Belize

BLZ

Belize

Informace o zemi

Belize je plná přírodních krás. Většina území je chráněna státem. Vnitrozemí je hustě zalesněné, najdeme zde nejvyšší vodopád ve střední Americe nebo jedinou jaguáří rezervaci na světě. V džunglích žije nepřeberné množství zvířat. Belize jako jediná  z mála středoamerických zemí nemá sopky, nicméně jižní vnitrozemská část je poměrně hornatá. Jejím lákadlem jsou korálové ostrovy s výbornými možnostmi pro potápění a šnorchlování, ale také zříceniny pyramid a dalších starodávných staveb mayské civilizace ukryté v divoké džungli.

Informovat o zájezdech do Belize?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 22 966 km²
Obyvatelstvo: 305 milionů  obyvatel
Hlavní město: Belmopan
Jazyk: angličtina (úřední), španělština, kreolština
Měna: belizský dolar = 100 centů.
Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 501
Důležitá telefonní čísla: Červený kříž 273319, Hasiči 911, Policie 911

Objevte s námi Belize

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zážitková Guatemala - Belize
315 Zážitková Guatemala - Belize

Mayské dobrodružství a karibský relax

16.11. - 2.12.2024
17 dní
Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala
321 Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala

Říše Mayů a pláže Karibiku

16.11. - 30.11.2024
+ další 1 termín
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR. 
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 30 dnů od prvního vstupu na území země, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt. O prodloužení pobytu nad 30 dnů lze požádat příslušné imigrační úřady přímo v Belize. 
Při vstupu na území Belize mohou migrační úředníci požadovat, aby turista prokázal dostatečné finanční prostředky na pobyt v Belize ve výši 30 USD/den, adresu hotelu v Belize a zpáteční letenku/jízdenku. 
Adresa konzulátu:
Konzulát Belize
Karmelitská 375/21
Praha 1 – Malá Strana 118 00
Telefon: 00240-257 532 263
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Belize je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Všude jsou v Belize rozmístěny telefonní automaty na karty. Karty distribuuje společnost BLT a dají se koupit v obchodech, hotelech nebo na benzínkách.
Internet: Internet je v Belize velmi rozšířen. Připojení má většina kaváren a hotelů.
Pošta: Pošta v Belize funguje spolehlivě, zdejší pošta je nejlépe fungující institucí v celé Střední Americe. Trasu Belize - Evropa zdolá zásilka už za osm dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyni v Belize tvoří směsice latinsko-americké a karibské kuchyně. Hlavní potravinou jsou rýže a fazole. Všude jsou k dostání empanadas (plněné taštičky). Belizská kuchyně je velice chutná. Oběd se v Belize podává obvykle mezi polednem a 13:00. V Belize City a ve větších městech je velký výběr restaurací a stánky s rychlým občerstvením. Všude je plno pouličních prodavačů. Belize je přímořský stát a proto místní kuchyně obsahuje i plno ryb a darů moř. V některých vesnicích podávají i vína z lesních plodů, dobrou volbou je rum - má vynikající chuť. Nejvíce rozšířeným pivem je Belikin. Nealkoholické nápoje nejsou ničím výjimečné, čerstvé džusy jsou k dostání jen málokde. 

Podnebí

Klima v Belize je tropické pod vlivem severovýchodních pasátů s množstvím srážek (kolem 2500 mm). Průměrné roční teploty se pohybují mezi 23 °C až 28 °C. 

Belize - Fotogalerie

Zažijte Belize na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Belize

Kam se vydat

Belize, dříve Britský Honduras, je nezávislým státem poměrně krátce. Jako v jedné z mála zemí kontinentu je zde oficiálním jazykem angličtina, i když především na jihu země se bez problémů domluvíte i španělsky. Největším lákadlem jsou zejména kilometry nádherných pláží a korálových útesů, nabízejících návštěvníkům nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením. V belizské džungli jsou také k vidění mayské památky, zejména zříceniny prehistorických staveb, většinou pyramid. Divoká, leč krásná příroda zase zcela jistě nadchne ty cestovatele, kteří na svých cestách preferují dobrodružství. Formální hlavou státu Belize je královna Alžběta II., ale skutečnou moc má ve svých rukou parlament a vláda v čele s premiérem. Většinu území Belize pokrývá pobřežní nížina, pouze na jihovýchodě se zvedají Maya Mountains, které přesahují 1000 m. Východní pobřeží je lemováno skupinou 130 písečných ostrůvků a korálových útesů, známých pod společným názvem Bariéra Belize (největší korálový útes na západní polokouli, zapsán do světového dědictví UNESCO). Největšími řekami jsou Belize a na hranicích s Mexikem Hondo.

Belize City

Belize City je největším městem, je správním centrem stejnojmenného distriktu Belize. Belize City je významným přístavem a průmyslovým, finančním i dopravním centrem celé země. Město leží na pobřeží Honduraského zálivu blízko ústí řeky Belize, zároveň je vstupní branou do belizského mořského národního parku Bariéra Belize (největší korálový útes na západní polokouli).

Belmopan

Belmopan je hlavní město Belize, žije zde kolem 30 000 obyvatel. Jméno Belmopan bylo uměle vytvořeno ze slov Belize a Mopan (místní řeka). Město leží v nadmořské výšce 76 metrů. Roku 1971 hurikán Hattie zničil tehdejší hlavní město Belize City. Belizská vláda tak postavila v geografickém středu země nové město Belmopan, kam přestěhovala všechny úřady. Nyní je sídlem i mnoha obchodních organizací.

Národní park Blue Hole

NP leží v pohoří Maya Mountains hned vedle silnice Hummingbird Highway. V džungli je ukryté sladkovodní jezero, ve kterém je velmi příjemné se vykoupat. Zajímavý je také systém podzemních jeskyní, které může zvídavý cestovatel bez většího nebezpečí prozkoumat.

Korálový atol

Bariéra Belize je korálový útes, který se nachází při pobřeží Belize. Je téměř 300 km dlouhý a po Velké útesové bariéře, ležící u pobřeží Austrálie, je Bariéra Belize druhým největším korálovým útesem na světě. Je domovem stovek druhů živočichů. Pro svou unikátnost byla bariéra v roce 1996 přiřazena ke světovému dědictví.

Související článek

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

1. Tajuplný Tikal a mayská kultura Jedním z nejznámějších a jistě i největších lákadel je starobylé mayské město Tikal, které se ukrývá v džungli na severu země. Rozlehlé město postavené v 6.století př.n.l. bylo střediskem největšího mayského státu. V 10.století n.l. však Mayové město najednou opustili a pyramidy postupně zarostly hustou vegetací. I když archeologické výzkumy začaly již v roce 1956, dodnes je množství staveb stále ukryta pod nánosy hlíny a zeleně. Nad Tikalem se tak vznáší atmosféra tajemna a spousta nezodpovězených otázek. Mayové ale z Guatemaly nevymizeli. S potomky starých Mayů se na cestě Guatemalou určitě potkát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)