Mauritius

MUS

Mauritius

Informace o zemi

Podle Marka Twaina prý Bůh stvořil Ráj jako obraz ostrova Mauritius. Nepřeháněl. Nekonečné bílé pláže, vysoké palmy, průzračné vody oceánu zelenomodré barvy, nádherné vodopády. Mauritius je obklopen korálovými ostrovy s ideálními podmínkami k potápění. Kolorit ostrova podtrhuje etnická pestrost,  bohatá fauna a flóra (mnoho druhů palem, divoké orchideje), ale i plantáže vanilky, která vystřídala cukrovou třtinu. Vynikající místní kuchyně a úsměv zdejších obyvatel budou důvodem, že se s jejich ostrovním kouzlem budete těžko loučit.

Informovat o zájezdech na Mauritius?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 860 km²
Obyvatelstvo: 1,2 milionu obyvatel
Hlavní město: Port Louis
Jazyk: angličtina
Měna: 1 mauricijská rupie (MUR) = 100 centů
Náboženství: hinduisté (51 %) řím. katolíci (27 %), muslimové (16 %)
Národnostní složení: Indové, Pákistánci (68 %), Kreolové (27 %), Číňané
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 3 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 230
Důležitá telefonní čísla: policie 999, hasiči: 995, ambulance: 112

Objevte s námi Mauritius

Vybíráme z nabídky zájezdů
Réunion - Mauritius
139 Réunion - Mauritius

Dvě ostrovní perly Indického oceánu

25.9. - 10.10.2024
+ další 2 termíny
16 dní
Mauritius
140 Mauritius

Perla Indického oceánu

14.7. - 25.7.2024
+ další 1 termín
12 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země, nutnost prokázat se zpáteční letenkou.
Víza a režim vstupu:  občané ČR mohou pobývat na území Mauricia bez víz maximálně po dobu 3 měsíců během šestiměsíčního období, které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius. Bezvízový styk se týká všech nevýdělečných typů pobytu za splnění následujících podmínek:
- předložení platného zpátečního cestovního dokladu
- prokázání dostatku finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 USD na den)
- prokázání platné rezervace hotelu nebo zájezdu
- rezervace hotelu může být nahrazena zvacím dopisem
- cestovatel nesmí figurovat na seznamu osob, které jsou pro Mauricius nežádoucí
Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Mauricia, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky jsou anglického typu, dvoukolíkové s hranatými zdířkami.
Telefon: Na většině míst fungují i mobilní telefony s naší SIM kartou. Lze zakoupit také místní předplacené SIM karty. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty.
Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech. Přístup na internet nabízejí také některé hotely.
Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech, otevírací doba je obvykle ve všední dny Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Imigranti, kteří na ostrov přijížděli z různých koutů světa, s sebou přinesli nejen svou kulturu, náboženství, způsob života, ale i jejich tradiční kuchyni. Mnoho těchto tradičních pokrmů se přizpůsobilo zdejším možnostem. Kuchyně je plná ryb a mořských živočichů, koření a exotických pokrmů vytvořených z tropických surovin. V místní kuchyni naleznete asijské, africké, evropské, čínské nebo indické prvky. Základní surovinou používanou ve zdejší kuchyni jsou místní rajčata zvaná Pommes d´amour, která dávají jídlu barvu, česnek a cibule přidá chuť a zázvor exotickou příchuť. Typické omáčky Rougaille a Vingaye dostaly své jméno z francouzského slova označující česnek - ail. Vingaye je zkomolenina francouzského slova Vin d´ail. Rougaille, jejíž základ tvoří rajčata je  podávaná teplá a Vingaye naopak studená s hořčičnými semínky a vinným octem. Indická kuchyně se zde rozšířila nejvíce okolo roku 1800, kdy nastal nejvyšší přísun indických imigrantů. Výborné pokrmy dokáží kuchařští mistři vytvořit z ovoce zvaného tamarind anebo ze sladkých rajčat. Nesporně nejoblíbenějším kořením je chilli, které roste po celém ostrově, jak divoce, tak kultivovaně. Salát z palmových srdíček, kterému se také přezdívá Milionářský salát, je jednou z vyhledávaných specialit a palmová srdíčka se vyvážejí do celého světa. Klasického uzeného lososa zde úspěšně nahradili uzeným merlinem. Pochutnat si můžete také na výborných ústřicích. Oblíbenou zdejší pochoutkou je také divočák nebo srna. Nejlepší kari na ostrově se připravuje na hladkém kameni zvaném Roche Carri, který má každá hospodyně. Ochutnat můžete samozřejmě i obrovské množství ovoce - liči, mango, vodní meloun, ananas, karambolu, jack fruit, avokádo, papayu, corasol nebo zat. Servírování pokrmů je také nádhernou přehlídkou všech kultur. Vždyť, kde jinde Vám budou servírovat indické zálivky v čínském porcelánu spolu s tradičním kreolským kari.

Podnebí

Ostrov Mauritius má tropické klima. Přesto, že je ostrov relativně malý, počasí v jeho jednotlivých částech může být rozdílné. Charakteristické jsou zde dvě hlavní období. Horké a vlhké léto od listopadu do května a suchá chladnější zima od května do listopadu. Průměrné roční teploty na pobřeží se pohybují od 22 °C v zimě po 34°C v létě, ve vnitrozemí jsou nižší, od 19 °C v srpnu do přibližně 26 °C v únoru. Dešťové srážky nebo bouřka mohou přijít kdykoliv, podle statistik spadne nejméně srážek od září do listopadu. Od listopadu do března se mohou vyskytnout tropické cyklóny doprovázené poryvy větru až vichřicí a vydatnými srážkami. Koupat se lze po celý rok.

Mauritius - Fotogalerie

Zažijte Mauritius na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Mauritius

Kam se vydat

Le Souffleur a La Roche qui Pleure

Dva nejznámější čedičové útvary ostrova Mauritius, neodmyslitelně patří k charakteristickým rysům této části pobřeží.

Souillac 

V polovině 18. století Francouzi pojmenovali ústí řeky, kde Souillac leží, Bras de Mer de la Savanne. Osada byla pojmenována na počest Vikomta Souillaca, guvernéra ostrova v letech 1779 - 1787, který vyzval obyvatelstvo, aby začalo osídlovat i jižní část ostrova. Osada se rozrostla v největší centrum na jihu ostrova Mauritius.

Zahrady Telfair

Byly pojmenovány v 19. století po majiteli plantáží Charlesu Telfairovi, jednom z mála Britů, kteří se usadili na ostrově Mauritius po britském dobytí území v roce 1810. Byl vášnivým botanikem a zakladatelem Královské společnosti pro vědu a umění na Mauritiu. Zahrady jsou osázeny nádhernými indickými mandlovníky a banánovníky, které vrhají tolik příjemný stín.

Útes Gris Gris 

Nejjižnější místo ostrova Mauritius. Je mnoho dohadů o tom, podle čeho bylo toto místo pojmenováno. Jeden z nich hovoří o Abbé de la Caille, autorovi první mapy ostrova Mauritius v roce 1753, který byl vášnivým milovníkem zvířat. Když jeho milovaná fenka Gris Gris zemřela, rozhodl se útes pojmenovat na její památku. Jiná z bájí tvrdí, že jméno vzniklo podle zvuku vodní tříště, která stříká vždy, když vlny narážejí na útes.

Mauritius, Le Morne Brabant

Impozantní skála zakončená plošinou. Mezi místními lidmi se povídá, že v 18. a 19. století se uprchnuvší otroci ukrývali mezi skalisky na úpatí hory, aby se vyhnuli případnému zajetí a trestu. Nicméně když se Mauritius dočkal v roce 1873 zrušení otroctví a úředníci byli vysláni zvěstovat otrokům tuto novinku, uprchlíci jim nevěřili a než by se nechali chytit, raději volili dobrovolnou smrt skokem z útesu.

Chamarel

Jedna z nejlákavějších turistických atrakcí ostrova Mauritius. Ačkoliv tudy proudí zástupy turistů, zůstala obec poměrně nerozvinutá a zachovala si tak svůj původní ráz. Nedaleko obce se nachází místo známé pod názvem Coloured Earth (Barevná zem). Všichni zde mohou obdivovat písečné duny, které mění neustále díky větru a působení erozních vlivů svou barvu. Kombinace měnící se fialové, růžové, červené, modré, žluté a oranžové přitahuje pozornost mnoha geologů, kteří se na Mauritius každoročně vracejí.

Vodopády Chamarel

Ostrov Mauritius se může pyšnit 90 metrů vysokými vodopády vytvořenými na řece St. Denis. Nedaleko od vodopádů byla také zřízena rezervace pro jeleny. Uvnitř rezervace se nachází továrnička na zpracování kávy.

Black River Gorges National Park

Tento národní park pokrývá 3,5 % celkové plochy ostrova Mauritius, je prvním a jediným svého druhu na ostrově a byl vyhlášen v červnu 1994. Národní park má na svém území poslední stopy po původním tropickém zalesnění - odhaduje se 80 až 90 % lesního porostu celého ostrova Mauritius. Hustě zalesněný národní park se chlubí zbytky původního pralesa. Chamarelské vodopády a Coloured Earth - přírodní lávové formace bez porostu, při dopadu slunečních paprsků způsobují minerální příměsi v půdě různé barevné efekty.

Trou aux Cerfs

Kráter měřící v průměru 200 metrů, jež je výsledkem vulkanické činnosti odehrávající se před milióny let na ostrově Mauritius. Jeho břehy jsou porostlé bujnou vegetací a jeho střed, kdysi dávno shromaždiště vody pro vysokou zvěř, je do velké míry pokryt nánosy bahna. Pravděpodobně daleko zajímavější než kráter po vyhaslé sopce, je pohled z tohoto vysoce položeného místa na ostrov Mauritius.

Curepipe

Jméno města je odvozeno již z dob, kdy východní a západní břeh ostrova Mauritius nespojovala silnice a jediným způsobem jak se vnitrozemím dostat na druhou stranu ostrova byl pěší pochod. Vojáci, když podnikali tuto cestu, se zastavovali na místě dnešního Curepipe a čistili a znovu nacpávali své dýmky. Curepipe leží ve výšce 550 metrů a je nejvýše položeným městem ve vnitrozemí ostrova Mauritius.

Svaté jezero Grand Bassin

Necelé dva kilometry východně od Le Petrinu se rozprostírá jezero, které vzniklo zatopením kráteru vyhaslé sopky. Mezi hinduistickými obyvateli ostrova Mauritius je toto místo známé pod názvem Ganga Talao. Když zahraniční dělníci začali přijíždět ve třicátých letech 19. století z Indie za prací, nejvíce ze všeho postrádali svatou řeku Gangu. A protože pro dělníky nebylo možné vracet se do Indie a vykonávat poutě ke Ganze, přivezli si Gangu na Mauritius. V roce 1897 Shri Jhummon Giri Gosagne (hinduistický kněz na ostrově Mauritius) zvěstoval, že voda v jezeře Grand Bassin pochází z Gangy. Každý rok vykoná pouť k jezeru na 250 000 věřících.

Bois Cheri

Továrna na zpracování čaje. Východně od jezera se silnice svažuje a protíná rozlehlé čajové plantáže. Často jsou zde k vidění ženy, které do košů sbírají vrchní lístky čajovníků. Hned u silnice stojí velká brána označující vjezd do Bois Cheri. V továrně jsou organizovány veřejné prohlídky provozu. Továrna vyrábí dva druhy čaje - přírodní a vanilkový. Mauritius je dovozcem této pochoutky do Jižní Afriky, Francie a Velké Británie.

Port Louis

Port Louis je hlavní město ostrovního státu Mauritius. V roce 2014 zde žilo 180 000 obyvatel. Leží na severozápadním pobřeží ostrova u Indického oceánu. Bylo založeno Francouzi v roce 1735 a pojmenováno po králi Ludvíku XV. Střed města má moderní infrastrukturu, zajímavé obchody a trh.

La Vanille reserve des Mascareignes

Zde můžete pozorovat volně žijící krokodýly a více než 500 obrovských želv, je tu také insektárium s více než 20 000 druhy hmyzu, včetně motýlů z celého světa. Casela ptačí park na rozloze 25 hektarů je útočištěm více než 140 druhů ptáků z pěti kontinentů, můžete tu vidět i želvy, opice a jeleny.
Chamarel, kam lze dojet po klikaté cestě z vesnice Case Noyale je fascinující - zvlněná krajina s vulkanickými vyvřelinami různých barev a vodopády.

Ostrovy Rodrigues

Leží asi 650 km severovýchodně od Mauritiu je součástí Mauricijské republiky, ostrov zaujímá plochu asi 108 km2 a žije tu asi 38 000 obyvatel. Turismus se stává důležitým zdrojem obživy i zde a zlepšila se sem i letecká spojení, která spojují Mauritius, Reunion a Rodrigues.

Ile aux Cerfs

Ostrůvek na jihovýchodě má 18ti jamkové golfové hřiště. Na severu Coin de Mire ve tvaru velké velryby a u něj je malý Ile Plate, Illot Gabriel, Ile Ronde, Ile aux Serpents a Ile d´Ambre. Ile aux Aigrettes leží proti Mahébourgu na jihovýchodě. Je to klidný ostrov, ubytování je tu asi v soukromých pensionech a hotelích. Poslední výběžek Afriky, dříve než dosáhnete Asie. Je to nejmenší a nejodlehlejší ostrov Mascarén uprosřed Indického oceánu. Najdete zde jedinečnou směsici africké a kreolské kulutry, připomíná Karibik, turismus je zde ještě v počátcích. Marie-Louise´s Guest House, Villa Mon Tresor se nachzází v Anse aus Anglais - Anglické zátoce, kde přistála britská vojska v roce 1809, aby odebrala Rodrigues Francouzům. V sobotu se tu koná trh v blízkém Port Mathurin - malé hlavní město ostrova. Jsou tu malé budovy obklopené banánovníky. V době trhu si zde můžete koupit i místní specialitu - koláč plněný kokosem a papájou. Ile de Cocos je jeden z 18 ostrůvků obklopujících Rodrigues, Cocos je útočištěm ptáků, hlavně terejů, je neobydlený. Na Rodiguesu se také nachází Francois Leguat Giant Tortoise and Cave reserve, která leží v kaňonu na 19 hektarech a pojmenovaná je podle prvního osídlence, Francouze, který sem dorazil v roce 1691, kdy tu žilo mnoho obrovských želv. Bohužel byly vyhubeny na konci 18. století. Rezervace se snaží vrátit čas, byly sem dovezeny stovky želv z atolu Aldabra z Indického oceánu a dnes je to jejich poslední útočiště ve volné přírodě. Zasazeny zde byly také endemické rostliny, aby se připomnělo, jak ostrov vypadal dříve. Pod skálou je schován velký jeskynní systém, největší jeskyně Grande Caverne se stalaktity a stalagmity.

Ostrůvky Ile aux Cerfs

Tento atraktivní písečný ostrůvek náleží hotelu Le Touessrok Sun Hotel. Je spojen s menším ostrůvkem Ile de l´Est zvláštním písečným pásem, který můžete lehce přejít při odlivu a navštívit tak druhý ostrůvek. Největší atrakcí je zde „pláž stíněná přesličníky", která se táhne podél pobřeží mezi těmito dvěma ostrůvky. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších míst na ostrově Mauritius.

Východ

V této části vane neustále jemná bríza a tvoří se zde dost velké vlny - ideální pro surfaře.
Kromě horského pásma - Bambu Mountains (Bambusové pohoří) - je zde rovina, kde se pěstuje hlavně cukrová třtina. Mahébourg je město s 20 000 obyvateli a malým letištěm. Impozantní katedrála v novogotickém slohu, dva tamilské chrámy, Námořní muzeum, šestimetrová socha Buddhy.

Jih

Pont Naturel - přírodní most ve skalním masivu vyhloubený vodou, délka 20 metrů.
Souillac - rybářské městečko, katolický kostel, hinduistický chrám, krásná pláž, ale kvůli silným proudům nevhodná ke koupání.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)