Portugalsko

PRT

Portugalsko

Informace o zemi

Portugalsko nabízí procházky malebnými historickými městečky. Jedná se totiž o nejstarší evropskou zemi, jejíž atmosféru si zaručeně zamilujete. Uličky hrající všemi barvami, chodníky z dlažebních kostek, všudypřítomné kachličky neboli azulejos na zdech domů. Ať už navštívíte slunečný Lisabon, živé Pôrto, Sintru plnou hradů a paláců, Aveiro, kterému se říká portugalské “Benátky”, či jakékoli jiné město, všude na vás budou čekat jenom samá překrásná místa. Portugalsko má od severu na jih celou řadu přírodních parků, kde si užijete čerstvý vzduch a načerpáte energii. Nemůžeme samozřejmě nezmínit vynikající portugalské víno. Kde jinde byste měli ochutnat portské víno než právě v jeho domovině?

Informovat o zájezdech do Portugalska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 92 391 km²
Obyvatelstvo: 10 276 617
Hlavní město: Lisabon
Jazyk: portugalština
Měna:  EURO (€)
Náboženství: římští katolíci (94 %), jiná náboženství (4%), bez vyznání (2 %)
Národnostní složení: Evropané – Portugalci (95%), ostatní (5%)
Statní zřízení: republika
Časové pásmo: Časový posun proti ČR -1 hodina
 

Objevte s námi Portugalsko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Portugalsko
MK615 Portugalsko

Památky, portské a pláže Atlantiku

24.9. - 2.10.2022
9 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

V souvislosti se vstupem ČR do EU se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že “každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států”. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Embaixada da República Checa
Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Telefon +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012
Nouzová linka +351/91/9319422

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/ 50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je velmi dobrý. 
Internet: Internet je běžně dostupný.
Pošta: Pošta je spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V portugalské kuchyni se mísí mnoho vlivů. Při přípravě pokrmů používají Portugalci zejména své domácí suroviny. Vaří často vepřové maso, kuře, zeleninu, brambory a olivy. Díky svým dalekým průzkumným plavbám používají i exotické koření například zázvor, koriandr, šafrán nebo do sladkých jídel přidávají vanilku. Na jídelním lístku nemohou chybět ryby a mořské plody, protože pobřeží Atlantiku byl odjakživa zdrojem obživy.

Kdo neochutnal pasteis de nata (v jednotném čísle pastel de nata), jako by ani nebyl v Portugalsku. Jen málokdo odolá těmto tradičním koláčkům plněným žloutkovým krémem, které se prodávají úplně všude. Původně vznikly v lisabonském Pastéis de Belém, kde se dodnes stojí fronty na tyto koláčky pečené podle původní receptury. Originální recept této pastelárie je velkým tajemstvím, které se po staletí předává pouze několika vyvoleným. Pasteis de nata jsou navíc jen jedním příkladem z celé řady vynikajících portugalských dobrot.

Kde jinde byste měli ochutnat portské víno než právě v jeho domovině? Za ochutnávkou vína můžete vyrazit přímo do místa, odkud pochází – do vinic a vinařství v údolí řeky Douro v severním Portugalsku.

Podnebí

Na severu Portugalska je klima převážně oceánské, na jihu spíše středomořské. Počasí je mírné po celý rok, v létě se teploty pohybují kolem 30 °C a v zimě kolem 12 °C. Průměrná roční teplota je na severu kolem 13 °C a na jihu 18 °C. Pro zimní období jsou charakteristické nízké teploty, vítr a déšť, ve vnitrozemí se objevuje také sníh. Sever a západ země se díky Atlantskému oceánu vyznačují spíše mírným a vlhkým podnebím se silným větrem na západním pobřeží, jih je převážně suchý s mírným a osvěžujícím vánkem.

Portugalsko - Fotogalerie

Zažijte Portugalsko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Portugalska

Kam se vydat

Lisabon

Kdysi byl Lisabon centrem světové koloniální říše, odkud vyplouvali slavní mořeplavci na objevné plavby. Dnes je kosmopolitní a pulzující metropolí, která ve svých křivolakých uličkách ukrývá množství historických památek. Hlavní město Portugalska je okouzlujícím místem, které si zamilujete. Ocitnete se zde na samém okraji Evropy. Tajemný Atlantský oceán je tu na dosah a vzduch je vždy prosycen jeho slanou vůní. Jen několik kilometrů od centra města pak stojí maják vyznačující konec evropské pevniny. Portugalsko kdysi bývalo středobodem světové koloniální říše a obchodu, odkud na své zámořské výpravy vyráželi slavní mořeplavci do Asie či Afriky. Připomínky této slavné éry a zlatého věku naleznete v Lisabonu takřka na každém kroku, nejvíce však v okrajové části Belém, které se ne nadarmo přezdívá „čtvrť objevů“.

Nazaré

Nazaré je tradiční rybářská vesnice v Portugalsku. Nachází se ve středním Portugalsku u pobřeží Atlantiku. Malebné městečko přináší historické a barevné tradice a klasickou portugalskou kulturou. Pokud jste na surfování, divoké atlantské vlny a obrovská komunita surfovacích táborů by se měla skvěle hodit. Samozřejmě, mořské plody a ryby jsou zde na denním pořádku a pro labužníky je to hotový ráj na zemi. Nazaré je také skvělé místo pro mladší generace, dá se zde slavit až do ranních hodin na pláži. Jde to samozřejmě ruku v ruce se surf kulturou, která je tu doopravdy v hojné míře.

Óbidos

Toto místo je živé dědictví Portugalska. Tato stará vesnice je bludištěm dlážděných středověkých ulic, s kuriózními obchody s řemeslnými výrobky a s pekárnami, které vytvářejí něco jiného než jen krásné prostředí. Překvapení najdete na každém rohu a užijete si klasickou portugalskou kulturu a hlavně, moc turistů o tomto místě ještě neví.

Aveiro 

Město mezi Lisabon a Pôrtem. Město, kterému se říká Benátky Portugalska. Je velmi malinké, ale o to příjemnější. Najdete zde spousty tradičních portugalských pochoutek, můžete se povozit po kanálech, objevit nádherné parky a dobré restaurace. Aveiro patří mezi nejlepší města v Portugalsku, hlavně pro svou malebnost a útulnost.

Porto

Kolébka portského vína se rozkládá při ústí řeky Douro, která zde končí svou dlouhou pouť do Atlantského oceánu. Město vlastně tvoří dvě části, a to Porta, která dala vínu jméno, a Vila Nova de Gaia, kde je většina sklepů, v nichž víno dozrává a stáčí se. Obě části spojuje most, tyčící se vysoko nad řekou Douro, který zkonstruoval slavný Francouz Gustave Eiffel. Podle starých zákonů musí lahodné víno pocházet pouze z Vila Nova de Gaia, protože jenom zde v podzemních sklepích a věkem poznamen aných obrovitých sudech dozrává pravé portské víno. Všichni výrobci podléhají vinařské komoře v Regni, která je přísná, ale spravedlivá. Ta také rozhoduje o tom, kolik každému výrobci přidělí "agurdente", kořalky, která se míchá do vinného kvasu ve sklepě vinaře a pak po stáčení ve sklepích Vila Nova de Gaia. Důležitější z těchto etap je ta první, která zásadním způsobem ovlivní proces kvašení a rozhodne o druhu portského vína, které potom může nést světoznámou značku "Vinho de Porto".

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2022 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny do května 2023, jak byly vypsány ke dni 10. 6. 2022.