Filipíny

PHL

Filipíny

Informace o zemi

Filipíny jsou tvořeny 7 107 ostrovy, které nabízejí fantastické scenérie horských pásem s tropickým pobřežím. Ostrovy lákají nepřeberným množstvím přírodních krás. Vzhledem k poloze v tektonicky aktivní oblasti zde spatříte majestátné vulkány. Úžasné jsou vodopády, krasové jeskyně či rýžové terasy. Téměř nevyčerpatelné je množství zapomenutých tropických ostrůvků s křišťálově průzračnou vodou a jemnými písečnými plážemi. Potápění u filipínských břehů je pověstné bohatstvím korálů a ryb.

Informovat o zájezdech na Filipíny?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 300 000 km²
Obyvatelstvo: 92 milionu obyvatel
Hlavní město: Manila
Jazyk: filipínština, angličtina
Měna: 1 filipínské peso (PHP) = 100 centavos
Náboženství: řím. katolíci (83 %), protestanti (8 %)
Národnostní složení: Filipínci (kmeny: Tagalové 28 %, Cebuánci 24 %, llokánci 10 %, Visajové 9 %), Číňané 10 %
Časové pásmo: časový posun proti České republice je zimní čas +7h, český letní čas +6h
Mezinárodní předvolba: 0063, mobilní 00639
Důležitá telefonní čísla: policie - čísla pro případy nouze 116 nebo 166, požárníci 160 16, lékařská ambulance (centrální služba na EDSA) 169 11, 727 99 99

Objevte s námi Filipíny

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zážitkové Filipíny
249 Zážitkové Filipíny

Země sedmi tisíc ostrovů s tradicí Velikonoc

14.4. - 1.5.2025
18 dní
Zážitkové Filipíny
259 Zážitkové Filipíny

Země sedmi tisíc ostrovů s rajskými plážemi

1.12. - 17.12.2024
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup občanů České republiky se vyžaduje platný cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu na Filipínách.
Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 30 dnů. Při turistických cestách nad 30 dnů či cestách za jiným účelem je třeba požádat o vízum na Velvyslanectví Filipín v Praze za poplatek 750 Kč. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí elektrického proudu je 120V/220V (60Hz) s tím, že dochází k častým výkyvům, někdy také k výpadkům proudu. Elektrické zásuvky mají americký standard - nástavce na evropské jsou běžně k dostání v obchodech nebo v recepci hotelu.
Telefon: Telefonické a faxové spojení je bez problémů, sekretářské služby poskytuje každý standardně vybavený hotel. Na celém území Filipín je rozvinutá síť místních operátorů (Globe, Smart, Mobiline), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 100 PHP (s výhodnými mezinárodními tarify). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (100 PHP)
Internet: Internetové kavárny jsou běžné v Manile i dalších turistických centrech.
Pošta: Zásilky jsou letecky doručeny minimálně za 5 dní, ale většinou za daleko déle.
Očkování: Povinné očkování není vyžadováno. Doporučené očkování : Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit. Filipínská kuchyně má v sobě prvky čínské, malajské a španělské kuchyně. Oblíbené dopolední a odpolední přesnídávky se nazývají merenda a pulutan (něco jako jednohubky) a jsou servírovány s alkoholickými nápoji. K malému večernímu občerstvení je oblíbené maso opékané na rožni nebo mořské plody. Standardní oběd nebo večeře většinou obsahují maso se zeleninou vařenou s vinným octem a česnekem, grilované ryby, dušené maso, různé polévky, kuřata, játra, nakyselo upravenou zeleninu, k tomu je vždy servírována rýže nebo nudle. Dalšími přílohami mohou být plátky čerstvé papaje, fermentované ryby nebo garnátová pasta a křupavé kousky slaniny. Halo-halo je moučník vyráběný z drceného ledu smíchaného s kompotovaným ovocem, sladkou kukuřicí, čerstvým kokosem a dalšími tropickými pochutinami, nahoru se dává karamelový krém a pořádná porce zmrzliny. Dary moře na pobřeží jsou vynikající a levné. Pro stravování na Filipínách platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Téměř po celý rok je běžně k dostání tropické ovoce jako je ananas, mango, banány apod. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Doporučuje se pít pouze balené nápoje, které jsou běžně k dostání.

Podnebí

Filipíny leží v tropickém pásmu, je zde tedy velmi teplo a vlhko po celý rok. Průměrná teplota se na Filipínách pohybuje mezi 25°C - 34°C, vlhkost vzduchu je 77%.

Filipíny - Fotogalerie

Zažijte Filipíny na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Filipíny

Kam se vydat

Filipíny se dělí do tří ostrovních skupin: Luzon, Visayas a Mindanao. Přístav Manila v části Luzon je hlavním a druhým největším městem země. Většina hornatých ostrovů je vulkanického původu a jsou pokryty tropickým lesním pralesem. Nejvyšší hora Apo, která se nachází v části Mindao, měří 2954 m n. m. Je zde mnoho aktivních sopek, jako například Mayon Volcano, Pinatubo či Taal Volcano. Ostrovy se nachází v tajfunovém pásmu západního tichomoří a každý rok zde udeří na devatenáct tajfunů. Filipíny se nacházejí v severozápadním vnějším okraji pacifického ohnivého kruhu a jsou tak častým místem seismické a vulkanické aktivity. Každý den proběhne na 20 zemětřesení, z nichž většina je natolik slabá, že je není možné pocítit. Poslední velké zemětřesení proběhlo v roce 1990. Nejdelší filipínskou řekou je Mindanao (551 km). To znamená, že řeky v zemi jsou krátké, mají ale rychlý spád. I přes tento dobrý předpoklad nejsou příliš často využívané k zisku elektrické energie, je vybudováno pouze několik vodních elektráren.

Manila 

Kosmopolitní 1.5 milionové hlavní město státu Filipíny se nalézá na západním pobřeží ostrova Luzon. Poblíž se rozprostírá park Rizal, známý též jako Luneta, který je místem mnoha muzeí a otevřeného divadla, kde se konají koncerty klasické hudby, planetária a dějištěm ranních cvičení jógy a tai-chi. V Manile se nachází velké množství zajímavých míst a historických památek. Řeka Pasig rozděluje město na severní a jižní část. Tyto dvě části jsou spojeny pěti velkými kamennými mosty: Ayala, Del Pan, Johns, Makartur a Quezon. Na levém břehu řeky v centrální části města se nachází čtvrť Intramuros (česky doslova Uvnitř zdí), obklopují ji staré hradby bývalé pevnosti. Zachovala se zde řada památek: univerzita Santo Tomas, římskokatolická katedrála, pomníky mořeplavců pocházejících ze Španělska, hrobka Apolinaria Mabini a pevnsot Santiago. V této čtvrti stojí i muzeum, kde jsou vystaveny plátna filipínských a španělských mistrů. Na břehu řeky v oblasti San Miguel stojí palác Malacanian, sídlo prezidenta. Uprostřed parku Luneta, který stojí na břehu Manilského zálivu, se nachází pomník Josého Rizala, na ulici Bonifacio Drive je pomník Andrease Bonifacia. Výstavní vily Američanů a bohatých Filipínců jsou postaveny v přilehlých městech Quezon City a Pasay a ve čtvrti Malati. Finanční a obchodní centrum Makati je nejmodernější částí města. V Manile se nachází také velké množství kulturních zařízení: Národní muzeum, Filipínská galerie a obrazová galerie v prezidentském paláci. V Manile je reprezentována i Česká republika. Po rychlodráze na bulváru Edsa jezdí tramvaje, které byly pro Filipíny vyrobené v ČKD Praha

Luzon

Luzon je největší ostrov, který Filipíny nabízejí. Nachází se v severní části souostroví. Má velmi členité pobřeží s množstvím poloostrovů a zálivů zvláště v jižní části. Na západě jeho břehy omývá Jihočínské moře, na jihu Suluské moře a na východě Filipínské moře. Na ostrově jsou dvě hlavní horská pásma Centrální Kordilera (s nejvyšším štítem Pulong - 2928 m) a Sierra Madre. Na ostrově je mnoho činných sopek: (Mayon, Taal, Banahao, Bulusan, Pinatubo).

Palawan 

Ostrovy obklopující Palawan se dělí do tří skupin - Calamian na severu, ostrovy Cuyo na severozápadě a ostrovy Balabac-Bugsuk na jihozápadě. Díky své nedostupnosti si provincie Palawan zachovala kouzlo exotiky a neporušený ekosystém bohatý na faunu a floru. Ostrovy obklopují průzračné Sulské a Jihočínské moře, které jsou rájem potápěčů s množstvím korálů a bohatým mořským životem. Blízko města Puerto Princesa na ostrově Palawan leží zátoka Honda s malými korálovými ostrůvky (Cowrie, Pandan atd.) s možností skvělého šnorchlování. V nedalekém národním parku se můžete vydat na pěší túru po Opičí stezce nebo na nejdelší osmikilometrovou podzemní řeku světa, která se vine pod pohořím St. Paul a ústí do laguny a poté do Jihočínského moře. Jižní Palawan je stále divoký a nezasažený turistikou. Nachází se zde jeskyně Tabon s nejstarším dochovaným obydlím v jižní Asii. V mnoha jeskyních Palawanu archeologové objevili nářadí z doby kamenné, čínské pohřební urny a mnoho starých orientálních rytin. Jestliže vás zajímá historie, tak se vydejte na ostrov Cuyo a navštivte španělský kostel s masivními 10 metrů vysokými a širokými zdmi. Mezi ostrovy s pěknými plážemi patří Apulit, Flower, Icadambanuan, Malapacao, Lagan, Miniloc, Busuanga (jezero Cayangan, horké prameny), Dimakaya a Calauit (velká přírodní rezervace s dovezenými africkými zvířaty, na pobřeží žijí mořské želvy). Z jednotlivých ostrovů můžete podnikat výlety do mnoha jeskyní, na malé neobydlené ostrůvky se skvělými sněhobílými plážemi, výlety za skvělým potápěním a šnorchlováním nebo treky do okolního pralesa. Filipíny mají mnoho krásných pláží a hodně jich najdete právě na Palawanu.

Taal 

Malebné jezero, uprostřed kterého vystupuje do výše nejmenší vulkán na světě stejného jména. Nachází se na ostrově Luzon v provincii Batangas. Vzniklo při velké erupci před 50 000 až 100 000 lety. Je to třetí největší jezero v zemi.

Rýžové terasy

Rýžové terasy filipínských Kordiller je souhrnný název pro tisíce let staré terasy, kterými se Filipíny můžou pyšnit. Asi nejznámější z nich jsou rýžové terasy v Banaue v provincii Ifugao. Samotní Filipíňané tuto svou památku někdy nazývají Osmý div světa. Terasy měly být postaveny bez jakýchkoli nástrojů, pouze s pomocí rukou. Leží v nadmořské výšce okolo 1 500 metrů a pokrývají plochu až 10 360 km². Filipínské rýžové terasy jsou od roku 1995 součástí světového dědictví, od roku 2001 jsou zapsány na Seznamu světového dědictví v ohrožení.

Baguio 

V nadmořské výšce 1 525 metrů se rozkládá oáza Baguio, která představuje únik před horoucím létem.

Boracay 

Je fantastický tropický ostrov vzdálený asi hodinu letu od Manily. Jeho nádherné pláže s býlím jemným pískem a azurově modrou vodou lákají turisty z celého světa k letním a vodním radovánkám. Těm, kteří se jen kochají pohledem a opalují se, poslouží hotelové terasy s posezením. Návštěvníci hledající aktivní uspokojení mohou vybírat z nesčetné nabídky vodních sportů. 
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)