Uruguay

URY

Uruguay

Informace o zemi

Uruguayská východní republika (República Oriental del Uruguay), jak zní oficiální název státu na východním břehu řeky Uruguay, je jednou z nejrozvinutějších latinskoamerických zemí. Je lákadlem pro turisty hlavně kvůli krásným plážím a lagunám. Svou architekturou láká také hlavní město Montevideo.

Informovat o zájezdech do Uruguaye?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 176 220 km²
Obyvatelstvo: 3,5 milionu obyvatel
Hlavní město: Montevideo
Jazyk: španělština
Měna: 1 uruguayské peso (UYU) = 100 centesimů
Náboženství: řím. katolíci (66 %), protestanti
Národnostní složení: běloši (86 %), mestici (8 %), černoši, mulati
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): - 4 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 598, mobilní: 00 5989
Důležitá telefonní čísla: policie 911, hasiči 104, zdravotní služba 159, pohotovost 147

Objevte s námi Uruguay

Vybíráme z nabídky zájezdů
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
27.3. - 22.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

10.11. - 26.11.2024
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Uruguayské východní republiky
Muchova 9
Praha 6 16000
urupra@u­rupra.cz
Telefon: 00420-224 314 755
Fax: 00420-224 313 780 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence je 220V, 50Hz adaptér není potřeba.
Telefon: Některé veřejné automaty jsou na mince, telefonní karty se prodávají v hodnotách 50, 100, 200 a 300 pesos. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Jižní Americe funkční (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil).
Internet: Uruguay má dobré pokrytí internetem hlavně ve větších městech, kde najdete i internetové kavárny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Uruguay je známá chovem krav ve velkém, proto je hovězí v Uruguayi nejlevnějším masem, zatímco vepřové není téměř k dostání. Oblíbený způsob úpravy je parilla nebo barbeque. Koření se do země dováží a je proto docela drahé. Zajímavostí je pití maté. Obyvatelé Uruguaye stále s sebou nosí termosku s horkou vodou a vyřezanou kalebaš s cesmínou paraguayskou. Silným nálevem si dodávají energii. 

Podnebí

Uruguay patří do subtropického klima. Změny počasí během roku jsou výrazné. V zimních měsících (červen až srpen) se průměrné teploty pohybují mezi 6 - 15oC. V letních měsících zde panuje velmi příjemné počasí s denními průměrnými teplotami okolo 28oC. Srážky jsou rozprostřeny do průběhu celého roku a nejsou nijak výrazné.

Uruguay - Fotogalerie

Zažijte Uruguay na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Uruguaye

Kam se vydat

V rámci Latinské Ameriky lze Uruguay považovat za relativně bezpečnou zemi a jeden z nejvyspělejších států s velmi nízkou negramotností a dobrou dopravní sítí. Většinu území tvoří nížiny a pahorkatiny, pobřeží je nízké, lagunovité, občas s močály. Podnebí je subtropické, vegetace stepní. Uruguay, nese název podle stejnojmenné řeky. Oficiální název República Oriental del Uruguay, což doslova přeloženo znamená Republika nacházející se východně od (řeky) Uruguay. Jedná se o druhou nejmenší jihoamerickou zemi a nejmenší zemi, v níž je oficiálním jazykem španělština.

Montevideo

Je hlavní město a leží na pobřeží Atlantského oceánu u ústí řek Uruguay a Paraná, asi 220 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Ve městě, které je významným přístavem, žije zhruba 1,5 milionu lidí, tedy 40 % celkového počtu obyvatelstva, které Uruguay má. Město bylo založeno Španěly v roce 1726 a brzy se stalo důležitým přístavem. Zejména počátkem 20. století se zde usídlilo mnoho přistěhovalců ze Španělska a Itálie. Nyní Montevideo nabízí množství památek - náměstí Plaza Independencia, Mausoleo de Artigas, palác Palacio Estévez z 18. století, nejvyšší budova palác Palacio Salvo, divadlo Teatro Solís, náměstí Plaza Constitución s katedrálou Iglesia Matriz. atd. Podle hojného počtu místních architektonických zajímavostí se městu přezdívá Atény Jižní Ameriky.

Colonia

Na západ od Montevidea leží městečko, které patří na UNESCO seznam – Colonia Del Sacramento. Ideální místo pro romantické duše pro večerní procházky pod starými lampami a zvuku kytar pouličních umělců. Město je nově zrestaurováno tak, aby co nejvíce vypadalo jako v době svého založení. Najdete zde krásnou baziliku Santisimo Sacramento či bránu s dřevěným padacím mostem Porton de Campo. Město bylo založeno Portugalci v roce 1680 a jeho historické jádro je ukázkou velmi zdařilého působení portugalských, španělských a post-koloniálních architektonických prvků. Na seznam UNESCO bylo zapsáno roku 1995. V místním námořním muzeu je vystaven vrak Graf Spee, německého válečného křižníku, který byl na počátku druhé světové války potopen v zálivu La Plata.

Záliv La Plata

Byl dějištěm jedné z námořních bitev druhé světové války v Atlantiku mezi německým a spojeneckým námořnictvem, která se odehrála 13. prosince 1939 u ústí řeky Rio de la Plata.

Pláže

Cestovatele láká zejména krásnými plážemi na pobřeží Mar del Platy či Atlantského oceánu. Na hranicích s Brazílií se nachází několik atraktivních lagun, nejznámější je Laguna Merín.
 
Nejkrásnější pláž na světě, kterou nikdo nezná - Punta del Diablo
Směrem na východ od Montevidea leží Punta del Diablo – místo nejkrásnějších uruguayských pláží. Vesnice leží 40 km od hranic s Brazílií. A velmi lehce si zamilujete celou místní atmosféru, kde čas neruší a zelené, modré či červené střechy domů odrážejí táhnoucí se sluneční svit dále do vnitrozemí.
Jen kousek odsud směrem na jih leží národní park Cabo Polonio, další zajímavý přírodní úkaz země. Jde velice řídce osídlený (žije zde okolo 90 lidi) poloostrov s dominantním 30metrovým majákem. Spíše než s lidmi si zde popovídáte s lvouny, tučňáky či želvami. Turisté se na „nekonečné pláže“ u rybářské vesnice Cabo Polonio převážejí oficiálně na čtyřkolkách, protože sem vede jen písčitá a značně neschůdná cesta.

Související článek

Na skok do Jižní Ameriky

Na skok do Jižní Ameriky

Peru Lima, „Ciudad de los Reyes“ neboli město králů, se pyšnila bohatým sídlem španělských místokrálů a dnes je hlavním městem Peru. Město se rozpíná, že konce nespatříte, a proto se jí přezdívá chobotnice, jejíž chapadla se plazí daleko od pobřeží do okolních kamenitých kopců. Přístav, který v Limě Španělé zbudovali, se stal nejbohatším a obchodně nejvýznamnějším městem Jižní Ameriky, překladištěm koření, ovoce, zeleniny a pochutin, s dobrou dostupností rybolovu a mořských plodů. K velké rozmanitosti kultury a gastronomie přispěly i migrační vlny v průběhu historie a tak dnes je Lima i gastronomickým centrem. Nesmíte odjet bez ochutná...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)