Galapágy

GAL

Galapágy

Informace o zemi

Jednou z největších perel Ekvádoru je souostroví Galapágy. Ostrovy zrozené z ohně a lávy. Místo, kde se zastavil čas a příroda zůstala stejná a přece tak odlišná. Na ostrovech vás přivítají podivní ještěři, obrovské želvy, modronozí terejové nebo vyhřívající se tuleni. Pod vodou zase spatříte hejna žraloků galapážských, manty nebo dovádějící tučňáky. Galapágy jsou jednoznačně unikátním místem, takovým, kterých již na naší planetě mnoho není. Poznat Galapágy při několikadenní plavbě mezi ostrovy je životní zážitek a zkušenost.

Informovat o zájezdech na Galapágy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 283 560 km²
Obyvatelstvo: 15 milionů obyvatel
Hlavní město: Quito
Jazyk: španělština
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti, animisté
Národnostní složení: Indiáni (40 %), mestici a mulati (41 %), běloši a kreolové (14 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je – 6 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 593, mobilní: 00 5939, 00 5938
Důležitá telefonní čísla: ambulance 131, hasiči 102, policie 101

Objevte s námi Galapágy

Vybíráme z nabídky zájezdů
Ekvádor a Galapágy
313 Ekvádor a Galapágy

Země sopek a unikátní ráj zvířat

8.10. - 25.10.2024
+ další 1 termín
18 dní
Ekvádor a Galapágy
313C Ekvádor a Galapágy

Země sopek a unikátní ráj zvířat

9.2. - 26.2.2025
18 dní
Galapágy
332 Galapágy

Ráj zvířat na ostrovech v Pacifiku

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců, vízum do 90ti dnů pobytu není zapotřebí. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.
Víza a režim vstupu: Bezvízový styk
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je třeba redukce.
Telefon: Internetový telefon je dostupný stejně jako internet a volání na pevnou linku v ČR za velmi dobré ceny.  V Ekvádoru síť většinou pracuje na frekvenci 850 MHz. Pokrytí signálem je ale jen v městech. Kdo nemůže být bez mobilu, může si na místě koupit přístroj s dobíjecí kartou v ceně kolem 45 USD. Místní telefon: Lze zakoupit předplacené karty a z většiny telefonů lze volat i do ČR. Veřejné telefony jsou i v nejmenších městech a často i na vesnicích.
Internet: Galapágy nemají dobré pokrytí internetem a internetové kavárny naleznete jen v hlavním městě.
Pošta: Známky jsou k dostání na poště a v některých turistických obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě, ovšem trasu Ekvádor - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Ekvádor je přímořský stát a velmi populární jsou po celé zemi a zejména na Galapágách pokrmy z ryb a mořských plodů. Dále je Ekvádor je proslavený výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou aji - pálivá omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept. Specialitou jsou pro Ekvádor také polévky: lorco - je vyrobená z avokáda, brambor a sýra, chupe de pescado - je ze zeleniny a ryb, caldo de pata - což je masový vývar. Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří - seco de pollo - dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo - rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado - vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo - dušené kozí maso s rýží, churrasco - výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas - směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa.

Podnebí

Klima je velmi často ovlivňováno mořskými proudy. Studené větry od června do prosince přinášejí časté mlhy zvané garúa a způsobují, že je poměrně chladno a sucho. V prosinci začínají studené větry slábnout a oceán se otepluje. Klima je ovlivňováno teplým Panamským proudem ze severu a chladným Humboldtovým proudem z jihu. Tyto proudy přinášejí teplá a slunečná rána s pozdějšími mlhami a dešťovými přeháňkami odpoledne. Rok je rozdělen na dvě hlavní období. Horké období od prosince do května: teplota vzduchu prosinec 25,4 °C – květen 26,8 °C, teplota moře prosinec 23,2 °C – květen 24,5 °C. Více srážek. Suché období od června do listopadu: teplota vzduchu červen 25,2 °C – listopad 24,4 °C, teplota moře červen 23,3 °C – listopad 22,8 °C. Méně srážek.

Galapágy - Fotogalerie

Zažijte Galapágy na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Galapágy

Kam se vydat

Souostroví Galapágy je jednou z největších perel Ekvádoru. Izolovaný přírodní ráj, kdysi ostrovy pirátů a velrybářů se staly ostrovy turistů a přírodovědců, kteří obdivují bohatství unikátní a nenarušené fauny. Charles Darwin zde studoval odlišnosti živočišných druhů na jednotlivých ostrovech a došel k závěru, že jejich příčinou je přizpůsobování odlišnému prostředí. Galapágy jsou přírodní laboratoří a nezastupitelným kouskem planety pro obhajobu Darwinovy teorie. Množství tuleňů, želv, vodních i suchozemských leguánů, hnízdiště albatrosů, fregatek, volavek, terejů a dalšího ptactva. Skýtají možnost koupat se s delfíny a žraloky.

Galapágy

Španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1 000 km západně od pobřeží. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 15 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek.
Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. V 17. a 18. století používali ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů - slavná evoluční teorie. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem a v roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
Překvapivě vysoký počet endemických druhů se vyskytuje pouze zde. Mezi ně patří želvy sloní, pěnkavy Darwinovy, několik druhů stromu scalesia, nelétaví kormoráni, mořští leguáni, terejové modronozí, žraloci galapážští a velké množství hmyzu. Mnoho z endemických živočichů se vyskytuje pouze na jediném ostrově (např. Española, Isabela, Genovesa). Nádherné fregatky, albatrosi, kladivouni, rejnoci či karety zelené pak patří mezi nativní živočichy. Nalezneme zde 23 druhů suchozemských plazů: 3 druhy leguánů, 7 lávových ještěrek, 9 gekonů, 3 hady a 1 druh sloní želvy (který se v průběhu tisíciletí vyvinul do 14 různých poddruhů vyskytujících se na různých ostrovech.
Téměř na každém z ostrovů nacházíme jiný zvířecí druh: na ostrově Santa Cruz obří želvy, na ostrově Floriana prehistoricky vypadající skupiny ještěrů Iguana, na dalších ostrovech krásné pláže s koloniemi roztomilých tuleňů. Oblíbení jsou modronozí terejové.

Související článek

Náš tip: Proč cestovat na Galapágy a do Ekvádoru?

Náš tip: Proč cestovat na Galapágy a do Ekvádoru?

- Doporučujeme milovníkům zvířat a rozmanité krajiny. Akce vhodná i pro rodiny s dětmi! - Ráj fotografů: zvířata na Galapágách si doposud nevypěstovala přirozený strach z lidí a jsou zde doslova na dosah ruky. Šance pořídit bezkonkurenční záběry! - Neuvěřitelná pestrost fauny: endemické druhy zvířat, která nikde jinde neuvidíte. Leguán mořský, želva sloní, tučňák galapážský, racek galapážský, racek lávový, kormorán galapážský, lachtan galapážský, Darwinovy pěnkavy a mnoho dalších - Poznávání zajímavých ekosystémů: podmořský svět s korály, bílé pláže, džungle s indiány a šamany, horské mlžné lesy, vrcholy sopek...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)