Aljaška

ALJ

Aljaška

Informace o zemi

Je největší stát USA a leží nejseverněji v Severní Americe. Hlavním městem je Juneau, největším Anchorage. Na jaře 1867 Spojené státy koupily od Ruska Aljašku za 7,2 milionu dolarů (5 centů za hektar). Důvody pro koupi byly různé, od faktu, že ruská carská pokladna zela prázdnotou, po skutečnost že si ruské vedení uvědomovalo, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti. Dále byl nemalým důvodem krach projektu výstavby telegrafní soustavy, která vedla z Kalifornie do kontinentální severní Ameriky, přes Beringovu úžinu do Moskvy, kde se napojovala na celoevropskou síť. USA investovala do projektu přes 3 miliony dolarů (v té době), ruská strana podstatně menší částku. Všechna tato pro i proti se sčítala, až došlo 30. března 1867 tehdejším ministrem zahraničí Williamem H. Sewardem k uspořádání koupě od Ruského impéria. Tato koupě se později ukázala pro USA velice výhodnou z hospodářského i strategického hlediska. Otevřel se přístup k obrovskému přírodnímu bohatství - nerostné bohatství, možnosti rybolovu, rozsáhlé lesy, kožešiny. Na Aljašce byla objevena velká naleziště zlata, převážně okolo řek Yukon a Klondike. Na sever začaly během zlaté horečky přicházet desítky tisíc kopáčů v naději, že narazí na bohaté naleziště. Populace na Aljašce se za 10 let téměř zdvojnásobila. Významným pro obchod se stal lov lososů a velryb. S objevy nalezišť ropy se rozvíjel průmysl. Aljaška získala status legitimního státu USA 3. ledna 1959. Za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA, jako první stát, který přímo nesousedí s ostatními americkými státy a stala se 49. státem USA.

Informovat o zájezdech na Aljašku?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 717 854 km²
Obyvatelstvo: 700 000 obyvatel
Jazyk: angličtina
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Náboženství: protestanti (58 %), řím. katolíci (21 %), židé
Časové pásmo: Aljaška + Havaj: - 10 hodin (letní čas =  - 9 hodin)
Mezinárodní předvolba: 001
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba , hasiči, policie: 911 (na celém území USA)
Informace o telefonních číslech v USA: 1+888+555-1212 nebo 411

Objevte s námi Aljašku

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zážitková Aljaška
329 Zážitková Aljaška

Dobrodružství na dosah

17.7. - 1.8.2025
16 dní
Aljaška - Havaj
331 Aljaška - Havaj

Medvědi a tropický ráj

12.8. - 30.8.2025
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Biometrický cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu do ČR .
Víza a režim vstupu: Za účelem turistiky na méně než 90 dní lze do Spojených států cestovat bez víza v rámci bezvízového programu - tzv. registrace ESTA. Je nutné vyplnit online formulář žádosti o registraci ESTA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ a uhradit registrační poplatek 14 USD (online platební kartou). Registrace ESTA je platná 2 roky ode dne vydání pro turistický vícenásobný vstup celkem na max. 90 dní pobytu. V případě dřívějšího vypršení platnosti biometrického pasu je nutné o registraci zažádat znovu. Potvrzení o udělení registrace ESTA obdržíme na váš email nejpozději do jednoho týdne, je nutné si jej vzít s sebou na cestu. Bez potvrzené registrace ESTA není cestujícímu umožněn vstup na palubu letadla nebo lodě již v místě odletu/vyplutí.
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví spojených států amerických
Tržiště 15
Praha 1 11801
Telefon: 00420-257 022 000
Fax: 00420-257 530 583
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.
Telefon: při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.
Internet: Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu.
Pošta: Poštovní úřady USA - Post Office - jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.
Očkování: Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.
Napětí a frekvence: je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.

Stravování

V podstatě je dnešní americká kuchyně unikátní kombinací starých tradic, nových internacionálních vlivů a přirozeným sklonem Američanů k bezpracně a nekomplikovaně připravovanému jídlu. Snad právě proto, že dnešní americká kuchyně má tak mnohostranný původ, zdomácněla v ní jídla ze všech koutů světa. Mezi nejoblíbenější dnes v USA patří pizza, taccos, cibulová polévka (Francie), suši, tvarohový koláč (Belgie)... a mimochodem i ten neodmyslitelný americký sendvič je původně vynálezem Angličana, sira Sandwiche.

Podnebí

Vzhledem k rozloze USA je území rozděleno do několika časových pásem a i klima je velmi různorodé. Severní a střední část USA leží v mírném pásu, je zde však díky oceánským proudům vyšší vlhkost než v Evropě. Jižní oblasti jsou pod vlivem subtropického podnebí, nejjižnější cípy, jako např. Florida a Havajské oblasti, již leží v tropickém pásu. Ve státě Aljaška převládá subpolární podnebí.

Aljaška - Fotogalerie

Zažijte Aljašku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Aljašku

Kam se vydat

Anchorage

Anchorage je s počtem obyvatel 272 687 (2004) největším městem Aljašky. Město bylo založeno roku 1914, když k němu dorazila Aljašská železnice. V Anchorage žijí více než dvě pětiny obyvatel Aljašky.

Juneau

Juneau je hlavní město amerického státu Aljaška. Město dostalo název podle prospektora Joa Juneaua, který ve městě hledal zlato. Před tímto se městu říkalo Rockwell nebo Harrisburg. Město bylo založeno přibližně 18. října roku 1880, kdy byla oblast města vyznačena dvěma muži, kteří zde založili důlní stanoviště. Po roce se z dočasného tábora stalo první město založené poté, co byla Aljaška koupena Američany od Rusů. Hlavním městem je od roku 1906.

NP Denali 

Národní park pod Mt. McKinley. Protože je park poměrně vysoko, je tu jen málo stromů. Na planinách mezi nimi se pasou a bojují mezi sebou sobi, toulají se baribalové i grizzly a na skalách se pasou horské kozy. Navíc jsou zde úžasné výhledy na zasněžené kopce.

Mt. McKinley

Je na Aljašce nejvyšší horou v Severní Americe s výškou 6 194 metrů. Hora leží v centru národního parku Denali. Hora se nachází v centrální části pohoří Alaska Range, které vyplňuje jižní část centrální Aljašky. Našli byste ho přibližně 210 km severozápadně od Anchorage a 250 km jihozápadně od Fairbanks. Vrchol leží přibližně 56 km od nejbližší silnice.

Lesotundra 

Lesy se spoustou jezírek a jezer ledovcového původu. Na západě Kenaiského poloostrova, a v centrální části mezi Alaska Range a Chugach Mts.

Související článek

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy jsou lákavé především kvůli tomu, že se staly jednou z klíčových pozorovacích lokalit přírodovědce Charlese Darwina, který díky tamních druhům živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů. Turisté, kteří míří na ostrovy, chtějí na vlastní oči vidět obří želvy, leguány, žraloky, rejnoky, různé druhy ptáků a exotickou květenu. Souostroví Galapágy se nachází ve východní části Tichého oceánu po obou stranách rovníků, asi tisíc kilometrů od Ekvádoru v Jižní Americe, ke kterému oficiálně patří. Souostroví tvoří 13 sopečných ostrovů, některé sopky jsou aktivní i dnes. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, S...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)