Turkmenistán

TKM

Turkmenistán

Informace o zemi

Turkmenistán je stát ve střední Asii. Do roku 1991 byl součástí Sovětského svazu. Na jihovýchodě sousedí Turkmenistán s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem, na severovýchodě s Uzbekistánem, na severozápadě s Kazachstánem a na západě je jeho sousedem Kaspické moře. Název státu Turkmenistán pochází z perštiny a znamená doslovně „země Turkmenů.“ Hlavním městem státu Turkmenistán je Ašchabad. Některé oblasti Turkmenistánu jsou bohaté na přírodní zdroje, jako je ropa či zemní plyn, avšak většinu země pokrývá Karakumská poušť. 

Informovat o zájezdech do Turkmenistánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 488 100 km²
Obyvatelstvo: 5, 5 milionů obyvatel
Hlavní město: Ašchabad
Jazyk: turkmenština (72%), ruština (12%), uzbecký jazyk (9%), ostatní (7%)
Měna: turkmenský manat (TMT)
Náboženství: muslimské 89%, východní ortodoxní 9%, 2% neznámá
Časové pásmo:  + 5 hodin oproti České republice
Mezinárodní předvolba: + 993

Objevte s námi Turkmenistán

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty
Turistické vízum, požadavky: cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po skončení plánované cesty do Turkmenistánu,  2 x vyplněný formulář - !! vyplňujte prosím čitelně hůlkovým písmem, 2 x fotografie pasového formátu, pozvání ověřené cizineckou policií nebo turistický voucher, rezervace zpáteční letenky/jízdenky, testy o HIV negativitě při pobytu delším než 3 měsíce. Orientační doba vyřízení víza je 2-3 týdny.
Platnost víza:
dle dat na rezervaci letenky nebo turistického voucheru/pozvání
Poplatek ambasádě:
standardní vyřízení – 55 EUR / 1 vstup do 10 dní pobyt
standardní vyřízení – 75 EUR / 1 vstup do 20 dní pobytu
standardní vyřízení – 85 EUR / 1 vstup do 30 dní pobytu, každý další měsíc navíc + 30 EUR
standardní vyřízení – 75 EUR / multivstup do 30 dní pobytu, každý další měsíc navíc + 40 EUR
urgentní vyřízení -  dvojnásobek ceny víza
bankovní transakční poplatek - 4,50 EUR / žádost
 
Velvyslanectví Turkmenistánu
Argentinierstrasse 22/II/EG
Vienna A-1040
Telefon: 00 431–503 64 70
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektrické napětí: Zásuvky jsou na 220 V, ale je nutné si uvědomit, že zásuvky jsou, podobně jako v celém bývalém SSSR, užší a normální české zásuvky (s výjimkou tenkých nabíječek do mobilních telefonů apod.) do něj nefungují. Naštěstí je možné koupit si na bazarech redukci (perechodka). Na novějších místech jsou již zásuvky evropského standardu. 
Fotografování: Pro fotografování teoreticky nejsou žádná omezení. Je však zakázáno fotografování strategických objektů, což může být v praxi zcela cokoliv. Obzvláště bdělí jsou strážci pořádku v Ašgabatu. 
Hromadné sdělovací prostředky: Vzhledem k charakteru režimu jsou také státní (jiná neexistují) média příslušně zaměřena. Existuje hlavní televizní kanál, který je plný zpravodajství o úspěšných krocích milovaného presidenta, rozvoji a světlých zítřcích nezávislého Turkmenistánu nebo ukázek z krás vlasti, včetně pravé turkmenské lidové hudby. Starší generace si připomene naší předrevoluční televizi. Smysl budete chápat i bez znalostí turkmenštiny. V mnoha domácnostech funguje kabelová televize, kde jsou však vesměs zábavné turecké a arabské kanály, mnoho lidí má doma tajně satelity s ruskými stanicemi a jiným, poněkud objektivnějším zpravodajstvím. Noviny a časopisy sice existují, ale nejsou jich zrovna přeplněné stánky. Deník, který nemá v záhlaví portrét prezidenta a dlouhý úvodník o jeho práci pro blaho země, by rychle skončil. Ani rozhlas příliš nepomůže - většina států je daleko a Svobodná Evropa vysílá v turkmenštině (částečně je rušena, ale poslouchá jí relativně mnoho lidí).

Stravování

Ještě přibližně před sto lety bylo pro většinu turkmenských kmenů maso a mléko alfou a omegou jejich jídelníčku. Pravděpodobně pro žádnou jinou středoasijskou kuchyni nejsou tolik typická čistě masitá a čistě mléčná jídla. Právě tato jídla odlišují původní turkmenskou kuchyni od té současné. Ta je výrazně ovlivněná uzbeckou a tádžickou kuchyní. S těmito kuchyněmi má původní turkmenská kuchyně společnou úpravu masa, která se nazývá govurma - jedná se o opékání malých kousků masa v bavlníkovém a sezamovém oleji nebo vlastním tuku. Dalším typickým masitým pokrmem je např. kebab, což je druh šašliku. Tradiční turkmenské postupy při konzervaci masa vycházejí z místních specifických přírodních podmínek, což jsou vysoká teplota vzduchu, suchý a horký vítr a silně rozpálený písek. Jedním z původních způsobů konzervace masa je jeho vysoušení na prudkém slunci. Velké kusy masa se i s kostí nabodávají na špice tyčí a několik dní se suší. Takto upravené maso se nazývá kakmač. Další způsob konzervace masa je vynalézavější a nazývá se garyn. Při tomto postupu se očištěný beraní nebo kozlí žaludek nasolí, potře paprikou, a potom se nacpe kousky masa a sádla. Poté se zašije a několik dní se suší v rozpáleném písku, přičemž na noc se tato turkmenská „tlačenka“ z písku vyhrabe a zavěsí se na kůl. Touto úpravou získá maso zvláštní, ale velice příjemnou chuť a není náchylné ke kažení. Rybolov je v této pouštní oblasti dosti problematický - s rybami se proto setkáte pouze v jídelníčku Ogurdžalinců žijících v blízkosti kaspického moře. Ti ryby opékají podle tradičních receptur v tuku nebo nad ohněm. Při přípravě ryb používají pro nás netradiční suroviny; setkáte se zde například s jeseterem na meruňkách a rýži či s candátem s granátovou šťávou a rozinkami.

Podnebí

Poušť Karakum, tvořená pískem rozpáleným až na 70°C, patří k nejobávanějším pouštím celé Asie. Extrémní ráz zdejší krajiny předurčoval místní obyvatele k extenzivnímu pasteveckému způsobu obživy. Podnebí je silně kontinentální a Turkmenistán se vyznačuje výraznými teplotními rozdíly v létě a zimě. Zatímco v letních měsících, jako je červenec a srpen, může teploměr ukázat až 46 °C, v zimě může rtuť naopak klesnout až na -10 °C. Ovšem ani teploty jako je - 20°C nejsou výjimkou. V pouštních oblastech se setkáte s charakteristickými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Nejlepší doba, kdy se vypravit do Turkmenistánu, je jaro nebo podzim. Na jaře zemi halí pestré barvy místní flóry, zatímco podzimní Turkmenistán vás nadchne tržišti zaplavenými spoustou čerstvého místního ovoce.

Turkmenistán - Fotogalerie

Zažijte Turkmenistán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Turkmenistánu

Kam se vydat

Ašchabad

Ašchabad je moderní metropolí a je situován je na jižním okraji pouště Karakum. Založen byl roku 1881, ale o necelých sedmdesát let později jej zdevastovalo zemětřesení o síle 9,5 stupně Richterovy stupnice. Přírodní katastrofa si vyžádala životy třetiny obyvatelstva a drtivá většina města byla srovnána se zemí. Dnes již byste dopad zemětřesení na město vůbec nepoznali. Ašchabad je moderní metropolí s velkým množství muzeí. Naleznete zde například rozsáhlé geografické muzeum, ale i malé muzeum koberců, které ukrývá i továrnu. Za zmínku stojí okolí - deset kilometrů jižně od Ašchabadu naleznete farmu, ve které se chovají známí Akiltenští oři a každé jaro a léto se zde pořádají závody. Kousek od Ašchabadu se nachází pozůstatky Staré Nisy, což bylo hlavní město království, jehož králové z těchto míst vládli širokému okolí až do 3. století našeho letopočtu. Čtyřicet kilometrů západně od města Ašchabad jsou ruiny pevnosti Geok -Tepe a také stejnojmenné bojiště, na kterém roku 1881 ruský generál Skobiljev zabil více než 20 tisíc Turkmenů. Místem, které jistě stojí za návštěvu je podzemní minerální jezero Kov Ata. Jezero je napájeno horkými prameny, kterým Kov Ata vděčí za svoji stálou teplotu 37 °C. Jezero se nachází 90 kilometrů západně od Ašchabadu.

Merv

Druhé největší město leží v těsném sousedství starověkých ruin nazývaných Merv. Merv bývalo islámským centrem, kterému se říkalo Královna měst. Původ města je ale zahalen tajemstvím. Jedna z dávných legend vypraví, že Merv založil Zarathustra, který je také nesmazatelně zapsán do dějin sousedního Íránu. Merv býval důležitou zastávkou na Hedvábné stezce z Číny ke Středozemnímu moři. Do dnešních dnů se zachovalo jen málo z bývalého skvostného města. Cestovatelé mohou obdivovat cihlová mauzolea panovníků, z nichž nejznámějším je Mauzoleum sultána Sanjara. Kuriozitou jsou místní velbloudi, kteří se tu pasou bez ohledu na archeology či turisty.

Turkmenbaši

Turkmenbaši je přístavní město, které je známé spíše pod svým starým názvem Krasnovodsk. Město je obklopeno horami, tyčícími se nad tyrkysovými vodami Kaspického moře. Zajímavostí je, že Turkmenbaši je jediným přístavem střední Asie a tedy i jedinou mořskou trasou do evropského Ruska. Turkmenbaši bývá popisováno jako ponuré, pusté a prašné město, ale jako snad každí místo má své nezaměnitelné kouzlo. Právě z Turkmenbaši se dají podnikat treky do okolních hor, z nichž je úchvatný pohled na město i Kaspické moře.

Sarachs

Mauzoleum súfijského šejcha Abu Fazla  z roku 1023.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)