Maroko

MAR

Maroko

Informace o zemi

Přesto, že leží pouhou hodinu plavby od Evropy, je Maroko zemí jako z pohádek tisíce a jedné noci. Navzdory létům koloniální nadvlády je zde hluboce zakořeněn islám a tradiční kultura. V Maroku můžete odpočívat na překrásných písečných plážích, poznávat historii královských měst i okusit drsnou krásu saharské pouště nebo pohoří Atlas. Charakteristický je neutuchající ruch orientálních bazarů, vůně cizokrajného koření a místních specialit.

Informovat o zájezdech do Maroka?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 446 550 km²
Obyvatelstvo: 34 milionů obyvatel
Hlavní město: Rabat
Jazyk: arabština
Měna: 1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů
Náboženství: sunnitští muslimové (98 %)
Národnostní složení: Arabové (70 %), Berbeři (29 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): - 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 212, mobilní 00 2126
Důležitá telefonní čísla: policie 19, rychlá lékařská pomoc 150

Objevte s námi Maroko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Maroko
199 Maroko

Maurská architektura a nekonečné pouště

28.9. - 12.10.2023
+ další 2 termíny
15 dní
Maroko na Silvestra
199C Maroko na Silvestra

Od Atlantiku přes Saharu i Vysoký Atlas

26.12. - 5.1.2024
+ další 1 termín
11 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území.
Víza a režim vstupu: Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující dobu pobytu 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu.  
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V /  50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je v Maroku dobrý. Mezinárodní hovory jsou však drahé.
Internet: Internet je zde běžně dostupný.
Pošta: Pošta je poměrně spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Marocká kuchyně je velmi chutná, a to i díky francouzským vlivům. Národním jídlem, které vám připraví v každé lepší restauraci, je tajine (tažín), což je směs různého masa, rýže a zeleniny připravované v obrovském kulatém hrnci. Dalším tradičním a svátečním jídlem je pastila, která je tvořena mnoha vrstvami těsta, mezi které se střídavě dávají kusy masa, houby, vajíčka, sladké rozinky. V marocké kuchyni převládají saláty, zejména z rajčat a oliv. Přílohou ke všem jídlům je arabský chléb (harsha, baghira). Mezi obyvateli Maroka je oblíbený jogurt (yaort) a cukrovinky, například turecký med nebo mandle v karamelu, ale i ořechy všeho druhu. Z ovoce jsou velmi oblíbena granátová jablka, melouny, jahody, opuncie a datle. Na závěr každého jídla se podává národní nápoj - silný a přeslazený mátový čaj, připravený z čerstvých lístků máty. Můžete ovšem dostat i anýzový čaj, mandlové mléko (asir louze), kyselé mléko (leben), banánový džus (asir mooz) nebo jablečný kokteil (asir tufah). Vynikající je také džus z čerstvých pomerančů (asir limoune). Nejběžnějším stolním nápojem jsou ovšem místní minerálky, fanta a cola. Pokud se ptáte na černou kávu, ta se tu podává „noir", s mlékem „cassé" (většinou více mléka „au lait") anebo instantní káva „nescafé". Pivo zvané „birra" se tu podává buďto místní Stork a Flag nebo importovaná značka Heineken. Vína mohou nabízet pouze podniky, které disponují příslušnou licencí.

Podnebí

Teplá a suchá léta, zimy bývají mírné, ale přesto se v tomto období vyplatí přibalit si svetr a bundu. Ve vysokém Atlasu pokrývá sníh vrcholky od listopadu až do června. Průměrné teploty v Tangeru a Casablance se pohybují v rozmezí od 12 °C v zimě (od prosince do března) do 25 °C v létě (od června do září). Ve vnitrozemí, např. v Marrákéši, vystupují teploty v průměru až na 33 °C (teploty se často vyšplhají přes 40 °C).

Maroko - Fotogalerie

Zažijte Maroko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Maroka

Kam se vydat

Al Džadída (El-Jadida)

Poklidné přímořské městečko ležící jižně od Casablanky. V létě je cílem mnoha Maročanů, kteří si zde chtějí užít příjemných pláží. Po zbytek roku je to velmi klidné a příjemné městečko. V centru můžete objevit zachovalou portugalskou pevnost s jednou technickou zajímavostí. Citerne Portugaise (portugalský vodojem), který byl postaven v roce 1541 a dodnes je funkční. Návštěvníky uchvátí také 25 sloupů odrážejících se od vodní hladiny, která pokrývá velkou část cihlové podlahy a odraz světla, který vniká stropním otvorem.

Casablanca (Dár al-Bajdá)

Největší marocké město. Je významným průmyslovým centrem a přístavem, ve kterém žije přes tři miliony lidí. Casablanca má všechny rysy západní metropole. Arabky zde nenosí šátky, jsou velmi elegantně oblečené, bulváry lemují značkové obchody a v barech to žije. V Casablance najdete moderní stavby, koloniální budovy ve stylu art deco, ale i typickou marockou architekturu. Zdejší mešita Hassana II. je největší mešitou v Maroku a jednou z největších na světě. Je jednou z mála mešit, kterou nemuslimové mohou navštívit.

Essaouira

Jižně od Essaouira leží nejlepší místo na surfování v Maroku - Sidi Kaouki. Essaouira byla opevněna v 16. století, hradby Castelo Real de Mogador nebyly příliš odolné, takže místní vypudili Portugalce již za deset let. Francie se pokusila získat město v roce 1692 a proto má město dnes francouzský vzhled, i když získání města bylo neúspěšné.  Křičící racci, úzké uličky mediny s vůní koření a zahalené ženy vás ihned uvědomí o tom, že jste v severní Africe. 

Marakéš

Marakéš je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Typickou barvou města je červená, kterou nesou všechny marakéšské historické budovy a opevnění. Jako mnoho severoafrických měst zahrnuje Marakéš staré opevněné město Medina. Nachází se zde nespočet historických budov a pozoruhodností. Náměstí Djemaa el-Fna je centrem Mediny a kulturního dění města. Pro návštěvníky Marakéše se zde naskýtá jedna z nejpůsobivějších scén pod širým nebem. Náměstí se hemží typickými prodavači vody, akrobaty, zaříkávači hadů, krotiteli opic, žongléry a tanečníky a mnoha dalšími obchodníky. Náměstí je obklopeno kavárnami, kde můžete ochutnat pravou marockou kávu a všudypřítomný přeslazený mátový čaj.

Kasbah Ait Benhaddú (Ad´t Benhaddou)

Je jedním z nejvíce zachovalých a exotických kasbahů v celém Maroku a je pod ochranou UNESCO. Pokud jste ještě nebyli v Maroku, je pravděpodobné, že jste o něm neslyšeli. To však neznamená, že jste jej neviděli. Kasbah Ait Benhaddou byl totiž kulisou několika desítek filmů (Gladiátor, Lawrence z Arábie,...).

Majorelle

Zelená oáza v srdci města, jedna z nejkrásnějších, kterými se Maroko může pyšnit. Ačkoli se jedná o skutečný skvost, většina turistů, kteří Maroko ročně navštíví sem pro nevědomost nezavítají. Zahrada samotná představuje doslova ráj. Zatímco venku pálí nemilosrdné slunce a v rušných ulicích se stále něco děje, zde je neuvěřitelný klid a pohoda. Ideální místo k odpočinku nebo meditacím.

Draa

Romantické celkem 125 km dlouhé údolí se spoustou oáz s ovocnými sady a datlovými palmami. Ústí do Sahary nedaleko vesnice M´hamid. Určitě stojí za návštěvu, čehož si jsou dobrodruzi, kteří se ročně odhodlají Maroko navštívit, dobře vědomi.

Erg Zenar

Úžasné písečné duny, kam se jezdí na výlety s karavanou velbloudů doprostřed pouště. Fascinující východ slunce i nezapomenutelný západ…

Tinerhir

Úžasná podívaná, kterou vám Maroko nabízí. Nekonečné řady datlovníků a fíkovníků. Důmyslný systém zavlažování. Tuhle oblast by neměl vynechat nikdo, kdo se rozhodne Maroko navštívit.

Fés

Fés byl založen roku 789 a patří k nejslavnějším a nejzachovalejším městům arabského světa. V minulosti byl Fés nazýván Bagdádem západu. Scházeli se zde obchodníci, vědci, mudrcové, muslimští i křesťanští hodnostáři z celého světa. Byl centrem vzdělanosti, lékařství, umění a filozofie. Univerzita Al-Karaouine, založená roku 859, je nejstarší nepřetržitě fungující univerzitou na světě. Jádro starobylé Mediny - Fés el Bali se skládá ze spleti úzkých uliček, které skýtají Evropanovi neskutečný zážitek. Naskytne se vám jedinečný pohled na svět, architekturu, řemesla a každodenní život lidí, který se zde nezměnil po dlouhá staletí. Fés el Bali je pro svou jedinečnost a historické poselství zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Volubilis

Volubilis jsou nejúchvatnější římské ruiny, které zůstaly na území státu Maroko, jako památka po Římanech. Volubilis byl založen ve 2. a 3. století n. l. a bezpochyby si zaslouží vaši pozornost.
 
Mezi pouští a mořem leží pohoří Atlas, které může být v zimě pokryto sněhem. 

Související článek

7 tipů, co si v Maroku koupit na památku nebo k užitku

7 tipů, co si v Maroku koupit na památku nebo k užitku

1. Kovotepecké a šperkařské výrobky Kovotepectví patří k řemeslům, které mají v Maroku dlouhou tradici. Ve starých uličkách Fesu nebo Marrakéše můžete narazit na obchůdky s dílničkami kovotepců a dokonce je pozorovat při práci. Vybrat si z široké a nápadité nabídky výrobků ale nebude snadné. Domů si můžete odvézt nádherné konvičky, tácy, hrnce, lampy s barevnými sklíčky, zrcadla…Pro ty, co si chtějí zařídit interiér svého domova v orientálním stylu, bude marocký souk rájem. Cena se odvíjí od náročnosti práce a také od toho, jak schopní jste ve smlouvání. Ženy jistě ocení i originální berberské stříbrné šperky s marockými motivy. ...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)