Zambie

ZMB

Zambie

Informace o zemi

Návštěvu Zambie můžeme považovat jako návštěvu té pravé Afriky, se skutečně divokou přírodou v národních parcích a nádhernými scenériemi po celé zemi. Největší přírodním skvostem Zambie jsou Viktoriiny vodopády a řeka Zambezi.

Informovat o zájezdech do Zambie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 752 614 km²
Obyvatelstvo: 10 milionu obyvatel
Hlavní město: Lusaka
Jazyk: angličtina
Měna: 1 kwacha (ZMK) = 100 ngwee
Náboženství: křesťané (72 %), animisté (27 %)
Národnostní složení: Bembové (36 %), Maravi (18 %), Tongové (15 %), Barotzové
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 260
Důležitá telefonní čísla: Lékařské ošetření je možno vyhledat na Czech Health Centre Lusaka, 8238 Nangwenya Rd., tel. 00260 125 4819,00260 125 4819, mobil +260 97 773012,+260 96 455071

Objevte s námi Zambii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Malawi - Zambie
123 Malawi - Zambie

Mimořádné safari v málo známé Africe

27.5. - 15.6.2025
20 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas.
Víza a režim vstupu: Občané České republiky turistická víza pro jeden vstup získají na kterémkoliv hraničním přechodu či na mezinárodním letišti za 50 USD (striktně vyžadována platba v USD). K žádosti o zambijské vízum je třeba vyplnit formulář a přiložit dvě fotografie. Vícerázová víza se na hranicích neudělují!
Podmínky vstupu však doporučujeme před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu. 
Velvyslanectví Zambijské republiky
Axel Springer Strasse 54A
Berlin 10117
Telefon: 004930–206 29 40

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. Při používání zásuvek je potřeba použít adaptér.
Telefon: Telefonní budky jsou v Lusace a ve většině větších měst.
Internet: Internet je v Lusace a v Livingstone.
Pošta: Známky do zahraničí stojí US$0,30. Z Lusaky je doručení zásilky relativně rychlé, ale z ostatních míst velmi pomalé.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Zambijská kuchyně zůstala z velké části bez vnějších vlivů až do 19. století. Zambijské pokrmy obsahují složky jako arašídy a chilli papričky. Jídla jako jsou Nshima a Fufu se podávají s grilovaným masem a omáčkami. Velmi časté je maso hovězí. Oblíbený pokrm je bambara - kaše z rýže, cukru a arašídového másla.

Podnebí

Zambijské podnebí je typicky tropické - střídají se tři roční období: období dešťů (od listopadu do března), chladné suché období (od května do srpna) a horké suché období (září a říjen). Průměrné teploty se v jednotlivých oblastech liší, ve střední části Zambie se pohybují okolo 16°C v červenci a 24°C v říjnu.

Zambie - Fotogalerie

Zažijte Zambii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Zambie

Kam se vydat

Kitwe

Druhé největší město země, je průmyslovým centrem, které se zaměřuje převážně na zpracování mědi. Najdete tu velké nákupní centrum, divadlo a kino. Zajímavější než město samotné je jeho okolí, necelých 7 km od Kitwe se rozkládá přehrada Mindolo a také vodopády Makwera.

Livingstone

Město Livingstone s 80 tisíci obyvatel se nachází osm kilometrů od Viktoriiných vodopádů. Město dostalo své jméno podle misionáře a objevitele Davida Livingstona. Město je typickou ukázkou anglické koloniální architektury. Najdete zde mnoho viktoriánských domů s plechovou střechou a dřevěnou verandou.

Lusaka 

Hlavní město Zambie s 1,1 milionem obyvatel. Nachází se v jižní části země na náhorní plošině ve výšce 1300 m. Mezi nejznámější patří tržiště New City Market a Kambala Market. Dále na východ leží čtvrť se státními budovami, jako jsou parlament a různá ministerstva. Největší atrakcí města jsou jeho tržiště plná života s tisíci stánky, jež se každý den plní nepřeberným zbožím.

Ndola

Komerční centrum Zambie a také vstupní bránou do oblasti krajiny, zaměřené na produkci minerálních vod. V městě se nachází muzeum mědi a kousek za jeho branami najdete dvě jezera Chilengwa a Kashiba, ideální na pozorování ptactva.

Viktoriiny vodopády

Nejznámějším a nejpřitažlivějším místem v Zambii jsou světoznámé Viktoriiny vodopády na řece Zambezi, které jsou součástí národního parku Mosi-oa-Tunya. Spadají do hloubky 107 m a jejich šířka je 1,7 km. V roce 1885 je „objevil" a pojmenoval britský cestovatel David Livingstone. Výchozím bodem pro návštěvu vodopádů je blízké město Livingstone. Místní kmeny Kololo nazývaly vodopády Mosi-oa Tunya - Kouř, který hřmí. Je to krásné místo, vodu lze vidět z velké dálky, 546 miliónů kubických metrů za minutu padá do prudké strže, vodopády jsou široké téměř 2 kilometry a strž asi 100 metrů vysoká.

Národní park Liuwa

S příchodem dešťů zde migrují velká tisícová stáda pakoňů modrých z Angoly, která se velice často setkávají se zebrami kolem napajedel. Z dalších zástupců fauny je možno vidět oribi, vodušku červenou, buvolce tsessebe, různé druhy antilop, z vzácnějších druhů servala nebo psa hyenového, rozmanité druhy vodních ptáků, hejna ptáků, kteří se stěhují na jih. Park je známý z televizních pořadů především díky příběhu o lvici, která v parku zůstala jako jediný lev. Dnes jsou do parku lvi reintrodukováni a je možné je zde běžně vidět.

Národní park Kafue

Stal se díky své ekologické rozmanitosti útočištěm mnoha druhů zvířat. Při návštěvě Zambie patří mezi turisty vyhledávaná místa. Žijí zde rozmanité druhy antilop jako je oryx, impala, oribi a spousty vodních druhů antilop jako jsou vzácné sitatungy, tisíce vodušek červených. Svůj domov zde našli pakoně, sloni, buvoli kaferští, prasata savanová, hroši a krokodýli. Z velkých predátorů se zde rádi zdržují lvi, levharti, hyeny, psi hyenoví, gepardi i vzácní karakali.

Národní park North Luangwa

Označuje se jako místo, kde mají návštěvníci jedinečnou příležitost zažít Afriku tak, jak ji vídávali naši předkové v její původní a nezkažené podobě. V parku jsou k vidění obrovská stáda buvolů kaferských, která údajně čítají až 2000 jedinců. Samozřejmostí jsou zebry, sloni, pakoně, hroši, krokodýli, oryxi, impaly, oribi, lesoni, puku a další druhy antilop. Žijí zde prasata savanová a také paviáni a kočkodani. Z velkých predátorů jsou v parku početné smečky lvů. Nechybí ani zástupci hyen, šakalů, dravých ptáků.
Park je rozdělen na dvě části severní a jižní sekci. V severozápadní části parku se nacházejí pláně Busanga asi na 750 km2, pláně jsou každoročně zaplavovány, rostou zde palmy a fíkovníky, vytváří se tu pánve, místně se jim říká dambos. Od konce listopadu do začátku června se pláně mění v mokřady, kam přicházejí zvěř, je tu mnoho ptactva, gepardi se v tuto dobu stahují do porostů stromů. Nejlepší období na pozorování gepardů je v období sucha od července do října, lze tu vidět i lvy, levharty a psy hyenovité. Kromě predátorů tu žijí sitatungy, antliopy koňské a vrané, puku. V NP Kafue leží jezero Itzhi-Tezhi, jezero je rájem hrochů

Národní park South Luangwa

V parku žije obrovské množství zvířat a jejich koncentrace patří mezi největší na kontinentu. V suchém období roku se shromažďují kolem řeky Luangwa velká stáda zeber, pakoní, slonů, buvolů kaferských a spousty druhů antilop jako jsou oryxi, puku, impaly, oribi a další. V řece žijí velká stáda hrochů a spolu s nimi se o vodní prostředí dělí velké množství krokodýlů. V parku žije i spousta paviánů a kočkodanů. Z velkých predátorů zde najdeme lvy, levharty, hyeny a občas jsou k vidění i smečky psů hyenových. Chloubou parku je žirafa zambijská (nežije nikde jinde v Africe) a také zde můžeme vidět medojeda. Jedno z NEJ míst na území Zambie na levharty ve spojení s nočními safari.

Národní park Lower Zambezi

Je to nejnovější park v zemi, jeho krása spočívá v absolutní divočině. Obrovská stáda slonů jsou často vidět na břehu řeky, žijí tu buvoli, vodušky a dalšl zvířata. Leží východně od Lusaky. Zambezi odděluje Lower Zambezi park od zimbabwského národního parku Mana Pools. Na některých místech řeka tvoří široké kanály a písčité ostrůvky. Kanály Zambezi Nkalangi, Chifingulu a Discovery mají délku asi 35 km. Safari s průvodci na kanoi je nezapomenutelným zážitkem.
V roce 1998 bylo oficiálně vyhlášeno, že v Zambii byl vyhuben nosorožec černý, avšak díky novému projektu se sem v roce 2008 nosorožec černý vrátil. Byla podepsána dohoda s Frankfurtskou zoologickou společností, že se bude starat o North Luangwa National park (1998), v roce 2001 dohoda o znovu zavedení 20 kusů zvířat, v roce 2003 - 5 černých nosorožců přivezeno z Jižní Afriky, v červnu 2006 dalších deset, v květnu 2008 dalších 5 kusů.

Lake Tanganyika

Nejdelší sladkovodní jezero na světě a druhé nejhlubší sdílí své vody s Tanzánií, Burundi, DR Congo a Zambií. Ve vodě žije více než 350 druhů ryb a je známé milovníkům akvarijních ryb. Je tu velmi oblíbené sportovní rybaření - chytá se zde tygří ryba a mnoho dalších velkých druhů ryb. V blízkosti u vodopádů Kalambo Falls - druhé nejvyšší vodopády v Africe - padající z výšky 221 metrů (dvakrát vyšší než Victoria Falls). Městečko Mpulungu na jižním cípu jezera je přístavem pro lodi. V blízkosti je nejstarší kamenný kostel v Zambii na východě od Mpulungu, byl postaven v roce 1895 Londýnskou misionářskou společností.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)