Lesotho

LSO

Lesotho

Informace o zemi

Horské království Lesotho je zcela obklopeno Jižní Afrikou. Celé území pokrývá náhorní plošina, jejíž nadmořská výška je 2 300 - 3 000 m, krajina je tak směsí horských oblastí, hlubokých údolí, prašných cest a zapomenutých vesniček. Lesotho je rájem pro milovníky vycházek do hor. Okusit zde však lze i historii v podobě skalních maleb křováků nebo návštěvy tradičního etnika Basotho. Jsou zde krásná zelená údolí, sněhem pokryté hory, zurčící prameny, utopická země s bohatým kulturním dědictvím. Lidé Basotho mají své kořeny od krále Moshoeshoe Velkého, legendárního vládce z 19. století, který sjednotil kmeny, které byly vyhnány Zuly a založil pevnost blízko dnešního Maseru. Později Lesotho získalo nezávislost a nikdy zde nebyl apartheid. Dnes jsou Basotho velmi hrdí na svou zemi a jsou velmi pohostinní. Celé království leží nad nadmořkou výškou 1000 metrů, je to ráj pro milovníky vycházek do hor nebo zde můžete jezdit na ponících, kteří jsou zcela přizpůsobeni náročnému terénu. Je tu také množství skalních maleb křováků, nejezdí sem mnoho turistů. Patří k nim Sani Pass, Katse Dam, Oxbow a Sehlabathebe národní park. V Lesothu se dá také rybařit. Do Lesotha se dostanete autem 4x4, zabalte si na letní období teplé oblečení. S sebou mějte vždy dostatek zásob, kdybyste někde uvízli.

Informovat o zájezdech do Lesotha?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 30 355 km²
Obyvatelstvo: 2,2 milionů obyvatel
Hlavní město: Maseru
Jazyk: sesotho, angličtina
Měna: 1 loti (LSL) = 100 lisente, platit lze i jihoafrickými randy
Náboženství: křesťané (93 %)
Národnostní složení: Basutové (85 %), Zuluové (15 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas):+1 hod.
Mezinárodní předvolba: 00 266, mobilní 00 2666, 00 2665
Důležitá telefonní čísla: policie 123, záchranná služba 121

Objevte s námi Lesotho

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje délku pobytu v Lesothu, o 6 měsíců. Pro občany ČR byl zaveden bezvízový styk. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

Adresa zastupitelského úřadu Lesotha v Berlíně:

www.lesothoembassy.de/services/default.php
Doporučuje se před cestou ověřit u výše uvedeného úřadu, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. V Lesothu se používá elektrický systém s odlišným tvarem zásuvek, než jaké jsou v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete redukci, která je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální redukce pro celý svět tzv. ježek. Adaptér pro JAR lze koupit v jihoafrických obchodech za cca 20 Rand.
Telefon: Na většině míst během cesty fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou, ale signál není všude dostatečně silný. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.
Internet: Připojení je velmi pomalé. Lepší je využívat těchto služeb v sousední Jihoafrické republice.
Pošta: Pošta je otevřená od 8h do 16,30 h ve všední dny a v sobotu dopoledne. Doručení trvá většinou velmi dlouho.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyně se hodně liší od ostatních v jižní Africe. Lesothská kuchyně kombinuje africkou kuchyni s jejími typickými pokrmy složenými z různých druhů ovoce, obilí, zeleniny, mléka a masa. Lesothská kuchyně si potrpí na pikantní jídla, velké množství koření se používá buď pro chuť či barvu. Kukuřice je jedna z nejčastějších komponent a je používána při přípravě místního chleba, který je obvykle servírován s masem. Typické jsou také omáčky, které mohou být připravovány s masem, společně s uzenými rybami, nebo se zeleninou.

Podnebí

Zimy jsou v Lesothu vzhledem k nadmořské výšce přes 1 000 m chladné s teplotami od 0º C do 15º C, sněžení není výjimkou. V údolích v létě stoupají teploty až nad 30º C.

Lesotho - Fotogalerie

Zažijte Lesotho na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Lesotha

Kam se vydat

Roma

35 km jižně od hlavního města leží univerzitní městečko Roma, které má velmi romantickou polohu. Nedaleko stojí i kostel a sídlo prvních misionářů, kteří přišli na pozvání Moshesheho. U Romy se nachází významné místo se starými skalními malbami, které se nazývá Ha Baroana.

Teyateyaneng

Na severu, najdete město Teyateyaneng, významné centrum řemesel, hlavně tkaných tapiserií. Krásné jsou i další výrobky z vlny, koberce, keramika a řezby. T.Y., jak se zkráceně městu říká, je jedním z největších lesothských měst (po Maseru a Maputsoe).

Thaba Putsa a Central Ridge

V Thaba Putsa pod třítisícovými vrcholky můžete vidět četné vodopády, například Ketane nebo Maletsunyane. Ten druhý zmíněný měří 200 m a je nádherný hlavně v létě, v zimě tam dochází k zajímavému jevu, protože vodopád je velmi vysoký a proud vody není tak silný, takže během pádu voda zamrzá a dole na skálu zvoní.

Thabana-Ntlenyama

Nejvýše položený bod Lesotha (i celé jižní Afriky), hora Thabana-Ntlenyama, má výšku 3 482 m. Leží zcela na východě země v pohoří Drakensberg. Můžete se na ni vypravit pěšky nebo na koni z průsmyku Sani Pass. V zimě zde bývá tolik sněhu, že se dá i lyžovat.

Lesotho Higlands Water Project

Ambiciózní vodní projekt vybudovaný za spolupráce Lesotha a JAR patří mezi největší vodní díla Afriky. Je tvořen třemi přehradami a mnoha podzemními tunely a jeho funkcí je zabezpečovat vodu pro jihoafrickou průmyslovou provincii Gauteng, v níž leží Johannesburg a Pretorie. Výměnou za to Lesotho dostává každý měsíc několik milionů randů, z nichž, mimo jiné, financuje základní školní vzdělání. Největšími přehradami jsou Katse a Mohale dam. Návštěva Katse je zajímavá už jenom pro cestu samotnou, kdy po cestě míjíte tradiční chýše, pastevce, drobné zemědělce a potom. 50 kilometrů dlouhá vodní plocha končící moderním přehradním systémem. Lesotho využívá spád vody mezi Katse a další přehradou k výrobě elektrické energie.

Malealea

Rovněž východně od Maseru u Molimo Nthuse je jedna z největších lesothských atrakcí - Pony centrum. Můžete si zde pronajmout basothského poníka a podniknout několikahodinovou nebo dokonce několikadenní túru s průvodcem. Vrcholem sezóny je listopadový přejezd centrálního pohoří a ž k chatě Sani Pass a zpět. Jedním z cílů oblíbených projížděk po okolí mohou být i skalní kresby křováků.

PROČ NAVŠTÍVIT LESOTHO?

• Jediná země na světě, jejíž území leží celé ve vyšší nadmořské výšce než 1000 metrů nad mořem. Africké Švýcarsko!
• Nádherná scenérie Drakensberg a Sani pass s nejvýše položeným bodem jižní Afriky - Thabana Ntlenyama (3 482 m).
• Přehrada Katse Dam - největší vodní dílo na africkém kontinentu. Již samotná příjezdová cesta stojí za to!
• Rozlehlé horské masivy, nekonečné pastviny a hluboce zařezaná údolí tvořící společně neskutečnou scenérii doplněné kruhovými domky místních pastevců.
• NP Sehlabathele - jediný národní park v Lesothu, tvořený drsnou a hornatou krajinou. Zde se můžete vypravit na pěší túry či projížďky na ponících!
• Typické basothské vlněné tapiserie či, výrobky z vlny a koberce.
• Ochutnávka skvělého domácího chleba v horských staveních!
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)