Protože nyní nemůžeme cestovat, ráda bych vás vzala alespoň na procházku do lesa. Ovšem do trochu jiného lesa, než znáte. A to do Atlantického lesa v Brazílii. Brazílie je země známá svou nádhernou a rozmanitou přírodou. Všichni určitě známe největší tropický prales světa – Amazonii.
Ale co takový Atlantický les? Slyšeli jste už někdy o něm?
Můžeme tvrdit, že Atlantický les je svou biodiverzitou stejně tak důležitý jako Amazonie. Je to totiž jeden ze světových hotspotů! Nachází se v něm okolo 20 00 druhů rostlin, což je zhruba 35% všech druhů flóry v Brazílii a 5% z celosvětového množství.
Kde se tedy ten Atlantický les nachází? Rozprostírá se podél pobřeží Atlantického oceánu a podle toho taky nese svůj název. Pokud jste už někdy byli v Brazílii, tak jste ho už pravděpodobně navštívili, aniž by jste o tom možná věděli. Jeho zůstatky se totiž rozprostírají na těch nejslavnějších místech Brazílie.
Rio de Janeiro
Tohle nádherné město je proslavené nejenom svou krásou, barevností a životem, ale také díky svému jedinečnému spojení města s přírodou. Ale málo kdo však ví, že leží v právě v Atlantickém lese.
V minulosti byla velká část Atlantického lesa v Riu vykácen díky kávovým a cukrovým plantážím. Protože to však způsobilo ve městě nedostatek vody, tehdejší král Don Pedro II. zakázal další kácení stromů a přikázal znovuzalesnění Atlantického lesa. Za pouhých 13 let bylo vysázeno více než 100 000 stromů a vznikl tak slavný národní park Tijuca, ve kterém se nachází slavná socha Krista Spasitele.
Parati
Nejenom, že historické a koloniální město Parati patří na seznam památek UNESCO, ale také se nachází také uprostřed Atlantického lesa. Kromě bohaté historie a dobrého jídla se tak můžete vydat do hlubin pralesa, objevovat průzračné vodopády a poznat tak jedinečnou místní flóru a faunu. A když se podíváte ještě hlouběji, tak možná potkáte jednu z tradičních rodin, kteří zde žijí plně v souladu s přírodou.
Severní pobřeží státu Sao Paulo
Mezi slavným Rio de Janeirem a několikamilionovým městem São Paulo leží jedinečné klikaté pobřeží. V tomhle malém ráji na zemi se rozprostírá přes 150 pláží a 300 vodopádů! Celým pobřežím se také prodírá hustý Atlantický les a tvoří hustou džungli, která vstupuje až do oceánu a tvoří zde malé ostrůvky. Na své si přijdou i milovníci pozorování ptáků, kterých je tu více než dostatek.
São Paulo
São Paulo, několikamilionová metropole, která nikde nespí. Je to místo plné kultury, umění a taky jedno z nejvýznamnějších ekonomických center v Jižní Americe. Město São Paulo je však také vystavěné na území Atlantického lesa. Můžeme tak navštívit střípky lesa uprostřed této betonové džungle a to alespoň prostřednictvím rozlehlých parků.
Vodopády Iguazu
Tyhle magické vodopády, které patří mezi perlu Jižní Ameriky, jsou nejenom jedním ze sedmi divů světa vytvořených přírodou, ale také součástí Atlantického lesa. Kromě dech beroucích vodopádů tady tak můžete pozorovat také úžasnou biodiverzitu či krásné papoušky v ptačím parku. Národní park Iguazu, který byl v roce 1984 zařazený na seznam světového dědictví UNESCO se rozprostírá mezi Argentinou, Brazílií a Paraguayem.
Co se stalo?
Jak je tedy možné, že Atlantický les není tak známý? Ještě 500 let zpátky zakrýval více ne 130 000 km2 – cože je zhruba 16krát naše Česká Republika. Většina Atlantického lesa byla však bohužel pokácena díky exportu dřeva a vzácných kovů a později díky kávovým a třtinovým plantážím.
Z Atlantického lesa tak zůstalo zhruba 8,5%. Jedná se o velmi důležitou chráněnou oblast, které je stejně důležitá a rozmanitá jako například Amazonie. Je to kousek přírody, který je potřeba chránit a zachovat tak jeho jedinečnost.
V hlubinách Atlantického lesa
Co můžete najít, když se vydáte do hlubin Atlantického lesa? Když na chvíli ztišíte svůj hlas a budete pozorně poslouchat, můžete slyšet zpěv jednoho z 850 druhů ptactva. A nebo možná zahlédnete jednoho z 370 druhů obojživelníků, 200 druhů plazů či 280 druhů savců. Kromě toho můžete najít v hlubinách pralesa přes 8000 druhů jedinečných rostlin, jako například Araribá, Cássia, Copaíba, Jarobá, Jenipapa, Jequitibá, Peroba, Pitanga či Jucara. Můžete vidět stromy několik set let staré a čerpat tak jedinečnou energii. Je to místo bezesporu magické a poskytuje také neskutečné množství přírodní medicíny. Je to místo, které je stojí za to navštívit.
Do hlubin Atlantického lesa (Online cestování s LIVINGSTONE)
Karolína Draxlerová, průvodkyně a cestovatelka
Fotogalerie
Související zájezdy
Velká cesta Jižní Amerikou
+ další 1 termín 27 dní
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
+ další 2 termíny 17 dní