Maroko

MAR

Maroko

Informace o zemi

Přesto, že leží pouhou hodinu plavby od Evropy, je Maroko zemí jako z pohádek tisíce a jedné noci. Navzdory létům koloniální nadvlády je zde hluboce zakořeněn islám a tradiční kultura. V Maroku můžete odpočívat na překrásných písečných plážích, poznávat historii královských měst i okusit drsnou krásu saharské pouště nebo pohoří Atlas. Charakteristický je neutuchající ruch orientálních bazarů, vůně cizokrajného koření a místních specialit.

Informovat o zájezdech do Maroka?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 446 550 km²
Obyvatelstvo: 34 milionů obyvatel
Hlavní město: Rabat
Jazyk: arabština
Měna: 1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů
Náboženství: sunnitští muslimové (98 %)
Národnostní složení: Arabové (70 %), Berbeři (29 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): - 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 212, mobilní 00 2126
Důležitá telefonní čísla: policie 19, rychlá lékařská pomoc 150

Objevte s námi Maroko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Maroko
199 Maroko

Maurská architektura a nekonečné pouště

29.9. - 13.10.2024
+ další 1 termín
15 dní
Maroko na Silvestra
199C Maroko na Silvestra

Od Atlantiku přes Saharu i Vysoký Atlas

26.12. - 5.1.2025
+ další 1 termín
11 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území.
Víza a režim vstupu: Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahující dobu pobytu 90 dnů. Zrušení vízové povinnosti pro občany ČR je v platnosti od 1.1.2005 bez rozlišení účelu pobytu. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu.  
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V /  50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je v Maroku dobrý. Mezinárodní hovory jsou však drahé.
Internet: Internet je zde běžně dostupný.
Pošta: Pošta je poměrně spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Marocká kuchyně je velmi chutná, a to i díky francouzským vlivům. Národním jídlem, které vám připraví v každé lepší restauraci, je tajine (tažín), což je směs různého masa, rýže a zeleniny připravované v obrovském kulatém hrnci. Dalším tradičním a svátečním jídlem je pastila, která je tvořena mnoha vrstvami těsta, mezi které se střídavě dávají kusy masa, houby, vajíčka, sladké rozinky. V marocké kuchyni převládají saláty, zejména z rajčat a oliv. Přílohou ke všem jídlům je arabský chléb (harsha, baghira). Mezi obyvateli Maroka je oblíbený jogurt (yaort) a cukrovinky, například turecký med nebo mandle v karamelu, ale i ořechy všeho druhu. Z ovoce jsou velmi oblíbena granátová jablka, melouny, jahody, opuncie a datle. Na závěr každého jídla se podává národní nápoj - silný a přeslazený mátový čaj, připravený z čerstvých lístků máty. Můžete ovšem dostat i anýzový čaj, mandlové mléko (asir louze), kyselé mléko (leben), banánový džus (asir mooz) nebo jablečný kokteil (asir tufah). Vynikající je také džus z čerstvých pomerančů (asir limoune). Nejběžnějším stolním nápojem jsou ovšem místní minerálky, fanta a cola. Pokud se ptáte na černou kávu, ta se tu podává „noir", s mlékem „cassé" (většinou více mléka „au lait") anebo instantní káva „nescafé". Pivo zvané „birra" se tu podává buďto místní Stork a Flag nebo importovaná značka Heineken. Vína mohou nabízet pouze podniky, které disponují příslušnou licencí.

Podnebí

Teplá a suchá léta, zimy bývají mírné, ale přesto se v tomto období vyplatí přibalit si svetr a bundu. Ve vysokém Atlasu pokrývá sníh vrcholky od listopadu až do června. Průměrné teploty v Tangeru a Casablance se pohybují v rozmezí od 12 °C v zimě (od prosince do března) do 25 °C v létě (od června do září). Ve vnitrozemí, např. v Marrákéši, vystupují teploty v průměru až na 33 °C (teploty se často vyšplhají přes 40 °C).

Maroko - Fotogalerie

Zažijte Maroko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Maroka

Kam se vydat

Al Džadída (El-Jadida)

Poklidné přímořské městečko ležící jižně od Casablanky. V létě je cílem mnoha Maročanů, kteří si zde chtějí užít příjemných pláží. Po zbytek roku je to velmi klidné a příjemné městečko. V centru můžete objevit zachovalou portugalskou pevnost s jednou technickou zajímavostí. Citerne Portugaise (portugalský vodojem), který byl postaven v roce 1541 a dodnes je funkční. Návštěvníky uchvátí také 25 sloupů odrážejících se od vodní hladiny, která pokrývá velkou část cihlové podlahy a odraz světla, který vniká stropním otvorem.

Casablanca (Dár al-Bajdá)

Největší marocké město. Je významným průmyslovým centrem a přístavem, ve kterém žije přes tři miliony lidí. Casablanca má všechny rysy západní metropole. Arabky zde nenosí šátky, jsou velmi elegantně oblečené, bulváry lemují značkové obchody a v barech to žije. V Casablance najdete moderní stavby, koloniální budovy ve stylu art deco, ale i typickou marockou architekturu. Zdejší mešita Hassana II. je největší mešitou v Maroku a jednou z největších na světě. Je jednou z mála mešit, kterou nemuslimové mohou navštívit.

Essaouira

Jižně od Essaouira leží nejlepší místo na surfování v Maroku - Sidi Kaouki. Essaouira byla opevněna v 16. století, hradby Castelo Real de Mogador nebyly příliš odolné, takže místní vypudili Portugalce již za deset let. Francie se pokusila získat město v roce 1692 a proto má město dnes francouzský vzhled, i když získání města bylo neúspěšné.  Křičící racci, úzké uličky mediny s vůní koření a zahalené ženy vás ihned uvědomí o tom, že jste v severní Africe. 

Marakéš

Marakéš je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Typickou barvou města je červená, kterou nesou všechny marakéšské historické budovy a opevnění. Jako mnoho severoafrických měst zahrnuje Marakéš staré opevněné město Medina. Nachází se zde nespočet historických budov a pozoruhodností. Náměstí Djemaa el-Fna je centrem Mediny a kulturního dění města. Pro návštěvníky Marakéše se zde naskýtá jedna z nejpůsobivějších scén pod širým nebem. Náměstí se hemží typickými prodavači vody, akrobaty, zaříkávači hadů, krotiteli opic, žongléry a tanečníky a mnoha dalšími obchodníky. Náměstí je obklopeno kavárnami, kde můžete ochutnat pravou marockou kávu a všudypřítomný přeslazený mátový čaj.

Kasbah Ait Benhaddú (Ad´t Benhaddou)

Je jedním z nejvíce zachovalých a exotických kasbahů v celém Maroku a je pod ochranou UNESCO. Pokud jste ještě nebyli v Maroku, je pravděpodobné, že jste o něm neslyšeli. To však neznamená, že jste jej neviděli. Kasbah Ait Benhaddou byl totiž kulisou několika desítek filmů (Gladiátor, Lawrence z Arábie,...).

Majorelle

Zelená oáza v srdci města, jedna z nejkrásnějších, kterými se Maroko může pyšnit. Ačkoli se jedná o skutečný skvost, většina turistů, kteří Maroko ročně navštíví sem pro nevědomost nezavítají. Zahrada samotná představuje doslova ráj. Zatímco venku pálí nemilosrdné slunce a v rušných ulicích se stále něco děje, zde je neuvěřitelný klid a pohoda. Ideální místo k odpočinku nebo meditacím.

Draa

Romantické celkem 125 km dlouhé údolí se spoustou oáz s ovocnými sady a datlovými palmami. Ústí do Sahary nedaleko vesnice M´hamid. Určitě stojí za návštěvu, čehož si jsou dobrodruzi, kteří se ročně odhodlají Maroko navštívit, dobře vědomi.

Erg Zenar

Úžasné písečné duny, kam se jezdí na výlety s karavanou velbloudů doprostřed pouště. Fascinující východ slunce i nezapomenutelný západ…

Tinerhir

Úžasná podívaná, kterou vám Maroko nabízí. Nekonečné řady datlovníků a fíkovníků. Důmyslný systém zavlažování. Tuhle oblast by neměl vynechat nikdo, kdo se rozhodne Maroko navštívit.

Fés

Fés byl založen roku 789 a patří k nejslavnějším a nejzachovalejším městům arabského světa. V minulosti byl Fés nazýván Bagdádem západu. Scházeli se zde obchodníci, vědci, mudrcové, muslimští i křesťanští hodnostáři z celého světa. Byl centrem vzdělanosti, lékařství, umění a filozofie. Univerzita Al-Karaouine, založená roku 859, je nejstarší nepřetržitě fungující univerzitou na světě. Jádro starobylé Mediny - Fés el Bali se skládá ze spleti úzkých uliček, které skýtají Evropanovi neskutečný zážitek. Naskytne se vám jedinečný pohled na svět, architekturu, řemesla a každodenní život lidí, který se zde nezměnil po dlouhá staletí. Fés el Bali je pro svou jedinečnost a historické poselství zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Volubilis

Volubilis jsou nejúchvatnější římské ruiny, které zůstaly na území státu Maroko, jako památka po Římanech. Volubilis byl založen ve 2. a 3. století n. l. a bezpochyby si zaslouží vaši pozornost.
 
Mezi pouští a mořem leží pohoří Atlas, které může být v zimě pokryto sněhem. 

Související článek

7 tipů, co si v Maroku koupit na památku nebo k užitku

7 tipů, co si v Maroku koupit na památku nebo k užitku

1. Kovotepecké a šperkařské výrobky Kovotepectví patří k řemeslům, které mají v Maroku dlouhou tradici. Ve starých uličkách Fesu nebo Marrakéše můžete narazit na obchůdky s dílničkami kovotepců a dokonce je pozorovat při práci. Vybrat si z široké a nápadité nabídky výrobků ale nebude snadné. Domů si můžete odvézt nádherné konvičky, tácy, hrnce, lampy s barevnými sklíčky, zrcadla…Pro ty, co si chtějí zařídit interiér svého domova v orientálním stylu, bude marocký souk rájem. Cena se odvíjí od náročnosti práce a také od toho, jak schopní jste ve smlouvání. Ženy jistě ocení i originální berberské stříbrné šperky s marockými motivy. ...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)