Ekvádor

ECU

Ekvádor

Informace o zemi

Ekvádor je druhým nejmenším státem jižní Ameriky. Přesto málo kde na světě naleznete tak obrovskou přírodní diverzitu na malém území. Během jednoho dne jízdy se z amazonské džungle ocitnete v zasněžených Andách a vzápětí stanete na pláži pacifického pobřeží. Dech beroucí přírodní krásy mnoha národních parků jsou vyváženy i bohatými kulturními zážitky z památek UNESCO. Jednou z největších perel Ekvádoru je souostroví Galapágy.

Informovat o zájezdech do Ekvádoru?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 283 560 km²
Obyvatelstvo: 15 milionů obyvatel
Hlavní město: Quito
Jazyk: španělština
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti, animisté
Národnostní složení: Indiáni (40 %), mestici a mulati (41 %), běloši a kreolové (14 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je – 6 hodin
Mezinárodní předvolba: 00593, mobilní: 005939, 005938
Důležitá telefonní čísla: ambulance 131, hasiči 102, policie 101

Objevte s námi Ekvádor

Vybíráme z nabídky zájezdů
Ekvádor a Galapágy
313 Ekvádor a Galapágy

Země sopek a unikátní ráj zvířat

8.10. - 25.10.2024
+ další 1 termín
18 dní
Ekvádor a Galapágy
313C Ekvádor a Galapágy

Země sopek a unikátní ráj zvířat

30.10. - 16.11.2024
+ další 1 termín
18 dní
Galapágy
332 Galapágy

Ráj zvířat na ostrovech v Pacifiku

17.10. - 25.10.2024
+ další 1 termín
9 dní
Ekvádor
333 Ekvádor

Sopky, džungle a indiánské tradice

20.4. - 2.5.2025
13 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.  
Imigrační úředník může požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání finančních prostředků k zamýšlené délce pobytu.
Adresa konzulátu: 
Velvyslanectví Ekvádorské republiky
ul. Rejtana 15 m. 15
Warsaw 02–516
Telefon: 004822–848 72 30
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je třeba redukce.
Telefon: Internetový telefon je dostupný stejně jako internet a volání na pevnou linku v ČR za velmi dobré ceny.  V Ekvádoru síť většinou pracuje na frekvenci 850 MHz. Pokrytí signálem je ale jen v městech. Kdo nemůže být bez mobilu, může si na místě koupit přístroj s dobíjecí kartou v ceně kolem 45 USD. Místní telefon: Lze zakoupit předplacené karty a z většiny telefonů lze volat i do ČR. Veřejné telefony jsou i v nejmenších městech a často i na vesnicích.
Internet: Ekvádor má dobré pokrytí internetem a internetové kavárny naleznete skoro v každém velkém městě a v turisticky známých lokalitách. Hodina připojení na internet stojí od 1 USD v menších městech, do 4 USD ve větších městech.
Pošta: Známky jsou k dostání na poštách a v některých turistických obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě, ovšem trasu Ekvádor - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Ekvádor je proslavený svým výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou aji - pálivá omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept. Specialitou jsou pro Ekvádor také polévky: lorco - je vyrobená z avokáda, brambor a sýra, chupe de pescado - je ze zeleniny a ryb, caldo de pata - což je masový vývar. Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří - seco de pollo - dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo - rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado - vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo - dušené kozí maso s rýží, churrasco - výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas - směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa. Ekvádor je přímořský stát a velmi populární jsou po celé zemi pokrmy z ryb a mořských plodů. Zejména v Quitu a ve velkých městech najdete nespočet restaurací s mezinárodní kuchyní. Tradičním nápojem vyráběným ve všech andských zemích je chicha. Vyrábí se kvašením kukuřice, rýže nebo juky.

Podnebí

Pro Ekvádor rozlišujeme dvě období: dešťů a období sucha. Počasí také velmi závisí na tom, v jaké oblasti se pohybujete. Je velice nejisté a nikdy se nedá s jistotou říci, jaké můžete očekávat. Tropicky žhavé pobřeží, kde průměrná teplota dosahuje 26°C (v období dešťů je ještě mnohem vyšší), se směrem na jih mění. Na jihu mnohem méně prší, počasí zde ovlivňuje Humboldtův proud. Náhorní roviny jsou na srážky také poměrně chudé. Mírné horské klima je po celý rok poměrně konstantní (Quito 2 875 m, průměrná teplota 15°C), rozdíly mezi denní a noční teplotou jsou však značné. V oblastech okolo rovníku jsou teploty mnohem nižší, než si většina lidí představuje. Vlhká východní rovina Oriente je pokryta stále zeleným deštným lesem, teploty jsou zde poměrně vysoké a srážky časté. Průměrné zdejší teploty jsou mezi 26 - 28°C.

Ekvádor - Fotogalerie

Zažijte Ekvádor na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Ekvádoru

Kam se vydat

Quito

Quito je hlavní město země ležící v jižní části státu v pánvi řeky Guayllabamba poblíž And. Quito leží v nadmořské výšce 2 850 m a je to druhé nejvýše položené hlavní město na světě. Město leží na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha (4 794 m). Najdeme zde krásné historické centrum, Prezidentský palác, muzea, parky a mnoho dalších míst, které stojí za to navštívit. V samém centru města se nachází Náměstí nezávislosti (španělsky Plaza de la Independencia) na kterém stojí např. Prezidentský palác (španělsky Palacio del Gobierno), katedrála nebo Arcibiskupský palác (španělsky Palacio Arzobispal). Nedaleko náměstí naleznete Klášter sv. Augustína,ve kterém je pohřbeno mnoho hrdinů padlých v bojích o ekvádorskou nezávislost a byla zde také podepsána deklarace nezávislosti (10. srpna 1809). Dominantou Quita je malý kopec Panecillo v jižní části města, na jehož vrcholku stojí mohutná socha anděla.

Mitad del Mundo

Rovník se nachází asi 20 km severně od Quita. Je to místo, kde rovník protíná důležitou ekvádorskou silnici - Panamericanu. Rovník je zde označen žlutou čárou. Čára vede přesně prostředkem památníku, ve kterém je umístěno etnografické muzeum. Z každé strany památníku je značka s písmenem světové strany, na které se zrovna člověk nachází. Nahoře na památníku je umístěna zeměkoule.

Guayaquil

Guayaquil je největším a nejlidnatějším městem Ekvádoru. Město leží na severním kraji řeky Guayas. Město leží 250 km jihojihovýchodně od hlavního města Quito. Žijí zde přibližně 3 miliony obyvatel.

Amazonská nížina

El Oriente - je výraz, kterým se označuje Amazonská nížina, pokrývající východ země. Oblast je porostlá věčně zeleným pralesem, exotickými rostlinami a představuje přirozené útočiště pro některé primitivní kmeny. Ekvádorský prezident vydal v roce 1999 nařízení, které zakazuje na území národních parků, jako je NP Cuyabueno, budoucí průzkumy, osídlování a těžbu ropy.

Cotopaxi

Cotopaxi (5 897 m) je nejznámější a nejvíce navštěvovanou sopkou, kterou Ekvádor nabízí. Vulkán se nachází v národním parku Parque Nacional Cotopaxi, zhruba 70 kilometrů od hlavního města Quita. Vstup do národního parku je ve výšce 3 100 metrů nad mořem. Od roku 1738 bylo zaznamenáno zhruba 50 erupcí, během nichž bylo třikrát zničeno nedaleké město Latacunga, které bylo vždy obnoveno. Poslední sopečná erupce, včetně malého zemětřesení, byla dokumentována v roce 1975. Na Cotopaxi poprvé vystoupil v roce 1872 německý geolog Wilhelm Reiss společně s Kolumbijcem Angelem Escobarem. Na dně kráteru stanuli jako první dne 2. září 1972 členové česko-polské expedice Cotopaxi 72 Bedřich Mlčoch a Jezry Dobrzyński. Výchozím místem při výstupu na vrchol Cotopaxi je chata José Ribas (4 880 m). Silnice vede téměř až k chatě samotné, pěší výstup k chatě od brány národního parku trvá zhruba dva dny. Pro výstup je potřeba mít základní vybavení (cepín, mačky, čelovka, případně lano). Pro výstup je nutná aklimatizace. Cesta na vrchol od chaty trvá průměrně 6 - 8 hodin, cesta zpět zhruba 3 hodiny.

Chimborazo

Chimborazo je s 6 310 metry nejvyšší horou, kterou na území Ekvádoru najdete (vyhaslý čtvrtohorní stratovulkán). Leží mezi pásmy Východní a Západní Kordillery asi 150 km od hlavního města Quita a 30 km severozápadně od města Riobamba. Při dobré viditelnosti lze Chimborazo zahlédnout až z pobřeží, z města Guayaquil. Sopka je součástí rezervace Reserva de Produccion Faunistica Chimborazo. Sopku Chimborazo má Ekvádor ve státním znaku. Chimborazo má pět vrcholů - Whymper (6 310 m), Veintimilla (6 267 m), Severní vrchol (6 200 m), Centrální vrchol (6 000 m) a Východní vrchol (5 500 m). První zdařilý výstup provedl švýcarský horolezec Edward Whymper v roce 1880. První česká výprava stanula na vrcholu v roce 1972 v rámci expedice Cotopaxi 72.

Andská vysočina

La Sierra (Andská vysočina) je nejnavštěvovanější oblastí v zemi. Typickým znakem oblasti jsou kondoři, zasněžené vulkány, barevné indiánské trhy, lesy, horská jezera, horké prameny, památky z dob Inků a oblast paramo - vysokohorská křovinatá a travnatá oblast. Horský masív And je páteří země a rozděluje Ekvádor na dvě části - západní pobřežní část a východní amazonskou oblast. V tomto centrálním údolí žije skoro polovina populace a leží tu i hlavní město Quito.

Národní park Sangay

Národní park v Ekvádoru v provinciích Morona-Santiago, Chimborazo a Tungurahua. V parku se nachází dvě aktivní sopky, fauna a flóra je velmi rozmanitá, jelikož zde nachází jak deštné lesy, tak ledovce. Roku 1983 byl park pro své přírodní bohatství přijat mezi přírodní památky UNESCO.

Galapágy

Souostroví Galapágy je jednou z největších perel Ekvádoru. Izolovaný přírodní ráj, kdysi ostrovy pirátů a velrybářů se staly ostrovy turistů a přírodovědců, kteří obdivují bohatství unikátní a nenarušené fauny. Charles Darwin zde studoval odlišnosti živočišných druhů na jednotlivých ostrovech a došel k závěru, že jejich příčinou je přizpůsobování odlišnému prostředí. Galapágy jsou přírodní laboratoří a nezastupitelným kouskem planety pro obhajobu Darwinovy teorie. Množství tuleňů, želv, vodních i suchozemských leguánů, hnízdiště albatrosů, fregatek, volavek, terejů a dalšího ptactva. Skýtají možnost koupat se s delfíny a žraloky.
Galapágy - španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1 000 km západně od pobřeží. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 15 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek.
Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. V 17. a 18. století používali ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů - slavná evoluční teorie. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem a v roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Související článek

Náš tip: Proč cestovat na Galapágy a do Ekvádoru?

Náš tip: Proč cestovat na Galapágy a do Ekvádoru?

- Doporučujeme milovníkům zvířat a rozmanité krajiny. Akce vhodná i pro rodiny s dětmi! - Ráj fotografů: zvířata na Galapágách si doposud nevypěstovala přirozený strach z lidí a jsou zde doslova na dosah ruky. Šance pořídit bezkonkurenční záběry! - Neuvěřitelná pestrost fauny: endemické druhy zvířat, která nikde jinde neuvidíte. Leguán mořský, želva sloní, tučňák galapážský, racek galapážský, racek lávový, kormorán galapážský, lachtan galapážský, Darwinovy pěnkavy a mnoho dalších - Poznávání zajímavých ekosystémů: podmořský svět s korály, bílé pláže, džungle s indiány a šamany, horské mlžné lesy, vrcholy sopek...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)