Malajsie

MYS

Malajsie

Informace o zemi

Malajsie se nachází v samém srdci Asie. Dnešní Malajsie v sobě spojuje moderní vyspělou ekonomiku jihovýchodní Asie se stoletími trvající bohatou kulturní historií, která byla ovlivněna unikátní směsicí kultur (velký čínský a indický vliv) a náboženství. Naleznete zde pestrou krajinu kontrastů od unikátní přírody deštných lesů, přes krásné pobřeží s pohádkovými ostrovy, působivé hory až po supermoderní velkoměsto Kuala Lumpur. 

Informovat o zájezdech do Malajsie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 329 750 km²
Obyvatelstvo: 27 milionů obyvatel
Hlavní město: Kuala Lumpur
Jazyk: malajština
Měna: 1 malajský ringgit (MYR) = 100 senů
Náboženství: muslimové (53 %), buddhisté (17 %), hinduisté (7 %), křesťané (6 %)
Národnostní složení: Malajci (60 %), Číňané (30 %), Indové (9 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 7 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 60, mobilní 00 601
Důležitá telefonní čísla: policie 999, ambulance 999, hasiči 994

Objevte s námi Malajsii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

24.11. - 10.12.2024
+ další 2 termíny
17 dní
Pět zemí jihovýchodní Asie
204 Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

9.11. - 27.11.2024
+ další 1 termín
19 dní
Borneo
217A Borneo

Tropická příroda s odpočinkem u moře

16.10. - 30.10.2024
+ další 1 termín
15 dní
Borneo
219A Borneo

Tropická příroda s odpočinkem u moře

16.10. - 5.11.2024
+ další 1 termín
21 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Vzhledem k dohodě o bezvízovém styku (3 měsíce), potřebuje občan ČR ke vstupu na území Malajsie pouze cestovní pas. Při vstupu na území Malajsie je požadována platnost pasu minimálně 6 měsíců.
Víza a režim vstupu: bezvízový styk.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí v Malajsii je 220-240 V, 50Hz. Používají se zásuvky se třemi do trojúhelníku uspořádanými kolíky obdélníkového tvaru, takže si, pokud si chcete přivézt nějaké přístroje, určitě pořiďte adaptér. Mnoho větších hotelů vám adaptér na požádání poskytne.
Telefon: V Malajsii se dá volat z veřejných telefonů pouze za pomocí telefonních karet. Telefony na mince jsou většinou jen pro místní hovory. Mezinárodní hovory: 108
Internet: Služba je dostupná v celé zemi, internetové kavárny najdete na rozmanitých místech, ale dejte si pozor, protože vznikají a zanikají v podstatě přes noc. Nejlepší způsob je zeptat se přímo na místě, např. v informacích pro turisty. Velké hotely sice svým zákazníkům připojení umožňují v business centrech, ale ceny mohou být přemrštěné.
Pošta: Pošty jsou v každém městě. Letecká pošta přes oceán stojí v přepočtu 15 centů za pohlednici a 40¢ za dopis do 100g.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Mnohonárodnostní Malajsie se svými kulturními tradicemi dává tušit, že i v oblasti kuchařského umění půjde o jedinečný gastronomický zážitek. Rozmanitost různých národních kuchyní, použitých surovin i koření činí z malajsijské kuchyně skutečně ráj pro milovníky cizokrajných jídel. Jídlo je fantasticky kořeněné, výběr obrovský a ceny příznivé. Znalci soudí, že právě v Malajsii se soustřeďují všechny chutě a vůně jihovýchodní Asie. Základ malajsijské kuchyně samozřejmě tvoří jako u většiny asijských národů rýže, která se nejčastěji konzumuje s rybami, zeleninou a různými omáčkami. Malajci dovedou vyrobit z této suroviny úžasné kulinářské variace. V Malajsii tvoří nezbytnou součást přípravy jídel nejrozmanitější druhy koření - skořice, zázvor, anýz, chilli, kari a mnoho dalších, které u nás ani nejsou známé. Mezi oblíbené místní pokrmy patří zejména nejrůznější rybí speciality, které se mohou podávat teplé jako hlavní jídlo se salátem, rýží nebo smaženými nudlemi nebo studené v podobě pikantního sendviče. V malajských restauracích není jednoduché nalézt skutečně pravé malajské jídlo, protože jednotlivé kuchyně tohoto mnohonárodnostního státu se úzce prolínají. Můžete ochutnat čínská, nyonská (kombinace čínského a malajského jídla), indická, indonéská jídla. Restaurace nabízejí samozřejmě i jídla mezinárodní kuchyně.

Podnebí

V Malajsii panuje tropické počasí, po dobu celého roku je vlhko a vedro. Teploty zřídkakdy klesnou pod 20°C dokonce i v noci. Během dne se šplhají ke 30 °C.

Malajsie - Fotogalerie

Zažijte Malajsii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Malajsie

Kam se vydat

Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie, během padesáti let vyrostlo z ospalé vesnice v třímilionové bouřlivé město. Leží na soutoku řek Gombasek a Kleng. Na náměstí svobody neboli Merdeka stojí 100m vysoký vlajkový stožár, nejvyšší na světě. Královský palác byl původně obyčejným domem čínského obchodníka, dokud jej stát v roce 1957 nekoupil. Poté se stal sídlem panovníka, který se nyní v Malajsii volí na 5 let, a to z 9 sultanátů. Kuala Lumpur se pyšní druhou nejvyšší budovou na světě, Petronas Twin Towers. S budovou Kuala Lumpur City tvoří moderní architekturu spojenou s islámskými prvky.

Sabah

Hlavní město Sabahu Kota Kinabalu je mladým městem, vybudovaným na ruinách Jesseltonu (zničený ve 2. světové válce) a je vstupní bránou regionu, kde najdete nejvyšší horu ostrova Borneo - Mt. Kinabalu (4 101 m). Centrální část Sabahu tvoří kopce a řeky, pokryté hustým pralesem. Druhá nejdelší řeka v Malajsii, Kinabatangan, protéká právě Sabahem.

Sarawak

Leží v severozápadní části ostrova Borneo s hlavním městem Kuching. Od indonéské části Bornea je oddělen pásem pohoří.

Kuching

Nejlidnatější město státu Sarawak. Druhé největší město Bornea a čtvrté v celé Malajsii. Město patří mezi nejčistší na celém světě. Turisty oblíbené město díky nezapomenutelným západům slunce.

Penang

Skládá se ze dvou částí. Ostrova a pevninské části. Penang se řadí mezi hlavní turistické destinace díky své historii s čínskými, malajskými, indickými a evropskými kulturami.

NP Taman Negara

Ráj pro ornitology. Žije zde více než 350 druhů ptactva, dále motýli, hmyz, ryby a mnoho druhů rostlin. V NP můžeme spatřit i původní obyvatele kmene Orang Asli.

Singapur

Městský stát v jihovýchodní Asii. V překladu má město název „lví město\\\\". Město se stále modernizuje a ubývá tak původní architektury.

Sentosa

Ostrov patřící k Singapuru. Hlavní atrakcí je vysoká socha Merliona, která slouží i jako rozhledna. Dále k vidění podmořský svět, jde o 100 m dlouhý tunel na mořském dně.

Související článek

Singapore

Singapore

Tento ostrov má v průměru jen několik desítek kilometru, přesto je zde na první pohled vidět velké bohatství. Centrum města tvoří mrakodrapy, z nichž dnes tím nejznámějším je nedávno postavený hotel Marina Bay Sands. Jeho vyhlídková terasa je velkým lákadlem – odtud se vám otevře nádherný výhled na město, moře a na kus singapurského přístavu (který patří k těm největším na světě). Na terase je také plavecký bazén, ze kterého se můžete tímto jedinečným výhledem kochat. Pokud byste se ale chtěli takto rozmazlovat, museli byste se v hotelu ubytovat – připravte si minimálně 400 singapurských dolarů na jednu noc. Pod Marina Bay Sands můžete n...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)