Panama

PAN

Panama

Informace o zemi

Panama zůstává v povědomí turistů zatím trochu odsunuta. O této zemi se víceméně mluví jen v souvislosti s Panamským průplavem. Díky geografické poloze je Panama bezpečným útočištěm pro mnoho druhů divoké zvěře, je zde 14 národních parků a dalších chráněných oblastí.  V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. Panama se také může pochlubit nádhernými plážemi, jezery, džunglemi, deštnými lesy, mořskými živočichy. Kosmopolitní město Panama City nabízí návštěvníkům velké množství koloniálních staveb, muzeí a parků. Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50 - 200 km).  Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes tisíc ostrovů. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Největší ostrov : Isla de Coiba (493 km2), nejdelší řeka : Rio Chucunaque (231 km), největší jezero: Lago Gatún (424 km2).

Informovat o zájezdech do Panamy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 78 200 km²
Obyvatelstvo: 4 miliony obyvatel
Hlavní město: Ciudad de Panamá
Jazyk: španělština
Měna: Panamská balboa (PAB), Americký dolar (USD)
Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: Časový posun: - 7 hodin v období letního času, - 6 hodin v období zimního času
Mezinárodní předvolba: 507
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 103, policie 104

Objevte s námi Panamu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Nikaragua - Kostarika - Panama
338 Nikaragua - Kostarika - Panama

Koloniální vznešenost

29.3. - 13.4.2025
16 dní
Kostarika - Panama
341 Kostarika - Panama

Dvě zelené perly Střední Ameriky

24.11. - 8.12.2024
+ další 1 termín
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.
Víza: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 6 měsíců  od prvního vstupu na území země.
Velvyslanectví Panamské republiky
Joachim-Karnatz-Allee 45
Berlin 10557
Telefon: 004930–2260 5811
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Panama je z ohledu telefonování bez problémů. Místní hovory jsou levné a po celé zemi je vybudovaná síť automatů s telefony na karty, které se prodávají skoro v každém obchodě. Z hotelů bývá volání do zahraničí drahé.
Internet: Internetové kavárny jsou ve všech velkých městech a postupně jich stále přibývá. 
Pošta: Pošta v Panamě funguje spolehlivě, ovšem trasu Panama - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Nejspolehlivější je ale odeslat pohledy přímo z Panama City. Na poštách mají otevřeno od 07:00-18:00 od po-pá. V sobotu od 07:00-17:00.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí, rýže, kuřete nebo ryby. Nejlevněji se dá najíst v jídelnách, které fungují jako samoobslužné bufety. V restauracích stojí jídlo kolem 5 - 10 USD. K jídlu se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. V odlehlých oblastech většinou restaurace nejsou, ale je možné se domluvit s někým, kdo vám uvaří, například v místním obchodu. Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu, z místních značek můžeme jmenovat třeba Panama nebo Atlas.

Podnebí

Panama má klima tropické, čemuž odpovídají i vysoké teploty dosahující po celý rok 25 - 32 stupňů. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je velká vlhkost.

Panama - Fotogalerie

Zažijte Panamu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Panamy

Kam se vydat

Panama leží ve Střední Americe mezi Tichým oceánem a Karibským mořem. Na západě země jsou poměrně vysoké hory, velkou část území zabírají nížiny. 29% rozlohy země je chráněno. Cestovatelé tvrdí, že potápění a pozorování ptáků je v Panamě jedno z nejlepších na světě. Na vydlabané kanoi se můžete vydat do národního parku Darién, kde vás okouzlí nádherná divočina. Panama nabízí i mlžný horský prales Quetzal trail. Pokud máte rádi historii, můžete se projít po dlážděných uličkách starého koloniálního města San Felipe. Odpočinout si budete moct na bělostných plážích pod krásnými palmami v oblasti San Blas Archipelago.

Panma City

Je hlavní město Panamy. Leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Pacifiku. Ciudad de Panama je politickým, kulturním, administrativním i ekonomickým centrem země. V městě sídlí i významné státní univerzity. Velký rozvoj města nastal během kalifornské zlaté horečky, kdy přes Panamskou šíji cestovalo mnoho lidí (zhruba 600 000 lidí mezi roky 1848 a 1869). Dalším významným impulzem pro rozvoj města byla stavba Panamského průplavu. Američané podnikli konkrétní kroky pro zlepšení podmínek pro život v okolí budoucího průplavu (např. výstavba vodovodů a kanalizace, vymýcení žluté zimnice a malárie). Ciudad de Panama je sídlem mnoho nadnárodních bank, které přinášejí do země zahraniční kapitál. Moderní architektura je v Ciudad de Panama zastoupena např. množstvím mrakodrapů nebo mostem Puente de las Américas.
Jednou z nejimpozantnějších i historicky nejcennějších budov je katedrála s mohutnou věží se zvonem a Biskupský dům. Historickým srdcem dnešního města je tzv. Casco Viejo, také známé jako Koloniální Panama. Je to tichá malebná čtvrť s úzkými uličkami plnými květin. Na samotné špičce čtvrti najdete působivý Francouzský park a v něm památník francouzským stavitelům, kteří začali se stavbou Panamského průplavu, i budovu francouzského velvyslanectví. Při cestě kolem památníku se cestovatelům otevírá zajímavý výhled na siluetu městských mrakodrapů.

Panamský průplav 

Je námořní průplav ve Střední Americe. Vede skrz Panamskou šíji a spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán (konkrétněji Karibské moře a Záliv Panama). Průplav je dlouhý 81,6 km a široký 150 až 305 metrů. Průplav má šest zdymadel, z toho dvě na tichomořské straně v Pedro Miguel a v Miraflores. Voda je do zdymadel napouštěna z Gatunského jezera, přes které kanál také vede. Byl vybudován Francouzi v letech 1880 až 1889 a Američany v letech 1901 až 1914. Probíhají zde práce na rozšíření průplavu, které mj. umožní proplouvání kanálem i lodím s vyšší tonáží. První zkušební plavba se konala v říjnu 1913 a zkušební remorkér Gatun tak otestoval funkčnost průplavu. Slavnostní otevření průplavu se konalo 15. srpna 1914 a parník Ankon přejel z Atlantiku do Pacifiku. Do plného provozu byl ovšem průplav uveden až po První světové válce v roce 1920.

Colon

Významný přístav leží na pobřeží Karibiku a je prvním místem, do něhož zamíří lodi při plavbě do Tichého oceánu. Právě tady začíná nebo také končí Panamský průplav. Město bylo založeno v roce 1850 na místě jednoho z konců panamské a Hispánská komunita mu říkala Colón na počest Kryštofa Kolumba. K rozvoji města došlo v souvislosti s výstavbou Panamského průplavu. Nyní má přibližně 500 tisíc obyvatel a je zónou volného obchodu.

Boquete

Je malebné horské kosmopolitní město mnoha tváří, které chvílemi připomíná Evropu a pak hned zase vesničky latinské Ameriky. Hustá síť stezek provádí cestovatele mezi květinovými loukami, divokými orchidejemi, stovkami pomerančovníků, tisíců kávových keřů a občasným tropickým pralesem. Při návštěvě navíc máte možnost spatřit desítky druhů exotických ptáků, zvířat, hmyzu i motýlů.

Soberania 

Asi 30 minut od Panama City vzdálený národní park, jenž chrání vodní systém průplavu (průplav by se zanesl, pokud by byly lesy v jeho okolí vykáceny). Je zde několik značených chodníků, včetně světově proslulé Pipeline road, lesní cesty, která vede 27 km krásným primárním deštným pralesem. Na této cestě byl udělán světový rekord v počtu ptačích druhů spatřených za 24 hodin (hodně přes 300). Dále jsou zde kromě fantastické flóry k vidění opice, prasata pekari, lenochodi, aguti, coati (nosálové), motýli a další tropická zvířata.

Chagres Národní park

Jedná se o rozsáhlý park, který je největším z parků chránících vodní systém průplavu. Můžete zde spatřit spoustu vodopádů, nádherná panoramata a mnoho druhů tropické flóry a fauny.

Changuinola

Changuinola je  nejlidnatější provincie a je také centrem regionu banánů. Je zde největší zaměstnanost obyvatelstva.

NP Volcán Barú

Národní park se nachází v provincii Chiriqui, s plochou 14.325 ha a má velmi cennou geologickou a ekologickou krajinu, díky které jsou chráněny některé unikátní druhy v této oblasti. V tomto parku můžete nalézt tropický deštný prales a mix mezi lesem a sopečnou vyvřelinou zůstává v souladu se zemědělskými činnostmi, které jsou obvyklé pro tuto nadmořskou výšku.

Souostroví San Blas

Souostroví San Blas čítá 378 ostrůvků. Nachází se hodinu jízdy lodí od Balboa. Největší z ostrůvků je  Taboga. Jde o malebné souostroví, na většině z nich je vždy malý kousek džungle, která je plná rozmanitých barev a květů. Jsou  také útočištěm pro největší kolonii černých pelikánů v Jižní Americe.
 
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)