Brazílie

BRA

Brazílie

Informace o zemi

Brazílie je krásná a rozmanitá země, která si vás určitě získá svou atmosférou. Většina území se rozkládá v Amazonské pánvi, kde jsou městečka spojena vodními toky či letecky, silnice zde neexistují. Oficiálním hlavním městem je Brasilia, i když většina institucí, bank a velvyslanectví se koncentruje v jednom z nejúžasnějších měst světa Riu de Janeiru, jehož největší atrakcí je světoznámý karneval. S Argentinou se dělí o jedny z nekrásnějších světových vodopádů - Iguazú.

Informovat o zájezdech do Brazílie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 8 511 970 km²
Obyvatelstvo: 190 milionů obyvatel
Hlavní město: Brasilia
Jazyk: portugalština
Měna: 1 brazilský real (BRL) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (77 %), protestanti (16 %), animisté
Národnostní složení: Brazilci (54 % - běloši), mestici a mulati (39 %), černoši (6 %), Asiaté, Indiáni
Časové pásmo: vzhledem ke značné rozloze Brazílie je zde několik časových pásem:
Západní část: - 5 hodin (letní čas = - 4 hodiny)
Východní část:  - 4 hodin (letní čas = - 2 hodiny)
Mezinárodní předvolba: 0055
Důležitá telefonní čísla: policie: 190 (Polícia militar), 147 (Polícia civil), rychlá lékařská záchranná služba (Pronto Socorro): 192, hasiči (Bombeiros): 193

Objevte s námi Brazílii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
27.3. - 22.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

10.11. - 26.11.2024
+ další 2 termíny
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Při vstupu do země (buď na hraničním přechodu, nebo na palubě letadla) obdrží každý turista tzv. "vstupní lístek", jehož dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části orazítkuje a druhou část vrátí cestovateli, který tento odevzdá při výjezdu ze země, doklad dobře uschovejte, za ztrátu hrozí pokuta a průtahy!                                                  Vývoz rostlin a živočichů z Brazílie je přísně trestán.                                                                                                                                                                                                                          Adresa konzulátu:                                                                                                                             
Velvyslanectví Brazilské federativní republiky
Panská 5
Praha 1 110 00
Telefon: 00420-224 490 111, 224 321 910
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Brazílie je v tomto ohledu trochu komplikovanější. Elektrické zásuvky jsou většinou 110 nebo 120V. Některé hotely mají ale 220V, což je spíš výjimka. (V Brazílii jsou sítě o napětí 110/120 V i 220/240 V, 60 Hz. V oblasti Rio de Janeiro, Sao Paulo, Porto Alegre a Manaus převažuje 110/120 V, v Brasilii a Recife 220 V. Ve většině hotelů jsou zásuvky na 220 V, pro zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými kolíky. Doporučujeme adaptér.
Telefon: V každém větším městě Brazílie jsou na ulicích veřejné telefony. K používání veřejných telefonů budete potřebovat telefonní kartu. Dají se koupit v novinových stáncích po celém městě a stojí od 2.50 do 10 BRL. Každá karta je předplacená na určitý počet hovorů a při hovoru se na displeji telefonu ukazuje, kolik zbývá.
Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční.
Internet: Internetové kavárny najdete všude ve větších městech nebo v zajímavých turistických lokalitách Brazílie.
Pošta: Na ulicích jsou poštovní schránky, ale spolehlivější je poslat pohled z pošty (correios). Pošty jsou ve větších městech, otevřené v pracovní dny většinou 9.00 - 18.00. Pošta v Brazílii funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Brazílie - ČR zdolá zásilka tak za deset dní.
Očkování:  Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Při návštěvě Brazílie určitě zavítejte do některé z typických místních restaurací a barů, v nichž se podávají výborná jídla, která jsou svým charakterem i chutí naprosto odlišná od evropských zvyklostí. Porce jsou ve zdejších restauracích poměrně velké a ve srovnání s většinou Evropy jsou i ceny jídel velmi příznivé. Hlavními surovinami brazilské národní kuchyně jsou rýže, černé fazole a mouka z manioku a zdejší vaření se vyznačuje používáním velkého množství různých druhů masa - hovězí, vepřové, různé klobásy, uzený jazyk apod. Ideálním místem pro jejich ochutnání jsou speciální restaurace, tzv.churrascarias. Brazilci jsou dále velkými milovníky ovocných šťáv, tzv. sucos. V některých oblastech Brazílie je velmi oblíbeným nápojem extrakt ze stonků cukrové třtiny caldo de cana. Tradičním nápojem Brazílie je samozřejmě káva. Ta pravá brazilská má být silná, horká a sladká. Z alkoholických nápojů můžete v Brazílii ochutnat cachacu, což je destilát z cukrové třtiny, anebo caipirinhu, která se míchá se z cachacy, limetek, cukru a ledové tříště. Ochutnejte také tzv. batidas - koktejly z cachacy, cukru a ovocných šťáv. Pokud se ptáte na pivo, i to je v místních restauracích k dostání. Pivo je tu také dobré, točenému se říká chopp. 

Podnebí

Brazílie je rozdělena několika klimatickými zónami a pro každou oblast platí něco trochu jiného. Vlhké rovníkové klima panuje v oblasti ústí řeky Amazonky, teploty tu dosahují poměrně vysoko, průměrné teploty kolísají v rozmezí 24°C až 27°C. Hlavními znaky tohoto podnebí je neustálé horko nepřerušované žádným zimním obdobím a pravidelné srážky. Střed a východ Brazílie se svými brazilskými náhorními rovinami je charakteristický tropickým klimatem. I tady je poměrně vysoká vlhkost a teploty, jejichž průměr se pohybuje mezi 19°C až 28°C. V tropickém pásmu se výrazněji projevují období dešťů a období sucha. Sever a severovýchod Brazílie je ovlivňován suchým klimatem. Průměrná roční teplota se tu pohybuje okolo 26°C a období sucha zde trvají dlouhých 6 až 8 měsíců. V této oblasti najdete i nejteplejší místo Brazílie, kde se průměrné nejvyšší teploty pohybují přes 40°C - je to nedaleko městečka Catarina na břehu řeky Sao Francisco.
Tropické klima, které převládá na náhorních rovinách je charakteristické mírnými teplotami, nepravidelně propršeným létem a suchou zimou. Nejchladnějším měsícem je v této oblasti červenec, kdy průměrné teploty dosahují pouhých 18°C, nejteplejší je naopak leden s průměrem kolem 22°C. Toto klima ovlivňuje počasí například v oblasti hlavního města Brasília, v horské oblasti státu Rio de Janeiro nebo v severní části státu Sao Paulo. V jižních státech Brazílie převládá subtropické klima, a to zejména ve státech Sao Paulo, Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul. Klima se vyznačuje mírnějšími teplotami s ročním průměrem mezi 17°C a 19°C. Srážky jsou zde rozděleny rovnoměrně po celý rok bez delších období sucha. V zimním období od června do srpna se může objevit i mráz a výjimečně dokonce i sníh. Teplotní rozdíly mezi zimním a letním obdobím jsou tady již poměrně znatelné a celoročně mohou kolísat mezi - 3°C a + 40°C. Brazilská zima začíná v červnu a trvá do srpna, tehdy je chladno především v jižních oblastech (teploty mezi 13 - 18°C). V létě, které například v Riu de Janeiro panuje od prosince až do února, klesnou teploty pod 30°C jen zřídka. V Riu je však v těchto měsících nejvíce srážek, prší méně často než v ostatních měsících. 

Brazílie - Fotogalerie

Zažijte Brazílii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Brazílie

Kam se vydat

Rio de Janeiro

Je město ve stejnojmenném státu brazilské federace v jihovýchodní části Brazílie. Je proslavené karnevaly, sambou, nádhernými plážemi (nejslavnější jsou Copacabana a Ipanema) a taky gigantickou sochou Ježíše na hoře Corcovado. Rio de Janeiro má přes 11 milionů obyvatel a rozkládá se na území o velikosti 1 260 km². Je to druhé největší brazilské město hned po Sao Paulu. Do roku 1960 bylo hlavním městem Brazílie.

Vodopády Iguazú 

Vodopády se nacházejí částečně na území Brazílie a Argentiny. Větší část vodopádů patří Argentině. V místech, kde se řeka Iguazú (portugalsky Iguaçu) blíží k soutoku s veletokem Paraná, překonávají její vody mocný geologický zlom vymezující okraj Brazilské vysočiny. A právě tato formace má na svědomí vznik vodopádů, které se díky vysokému průtoku vody a velkolepostí scenérie řadí mezi nejvíce obdivované na Zemi. Přepad je asi 2 700 metrů dlouhý, výška vodopádů dosahuje 82 m a v průměru tudy proteče každou sekundu přibližně 1 500 m3 vody (pro srovnání: je to asi 10 x více, než teče Vltavou v Praze). K malebnosti Iguazú významně přispívá fakt, že vodopádová hrana je různě zakřivená a nesouvislá, takže celek je tvořen několika desítkami dílčích vodopádů. Hluboké strži, kam se řítí vodopád, se říká Ďáblovo hrdlo. Podle indiánských legend je stvořil bůh řeky, když se rozzlobil na své poddané.

Národní park Pantanal

NP je považován za největší bažinu na světě (rozloha 190 000 km  - dva a půlkrát větší než Česká republika nebo jako polovina Francie. NP Pantanal je známý největší koncentrací zvířat v jižní Americe. Pravidelně každý rok během období dešťů (listopad až únor) zaplavuje řeka Paraguay rozsáhlé oblasti v západní části Brazílie. Protože okolní terén je rovný jako stolní deska, rozlije se voda do šířky až 100 km od koryta řeky a celé území se od obzoru k obzoru promění v bahnité jezero. Na několik měsíců tak zmizí pod hladinou nekonečné pastviny, nízké keře i stromy.

Manaus

Manaus je město na severozápadě Brazílie a je hlavním městem státu Amazonas. Nachází se na řece Rio Negro nedaleko soutoku s Amazonkou. Je to hlavní přístav a křižovatka místního rozsáhlého říčního systému. Manaus vznikl na místě malé pevnosti São José da Barra, postavené portugalskými osadníky v roce 1669, jako obrana proti nájezdům Španělů, kteří se do Brazílie dostávali po Amazonce. V letech 1890 - 1920 byl Manaus a jeho okolí hlavním zdrojem kaučuku pro celý svět, což vedlo k obrovskému rozmachu města. V roce 1920 s příchodem syntetické gumy a s rozvojem plantáží kaučukovníku v jihovýchodní Asii Manaus chudne. Dnes je Manaus finančním centrem severní Brazílie.

Teatro AmazonaS 

Nejznámější budova celé Amazonie. Byla postavena v neoklasicistickém stylu staviteli z Lisabonu a po otevření v roce 1896 reprezentovala bohatství tehdejšího Manausu. Všechny materiály byly dovezeny z Evropy (italský mramor a sklo). Dokonce i dřevo z Brazílie bylo posláno na opracování do Evropy. Jediná původní část je příjezdová cesta, která byla vyrobena z gumy, aby opožděné vozy nerušily představení. Divadlo bylo několikrát rekonstruováno. V dubnu a květnu se zde koná slavný hudební festival.

Amazonie

Bujná a neprostupná vegetace, tajemné zvuky, pestré barvy nejroztodivnějších rostlin a živočichů. Největší řeka světa Amazonka tvoří základní osu Amazonie, oblasti s nejrozsáhlejší džunglí na světě - Amazonským deštným pralesem. Ačkoliv Amazonie zabírá celých 56 % celkové rozlohy Brazílie, žije v Amazonii jen 7% celkového počtu obyvatelstva, a to především ve městech, kterých zde není mnoho. Zbytek území je pokryt mnohdy zcela neprostupným deštným pralesem, který je ale zároveň velmi ohrožen těžbou dřeva. Jeho celková rozloha se neustále zmenšuje. Zdejší prales je tak obrovský, že představuje třicet procent z celkové rozlohy všech lesů na světě. Amazonie je ale především oblastí národních parků a chráněných krajinných oblastí, které mají přispět k ochraně obrovského přírodního bohatství amazonského deštného pralesa.

Amazonka

Brazílie je ale především největší komplex tropického deštného lesa s největším veletokem světa Amazonkou. Amazonka je největší řeka na světě, na dolním toku je až 25 km široká a více než 60 m hluboká. Její povodí zahrnuje celé dvě pětiny Jižní Ameriky.

Sao Paulo

Největší město Brazílie. Má asi 17 - 20 milionů obyvatel, což je dvakrát více než naše republika a je to jedna z největších světových megapolí. Sao Paulo je kosmopolitní město, mísí se v něm nejrůznější kulturní vlivy, tak jak je přinesly nejrůznější národnosti. Sao Paulo je nejen hlavním kulturním centrem Brazílie, ale také městem tržnic. Téměř neustále se koná bezpočet trhů, kde se prodává ovoce nebo cokoliv jiného. Vyhlášený je sobotní trh na náměstí Benedita Clixta. Moderní výraz dodává Sao Paulu ulice mrakodrapů Paulista. V ulici Paulista sídlí také Museu de arte de Sao Paulo, ve kterém je k vidění vynikající sbírka děl světových malířů (Rembrandt, Rubens, Renoair a vynikající brazilští malíři). Catedral de Sé, metropolitní katedrála je přirozeným symbolem města, i její prohlídka patří neodmyslitelně k návštěvě Sao Paula, města, které dokáže ohromit nejen svou rozlohou.

SalvadoR

Salvador je srdcem Brazílie. Město v Zátoce všech svatých bylo už v raných koloniálních dobách politickým, ekonomickým a správním centrem Brazílie. Atmosféra této doby je přímo zhmotněna v horní časti města, čtvrť Pelourinho je největším a nejlépe dochovaným koloniálním architektonickým komplexem. Atmosféru města podtrhuje kultura černošských obyvatel města, kterým se právě v Salvadoru jako nikde jinde podařilo zachovat vlastní tradice, náboženství i tajuplné rituály. Město je rozděleno na tzv. dolní a horní část. Určitě nejlepší způsob, jak se dostat do horní části je svézt se na Elevador Lacerda. Tento systém výtahů má počátky v dobách kolonizace, kdy Jezuité zde postavili první kladkový výtah na dopravu zboží z přístavu. V roce 1868 nahradila železná konstrukce původní systém a v roce 1910 se dočkala elektrického pohonu. Hlavní atrakcí města je samotné centrum známé jako Pelourinho, místo, kde byli otroci veřejně trestáni. Tato část Salvadoru byla v roce 1985 prohlášena za Světové kulturní dědictví. Zde najdete uličky s nádherně malovanými fasádami domů, kostely, pouličními prodavači a v noci i s muzikanty a tanečníky, předvádějící svoje umění.

Brasilia

Futuristický sen moderního velkoměsta zhmotněný uprostřed divoké pustiny. V roce 1960 byl dokončen velkolepý projekt nového hlavního města Brazílie, města zasvěcenému moderní architektuře. Nové hlavní město Brazílie bylo vybudováno během pouhých tří let na symbolickém půdorysu majícím tvar letadla (na špici jsou umístěny vládní budouvy a památníky. Na křídlech jsou postaveny pravidelné bloky obytných budov). Idea moderního hlavního města, kterou v roce 1956 začal realizovat brazilský prezident J. Kubitschek, se odráží na vzhledu města v každém směru, návštěvníky Brasílie čeká setkání s monumentalitou, která v těchto rozměrech nemá nikde jinde na světě srovnatelnou obdobu a v níž hraje prim především beton jako základní stavební materiál. I přes své stáří, respektive mládí, byla Brasília v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako příklad moderní architektury a urbanistického plánování ve 20. století.

Catedral Metropolitana

Snad nejznámnější stavba hlavního města, proslavená svými barevně zdobenými skleněnými stěnami. V interiéru je zavěšená socha anděla vyrobená z hliníku. Autorem je Ceschiatti.

Praca dos tres Poderes 

Toto náměstí je obklopeno několika významnými vládními budovami, muzei a monumenty. Prostranství je vyzdobeno slavnými sochami Os Candagos, A Justica, O Pombal. Palacio do Itamaraty - budova je sídlem ministerstva zahraničních věcí a patří mezi nejhonosnější budovy. Je charakterizována velkými oblouky a vodními nádržemi, které jsou efektně nasvíceny. Palacio de Justica - budova nejvyššího soudu. Palacio de Congreso a Palacio do Planalto - budova parlamentu.

NP Chapada Diamantina

Nachází se ve státě Bahia na východě Brazílie v okolí starého hornického města Lençóis. Najdete zde snadno dosažitelný park se sítí stezek k pozorování přírody, řek i vodopádů i s ideálními podmínkami pro horolezectví.

Související článek

Na skok do Jižní Ameriky

Na skok do Jižní Ameriky

Peru Lima, „Ciudad de los Reyes“ neboli město králů, se pyšnila bohatým sídlem španělských místokrálů a dnes je hlavním městem Peru. Město se rozpíná, že konce nespatříte, a proto se jí přezdívá chobotnice, jejíž chapadla se plazí daleko od pobřeží do okolních kamenitých kopců. Přístav, který v Limě Španělé zbudovali, se stal nejbohatším a obchodně nejvýznamnějším městem Jižní Ameriky, překladištěm koření, ovoce, zeleniny a pochutin, s dobrou dostupností rybolovu a mořských plodů. K velké rozmanitosti kultury a gastronomie přispěly i migrační vlny v průběhu historie a tak dnes je Lima i gastronomickým centrem. Nesmíte odjet bez ochutná...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)