vojenské základny Spojených států amerických a jejich spojenců. Památkou na americkou přítomnost na Espiritu Santo je známý ráj potápěčů Million Dollar Point, kam americká armáda při svém odchodu naházela své nepotřebné vybavení a přebytečné zásoby. Výsledkem je podmořská výstava traktorů, letounů a milionů lahví limonád 7 Up a Coca-Cola.

Pentecost

Na ostrově Pentecost se na přelomu dubna a května můžete stát svědky jakýchsi rituálních skoků, které mají zabezpečit bohatou úrodu jamů. Domorodci si okolo kotníků uváží lano zhotovené z místní popínavé rostliny a vrhnou se střemhlav z 30 metrové věže. Toto adrenalinové představní bylo pro turisty zpřístupněno nedávno za poplatky, které se využívají na uskutečnění projektů zaměřených na rozvoj turismu ostrovů.

Tanna

Na ostrově Tanna se tyčí nejpřístupnější aktivní sopka světa Yasur. Masy turistů směřují k jejímu vrcholu, kde dostanou možnost nahlédnout do kotlového kráteru s bublající lávou.

Vodopády Siri 

Jsou 120 metrů vysoké vodopády proudící přímo do moře a nabízející spektakulární podívanou.

Související článek

Vanuatu - země navždy naše

Vanuatu - země navždy naše

Rozdělávání ohně je stejně jednoduché, přitom pro nás tak složité a nedostupné. Nejsem si jistý, zda bych to dokázal. Potřeba mne zatím nepřinutila ověřit podívanou v praxi. Zrození ohně jsem byl mnohokrát svědkem, nikdy však vynuceným autorem. První ochutnávku tajů ostrova Pentecost zažíváme jen ve třech, s životní družkou Jitkou a kamarádem fotografem Jirkou Kolbabou. Z nevinného výletu na horu za vesnicí se klube slušné dobrodružství. Terén se houpá jako bárka v rozbouřených vlnách, bahna přibývá, pevné půdy ubývá. Ale není cesty zpět. Jak prohlásil už legendárně dr. Livingstone: „Půjdu kamkoli, pokud je to kupředu.“ Přeskakujeme mezi ...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)