Promítání

Kamila Hrubá:
Cestování v Nepálu

Online cestování s LIVINGSTONE

Cestování v Nepálu s Kamilou Hrubou

Průvodkyně Kamila Hrubá zná Nepál jako své boty... A jak se v Nepálu cestuje?

Nepál je zemí skýtající široké spektrum možností, jak strávit zajímavou exotickou dovolenou, splnit si velké sny v nejvyšším pohoří světa nebo se jen nechat unášet na vlnách pohody a obdivovat unikátní skvosty palácové a chrámové architektury. Na své si přijdou i cyklisté a milovníci přírody. Není třeba se šplhat až na nejvyšší vrcholy, procházet se dá i v podhůří a na majestátný Himálaj v úžasu vzhlížet z krajiny rýžových políček a hliněných domků. 

Zážitkem je již přistání na mezinárodním letišťátku v Káthmándú. Už zde si můžeme uvědomit, že necestujeme pouze na nové místo, ale tak trochu i v čase. A když se konečně dostaneme ven (nepříliš valné tempo nepálských úředníků závisí na počtu vypitých hrnků přeslazeného čaje), vtáhne nás vír barevného, spletitého hlavního města Káthmándú, kde jakoby se spojovalo 21.století s dobami o sto let nazpět. Fascinující jsou jak barvité chrámy a poutní místa, tak i chaotická změť malých přeplněných uliček, kde opice skotačí na laxně smotaných uzlech elektrického vedení. Z obchůdků a tržnic se line směs vůně doutnajících tyčinek, čerstvých květin a míchá se s poletujícím prachem a výpary z výfuků. Chaos, v němž zároveň zavládá i nekonečný klid. V Nepálu narazíme na mnoho paradoxů. 

Kdo si přeje zažít opravdové dobrodružství, může nasednout do autobusu směrem do hor. Nezpevněné silnice s prudkými srázy do údolí dokáže vyplatit notnou dávku adrenalinu. Nepálští řidiči si ale zjevně dokáží poradit snad v každé situaci a navíc je zde běžné, že si lidé vzájemně pomáhají, když jen trochu mohou. Místní přelety, zvláště ty nad hřebeny hor, jsou další oblíbenou atrakcí pro odvážné cestovatele. 

Když se řekne Nepál, určitě nám na mysli vyvstanou hory. Má své velké kouzlo chodit celý den drsnou přírodou, nadechovat čerstvý vzduch a zažít ticho jako snad nikde jinde. Ne nadarmo se říká, že horské vrcholky jsou o něco blíže k nebesům a že ty nejvyšší patří bohům, ne lidem. Kdo jednou toto zakusí, ví, že všechna slova světa nestačí, abychom takové vjemy popsali. 

Nepálské kopce v předhůří mají také svůj šarm. Jsou posety vesničkami, kde se dodnes udržel životní styl z minulosti. Terasovitá políčka neberou konce a vždy je postaráno o udivené usměvavé pohledy místních lidí a nezřídka i o pozvání na čaj nebo pořádnou porci rýže, čočky a zeleniny. Ať už pěšky, na kole nebo džípem, kopcovitá krajina pod velehorami nikdy nezklame. 

Kdo má rád nížiny a džungli a rád by okusil něco z indické atmosféry, zamiluje se do jihu Nepálu. V národním parku najdou svůj ráj ornitologové, pro jiné bude zážitkem jízda na slonech za nosorožci a když se poštěstí, i tygry. 

Kdo se do Nepálu jednou podívá, vždy ho srdce potáhne zpět a rád se bude vracet, i kdyby to mělo být na čaj s milými místními mezi válejícími se pouličními psisky a pozorovat s nimi ten fascinující mumraj plný klidu. 
 

Cestování v Nepálu (Online cestování s LIVINGSTONE)
Kamila Hrubá, průvodkyně a cestovatelka

Související zájezdy

Čína - Tibet - Nepál
230 Čína - Tibet - Nepál

Po střeše světa z Pekingu do Káthmándú

30.3. - 16.4.2025
+ další 1 termín
18 dní
Zážitkový Nepál
234 Zážitkový Nepál

S pohodovým trekem

7.11. - 20.11.2024
+ další 2 termíny
14 dní