Togo

TGO

Togo

Informace o zemi

Togo, ležící na pobřeží Guinejského zálivu, je považováno za kolébku voodoo. Ve vnitrozemí je stále možné nalézt původní nedotčené vesnice s domorodou kulturou. Nejen hlavní město Lomé, kdysi považováno za jednu z perel západní Afriky, zaujme barevnými tržišti s místními řemeslníky. Zajímavým zážitkem je i výstup na nejvyšší horu Mt. Agou. Malá země nabízí husté pralesy, savany, pobřežní laguny, dlouhé písečné pláže a bažinaté pláně. V Togo je několik národních parků, kde žijí sloni, buvoli a antilopy a tropičtí ptáci. Farmy, kde se pěstuje káva a kokos, vodopády a palmové plantáže charakterizují zemi. Na severovýchodě Togo leží tradiční hliněné věže obydlené kmeny Batammariba v krajině Koutammakou, místo Světového dědictví UNESCO od roku 2004.

Informovat o zájezdech do Toga?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 56 785 km²
Obyvatelstvo: 6 milionů obyvatel
Hlavní město: Lomé
Jazyk: francouzština
Měna: CFA frank (CFAF) =100 centimů
Náboženství: Římští katolíci 22%, protestanté 7%, muslimové 13%
Časové pásmo: Posun oproti České republice je - 1 hodina.
Mezinárodní předvolba: 00 228
Důležitá telefonní čísla: Nouzové číslo: 177, Policie: 221 2871

Objevte s námi Togo

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: ke vstupu do země je vyžadován cestovní pas platný ještě rok po vycestování ze země, vízum a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. V pase musejí být minimálně tři volné stránky.
Víza a režim vstupu: o vízum je možno požádat na zastupitelském úřadě ve Vídni. Je nutné dodat 1x formulář, 2x foto, cestovní pas, kopii letenky, zdravotní pojištění, výpis z účtu, rezervaci ubytování. Doba vyřízení je 10 dnů, poplatek je 1 550 Kč.
 
Velvyslanectví republiky Togo
Schachnerstrasse 7
Wien  1220

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz, elektrické zásuvky odpovídají evropským normám.
Telefon: Pokrytí signálem je dobré v okolí měst a pokulhává mimo něj. Současný stav roamingových smluv konzultujte se svým operátorem.
Internet: Internet je dispozici v internetových kavárnách a hotelech. Kvalita připojení je však značně kolísavá.
Pošta: Pošty jsou pouze ve větších městech. Pošta putuje do Evropy přibližně 14 dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Tožská kuchyně vychází z francouzské - objevíte v ní kuřecí maso, ryby nebo hranolky - a nezapře ani africkou - tak třeba akume (kukuřičná kaše s masem a zeleninou) a fufu - smažená kasava, podávaná s nejrůznějšími omáčkami. Jídlo tvořeno hodně omáčkami a chutnou zeleninou, typická jídla se odlišují podle oblastí, také banány jsou upravovány různými způsoby, jinak je tu i hodně ovoce a zeleniny: manga, papáje, pomeranče, avokáda, ananas, rajčata, zelí, fazolky, obvyklá koření jsou chilli, česnek, zázvor, bazalka, hořčice.

Podnebí

Jižní část země se vyznačuje tropickým podnebím, celoročně horkým a vlhkým, původně zde převládaly tropické deštné pralesy, které však většinou ustoupily plantážím. Sever Toga má podnebí monzunového typu s horkým a vlhkým létem a suchou zimou, typickým porostem je savana. Je zde méně srážek než v okolních zemích Guinejského zálivu. Na jihu jsou dvě období dešťů od března do začátku července a od konce září do začátku listopadu, nejsilnější deště jsou na horách na západě a na jihozápadě a ve středu země. Na severu od Atkora Mountains trvá období dešťů od dubna do října. Průměrné teploty jsou od 22°C do 35°C. Během období dešťů krajina kvete. Celkový počet srážek není vysoký.

Togo - Fotogalerie

Zažijte Togo na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Toga

Kam se vydat

Togo představuje úzký pruh území od pobřeží do vnitrozemí o délce asi 600 km. Pobřeží je nízké, s lagunami a bažinami. Jižní plošiny přecházejí v hornatou centrální část. Sever území představuje mírně se sklánějící savana. Nejvyšším vrcholem je Mt. Agou (986 m) na jihozápadě. Vodní toky jsou krátké a směřují k Atlantiku. Severní část Toga je charakterizována polosavanou se žlutou trávou připomínající Sahel, který se nachází jen několik hodin jízdy severně. Středí část má zvlněnou krajinu a jih je tvořen planinami a pobřežím s lagunami a bažinami.

Lomé

Lomé je hlavním městem Toga. Nalézá se na pobřeží Guinejského zálivu v jižní části země. Svůj statut hlavního města získalo v roce 1897, kdy bylo Togo německou kolonií. Má originální charakter díky německé, anglické a francouzské kolonializaci. Město se rozkládá mezi oceánem, lagunami a hranicí s Ghanou. Můžete zde objevovat minulost v koloniální architektuře a zároveň hluboce zakořeněné tradice na vyhlášeném trhu s fetiši, kde najdete různé druhy léků na skoro všechny nemoci. Lomé nabízí také pláže s bílým pískem a rušný noční život. V centru města se nachází trh Grand Marché, třípatrová pestrá, hlučná, přeplněná a životem tepající budova a zároveň vyhlášená nákupní oblast celé západní Afriky. V blízkosti hlavního města Lomé lze navštívit největší fetišistický trh v Guinejském zálivu. V Lomé můžete také navštívit chrámy voodoo, kostely a mešity.

Sokodé

Sokodé je druhé největší město v Togu. Nachází se v centrální části země přibližně 340 km od Lomé a leží v kopcovité oblasti mezi řekami Mô a Mono. Žije zde 100 000 obyvatel. Jedná se o multietnické obchodní středisko okolních zemědělských oblastí. Město je centrem muslimského severu, přibližně 70% místních obyvatel jsou vyznavači islámu. Je domovem fotbalových klubů AC Semassi F.C. a Tchaoudjo Athlétic Club. Mezi nejvýznamnější místní památky patří velká stará mešita.
Lidé z planiny mezi Sokode a Kara, kde se výrazně mění krajina, jsou kmeny Kabye. Zdejší údolí, kde jsou pastviny a kamenné domy, často postavené ve stínu manga, teaku a baobabů, je domovem tvrdě pracujícího kmene, který pěstuje své plodiny i na terasovitých políčcích. Stejný typ zemědělství lze nalézt také v zemi Losso, v oblasti Niamtougou, jsou zde malé oázy s napajedly.

Údolí Tamberna

V severní oblasti Toga nalezneme jednu z nejtradičnějších západoafrických etnických skupin Tamberna. Vzhledem k jejich izolovanosti, kterou si vytvořili, se za tři staletí jejich zvyky příliš nezměnily a zůstaly uchráněny od vnějších vlivů. Příslušníci etnika si stále ještě dělají jizvy na těle a obličeji během rituálu inicializace. Staví unikátní hliněná obydlí vypadající jako hrady, známé jako tata. UNESCO uznalo tuto část jako součást Světového kulturního dědictví.
Cesta z Kande vede do oblasti Koutammakou,kde se setkáte s kmeny Tamberma (nebo Batammariba), lidé, kteří našli své útočiště zde v nepřístupném území pohoří Atakora Mountains, aby se chránili před arabským otroctvím. Architektura Tamberma patří k nejkrásnějším v Africe, jejich opevněné hliněné domy jsou jako malé hrady, s úzkým vchodem a mohou být až třípatrové. Velké fetiše falického tvaru stojí u každého vchodu, aby chránily obyvatele domu před nepřáteli a zlými duchy.

Togoville

V jižní části Toga, na severu jezera Togo, se nachází město Togoville. Vyniká především tradiční architekturou. Otroci odsud byli transportování na Haiti, kam s sebou přinesli i voodoo. Togoville je populární také svými stánky s voodoo. Z dalších zajímavostí zde můžete navštívit Němci postavenou Cathedral Notre Dame, kterou navštívil i Jan Pavel II.

Dapaong

Lidé kmene Moba žijí na sveru Toga kolem Dapaong, jejich domy jsou z hlíny a mají kruhový tvar s konickými střechami. Domy patřící jedné rodině chrání zeď, takto vytváření malé vesnice.

Kpalime

Oblast Kpalime, stovky kilometrů severozápadně od Lomé, je charakterizována kopci a lesy. Zvlněná krajina je ideální na pěší vycházky.
Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)