Togo

TGO

Togo

Informace o zemi

Togo, ležící na pobřeží Guinejského zálivu, je považováno za kolébku voodoo. Ve vnitrozemí je stále možné nalézt původní nedotčené vesnice s domorodou kulturou. Nejen hlavní město Lomé, kdysi považováno za jednu z perel západní Afriky, zaujme barevnými tržišti s místními řemeslníky. Zajímavým zážitkem je i výstup na nejvyšší horu Mt. Agou. Malá země nabízí husté pralesy, savany, pobřežní laguny, dlouhé písečné pláže a bažinaté pláně. V Togo je několik národních parků, kde žijí sloni, buvoli a antilopy a tropičtí ptáci. Farmy, kde se pěstuje káva a kokos, vodopády a palmové plantáže charakterizují zemi. Na severovýchodě Togo leží tradiční hliněné věže obydlené kmeny Batammariba v krajině Koutammakou, místo Světového dědictví UNESCO od roku 2004.

Informovat o zájezdech do Toga?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 56 785 km²
Obyvatelstvo: 6 milionů obyvatel
Hlavní město: Lomé
Jazyk: francouzština
Měna: CFA frank (CFAF) =100 centimů
Náboženství: Římští katolíci 22%, protestanté 7%, muslimové 13%
Časové pásmo: Posun oproti České republice je - 1 hodina.
Mezinárodní předvolba: 00 228
Důležitá telefonní čísla: Nouzové číslo: 177, Policie: 221 2871

Objevte s námi Togo

Vybíráme z nabídky zájezdů
Benin - Togo - Ghana
166B Benin - Togo - Ghana

Klenoty Guinejského zálivu

22.11. - 8.12.2024
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: ke vstupu do země je vyžadován cestovní pas platný ještě rok po vycestování ze země, vízum a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. V pase musejí být minimálně tři volné stránky.
Víza a režim vstupu: o vízum je možno požádat na zastupitelském úřadě ve Vídni. Je nutné dodat 1x formulář, 2x foto, cestovní pas, kopii letenky, zdravotní pojištění, výpis z účtu, rezervaci ubytování. Doba vyřízení je 10 dnů, poplatek je 1 550 Kč.
 
Velvyslanectví republiky Togo
Schachnerstrasse 7
Wien  1220

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz, elektrické zásuvky odpovídají evropským normám.
Telefon: Pokrytí signálem je dobré v okolí měst a pokulhává mimo něj. Současný stav roamingových smluv konzultujte se svým operátorem.
Internet: Internet je dispozici v internetových kavárnách a hotelech. Kvalita připojení je však značně kolísavá.
Pošta: Pošty jsou pouze ve větších městech. Pošta putuje do Evropy přibližně 14 dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Tožská kuchyně vychází z francouzské - objevíte v ní kuřecí maso, ryby nebo hranolky - a nezapře ani africkou - tak třeba akume (kukuřičná kaše s masem a zeleninou) a fufu - smažená kasava, podávaná s nejrůznějšími omáčkami. Jídlo tvořeno hodně omáčkami a chutnou zeleninou, typická jídla se odlišují podle oblastí, také banány jsou upravovány různými způsoby, jinak je tu i hodně ovoce a zeleniny: manga, papáje, pomeranče, avokáda, ananas, rajčata, zelí, fazolky, obvyklá koření jsou chilli, česnek, zázvor, bazalka, hořčice.

Podnebí

Jižní část země se vyznačuje tropickým podnebím, celoročně horkým a vlhkým, původně zde převládaly tropické deštné pralesy, které však většinou ustoupily plantážím. Sever Toga má podnebí monzunového typu s horkým a vlhkým létem a suchou zimou, typickým porostem je savana. Je zde méně srážek než v okolních zemích Guinejského zálivu. Na jihu jsou dvě období dešťů od března do začátku července a od konce září do začátku listopadu, nejsilnější deště jsou na horách na západě a na jihozápadě a ve středu země. Na severu od Atkora Mountains trvá období dešťů od dubna do října. Průměrné teploty jsou od 22°C do 35°C. Během období dešťů krajina kvete. Celkový počet srážek není vysoký.

Togo - Fotogalerie

Zažijte Togo na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Toga

Kam se vydat

Togo představuje úzký pruh území od pobřeží do vnitrozemí o délce asi 600 km. Pobřeží je nízké, s lagunami a bažinami. Jižní plošiny přecházejí v hornatou centrální část. Sever území představuje mírně se sklánějící savana. Nejvyšším vrcholem je Mt. Agou (986 m) na jihozápadě. Vodní toky jsou krátké a směřují k Atlantiku. Severní část Toga je charakterizována polosavanou se žlutou trávou připomínající Sahel, který se nachází jen několik hodin jízdy severně. Středí část má zvlněnou krajinu a jih je tvořen planinami a pobřežím s lagunami a bažinami.

Lomé

Lomé je hlavním městem Toga. Nalézá se na pobřeží Guinejského zálivu v jižní části země. Svůj statut hlavního města získalo v roce 1897, kdy bylo Togo německou kolonií. Má originální charakter díky německé, anglické a francouzské kolonializaci. Město se rozkládá mezi oceánem, lagunami a hranicí s Ghanou. Můžete zde objevovat minulost v koloniální architektuře a zároveň hluboce zakořeněné tradice na vyhlášeném trhu s fetiši, kde najdete různé druhy léků na skoro všechny nemoci. Lomé nabízí také pláže s bílým pískem a rušný noční život. V centru města se nachází trh Grand Marché, třípatrová pestrá, hlučná, přeplněná a životem tepající budova a zároveň vyhlášená nákupní oblast celé západní Afriky. V blízkosti hlavního města Lomé lze navštívit největší fetišistický trh v Guinejském zálivu. V Lomé můžete také navštívit chrámy voodoo, kostely a mešity.

Sokodé

Sokodé je druhé největší město v Togu. Nachází se v centrální části země přibližně 340 km od Lomé a leží v kopcovité oblasti mezi řekami Mô a Mono. Žije zde 100 000 obyvatel. Jedná se o multietnické obchodní středisko okolních zemědělských oblastí. Město je centrem muslimského severu, přibližně 70% místních obyvatel jsou vyznavači islámu. Je domovem fotbalových klubů AC Semassi F.C. a Tchaoudjo Athlétic Club. Mezi nejvýznamnější místní památky patří velká stará mešita.
Lidé z planiny mezi Sokode a Kara, kde se výrazně mění krajina, jsou kmeny Kabye. Zdejší údolí, kde jsou pastviny a kamenné domy, často postavené ve stínu manga, teaku a baobabů, je domovem tvrdě pracujícího kmene, který pěstuje své plodiny i na terasovitých políčcích. Stejný typ zemědělství lze nalézt také v zemi Losso, v oblasti Niamtougou, jsou zde malé oázy s napajedly.

Údolí Tamberna

V severní oblasti Toga nalezneme jednu z nejtradičnějších západoafrických etnických skupin Tamberna. Vzhledem k jejich izolovanosti, kterou si vytvořili, se za tři staletí jejich zvyky příliš nezměnily a zůstaly uchráněny od vnějších vlivů. Příslušníci etnika si stále ještě dělají jizvy na těle a obličeji během rituálu inicializace. Staví unikátní hliněná obydlí vypadající jako hrady, známé jako tata. UNESCO uznalo tuto část jako součást Světového kulturního dědictví.
Cesta z Kande vede do oblasti Koutammakou,kde se setkáte s kmeny Tamberma (nebo Batammariba), lidé, kteří našli své útočiště zde v nepřístupném území pohoří Atakora Mountains, aby se chránili před arabským otroctvím. Architektura Tamberma patří k nejkrásnějším v Africe, jejich opevněné hliněné domy jsou jako malé hrady, s úzkým vchodem a mohou být až třípatrové. Velké fetiše falického tvaru stojí u každého vchodu, aby chránily obyvatele domu před nepřáteli a zlými duchy.

Togoville

V jižní části Toga, na severu jezera Togo, se nachází město Togoville. Vyniká především tradiční architekturou. Otroci odsud byli transportování na Haiti, kam s sebou přinesli i voodoo. Togoville je populární také svými stánky s voodoo. Z dalších zajímavostí zde můžete navštívit Němci postavenou Cathedral Notre Dame, kterou navštívil i Jan Pavel II.

Dapaong

Lidé kmene Moba žijí na sveru Toga kolem Dapaong, jejich domy jsou z hlíny a mají kruhový tvar s konickými střechami. Domy patřící jedné rodině chrání zeď, takto vytváření malé vesnice.

Kpalime

Oblast Kpalime, stovky kilometrů severozápadně od Lomé, je charakterizována kopci a lesy. Zvlněná krajina je ideální na pěší vycházky.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)