Papua Nová Guinea

PNG

Papua Nová Guinea

Informace o zemi

Papua Nová Guinea je země nacházející se v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Rozprostírá se na východní polovině ostrova Nová Guinea a na mnoha menších ostrůvcích. Hlavním a jedním z mála měst v zemi je město Port Moresby. Je to jedna z nejrozmanitějších zemí na celém světě, s více než 850 domorodými jazyky a s velkou tradiční společností. Země je jednou z posledních na světě, které nejsou pořádně prozkoumávány. Nachází se zde ještě mnoho druhů rostlin a zvířat, které nebyly doposud objeveny. Společnost je založena na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv. Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů, všudypřítomnost hudby. Některé společenství žijí dodnes dle svých původních tradičních práv. Je zde stále ještě to, co se v jiných částech planety dnes hledá s velkými obtížemi. Pestré etnické skupiny jsou tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout.

Informovat o zájezdech na Papuu Novou Guineu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 462 840 km²
Obyvatelstvo: 6,5 milionu obyvatel
Hlavní město: Port Moresby
Měna: 1 kina, (PGK) = 100 toea
Náboženství: Římští katolíci - 27%, Luteráni - 19,5%, Unitáři - 11,5% 
Národnostní složení: Malanésiané, Papuánci, Negritos, Polynésané 
Časové pásmo: + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: 0675
Důležitá telefonní čísla: 000 - policie, 110 - hasiči

Objevte s námi Papuu Novou Guineu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Papua Nová Guinea
430 Papua Nová Guinea

Jedinečný festival barev Goroka

3.9. - 19.9.2024
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky!) s minimálně 4 čistými stránkami (pozor, na stránce by nemělo být ani propité razítko z předchozích stránek).
Víza a režim vstupu:  Vízum je nutné vyřídit před cestou v Bruselu za poplatek 40 Eur. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto, kopii letenky nebo itinerář cesty. Vyřízení víza trvá přibližně 1 týden.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí: 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové (typ I),  je nutno používat adaptér, který je možné zakoupit i na místě. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina, často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí. Počítejte s tím a vezměte si více náhradních baterií.
Telefon: Na některých místech během cesty fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. V některých oblastech nebude signál dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internet bývá zpravidla dostupný jen v turistických oblastech. Rychlost připojení není největší a také technické vybavení není na vysoké úrovni. 
Pošta: je dostupná pouze ve větších sídlech a poměrně pomalá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Papua Nová Guinea nemá příliš výraznou a atraktivní kuchyni, jídlo obsahuje málo proteinů. Výjimku ale tvoří vynikající „plody moře“ (tzv. seafood) a různé asijské speciality. Nejlevnějším pokrmem je saksak – škrobový palmový extrakt, ve vnitrozemí jsou to kaukau (sladké brambory). Maso je vzácností, někdy vepřové maso a v poslední době kuřecí. Na pobřeží je významná konzumace ryb. Přílohou bývá rýže. Nejtradičnější způsob úpravy pokrmů je mumu – pečení v zemi na horkých kamenech. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají horké kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje větvemi a vše se nechá pomalu dusit a péct.

Podnebí

Papua Nová Guinea má obecně horké, vlhké a deštivé klima. Období dešťů je přibližně od prosince do března, období sucha potom od května do října. Teploty na pobřeží jsou poměrně stabilní, pohybují se mezi 25–30°C. Směrem do vnitrozemí teploty výrazně klesají, v hornatých oblastech dosahují přes den max. 20°C a v noci mohou klesnout k nule. Vzácně se na vrcholcích hor může objevit i sněhová pokrývka. 

Papua Nová Guinea - Fotogalerie

Zažijte Papuu Novou Guineu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Papuu Novou Guineu

Kam se vydat

Port Moresby

Jedno z mála měst na ostrově - Port Moresby - se stalo sídlem vlády, kultury, vzdělání, obchodu a turismu. Má asi 350 000 obyvatel. Město leží na březích Papuánského zálivu na jihovýchodním pobřeží. Místo, kde dnes stojí Port Moresby, jako první Evropan navštívil v roce 1873 kapitán John Moresby a pojmenoval je na počest svého otce admirála Sira Fairfaxe Moresbyho. Město vzniklo v lokalitě, která byla domovem skupiny Motu. V září 1975 se Port Moresby stalo hlavním městem. V roce 2012 bylo Port Moresby vyhodnoceno jako nejhorší místo pro život na světě v žebříčku 130 hlavních měst sestaveném Economist Intelligence Unit. Důvodem byl vysoký počet případů znásilnění, loupeží a vražd a to, že velké části města jsou pod kontrolou pouličních gangů známých jako raskols. 

Sepik 

Sepik je oblastí Papuy-Nové Guiney, která leží na otevřeném pobřeží. Nacházejí se zde krásné pláže, ale i drsné vrcholky hor. Sepik je bezesporu jedním z nevíce fascinujících míst. V oblasti se také nachází stejnojmenná nejdelší řeka země. Řeka Sepik pramení v samém středu země a svojí trajektorií je podobná Amazonce.

Mount Hagen 

Mount Hagen je třetím největším městem. Je to hlavní město provincie Western Highlands a je umístěno v nadmořské výšce 1 677 m. Město je pojmenované po staré sopce Mount Hagen, která se nachází asi 24 kilometrů na severozápad. Každý rok Mount Hagen hostí Mount Hagen kulturní show, jednu z největších kulturních akcí na Papui-Nové Guinei.

Mount Wilhelm

Mount Wilhelm měří 4 509 m a jeho vrchol je místo, kde se protínají tři provincie - Simbu, Western Highlands a Madang. Vrchol je také známý jako Enduwa Kombuglu.

Goroka

Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands. Nachází se 1 600 m nad mořem. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy Papuy-Nové Guiney. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima.
Navzdory rozsáhlému nerostnému bohatství se více než 80 % obyvatelstva živí zemědělstvím. Pěstují se banány, kakao, káva, kokosové ořechy, kopra, ovoce, zelenina, batáty (sladké brambory), maniok, taro, jamy, palmová jádra (na olej), cukrová třtina a ananasy. Chovají se prasata, skot a drůbež.

Související článek

Poznejte jiný svět!

Poznejte jiný svět!

Na Nové Guineji lze najít to, co už jinde na planetě neexistuje. Kdyby nebyla, musel bych si ji vymyslet. Den tady přinese víc zážitků než měsíc v domácím prostředí. Vše je intenzivnější, zhmotněly zde nejodvážnější sny a představy. Osahal jsem si nové poznání, že obávaný ,,kanibal" může mít křehkou duši. Guinea je promíchána stejně černobíle jako všechny končiny světa. Lidé dobří i špatní. Zde je vše jen zkratkovitě přímé. Jsi-li dobrý, buď přítel! Pro hříšníka je trest okamžitý. Pobyt v divočině má svá kouzla. Ráj lidojedů! Kdo je divoch, jak definovat, co je kruté? Záleží na optice pohledu. Civilizace nás naučila přetvářce, sou...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)