Omán

OMN

Omán

Informace o zemi

Omán, oficiálně Sultanát Omán je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic.  Omán je monarchií. 
Země nabízí vynikající klima, bohatou kulturu a mnohé turistické cíle, bělostné písečné pláže a moderní služby. Po dlouhé věky byl Omán pro cestovatele zcela nedostupnou zemí, snad právě proto jsou zde ve velké míře zachovány typicky arabské prvky, které přes současnou moderní kulturu naleznete nejen v náboženství a architektuře, ale hlavně v denním životě zdejších obyvatel. Velké bohatství získané díky těžbě ropy bylo investováno do nových hotelů a kvalitních turistických služeb, takže dnes vítá Omán cestovatele z celého světa. Omán disponuje snad všemi přírodními krásami, které jsou. Najdete tu krásné moře, vysoko se tyčící hory, nádherné písečné duny, úchvatné oázy, palmové háje i čiré říčky. Arabské moře, které omývá jihovýchodní pobřeží, měří 1 700 km, je bohaté na delfíny, velryby a želvy. 

Informovat o zájezdech do Ománu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 212 460 km²
Obyvatelstvo: 3 miliony obyvatel
Hlavní město: Maskat
Jazyk: arabština (úřední), angličtina, balúčština, urdština, další indoíránské jazyky
Měna: ománksý rial (OMR)
Náboženství: převažujícím náboženstvím je islám
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je + 3 hodiny
Mezinárodní předvolba: + 968
Důležitá telefonní čísla: 9999 (jednotné)

Objevte s námi Omán

Vybíráme z nabídky zájezdů
Omán
287 Omán

Pouštní krása Arábie

27.11. - 7.12.2024
11 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup do Sultanátu Omán je nutné mít platný cestovní pas a vstupní vízum.
Víza: Občané ČR mohou od roku 2004 obdržet vstupní víza do Sultanátu Omán na dobu 30 dní na Mezinárodním letišti v Muscatu nebo na ománských hraničních přechodech. Vízum lze získat pro turistický pobyt i krátkou služební cestu.
Při příjezdu do Ománu se vyplňuje formulář (vstupní karta) obsahující běžná osobní data uvedená v cestovním pasu a odevzdává se pasové kontrole. Při výjezdu se vyplňuje tzv. výstupní karta. Přihlašovací povinnost není v Ománu zavedena. Nově byl zaveden bezvízový vstup pro turisty přijíždějící do Ománu lodí k nákupům a k prohlídce přístavu a města. Návštěvníci, kteří přicestovali do Ománu lodí, mohou nyní zvolit při odjezdu jiný druh dopravního prostředku a jiný hraniční přechod.
 
Adresa konzulátu
Velvyslanectví Sultanátu Omán
Währinger Strasse 2–4/24, Vienna A-1090
embassy.oman@chello.at
Telefon: 00431–310 86 43

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240 V/50 Hz. V některých místech budete potřebovat adaptér. 
Telefon: Místní mobilní síť pokrývá 95% země. Nicméně stav současných roamingových služeb konzultujte s vašim operátorem.
Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech. Přístup na internet nabízejí také některé hotely.
Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech. Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Typická místní jídla lze ochutnat na stáncích, které nabízejí zejména tradiční orientální sendviče (šavarna, falafel, kebab). Vždy předem vyhodnoťte hygienický standard konkrétního podniku a určitě se vyhněte konzumaci salátů a nedostatečně upraveného masa. Typické arabské restaurace najdete hlavně v historických centrech měst. Během ramadánu mají restaurace přes den zavřeno. Doporučujeme kupovat vodu v originálních PET lahvích. 

Podnebí

Na severu země vládne středomořské klimatické pásmo a naopak jižní část se nachází v tropickém a suchém pásmu. Pro Omán jsou výrazně charakteristické vysoké teploty (v létě se mohou teploty pohybovat kolem 38 - 50°C), také je zde velká intenzita slunečního záření. 

Omán - Fotogalerie

Zažijte Omán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Ománu

Kam se vydat

Muscat

Hlavní město nabízí mnoho možností relaxace, nachází se tu jemně písčité pláže, palmy, čisté křišťálové moře apod., ale město vás nezklame ani v oblasti poznávacího turismu. Z památek tu návštěvníci mohou obdivovat hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse. Zajímavé jsou rovněž tři pevnosti střežící město. I díky této všestrannosti je Muscat ideálním střediskem pro jedinečnou dovolenou. 
Město nazývané Muscat vzniklo spojením tří částí - Muscatu s opevněním a sultánským palácem, bývalou rybářskou vesnicí Mutrah a komerčním a diplomatickým moderním centrem Ruwi. Vezmeme-li v úvahu okolní pouštní krajinu, je Muscat neobvykle zelené město. Hlavní třídy jsou lemovány palmami, křovinami a travnatými plochami zdobenými květinami. Muscat je také jedním z nejstarších měst středního východu. Město nabízí mnoho možností relaxace, nachází se tu jemně písčité pláže, palmy, čisté křišťálové moře apod., ale město vás nezklame ani v oblasti poznávacího turismu. Z památek tu návštěvníci mohou obdivovat hindské chrámy Shiva a Krishnae, křesťanský kostel svatého Petra a Pavla, mešitu Ali, Novou mešitu nebo palác sultána Abuse. Zajímavé jsou rovněž tři pevnosti střežící město. I díky této všestrannosti je Muscat ideálním střediskem pro jedinečnou dovolenou. Muscat je rozdělen prakticky na tři části - Muscat, Mutrah a Ruwi.  Muscat je starodávné přístavní město a sídlo sultánova paláce. Nachází se tu pouze několik obchodů a muzeí a kupodivu žádný hotel. Část Muscat je jako stvořená k procházkám kouzelným a malebným prostředím starodávného města, ze kterého dýchá prastará historie. Část Mutrah představuje hlavní residenční oblast hlavního města. Je tu veškeré zázemí pro turisty, a to jak levnější hotely, tak luxusnější rezidence i skvělý ománský trh. Turisty nadchne nekonečná spleť uliček jako stvořených k procházkám městem. Třetí částí oblasti hlavního města je Ruwi. Leží několik kilometrů dále ve vnitrozemí jižně od části Mutrah a představuje obchodní část hlavního města, která byla vybudována teprve v posledních několika desetiletích – v minulosti byla tato část spíše zaostalou a téměř neobydlenou oblastí. 

Muttrah Souk

Fascinující atmosféra tržiště Muttrah Souk vás zaručeně okouzlí. Většina tržiště je věnována zlatu nebo jiným ručně vyráběným skvostům. Smlouvání je zde tradicí.

Jalali a Mirani

Pevnosti Jalali a Mirani jsou jedny z nejznámějších opevnění. Nachází se nedaleko hlavního města Muscat při vstupu do Muscatské zátoky. Obě pevnosti byly vybudovány v 16. století, ale ne současně. Pevnost Mirani byla postavena ve tvaru věže ještě před příchodem Portugalců. V roce 1588 ji právě Portugalci rozšířili o sklady, ubytovny pro velitele a náboženskou místnost. Pevnost Jalali byla Portugalci dokončena v roce 1587. Současná podoba pevnosti se datuje do doby panování Saída bin Sultána. Současný sultán Kábús bin Saíd pevnost zrekonstruoval a přeměnil ji na muzeum.

Nizwa

Nizwa patří k největším městům ve vnitrozemí Ománu. V 6. a 7. století byla dokonce hlavním městem země. Dominantu představuje impozantní pevnost postavená v 17. století, lze si však prohlédnout i další historické památky. Nizwa leží 165 km jihozápadně od Muscatu, současného hlavního města Ománu.

Jabreen

Jedná se o neuvěřitelně složitou a spletitou stavbu. Na rozdíl od mnoha jiných a hodně si podobných ománských pevností, je v této pevnosti také možno vidět i skromný inventář - koberce, nábytek, nářadí.... Z pevnosti je moc hezký výhled do okolí.

Nakhl

Nakhl je malebné městečko, jehož dominantou je jedna z nejkrásnějších ománských pevností. Nedaleko města vyvěrá teplý pramen Al Thowarah.

Pouštní oáza Al Ain

Při příjezdu do oázy Al Ain vás přivítá bujná zeleň a svěží rostliny, které jsou v ostrém kontrastu s pouštními dunami, na které narazíte při cestě k oáze. V minulosti byla tato oáza důležitou zastávkou pro karavany. Dnes se jí díky všudypřítomné zeleni přezdívá zahradní město.

Fauna

Z mořských živočichů tady najdete různé druhy exotických ryb (např. kanic), žraloků nebo delfíny. Na území Ománu se rovněž nachází řada míst, kde hnízdí vzácné želvy. Tato místa patří mezi přírodní rezervace, jejichž budování a správě věnuje vláda zejména v poslední době mimořádnou pozornost. V sezóně zde žije mnoho druhů ptáků, až 400 druhů. Mnohé jsou vzácné a pro nás velmi neobvyklé, jako například včelojed nebo kormorán nebo dravci. Některá místní zvířata patří mezi ohrožené státem chráněné druhy. Například písečná kočka nebo druh pouštního kura či arabského jednorožce. Mezi další ohrožené druhy patří zvláštní druh divoké kozy – tzn. arabský tahr, hyen, vlci, leopardi a gazely. Z ptáků je to pak sokol šedý, který v Ománu pravidelně hnízdí v období od dubna do května. 

Salalah 

Druhým nejvýznamnějším městem Ománu je Salalah. Město je střediskem jižní části Ománu a je velmi oblíbenou destinací turistů z Evropy z okolních arabských států. Město Salalah nadchne mnohé návštěvníky díky velmi vlídnému počasí, které tu panuje od poloviny června až do poloviny září. Najdete tu horské masivy i nádherné písčité pláže a je to výchozím bodem pro výlety do okolních míst a lokalit, které jsou z archeologického hlediska velmi zajímavé. Navštivte třeba Ayubovu hrobku ležící na vrcholu kopce za městem, je odtud nezapomenutelný výhled na město Salalah. Nedaleko města také můžete narazit na vykopávky ztraceného města Ubar, které bylo archeology objeveno až v roce 1992 a podle pověsti se jednalo o kdysi vzkvétající město, které bůh zničil, protože se jeho obyvatelé zřekli víry a dostali se na zcestí. Východně od města Salalah pak leží město Taqa, kde můžete navštívit hrad z roku 1984, který sloužil jako sídlo místního guvernéra.
V samotném městě Salalah zavítejte do Kulturního centra na ulici Ar-Robat, podívejte se do muzea, kde budete moci obdivovat fotografie města z poloviny minulého století. Dále jsou zde instalovány například expozice zbraní, místní keramiky, šperků, tradičních oděvů, čínských mincí pocházejících z 11. a 12. století nebo modely plachetnic. Pokud budete chtít domu přivézt nějaký suvenýr, určitě nevynechejte při návštěvě města trh Al-Husn, který najdete na ulici Ash-Sharooq. Právě tady nakoupíte parfémy, keramiku i kadidla. Na své si přijdou i milovníci stříbra a šperků, seženete tu i tradiční ománské dýky khandžáry. Koho zajímá historie, jistě zamíří na pobřeží. Zhruba čtyři kilometry od centra města se nachází zřícenina starodávného obchodního přístavu Zafar, dnes zvaná Al –Balid. Právě tady byly nalezeny staré čínské mince, které jsou uložené v místním muzeu. Vězte ovšem, že toto místo můžete navštívit pouze s průvodcem anebo na základě zvláštního povolení.

Sur 

Nachází se zhruba 150 km od Muscatu. Sur si dodnes uchovává tradici výroby arabských plachetnic. Plachetnice se tu vyrábí ručně jen za pomoci kladiva, pily a ostatních tradičních nástrojů.  Rozhodně zavítejte do námořního muzea, kde můžete spatřit velmi zajímavou expozici fotografií, které pocházejí z roku 1905 a díky nimž si uděláte obrázek o podobě města před zhruba 100 lety. Při procházkách dnešním městem tak budete mít zajímavé srovnání.  V námořním muzeu se samozřejmě nachází i expozice věnovaná lodnímu průmyslu a životu lidí při pobřeží. 

Poloostrov Musandam

Poloostrov Musandam je specifickou částí Ománu, neboť je od ostatního území této země oddělen východní částí Spojených arabských emirátů. Jedná se sice o nejzaostalejší, zato ale velmi zajímavou oblast Ománu.  Obdivovat tu můžete překrásné horské scenérie, úzké silničky šplhající se do hor, malebné vesničky i fjordy lemující pobřeží. Asfaltové silnice tu nenajdete, výjimkou je jen silnice z města Tibat a asfaltové vozovky v centrech důležitějších měst, jako jsou Khasab, Bukha nebo Dibba. Možná právě minimální zásah civilizace propůjčuje celé oblasti jedinečné kouzlo. Správním střediskem  je Khasab. Město Khasab je sice malé, zato ale velmi rušné. Je vstupní bránou na samotný poloostrov a je rovněž výchozím bodem pro výlety do okolních měst. Ve městě navštivte dvě pevnosti – pevnost Khasab (na pobřeží) a pevnost Kumzan. Z pevnosti se sice dochovaly už jen dvě zbylé věže, ale můžete tu vidět ukázky místní architektury ze 17. století. K pevnosti se dostanete skrze nový trh a obytnou čtvrť města.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)