Malawi

MWI

Malawi

Informace o zemi

Malawi protíná od severu k jihu Velká příkopová propadlina, jejíž dno je částečně vyplněno vodami jezera Malawi, takže krása krajiny je tu zaručena. Jezero podstatně ovlivňuje život zdejších obyvatel a je také hlavní atrakcí tohoto státu. Kromě názvu Malawi se ještě užívá i původní koloniální název jezera - Njasa. Oproti jiným jezerům na světě je Malawi domovem stovek druhů ryb, mnohé z nich jsou endemické. Na jižním pobřeží jezera se nachází národní park, který je zapsán ve světovém dědictví UNESCO. Malawi má krásnou krajinu, vlnité kopce Nyika, zalesněnou plošinu Zomba, 3.000 metrů vysoký masiv Mulanje Massif, úrodné údolí Shire Valley, vysoké hory a nížiny. V Malawi je devět rezervací pro divoká zvířata a nedotčená divočina. Jezdí se sem nejen na safari, ale také na pěší túry. Malawi je známé jako Teplé srdce Afriky, žijí zde milí lidé, je to země úsměvů. V Malawi najdete pravého ducha Afriky, tradiční vesnice a zemi doposud příliš nedotčená turistickým ruchem.

Informovat o zájezdech do Malawi?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 118 480 km²
Obyvatelstvo: 13 milionů obyvatel
Hlavní město: Lilongwe
Jazyk: chewa, angličtina
Měna: 1 malawijská kwacha (MWK) = 100 tambala
Náboženství: křesťané (60%), animisté (18%), muslimové (16%)
Národnostní složení: Bantuští černoši (99 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 265
Důležitá telefonní čísla: Telefonní číslo pro tísňová volání je 199. Za lékařské ošetření se platí. ČR nemá s Malawi uzavřenou dohodu o bezplatném poskytování zdravotní péče.

Objevte s námi Malawi

Vybíráme z nabídky zájezdů
Malawi - Zambie
123 Malawi - Zambie

Mimořádné safari v málo známé Africe

27.5. - 15.6.2025
20 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas platný alespoň 90 dnů od data vydání víza.
Víza a režim vstupu: víza se vydávají po příletu na mezinárodní letiště pro občany ČR v ceně 75 EUR jeden vstup anebo 125 EUR vícevstupové.
Malawi Embassy
Westfällische Strasse 86
10709 Berlín
tel.: + 49 3084 31540
email: malawiberlin@aol.com
www.malawiembassy.de
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V 50Hz. Je nutný adaptér na zásuvky.
Telefon: Mezinárodní hovory z telefonních automatů stojí okolo US$ 10 za tři minuty.
Internet: Internet je v Lilongwe, Blantyre a Mzuzu.
Pošta: Lépe je posílat poštu z velkých měst. Doručení do Evropy může trvat od tří dnů do tří týdnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Stravování místních je úplně jiné, než jsme zvyklí. Podstatný rozdíl je, že se nejí na chuť, nýbrž kvůli hladu. Obvykle mívají k snídani chleba, sladký čaj, banány či mango, k obědu nsima (národní malawské jídlo, lepenice z vody a kukuřičné mouky) s vařenou zeleninou či vejci, k večeři totéž. A všechno se jí bez výjimky rukama.

Podnebí

Podnebí Malawi je subtropické, očekávejte celoročně letní teploty. Období dešťů trvá od listopadu až do dubna. Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška. Teploty jsou nejvyšší ve zlomovém údolí před vypuknutím letních dešťů a nejvydatnější srážky padají na severní vysočině.

Malawi - Fotogalerie

Zažijte Malawi na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Malawi

Kam se vydat

Malawi leží v jihovýchodní Africe. Celou zemí od severu na jih probíhá Velká příkopová propadlina. V jeho hlubokém korytě leží jezero Malawi (zvané rovněž jezero Nyasa), třetí největší jezero v Africe, které zaujímá přibližně 20% plochy Malawi. Malawi je jednou z nejhustěji osídlených subsaharských zemí Afriky. Jezero Malawi bývá někdy nazýváno Kalendářní jezero, protože je dlouhé asi 365 mil a široké 52 mil. Malawi má pět národních parků: Cape Maclear, Kasungu, Lengwe, Liwonde a Nyika.

Jezero Malawi

Jezero je nejjižněji položeným jezerem v systému velkého afrického údolí Rift Valley. Toto třetí největší africké jezero leží mezi Malawi, Mozambikem a Tanzanií. Jezero Malawi má délku 560 až 579 kilometrů a v nejširším místě je široké 75 kilometrů; jeho celková plocha činí přibližně 29 600 km². Jezero Malawia leží ve velkém africkém údolí Rift Valley, což je široká průrva vytvořená rozpínáním zemské kůry. Je staré asi 40 000 let. Prvním Evropanem, který se dostal k jezeru, byl David Livingston, který dospěl k jeho břehům v roce 1859 a pojmenoval ho jezero Nyasa. Jezero Malawi je odedávna významným zdrojem potravy pro obyvatele Malawi, protože je bohaté na ryby, z nichž nejznámější je druh chambo tvořený dalšími 4 druhy rodu cichlidae Nyasalapia, a také velký sumec kampango (Bagrus meridionalis). Ryby představují pro Malawi významný vývozní artikl, ale jejich přírodní populace jsou stále více ohrožovány nadměrným odchytem a znečišťováním. K dalším zvířecím obyvatelům jezera patří krokodýli a rozsáhlá populace jestřábů fish eagles, kteří se živí rybami.  

Lilongwe

Lilongwe je hlavní město afrického státu Malawi. Má přes půl milionu obyvatel. Leží v nadmořské výšce 1200 m. Nedaleko města jsou hranice mezi Malawi, Mosambikem a Zambií. Lilongwe je druhé největší město v Malawi, větší je jen Blantyre. Ve městě sídli parlament, ale z ekonomického pohledu je Blantyre hlavní. V roce 1974 bylo hlavní město přesunuto ze Zomby do Lilongwe.

Národní park Nyika

Je to největší park Malawi, kopce dosahující výšky 2000 metrů, oblast je pokryta horskými travnatými porosty, vzduch je tu čerstvý, nekonečné výhledy, jedinečné pozorování zvířat a krásné pěší vycházky.

Kasungu národní park

Druhý největší park na území Malawi. Má zvlněný terén a je známý svými archeologickými místy a ptactvem. Mírně zvlněná krajina je domovem pro místní slony, buvoly, stáda zeber.

Chongoni Rock Art Area

je oblast s velkou koncentrací skalních kreseb z doby kamenné v Malawi. Nachází se v centrální části země, na náhorní plošině, v regionu Dedza, v těsné blízkosti města Chipasi. Jedná se o oblast o rozloze cca 127 km², kde se nachází celkem 127 nalezišť. Tato nejbohatší kolekce umění ve střední Africe ukazuje vzácná tradiční díla, která jsou spjatá s motivy ženy, ceremoniemi a rituály. Místní malby vznikaly od pozdní doby kamenné do 20. století našeho letopočtu. Od roku 2006 je území Chongoni Rock Art Area zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Místo UNESCO ukazuje pokračování staré a živé tradice. Jsou zde červené schematické malby, které se přisuzují vymřelému kmenu Akafula vedle maleb, které udělali lidé kmene Chewa v polovině 20. století, obě dvě malby se vztahují k obřadům iniciace a přivolávání deště. Mnoho rituálů Akafula se asimilovalo do tance masek Gule Wamkulu (velký tanec), které provádějí tajné společnosti kmene Chewa, nejlepší místo je Mphunzi Hill, 8 panelů s hadími kreaturami vedle lidí a schematických obrazců.

Zomba Plateau

Náhorní plošina na jihozápadě země,poblíž města Zomba. Toto místo nabízí spoustu možností pro pěší turistiku - rozsáhlé louky,borovicové a cedrové háje, u jejichž úpatí najdete spousty divokých květin, kapradin a orchidejí. Doplňují je křišťálové tůně, malé vodopády, říční koryta a paseky... Nezapomenutelný pohled poskytnou dvě vyhlídky - Queen´s (pojmenovaná po královně matce, která navštívila tuto oblast v roce 1957) a Emperor´s (podle etiopského císaře Haile Salassie). Odsud můžete vidět obrovské planiny v jižní části plata a za jasného dne je vidět jezero Chilwa a pohoří Mulanje.

NP Liwonde

Leží na jižním konci jezera Malawi a na východním břehu řeky Shire, na jihu hraničí s jezerem Malombe. Park zahrnuje říční bažiny, listnaté lesy, otevřené louky a pastviny, ve vyšších polohách mopanové lesy. Je nejkrásnějším scénickým parkem v Malawi s možností pozorovat ptactvo. Park je bohatý na zdravou populaci slonů, hrochů a krokodýlů, které je nejlepší pozorovat z lodi na řece Shire. Vodušky se brodí v lagunách a močálech, zatímco otevřené savany a kopce lákají antilopy.

Vwaza March Wildlife Reserve

Rozkládá se na úpatí Nyika plateu v jihozápadní části Malawi a na hranicích se Zambií. Park není tak hojně navštěvován turisty. Bohatá rozmanitost živočichů a ptáků, v závislosti na sezóně jsou k vidění velká stáda slonů a buvolů migrujících do NP Luangwa v Zambii, dále různé druhy antilop, včetně antilop losích, kudu, impal. Kolem jezera Kazumi můžete pozorovat četnou populaci hrochů a slonů. Zde je možné pěší safari v doprovodu strážců parku.

Livinstonia

Dech beroucí pohled z městečka na jezero Malawi. Městečko bylo založeno v roce 1894 misionáři ze Skotska. Misionáři měli první stanici na mysu Maclear a snažili se posunout více na sever jezera. Založili stanici u jezera v Bandawe,ale místo se ukázalo jako velmi nevhodné - spousty komárů a tudíž malárie. Tak misijní stanici přesunuli vysoko nad jezero, do dnešní Livinstonie. Časem ze stanice vyrostlo malé městecko, charakteristické svými červenými cihlovými domy.

Blantyre

Je malawské centrum financí a obchodu a druhé největší město Malawi s cca 800 000 obyvatel. Nachází se zde také Nejvyšší soud a všechny významné university. Blantyre leží v kopcovité oblasti.

Mount Mulanje

Nachází se na jihovýchodě země. Prudce se zvedá z okolních plání Chiradzulu s nejvyšším bodem Sapitwa Peak (3002 m). Většina pohoří se sestává ze skalnatých pastvin. Nachází se zde přes dvacet individuálních vrcholů přesahujících výšku 2500 m, včetně Chambe Peak, v jihozápadní stěně je nejdelší skalní lezení v Africe.

Majete Wildlife Reserve

Nachází se jihozápadně od Blantyre v dolním toku řeky Shire. Vegetace je různorodá, od vlhkých miobo lesů v západní časti, přes suché savany na východě až po divoké říční břehy. Rezervace byla vyhlášena v roce 1955 a rychle se stála jedním z vyhlášených parků Malawi. Najdete zde 311 druhů ptactva, krokodýly a hrochy, černé nosorožce, slony, buvoly, nyaly, vodušky, zebry Burchelovy....

Ostrovy Likoma a Chizumulu

Dva malé ostrovy v jezeře Malawi v teritoriálních vodách Mozambiku. I přes vysokou hustotu obyvatel je životní prostředí téměř nedotčené. Uvnitř ostrovů roste mnoho baobabů a mangovníků. Ve vodách kolem ostrovů spousty cichlid, některé z nich endemické. Turisticky zajímavá je katedrála v Likomě,z jejíž věže je překrásný rozhled do okolí.

Mys Maclear

Nachází se v jižní části jezera Malawi. A je také nejrušnější letovisko na jezeře. V roce 1859 misionář a cestovatel Livingstone objevil tento malý mys a pojmenoval po svém příteli, královském astronomu Thomasovi Maclearovi. Mys Maclear a jeho ostrovy, lesy a záliv byly vyhlášeny za národní park v roce 1980 a šlo o první sladkovodní park na světě. V roce 1984 se oblast dostala na seznam UNESCO. K sportovním aktivitám patří hlavně šnorchlování, turistika, jízdy na kajaku a potápění.

Senga Bay

Pouze jeden a půl hodiny jízdy od hlavního města na břehu jezera Malawi. Senga bay nabízí návštěvníkům krásné pláže, velkolepé západy slunce, panenský deštný prales, křišťálově čisté tyrkysověmodré vody. Krásné potápění, sladkovodní manty, zelené želvy a spousty cichlid.

Nkhata Bay

Jeden z hlavních přístavů na jezeře Malawi. V okolí města vyrostla spousta kaučukovníkových plantáží. Zdejší malé pláže jsou však velmi příjemné a romantické.
 
Malawi je slabě rozvinutý zemědělský stát, patřící k nejchudším na světě. Nejdůležitější plodinou pro domácí spotřebu je kukuřice. Zejména pro export se pěstuje tabák (asi 60 % hodnoty vývozu), cukrová třtina, čaj a podzemnice olejná. Nově vysazené lesy umožňují zvyšovat vývoz tvrdého vzácného dřeva. Důležitý je i rybolov na jezeře Malawi. Země má nedostatek surovin, ale zato oplývá vodními zdroji a má dostatek elektřiny z vodních elektráren. Existují ložiska bauxitu, rud železa, mědi, uranu, uhlí a azbestu, ale nejsou dosud využívána.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)