CK Livingstone

Cestovatelské články

Národní park Serengeti

| Radek Klimeš

Národní park Serengeti

Národní park Serengeti v Tanzanii - je nejstarší, největší a také nejznámější tanzanský národní park (neplést s rezervacemi). Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Byl založen roku 1951 a asi nejvíce ho proslavil Bernhard Grzimek s jeho synem. Napsali o Serengeti knihu a natočili světoznámý stejnojmenný film "Serengeti nesmí zemřít", který byl oceněn v roce 1959 Oscarem. Serengeti patří také mezi nejnavštěvovanější africké parky a spousty turistů jsou někdy až otravné. Obzvlášť pro fotografa. Díky své rozlehlosti a divokosti si Serengeti i přes spousty návštěvníků stále zachovává tvář "původní a divoké" Afriky.

Park leží v severní části Tanzánie a jeho nejsevernější část je zároveň hranicí mezi Keňou a Tanzánií a také hranicí mezi Serengeti NP a Masai Mara National Reserve. Jeho rozloha je 14763km². Jen pro představu - Česká republika má rozlohu 79000km². V Serengeti NP najdeme travnaté savany, bažiny a močály. Zcela jistě si každý návštěvník všimne i známých kusů skal vystupujících z rozlehlých rovin jako kopečky, tzv. "kopjes", které jsou tvořeny z ruly a žuly. Nejznámější je Serengeti, ale svými obrovskými nekonečnými rovinami, které se táhnou na kilometry daleko.
Fauna a flóra
Serengeti NP je světově známé svým mimořádně velkým počtem různých druhů zvířat a ptáků. Mezi pozoruhodné divy přírody patří migrace zvířat, ke keré dochází v Serengeti každoročně mezi prosincem a červnem. Obrovská množství zvířat putují za dešti a potravou v kruhu a pokračují přes Serengeti zpět do Keni, kde se kruh uzavírá a koloběh tak pokračuje pořád dokola už tisíce let. Stáda pakoní jsou odhadována na cca 1 500 000 zvířat, zeber je odhadováno přes 300 000ks a přes 400 000ks je gazel Thomsonových. Stádo může být i přes 40km dlouhé. Samozřejmě že takhle velká stáda neujdou pozornosti šelem, kterých je v Serengeti dostatek. Můžeme zde vidět velké a četné smečky lvů, gepardy, levharty, hyeny a také vzácnější servaly a karakaly. Samozřejmostí je spousta druhů antilop, buvoli, hroši, žirafy, ptáci a hmyz. U řeky Grumeti jsou obrovští krokodýli, kteří zabíjí migrující zvířata. Překrásný je tzv. Severní koridor a na východní straně jsou krásná místa v okolí Lobo. 
Období 

Období sucha
krátké: leden-únor (rození mláďat býložravců)
dlouhé: červen-říjen (nejvhodnější doba pro pozorování šelem)

Období dešťů
krátké: listopad-prosinec
dlouhé: březen-květen
Cesty a doprava
Cesty jsou v Serengeti jako dělané pro auto 4x4. V některých ročních obdobích se ani s 4x4 nedostanete tam, kam chcete. Doprava do parku je bezproblémová jak autem, autobusem, ale i letadlem.
Safari tipy
V parku je přísně zakázáno vystupování z auta, jako ostatně téměř ve všech afrických parcích. Je možné si domluvit výlety nad obrovskými pláněmi buď v letadle a nebo v nafukovacím balónu.
 

Související zájezdy

Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
8.9. - 1.10.2024
+ další 2 termíny
24 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
13.9. - 1.10.2024
+ další 2 termíny
19 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
8.9. - 25.9.2024
+ další 2 termíny
18 dní
Keňa - Tanzanie safari
104 Keňa - Tanzanie safari

S výstupem na Mt. Keňu

8.9. - 20.9.2024
+ další 2 termíny
13 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
13.9. - 25.9.2024
+ další 2 termíny
13 dní
Mount Meru - Kilimandžáro - safari
20.7. - 4.8.2024
+ další 1 termín
16 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar
111 Keňa - Tanzanie - Zanzibar

Nejhezčí parky Afriky

23.11. - 7.12.2024
+ další 1 termín
15 dní