Singapur

SGP

Singapur

Informace o zemi

Singapur je svého druhu unikátem mezi asijskými destinacemi. Netvoří jej pouze 1 ostrov, ale kromě hlavního ostrova dalších 63 ostrůvků. Během pouhých 150 let se Singapur stal významným centrem obchodu a průmyslu, zároveň patří mezi nejrušnější přístavy světa. Dynamické město plné barev a kontrastů láká mnoha atrakcemi: kultura, umění, architektura, proslavená nákupní ulice Orchard Road, zábavní podniky, bezkonkurenční zoologická zahrada a mnohé další. Velmi kuriózní je Singapur svými neustálými zákazy. Velmi proslavený je například zákaz dovozu žvýkaček. 

Informovat o zájezdech do Singapuru?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 648 km²
Obyvatelstvo: 4,5 milionů obyvatel
Hlavní město: Singapur
Jazyk: čínština, malajština
Měna: 1 singapurský dolar (SGD) = 100 centů
Náboženství: buddhisté a taoisté 54 %, muslimové 15 %, křesťané 13 %
Národnostní složení: Číňané (77 %), Malajci (14 %), Indové (7 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 6 hodin v době letního času, + 7 hodin v době zimního času
Mezinárodní předvolba: 0065, mobilní: 00658, 00659
Důležitá telefonní čísla: první pomoc 995, policie 999, informace pro turisty 1800 736 2000 (zdarma, pouze v rámci Singapuru), počasí +65-6542 7788

Objevte s námi Singapur

Vybíráme z nabídky zájezdů
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

1.3. - 17.3.2020
+ další 2 termíny
17 dní
Pět zemí jihovýchodní Asie
204 Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

6.11. - 24.11.2020
+ další 1 termín
19 dní
Pět zemí jihovýchodní Asie
204A Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platným cestovním dokladem pro vstup do Singapuru je cestovní pas s minimální dobou platnosti 6 měsíců.
Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou cestovat do Singapuru bez víza.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220 - 240 V, 50 Hz, zásuvky se třemi zdířkami. Před odjezdem si musíte pořídit adaptér.
Telefon: Mobilní sítě, aktuální roaming žádejte u svého operátora.
Internet: Internetové kavárny jsou ve městě celkem běžné, zaplatíte asi S$5 (US$2.95) za hodinu. Využijete-li služeb v hotelech, zaplatíte cenu mnohem vyšší.
Pošta: Většina hotelů poštovní služby zajišťuje a přijmou i dopis pro vás, zaslaný na jejich adresu. Pohledy stojí S50¢ (US29¢) do všech destinací.
Očkování: Žádné očkování není povinné.

Stravování

V Singapuru existuje ohromné množství světových kuchyní, hlavní prvky však pochází z kuchyně malajské, indické a čínské. V Singapuru převažuje kuchyně kantonská, která je ze všech čínských kuchyní v Evropě nejznámější. Kantonská kuchyně servíruje vyvážená jídla, v nichž se musí odrážet vesmírná harmonie. Jídla jsou buď jing - neboli chladivá či jang - hřejivá. Oba druhy jídel by u stolu měly být ve vzájemné rovnováze. Nejjednoduššími jídly jsou mí ( nudle) či kongí (rýžová kaše). V Singapuru jsou dále velmi rozšířeny místní kuchyně jižní Číny. Častou specialitou je chajnanská rýže s kuřetem (z ostrova Chaj-nan). Jedná se o v páře vařené kuřecí s rýží, čistým vývarem a okurkou. Smlouvání a spropitné není obvyklé. Všudypřítomné food courty neboli kopitiamy neboli veřejné jídelny nabízejí veliké množství pokrmů za velmi přijatelné ceny. V těchto jídelnách se stravuje skoro každý, a proto je můžete najít skoro všude. Některé jsou více lidové, některé luxusní, některé se více zaměřují na určitou kuchyni. Jisté ale je, že ať už navštívíte kteroukoli z nich, nebudete odcházet s prázdným žaludkem. Voda z kohoutku je v Singapuru pitná.

Podnebí

Podnebí tropické, vzduch obvykle 25-31 °C, voda 27 °C, bez velkých výkyvů.

Singapur - Fotogalerie

Kam se vydat

Singapur je supermoderní a extrémně bohatý městský stát, známý svou čistotou, přísnými zákony a překvapivými kontrasty. Od Malajského poloostrova je oddělen pouze úzkým průlivem. Singapur je druhý největší přístav světa. Singapur patří mezi nejvyspělejší státy světa, je světovým finančním, obchodním a dopravním centrem. Toto přístavní město je velmi dobře udržované. Průmyslová orientace státu je na farmacii a lékařství. Je zde také vybudovaná rafinérie. Dále je tu jedno z největších obchodních center. Singapur je také velice důležitý dopravní uzel. Je druhým největším přístavem světa. Letiště Changi je dopravním uzlem mezi Evropou, Asií a Austrálií. Zajímavostí je, že i přes svou malou rozlohu má Singapur armádu, která má přes 50 000 vojáků. Gigantické mrakodrapy z oceli, skla a betonu určují obraz ostrovní republiky. Bezmezné nabídky lákají k nákupům v moderních obchodních centrech. Restaurace rozmazlují návštěvníky svými kulinářskými pokrmy. K tomu staré čínské, indické a arabské čtvrtě, kde se pozastavil čas a kde stále platí prastaré tradice. Za návštěvu v Singapuru stojí například etnické čtvrti jednotlivých národnostních menšin (Little India s hinduistickými chrámy, Chinatown s čínskými chrámy, Arab Street s mešitami). Čínská kultura poznamenala Singapur snad nejvíc - kromě celé řady chrámů tu najdete například čínské zahrady Yu Hwa Yuan s pagodami, bonsajemi a idylickým potůčkem. V Centrálním muzeu (kam je vstup zadarmo) je mimo jiné singapurským Číňanům věnována samostatná expozice.
Ve staré koloniální čtvrti (Colonial district) objevíte budovu parlamentu z roku 1827, Národní muzeum, křesťanskou katedrálu Dobrého pastýře a řadu dalších církevních staveb. Milovníci přírody najdou v Singapuru ptačí park Jurong, kde je k vidění několik tisíc druhů ptactva, krokodýlí farmu a velkou zoologickou zahradu bez plotů (kde budou od zvířat odděleni jen příkopy), literáti vězení Chang Prison, známé z knihy Král Krysa. Jednou z největších singapurských atrakcí jsou soutěže zpěvných ptáků, které se v sobotu ráno konají na několika místech (zeptejte se v hotelu).

Ostrov Sentosa 

Na ostrově Sentosa najdete proslulý Podmořský svět (kde můžete projít skleněným tunelem obrovským akváriem se žraloky), hmyzí farmu s velkými barevnými motýly a námořní muzeum.  Underwater World je skutečně malý svět pod hladinou, kde v obrovském akváriu můžete v tunelu pozorovat mořské živočichy. Zážitkem je vyhlídková plavba po kanále Johor a výstup na vrchol Mt. Faber, odkud je pěkný výhled na celé město. Tento ostrov patřící Singapuru je vlastně takový velký park kultury a zábavy a taky jsou tady nejkrásnější pláže na koupání. Platí se zde vstupné. Je několik možností vstupu - taxíkem, trajektem, autobusem a lanovkou. Prohlídku celého ostrova je možné uskutečnit ostrovní autobusovou nebo jednokolejnou dráhou a cena je již zahrnuta ve vstupním poplatku. Mezi samotné atrakce ostrova pak patří muzeum Images of Singapore se svými voskovými figurínami znázorňujícími singapurskou historii.

Tři nejvyšší budovy v Singapuru:

  • UOB Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
  • Republic Plaza – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.
  • OUB Centre – 66 pater. Je vysoká 280 metrů.

Související článek

Dobří duchové Barmy

Dobří duchové Barmy

Až naše oči přivyknou lesku, zářícího z tisíců pozlacených buddhistických svatostánků, rozhlédneme se hlouběji a zjistíme, že v každičkém chrámu je koutek určený jejímu ochrannému duchovi, v každé vesnici je jeho svatyňka, dokonce i stromy mají své oltáře, kam lidé nosí obětiny pro usmíření duchů. Jedny z největších festivalů v zemi jsou nat pwe, při nichž transvestité jako spirituální media poskytují zábavu i duchovní povzbuzení celým vesnicím. Původní animistická víra v dobré duchy náty je i po tisíciletích v Barmě více než živá. Na takto staré motorce jsem snad ještě nejela, má výkon i vizáž asi jako dvacetiletá Babeta, tentokrát al...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog