Nikaragua

NIC

Nikaragua

Informace o zemi

Nikaragua je stále ještě Popelkou mezi sousedními státy. Její chudoba a odstrčenost je důsledkem dlouholeté občanské války. Ačkoli skončila již před 20 lety, její následky pro ekonomiku země, navzdory solidnímu rozvoji v posledním desetiletí, jsou stále více než citelné. Ale není to pouze cenová hladina, čím si nyní Nikaragua získává pozornost turistů. Je to i zajímavou krajinou s aktivními sopkami, starými španělskými městy, příjemnými plážemi a především největším sladkovodním jezerem ve Střední Americe. V Lago de Nicaragua, v indiánském jazyce nazývaném Cocibolca (Sladké moře), je na 400 ostrůvků a žije zde i jediný sladkovodní druh žraloka na celém světě.

Informovat o zájezdech do Nikaragui?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 129 494 km²
Obyvatelstvo: 6 milionů obyvatel
Hlavní město: Managua
Jazyk: španělština
Měna: Córdoba (NIO) = 100 centavo
Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 505
Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

Objevte s námi Nikaraguu

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Nikaraguy je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců.
Víza a režim vstupu:  Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země.
Velvyslanectví Nikaragujské republiky
Joachim-Karnatz-Allee 45
Berlin 10557
Telefon: 004930–206 43 80
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Nikaragui je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Nikaragua nezná automaty na mince, ovšem ve větších městech jsou automaty na kartu Publitel. Karty se dají koupit v Enitelu a v supermarketech. Na telefonování po zemi je karta praktická. 
Internet: Nikaragua už má také samozřejmě rozšířený internet. Poslední dobou se budují internetové kavárny.
Pošta: Pošta v Nikaragui funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Nikaragua - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Poštu můžete poslat z jakéhokoli města v Nikaragui. Samozřejmě platí, že jistější je poslat zásilku z větších měst, jako je Managua, León nebo Granada.
Očkování: Povinné očkování Nikaragua žádné nevyžaduje. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Nikaragujská kuchyně je založená na třech surovinách: fazole, rýže, maso. Hodně smaží na tuku. Hodně oblíbený je pokrm Gallo pinto, což jsou fazole smíchané s rýží. Často vám budou pouliční prodavači nabízet celou řadu pochoutek servírovaných na banánovém listě. Ovoce je v Nikaragui velice levné a je ho všude plno. V Nikaragui existuje celá řada pouličních bufetů, jídlo je dobré a nezávadné. Kromě bufetů je možné navštívit i comedores nebo cafetines, což jsou hospůdky asi s deseti židličkami, kde si můžete objednat výbornou comidu corriente o několika chodech. V Nikaragui se vaří dva druhy piva, Vicotria a Toňa. Victoria se prohlašuje za národní pivo.

Podnebí

V oblasti nížin jsou teploty téměř vždy velice horké, ale vzduch je svěží během období dešťů (od května do prosince). Období sucha má Nikaragua od prosince do dubna a převládá často vítr, který sebou přináší mlhy hnědého prachu. V oblasti pobřeží je horko a vlhko. Prší zde od března do května. Horské oblasti na severu země jsou daleko chladnější.

Nikaragua - Fotogalerie

Zažijte Nikaraguu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Nikaragui

Kam se vydat

Středem země prochází pohoří Kordillery s mnoha sopkami. Na jihozápadě se rozkládají jezera Nikaragua (8 430km²) a Managua. Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch snižuje až k bažinatému pobřeží Moskytů s porosty mangrovů, proto většina území státu leží v úmoří Atlantického oceánu (řeky San Juan, Coco, Río Grande). Jezero Nikaragua bylo kdysi spojené s oceánem. Tektonické procesy vytvořily později nové pohoří, a tak se jezero oddělilo od oceánu. V jezeře dodnes žijí žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky sladké vody a vyvinuli se v endemický druh žraloků. Na jezeře je několik vulkanických ostrovů (např. Ometepe).

Ostrov Ometepe

Ometepe je krásný ostrov na jezeře Lago de Nicaragua a určitě stojí za to ho navštívit. Rozloha ostrova je 276 km². Je největším vulkanickým ostrovem, který leží ve sladkovodní vodní ploše. V podstatě to jsou dva vulkány spojené úzkou pevninskou šíjí. Ostrov je přibližně 31 km dlouhý a 5 až 10 km široký. Jeho půdorys připomíná přesýpací hodiny.

Vulkány

Vulkán Concepción se vypíná do nadmořské výšky 1 610 metrů. Nachází se na severovýchodě ostrova. Poloměr kužele v patě sopky je 36 km. Poslední exploze sopečného popela (doprovázena zemětřesením) proběhla v roce 2005, láva z tohoto vulkánu naposledy vytékala v roce 1957.

Vulkán Maderas

Vulkán na jihozápadě ostrova už není aktivní. Poloměr kužele v patě sopky je 24 km, nadmořská výška 1 394 metrů nad mořem. v kráteru se dnes nachází malé jezero (Laguna de Maderas). V okolí vulkánu na ploše 4 100 hektarů je vyhlášena přírodní rezervace, která je velkým turistickým lákadlem ostrova.
Nikaragua má i svá starobylá města:

Granada

Je jedno z nejstarších měst v Latinské Americe a je to i jeden z největších koloniálních klenotů. Granada je krásné historické zachovalé město, plné koloniálních domů, kostelů a náměstíček. Granada byla založena roku 1524, nese jméno španělské, respektive andaluské Granady a historicky soupeří s městem León (který má jméno po kastilském městě a nese v sobě kastilské vlivy). Ve městě se nachází řada historických památek. Za nejvýznamnější je považována grenadská katedrála (založena v 16. st., v 19. st. zničena, znovu dokončena 1915) a klášter a muzeum sv. Františka (založen 1529). V blízkosti města leží vulkány Mombacho a Masaya, výstup na Masayu je jeden z oblíbených denních výletů z Granady.
V blízkém okolí je několik zajímavých a krásných míst: Las Isletas - ostrůvky (celkem prý 365) v jezeře Nikaragua, kam výlet lodí určitě nevynechejte, sopka Mombacho se soukromou přírodní rezervací na vrcholu s několika kratšími turistickými trasami, Laguna de Apoyo, krásné jezero v sopečném kráteru s čistou a teplou vodou

León

Celým názvem Santiago de los Caballeros de León je druhé největší město v Nikaragui. Déle než dvě stě let hlavní město Nikaraguy, až do doby, než ho v roce 1851 nahradila Managua. Společně s městem Granada město vždy soupeřilo o status metropole. Leon byl v minulosti centrem země a jeho politickým, vojenským, kulturním i společenským srdcem. Říká se, že jediný důvod, proč byla při výběru metropole nakonec upřednostněna Managua, je to, že leží přesně uprostřed cesty mezi hlavními rivaly, liberálním Leonem a konzervativní Granadou. León je správním centrem stejnojmenného departamentu León. Rozkládá se na severovýchodě státu. V blízkosti města se nachází sopka Momotombo. Zdejší katedrála je největší a nejstarší v celé střední Americe. León leží na západě země, přibližně 20 km od pobřeží Tichého oceánu. León je považován za politické a intelektuální centrum země (centrum vzdělávání, nachází se zde druhá nejstarší univerzita ve Střední Americe). Má 210 000 stálých obyvatel, což se mění se začátkem školního roku, kdy do města přicházejí studenti. Město je také známé řadou historických památek, zejména španělskými koloniálními kostely. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, barokní stavba z let 1747 až 1814, je největší sakrální stavbou ve Střední Americe. K dalším významným stavbám náleží chrám Subtiava (stavba z let 1698 až 1710), kostel sv. Františka (1639), chrámy La Recoleccion, La Merced, El Calvario, Zaragoza, kostel sv. Filipa a další.

Managua

Je hlavním městem státu Nikaragua. Je nejlidnatějším městem Nikaraguy, žije zde přibližně 2 miliony obyvatel. Leží na západě země na břehu jezera Managua. Jméno Managua pochází z výrazu Mana-ahuac indiánského jazyka Nahuatl a lze jej přeložit jako sousedící s vodou nebo obklopená vodou. Město bylo dvakrát zničeno zemětřesením (v letech 1931 a 1972), která poškodila především budovy v centru města. Nové budovy se od té doby stavějí na okrajích původního centra - jeho plocha se využívá nejčastěji jako parkoviště a parky. Na několika místech jsou dodnes jen ruiny způsobené posledním zemětřesením. Přestože ze staré katedrály jsou dnes už jen ruiny, je tato krásná stavba neustále místem, které často vyhledávají turisté. Národní palác je další ze zajímavostí města. Po opravách a rozsáhlých rekonstrukcích je dnes Národním palácem kultury. Obě zmiňované budovy najdete v centrálním parku, kde vytváří zvláštní kontrast supermoderní budově divadla Ruben Darío na břehu jezera. Dalším z míst, které můžeme směle označit za symboly města, je budova Olofa Palmeho. Tato gigantická budova ve švédském stylu s hlavní halou pro 1250 osob je dějištěm mnoha významných společenských i kulturních setkání.

Rivas

Právě tady se odehrály důležité okamžiky Nikaraguy. První indiánské kmeny, které přišly ze severu, založily svá obydlí v úžině Rivas. Úvodní kontakt mezi indiány a španělskými přistěhovalci se pak odehrál několik kilometrů od Rivasu na cestě do San Jorge (Ometepe).

Ostrovy Maíz neboli Kukuřičné ostrovy 

Jsou to dva ostrovy, které leží přibližně 70 km od východního pobřeží Nikaraguy v Karibském moři. Větší ostrov, Kukuřičný ostrov má rozlohu 10 km2, menší, nejvyšší bod ostrovů je 115 m. Ostrovy jsou oblíbeným turistickým cílem. Palmy, pláže s bílým pískem, okolní korálové útesy z nich činí ideální místo pro potápění a šnorchlování. V okolí je možné pozorovat karety obrovské, žraloky, barakudy nebo manty.

San Juan del Sur 

Je menší město na pobřeží Pacifiku, v jihozápadní části Nikaraguy. Město, původně rybářská vesnice má okolo 15 000 obyvatel a je oblíbeným letoviskem pro rodiny, zahraniční návštěvníky a surfaře. San Juan leží v zálivu obklopeném kopcovitou krajinou. Průměrné teploty jsou po celý rok 24 až 26°C, na přelomu léta a podzimu je krátké období dešťů.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)