Papua Nová Guinea

PNG

Papua Nová Guinea

Informace o zemi

Papua Nová Guinea je země nacházející se v severozápadní části Tichého oceánu, v oblasti zvané Melanésie. Rozprostírá se na východní polovině ostrova Nová Guinea a na mnoha menších ostrůvcích. Hlavním a jedním z mála měst v zemi je město Port Moresby. Je to jedna z nejrozmanitějších zemí na celém světě, s více než 850 domorodými jazyky a s velkou tradiční společností. Země je jednou z posledních na světě, které nejsou pořádně prozkoumávány. Nachází se zde ještě mnoho druhů rostlin a zvířat, které nebyly doposud objeveny. Společnost je založena na odkazu svých předků a žije podle původních kmenových práv. Etnickou pestrost podtrhují barevně pomalované tváře lidí, oděvy a šperky z přírodních materiálů, všudypřítomnost hudby. Některé společenství žijí dodnes dle svých původních tradičních práv. Je zde stále ještě to, co se v jiných částech planety dnes hledá s velkými obtížemi. Pestré etnické skupiny jsou tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout.

Informovat o zájezdech na Papuu Novou Guineu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 462 840 km²
Obyvatelstvo: 6,5 milionu obyvatel
Hlavní město: Port Moresby
Měna: 1 kina, (PGK) = 100 toea
Náboženství: Římští katolíci - 27%, Luteráni - 19,5%, Unitáři - 11,5% 
Národnostní složení: Malanésiané, Papuánci, Negritos, Polynésané 
Časové pásmo: + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: 0675
Důležitá telefonní čísla: 000 - policie, 110 - hasiči

Objevte s námi Papuu Novou Guineu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Papua Nová Guinea
430Papua Nová Guinea

Jedinečný festival barev Goroka

3.9. - 18.9.2019
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky!) s minimálně 4 čistými stránkami (pozor, na stránce by nemělo být ani propité razítko z předchozích stránek).
Víza a režim vstupu:  Vízum je nutné vyřídit před cestou v Bruselu za poplatek 40 Eur. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto, kopii letenky nebo itinerář cesty. Vyřízení víza trvá přibližně 1 týden.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí: 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou tříkolíkové (typ I),  je nutno používat adaptér, který je možné zakoupit i na místě. V tradičních vsích bývá k dispozici elektřina, často jen na omezenou dobu chodu generátoru. Může mít i nestandardní napětí. Počítejte s tím a vezměte si více náhradních baterií.
Telefon: Na některých místech během cesty fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. V některých oblastech nebude signál dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internet bývá zpravidla dostupný jen v turistických oblastech. Rychlost připojení není největší a také technické vybavení není na vysoké úrovni. 
Pošta: je dostupná pouze ve větších sídlech a poměrně pomalá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Papua Nová Guinea nemá příliš výraznou a atraktivní kuchyni, jídlo obsahuje málo proteinů. Výjimku ale tvoří vynikající „plody moře“ (tzv. seafood) a různé asijské speciality. Nejlevnějším pokrmem je saksak – škrobový palmový extrakt, ve vnitrozemí jsou to kaukau (sladké brambory). Maso je vzácností, někdy vepřové maso a v poslední době kuřecí. Na pobřeží je významná konzumace ryb. Přílohou bývá rýže. Nejtradičnější způsob úpravy pokrmů je mumu – pečení v zemi na horkých kamenech. Do vyhloubené díry v zemi se naskládají horké kameny, na ně se položí maso a zelenina zabalené do bylinek a velkých listů. Otvor v zemi se zakryje větvemi a vše se nechá pomalu dusit a péct.

Podnebí

Papua Nová Guinea má obecně horké, vlhké a deštivé klima. Období dešťů je přibližně od prosince do března, období sucha potom od května do října. Teploty na pobřeží jsou poměrně stabilní, pohybují se mezi 25–30°C. Směrem do vnitrozemí teploty výrazně klesají, v hornatých oblastech dosahují přes den max. 20°C a v noci mohou klesnout k nule. Vzácně se na vrcholcích hor může objevit i sněhová pokrývka. 

Papua Nová Guinea - Fotogalerie

Kam se vydat

Port Moresby

Jedno z mála měst na ostrově - Port Moresby - se stalo sídlem vlády, kultury, vzdělání, obchodu a turismu. Má asi 350 000 obyvatel. Město leží na březích Papuánského zálivu na jihovýchodním pobřeží. Místo, kde dnes stojí Port Moresby, jako první Evropan navštívil v roce 1873 kapitán John Moresby a pojmenoval je na počest svého otce admirála Sira Fairfaxe Moresbyho. Město vzniklo v lokalitě, která byla domovem skupiny Motu. V září 1975 se Port Moresby stalo hlavním městem. V roce 2012 bylo Port Moresby vyhodnoceno jako nejhorší místo pro život na světě v žebříčku 130 hlavních měst sestaveném Economist Intelligence Unit. Důvodem byl vysoký počet případů znásilnění, loupeží a vražd a to, že velké části města jsou pod kontrolou pouličních gangů známých jako raskols. 

Sepik 

Sepik je oblastí Papuy-Nové Guiney, která leží na otevřeném pobřeží. Nacházejí se zde krásné pláže, ale i drsné vrcholky hor. Sepik je bezesporu jedním z nevíce fascinujících míst. V oblasti se také nachází stejnojmenná nejdelší řeka země. Řeka Sepik pramení v samém středu země a svojí trajektorií je podobná Amazonce.

Mount Hagen 

Mount Hagen je třetím největším městem. Je to hlavní město provincie Western Highlands a je umístěno v nadmořské výšce 1 677 m. Město je pojmenované po staré sopce Mount Hagen, která se nachází asi 24 kilometrů na severozápad. Každý rok Mount Hagen hostí Mount Hagen kulturní show, jednu z největších kulturních akcí na Papui-Nové Guinei.

Mount Wilhelm

Mount Wilhelm měří 4 509 m a jeho vrchol je místo, kde se protínají tři provincie - Simbu, Western Highlands a Madang. Vrchol je také známý jako Enduwa Kombuglu.

Goroka

Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands. Nachází se 1 600 m nad mořem. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy Papuy-Nové Guiney. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima.
Navzdory rozsáhlému nerostnému bohatství se více než 80 % obyvatelstva živí zemědělstvím. Pěstují se banány, kakao, káva, kokosové ořechy, kopra, ovoce, zelenina, batáty (sladké brambory), maniok, taro, jamy, palmová jádra (na olej), cukrová třtina a ananasy. Chovají se prasata, skot a drůbež.
Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog