Panama

PAN

Panama

Informace o zemi

Panama zůstává v povědomí turistů zatím trochu odsunuta. O této zemi se víceméně mluví jen v souvislosti s Panamským průplavem. Díky geografické poloze je Panama bezpečným útočištěm pro mnoho druhů divoké zvěře, je zde 14 národních parků a dalších chráněných oblastí.  V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. Panama se také může pochlubit nádhernými plážemi, jezery, džunglemi, deštnými lesy, mořskými živočichy. Kosmopolitní město Panama City nabízí návštěvníkům velké množství koloniálních staveb, muzeí a parků. Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50 - 200 km).  Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes tisíc ostrovů. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Největší ostrov : Isla de Coiba (493 km2), nejdelší řeka : Rio Chucunaque (231 km), největší jezero: Lago Gatún (424 km2).

Informovat o zájezdech do Panamy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 78 200 km²
Obyvatelstvo: 4 miliony obyvatel
Hlavní město: Ciudad de Panamá
Jazyk: španělština
Měna: Panamská balboa (PAB), Americký dolar (USD)
Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: Časový posun: - 7 hodin v období letního času, - 6 hodin v období zimního času
Mezinárodní předvolba: 507
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 103, policie 104

Objevte s námi Panamu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Nikaragua - Kostarika - Panama
338 Nikaragua - Kostarika - Panama

Koloniální vznešenost

1.4. - 16.4.2023
16 dní
Kostarika - Panama
341 Kostarika - Panama

Dvě zelené perly Střední Ameriky

26.2. - 12.3.2023
+ další 1 termín
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.
Víza: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 6 měsíců  od prvního vstupu na území země.
Velvyslanectví Panamské republiky
Joachim-Karnatz-Allee 45
Berlin 10557
Telefon: 004930–2260 5811
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Panama je z ohledu telefonování bez problémů. Místní hovory jsou levné a po celé zemi je vybudovaná síť automatů s telefony na karty, které se prodávají skoro v každém obchodě. Z hotelů bývá volání do zahraničí drahé.
Internet: Internetové kavárny jsou ve všech velkých městech a postupně jich stále přibývá. 
Pošta: Pošta v Panamě funguje spolehlivě, ovšem trasu Panama - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Nejspolehlivější je ale odeslat pohledy přímo z Panama City. Na poštách mají otevřeno od 07:00-18:00 od po-pá. V sobotu od 07:00-17:00.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí, rýže, kuřete nebo ryby. Nejlevněji se dá najíst v jídelnách, které fungují jako samoobslužné bufety. V restauracích stojí jídlo kolem 5 - 10 USD. K jídlu se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. V odlehlých oblastech většinou restaurace nejsou, ale je možné se domluvit s někým, kdo vám uvaří, například v místním obchodu. Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu, z místních značek můžeme jmenovat třeba Panama nebo Atlas.

Podnebí

Panama má klima tropické, čemuž odpovídají i vysoké teploty dosahující po celý rok 25 - 32 stupňů. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je velká vlhkost.

Panama - Fotogalerie

Zažijte Panamu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Panamy

Kam se vydat

Panama leží ve Střední Americe mezi Tichým oceánem a Karibským mořem. Na západě země jsou poměrně vysoké hory, velkou část území zabírají nížiny. 29% rozlohy země je chráněno. Cestovatelé tvrdí, že potápění a pozorování ptáků je v Panamě jedno z nejlepších na světě. Na vydlabané kanoi se můžete vydat do národního parku Darién, kde vás okouzlí nádherná divočina. Panama nabízí i mlžný horský prales Quetzal trail. Pokud máte rádi historii, můžete se projít po dlážděných uličkách starého koloniálního města San Felipe. Odpočinout si budete moct na bělostných plážích pod krásnými palmami v oblasti San Blas Archipelago.

Panma City

Je hlavní město Panamy. Leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Pacifiku. Ciudad de Panama je politickým, kulturním, administrativním i ekonomickým centrem země. V městě sídlí i významné státní univerzity. Velký rozvoj města nastal během kalifornské zlaté horečky, kdy přes Panamskou šíji cestovalo mnoho lidí (zhruba 600 000 lidí mezi roky 1848 a 1869). Dalším významným impulzem pro rozvoj města byla stavba Panamského průplavu. Američané podnikli konkrétní kroky pro zlepšení podmínek pro život v okolí budoucího průplavu (např. výstavba vodovodů a kanalizace, vymýcení žluté zimnice a malárie). Ciudad de Panama je sídlem mnoho nadnárodních bank, které přinášejí do země zahraniční kapitál. Moderní architektura je v Ciudad de Panama zastoupena např. množstvím mrakodrapů nebo mostem Puente de las Américas.
Jednou z nejimpozantnějších i historicky nejcennějších budov je katedrála s mohutnou věží se zvonem a Biskupský dům. Historickým srdcem dnešního města je tzv. Casco Viejo, také známé jako Koloniální Panama. Je to tichá malebná čtvrť s úzkými uličkami plnými květin. Na samotné špičce čtvrti najdete působivý Francouzský park a v něm památník francouzským stavitelům, kteří začali se stavbou Panamského průplavu, i budovu francouzského velvyslanectví. Při cestě kolem památníku se cestovatelům otevírá zajímavý výhled na siluetu městských mrakodrapů.

Panamský průplav 

Je námořní průplav ve Střední Americe. Vede skrz Panamskou šíji a spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán (konkrétněji Karibské moře a Záliv Panama). Průplav je dlouhý 81,6 km a široký 150 až 305 metrů. Průplav má šest zdymadel, z toho dvě na tichomořské straně v Pedro Miguel a v Miraflores. Voda je do zdymadel napouštěna z Gatunského jezera, přes které kanál také vede. Byl vybudován Francouzi v letech 1880 až 1889 a Američany v letech 1901 až 1914. Probíhají zde práce na rozšíření průplavu, které mj. umožní proplouvání kanálem i lodím s vyšší tonáží. První zkušební plavba se konala v říjnu 1913 a zkušební remorkér Gatun tak otestoval funkčnost průplavu. Slavnostní otevření průplavu se konalo 15. srpna 1914 a parník Ankon přejel z Atlantiku do Pacifiku. Do plného provozu byl ovšem průplav uveden až po První světové válce v roce 1920.

Colon

Významný přístav leží na pobřeží Karibiku a je prvním místem, do něhož zamíří lodi při plavbě do Tichého oceánu. Právě tady začíná nebo také končí Panamský průplav. Město bylo založeno v roce 1850 na místě jednoho z konců panamské a Hispánská komunita mu říkala Colón na počest Kryštofa Kolumba. K rozvoji města došlo v souvislosti s výstavbou Panamského průplavu. Nyní má přibližně 500 tisíc obyvatel a je zónou volného obchodu.

Boquete

Je malebné horské kosmopolitní město mnoha tváří, které chvílemi připomíná Evropu a pak hned zase vesničky latinské Ameriky. Hustá síť stezek provádí cestovatele mezi květinovými loukami, divokými orchidejemi, stovkami pomerančovníků, tisíců kávových keřů a občasným tropickým pralesem. Při návštěvě navíc máte možnost spatřit desítky druhů exotických ptáků, zvířat, hmyzu i motýlů.

Soberania 

Asi 30 minut od Panama City vzdálený národní park, jenž chrání vodní systém průplavu (průplav by se zanesl, pokud by byly lesy v jeho okolí vykáceny). Je zde několik značených chodníků, včetně světově proslulé Pipeline road, lesní cesty, která vede 27 km krásným primárním deštným pralesem. Na této cestě byl udělán světový rekord v počtu ptačích druhů spatřených za 24 hodin (hodně přes 300). Dále jsou zde kromě fantastické flóry k vidění opice, prasata pekari, lenochodi, aguti, coati (nosálové), motýli a další tropická zvířata.

Chagres Národní park

Jedná se o rozsáhlý park, který je největším z parků chránících vodní systém průplavu. Můžete zde spatřit spoustu vodopádů, nádherná panoramata a mnoho druhů tropické flóry a fauny.

Changuinola

Changuinola je  nejlidnatější provincie a je také centrem regionu banánů. Je zde největší zaměstnanost obyvatelstva.

NP Volcán Barú

Národní park se nachází v provincii Chiriqui, s plochou 14.325 ha a má velmi cennou geologickou a ekologickou krajinu, díky které jsou chráněny některé unikátní druhy v této oblasti. V tomto parku můžete nalézt tropický deštný prales a mix mezi lesem a sopečnou vyvřelinou zůstává v souladu se zemědělskými činnostmi, které jsou obvyklé pro tuto nadmořskou výšku.

Souostroví San Blas

Souostroví San Blas čítá 378 ostrůvků. Nachází se hodinu jízdy lodí od Balboa. Největší z ostrůvků je  Taboga. Jde o malebné souostroví, na většině z nich je vždy malý kousek džungle, která je plná rozmanitých barev a květů. Jsou  také útočištěm pro největší kolonii černých pelikánů v Jižní Americe.
 
Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny.