USA

USA

USA

Informace o zemi

Obraz Spojených států se od toho, který známe z televize, příliš neliší. Přesto vidět vše na vlastní oči je až překvapujícím zážitkem. S rozsáhlostí území jde ruku v ruce nekonečná pestrost krajiny. Kromě vyhlášených přírodních krás jako jsou národní parky Yosemite, Yellowstone nebo Grand Kaňon nabízí USA i pestrou paletu ras, kultur a životních stylů. Mezi 50. a 75. rovnoběžkou severní polokoule leží jedna z nejméně obydlených oblastí Severní Ameriky - poloostrov Aljaška a Aleutský oblouk. Kordillery právě zde vrcholí nejvyšším štítem kontinentu Mt. McKinley.

Informovat o zájezdech do Spojených států Amerických?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 9 629 090 km²
Obyvatelstvo: 305 milionů obyvatel
Hlavní město: Washington, D.C.
Jazyk: angličtina
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Náboženství: protestanti (58 %), řím. katolíci (21 %), židé
Národnostní složení: běloši (73 %), černoši (12 %), latinoameričané (11 %), Asiaté, Indiáni, Inuité
Časové pásmo:
Centrální část: - 7 hodin (letní čas = - 6 hodin)
Aljaška + Havaj: - 10 hodin (letní čas =  - 9 hodin)
Pacifik: - 9 hodin (letní čas = - 8 hodin)
Východní část: -6 hod. (letní čas = -5 hod.)
Mezinárodní předvolba: 001
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba , hasiči, policie: 911 (na celém území USA)
Informace o telefonních číslech v USA: 1+888+555-1212 nebo 411

Objevte s námi Spojené státy Americké

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zážitková Aljaška
329 Zážitková Aljaška

Dobrodružství na dosah

1.8. - 16.8.2024
16 dní
Aljaška - Havaj
331 Aljaška - Havaj

Medvědi a tropický ráj

12.8. - 30.8.2025
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Biometrický cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu do ČR .
Víza a režim vstupu: Za účelem turistiky na méně než 90 dní lze do Spojených států cestovat bez víza v rámci bezvízového programu - tzv. registrace ESTA. Je nutné vyplnit online formulář žádosti o registraci ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ a uhradit registrační poplatek 14 USD (online platební kartou). Registrace ESTA je platná 2 roky ode dne vydání pro turistický vícenásobný vstup celkem na max. 90 dní pobytu. V případě dřívějšího vypršení platnosti biometrického pasu je nutné o registraci zažádat znovu. Potvrzení o udělení registrace ESTA obdržíme na váš email nejpozději do jednoho týdne, je nutné si jej vzít s sebou na cestu. Bez potvrzené registrace ESTA není cestujícímu umožněn vstup na palubu letadla/lodě již v místě odletu/vyplutí.
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví spojených států amerických
Tržiště 15
Praha 1 11801
Telefon: 00420-257 022 000
Fax: 00420-257 530 583
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.
Telefon: při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.
Internet: Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu.
Pošta: Poštovní úřady USA - Post Office - jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.
Očkování: Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

V podstatě je dnešní americká kuchyně unikátní kombinací starých tradic, nových internacionálních vlivů a přirozeným sklonem Američanů k bezpracně a nekomplikovaně připravovanému jídlu. Snad právě proto, že dnešní americká kuchyně má tak mnohostranný původ, zdomácněla v ní jídla ze všech koutů světa. Mezi nejoblíbenější dnes v USA patří pizza, taccos, cibulová polévka (Francie), suši, tvarohový koláč (Belgie)... a mimochodem i ten neodmyslitelný americký sendvič je původně vynálezem Angličana, sira Sandwiche.

Podnebí

Vzhledem k rozloze USA je území rozděleno do několika časových pásem a i klima je velmi různorodé. Severní a střední část USA leží v mírném pásu, je zde však díky oceánským proudům vyšší vlhkost než v Evropě. Jižní oblasti jsou pod vlivem subtropického podnebí, nejjižnější cípy, jako např. Florida a Havajské oblasti, již leží v tropickém pásu. Ve státě Aljaška převládá subpolární podnebí.

USA - Fotogalerie

Zažijte Spojené státy Americké na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Spojených států Amerických

Kam se vydat

ALJAŠKA

Je největší stát USA a leží nejseverněji v Severní Americe. Její rozloha je 1 717 854 km², na nichž žije asi 700 000 obyvatel. Hlavním městem je Juneau, největším Anchorage. Na jaře 1867 Spojené státy koupily od Ruska Aljašku za 7,2 milionu dolarů (5 centů za hektar). Důvody pro koupi byly různé, od faktu, že ruská carská pokladna zela prázdnotou, po skutečnost že si ruské vedení uvědomovalo, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti. Dále byl nemalým důvodem krach projektu výstavby telegrafní soustavy, která vedla z Kalifornie do kontinentální severní Ameriky, přes Beringovu úžinu do Moskvy, kde se napojovala na celoevropskou síť. USA investovala do projektu přes 3 miliony dolarů (v té době), ruská strana podstatně menší částku. Všechna tato pro i proti se sčítala, až došlo 30. března 1867 tehdejším ministrem zahraničí Williamem H. Sewardem k uspořádání koupě od Ruského impéria. Tato koupě se později ukázala pro USA velice výhodnou z hospodářského i strategického hlediska. Otevřel se přístup k obrovskému přírodnímu bohatství - nerostné bohatství, možnosti rybolovu, rozsáhlé lesy, kožešiny. Na Aljašce byla objevena velká naleziště zlata, převážně okolo řek Yukon a Klondike. Na sever začaly během zlaté horečky přicházet desítky tisíc kopáčů v naději, že narazí na bohaté naleziště. Populace na Aljašce se za 10 let téměř zdvojnásobila. Významným pro obchod se stal lov lososů a velryb. S objevy nalezišť ropy se rozvíjel průmysl. Aljaška získala status legitimního státu USA 3. ledna 1959. Za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA, jako první stát, který přímo nesousedí s ostatními americkými státy a stala se 49. státem USA.

Washington, D.C 

Je hlavním městem USA. D.C. je zkratka pro District of Columbia, federální okres zahrnující město Washington. Město je pojmenováno po prvním prezidentu USA. Ve městě sídlí federální vláda USA, je zde hlavní sídlo světové banky a sídlí zde Organizace Spojených Států Amerických.

New York

Je nejlidnatějším městem v USA. Organizace, působící ve městě (finanční a obchodní) hrají velmi podstatnou roli v národní ekonomice USA a i ve světové ekonomice. Město je také jedním z nejdůležitějších kulturních center na světě. Ve městě lze nalézt více jak stovku muzeí světové třídy, galerie a další. Díky sídlu OSN je město také největším světovým diplomatickým centrem.

Las Vegas

Je nejlidnatějším městem ve státě Nevada. Město je nejen v USA známo především jako ráj hráčů, protože mezi největší atrakce města patří právě zábava a hazard. Las Vegas bylo založeno až v roce 1905, ale městem se oficiálně stalo až roku 1911. Do 80. let 20. století bylo městem mafie. Město je také známé svým nočním životem. Srdcem Las Vegas je Las Vegas Boulevard, respektive jeho část nazývaná The Strip dlouhá 7,2 km. V této části se nachází většina hotelových komplexů, které jsou zároveň i obřími kasíny. Nachází se zde 18 z 25 největších hotelů na světě.

Los Angeles

Nachází se v Californii. Je to druhé největší město v USA a největší metropolitní centrum na západním pobřeží. Najdete zde i Hollywood, Beverly Hills - domov filmových hvězd. L.A. má příjemné subtropické podnebí s mílemi pláží pokrytých bílým pískem. Je vzdálené jen půl dne cesty od Las Vegas v Nevadě.

Chicago

Je třetím nejlidnatějším městem USA, více obyvatel mají pouze New York a Los Angeles. Metropolitní oblast Chicaga má takřka 10 miliónů obyvatel. Město se nachází při pobřeží Michiganského jezera. V porovnání s New Yorkem nebo Los Angeles je Chicago mnohem čistší a zelenější. Díky velkému množství parků se městu přezdívá City in a Garden (Město v zahradě) což je i městské motto. Nejvyššími budovami jsou Sears Tower (443 m nejvyšší budova USA), Trump International Hotel and Tower (423 m), Aon Center (347 m) a John Hancock Center (344 m).

Niagarské vodopády

Je označení pro několik vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 52 metrů (Kanadská podkova). Druhému, nižšímu vodopádu se říká Americký vodopád. Leží na hranici města Bufalo (USA) a je obklopen městskou aglomerací z americké i kanadské strany. Na jejich prohlídku se můžete vydat z kanadské strany ze známé věže nebo z americké strany přímo pod padající tuny vody na lodi či pěšky. Vodopády se pro svůj typický zvuk v jazyce indiánů jmenují Hřmící. Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná - Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls na straně USA v americkém federálním státě New Yorku). Je to velká turistická atrakce celé oblasti, na kanadské straně jsou obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower.
V celé oblasti v okolí vodopádu je také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na území USA stojí Fort Niagara.
Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi, které se všechny jmenují stejně - Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používány pouze pro turisty, je tam z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárnu má na svém území Kanada, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenou na straně USA.
Vodopády však nejsou slavné jen díky své velikosti a kráse, ale také jsou důležitým zdrojem vody pro výrobu elektrické energie. Energií, která je vyrobena pomocí vody z Niagarských vodopádů, jsou zásobovány např. města New York a Ontario.

Yellowstone

Je nejstarším národním parkem nejen v USA, ale i na světě. Byl založen v roce 1872 presidentem USA Ulyssem Simpsonem Grantem, který se zaměřil na ochranu přírodního bohatství. Parkem také prochází kontinentální rozvodí mezi Atlantikem a Pacifikem. Velkolepý Grand Canyon řeky Yellowstone River umožňuje pohled do nitra země. Rozeklané hory malebně lemují vulkanickou plošinu parku. Nachází se zde okolo 110 vodopádů a velké množství horských pramenů, bublajících bahnitých jam, horských jezer, kaňonů, erodovaných lávových proudů a gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m, maximálně pak až do výšky 56 m. Takto vytryskuje asi 120 let.
Old Faithful však není nejvyšším gejzírem v Yellowstonu. Tím je Steamboat (Parník), který má však velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let. Kdysi býval nejvýše (až 76 m) tryskajícím Giant Geyser (Obří gejzír); ten však usnul v roce 1955. Tento park získal jméno podle řeky Yellowstone, která protéká tímto územím a jejíž břehy lemují vysoké žluté skály. Řeka tvoří v severní části parku hluboký kaňon, dlouhý 40 km a hluboký až 366 metrů. Žijí zde los, ovce velkorohá, medvěd grizzly, medvěd baribal, jelen wapiti, vlci, vydry, jezevci, kojoti, svišti, ale i další savci. Dále šest druhů hadů a okolo 240 druhů ptáků včetně národního ptáka USA - orla bělohlavého. Jádrem parku je Yellowstonské jezero, které je největším ledovcovým jezerem Severní Ameriky. Jeho hladina leží v 2 357 m., největší hloubka je 91 m, rozloha představuje 355 km². Menších jezer lze najít v oblasti národního parku několik.
Řeka Yellowstone, pramenící v horské skupině Bighorn, tvoří v severní části parku hluboký kaňon, dlouhý 40 km. Kaňon je hluboký až 366 metrů; vznikl ve žlutých skalách vulkanického původu. Na řece i jejích přítocích je několik vodopádů, z nichž nejimpozantnější Lower Falls dosahuje výšky 94 metrů.

Grand Kaňon

Je to velmi barevné a krásné místo vyřezané řekou Colorado v americkém státě Arizona. Grand Kaňon spadá pod Národní Park Grand Kaňon, který byl jedním z prvních národních parků v USA. Grand Kaňon je dlouhý 446 km, jeho šířka je různá, pohybuje se od 400 m do 24 km a dosahuje hloubky až 1 600 m. Grand Kaňon patří mezi největší přírodní krásy na celém světě a je jednou z nejznámějších přírodních památek nejen USA, ale celého světa. Prvním evropanem, který zaznamenal zmínku o existenci Velkého kaňonu byl Španěl García López de Cárdenas v roce 1540. První vědeckou expedici vedl koncem 60. let 19. století major americké armády a geolog John Wesley Powell. Powell označil zdejší souvrství sedimentárních hornin za otevřenou knihu zaznamenávající velký příběh. Dávno před Evropany však v oblasti kaňonu i v jeho stěnách sídlili původní obyvatelé Ameriky.

Death Valley (Údolí smrti)

Je údolí ležící na hranici států Kalifornie a Nevada. Toto údolí je nejnižším bodem Kalifornie, USA, celé Ameriky i západní polokoule. Údolí leží jihovýchodně od pohoří Sierra Nevada a je součástí národního parku Death Valley National Park. Údolí se rozprostírá na ploše přibližně 7 800 km2. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena nejvyšší teplota v USA: 57,1 °C. Průměrné roční srážky jsou 50 mm. Údolí je téměř 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 a 25 kilometry široké.

Hawai

Je řetěz sopečných ostrovů ve středu Pacifického Oceánu, vzdálený asi 3700 km od západního pobřeží USA. Je to tropický ráj se skoro dokonalým celoročním počasím, fantastickými plážemi a okázalými scenériemi. Je to místo kam se mnoho párů uchyluje trávit líbánky. Je ideálním cílem pro plavání, opalování, surfování, plavbu na lodi, rybaření, golf a tropický výzkum. Hawai je 50. spolkový stát USA a metropolí státu je Honolulu.

Související článek

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy jsou lákavé především kvůli tomu, že se staly jednou z klíčových pozorovacích lokalit přírodovědce Charlese Darwina, který díky tamních druhům živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů. Turisté, kteří míří na ostrovy, chtějí na vlastní oči vidět obří želvy, leguány, žraloky, rejnoky, různé druhy ptáků a exotickou květenu. Souostroví Galapágy se nachází ve východní části Tichého oceánu po obou stranách rovníků, asi tisíc kilometrů od Ekvádoru v Jižní Americe, ke kterému oficiálně patří. Souostroví tvoří 13 sopečných ostrovů, některé sopky jsou aktivní i dnes. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, S...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)