Madagaskar

MDG

Madagaskar

Informace o zemi

Madagaskar patří k jedinečným místům této planety. Bouřlivá geologická historie i zajímavý způsob osídlení jsou příčinou kouzelné přírody a zajímavého obyvatelstva tohoto ostrova. Endemické druhy rostlin a živočichů, místní obyvatelé dodržující tradiční rituály, úchvatné přírodní parky a rezervace, majestátné baobaby, mnoho druhů lemurů, vůně koření, blankytně modré moře...
Ostrov Madagaskar se oddělil od Afriky před 160 milióny lety, zachoval si krásnou krajinu, velkou biologickou diversitu. Od hlubokých kaňonů Isalo, po skalní útvary Tsingy de Bemaraha, vysoké pohoří Andringitra, lemury aye-aye, fossa, krásné baobaby, bohaté a rozmanité kulturní tradice. V dnešní době jsou přírodní památky na Madagaskaru velmi ohroženy - hlavně zemědělstvím a pytlačením. Velká péče je věnována výchově mládeže, aby si uvědomila důležitost přírodního bohatství. O parky a jejich ochranu se stará PNM-ANGAP a snaží se vybudovat i infrastrukturu pro turisty ve spolupráci s místními komunitami.
Madagaskar se vyznačuje hlavně svou nádhernou flórou, faunou - lemuři, plazi, ptáci... Z osmi druhů baobabů na světě je 6 druhů endemických na Madagaskaru. Malgaši používají plody, olej, semena a vlákna, tvrdí se, že v těchto stromech žijí duše předků. Deštné pralesy Antsinanana, které zahrnují šest národních parků podél východní části ostrova, byly přidány do seznamu světového dědictví UNESCO. Madagaskar je oblíbenou destinací milovníků přírody, kteří chtějí vidět lemury a další druhy zvířat na tomto kouzelném ostrově. Jezdí sem také milovníci krásných pláží s palmami - Nosy Be a Ile Sainte Marie, na Madagaskaru se setkáte s mnoha zajímavými kulturami a kmeny. Ostrov se oddělil od pevniny před 165 milióny lety, a proto zde najdeme faunu a flóru, kterou nelze vidět nikde jinde na světě (lemury), tisícileté baobaby, tsingy, bohaté kulturní dědictví - Famadihana nejposvátnější obřad Madagaskařanů. Madagaskar byl francouzskou koloniíí do roku 1960. Madagaskar však není místem pro nezávislé cestovatele, je potřeba mít dobré znalosti místních poměrů a velkou trpělivost. Francouzština při komunikaci velmi pomůže. V divoké přírodě žije dnes 48 druhů lemurů, všichni z nich na Madagaskaru.

Informovat o zájezdech na Madagaskar?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 587 040 km²
Obyvatelstvo: 16,7 milionu obyvatel
Hlavní město: Antananarivo
Jazyk: malgaština, francouzština
Měna: 1 ariary (MGA)
Náboženství: animisté (47 %), křesťané (47 %)
Národnostní složení: Malgaši (99 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : +2 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 261
Důležitá telefonní čísla: policie 17, hasiči 18, záchranná služba 22 200 40
 

Objevte s námi Madakaskar

Vybíráme z nabídky zájezdů
Jižní Madagaskar
156 Jižní Madagaskar

Unikátní ostrov lemurů a baobabů

1.5. - 16.5.2025
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný pobyt.
Víza a režim vstupu: Vízum je možné získat po příletu na mezinárodní letiště Antananarivo za 25 EUR (pobyt do 30 dní). K vyřízení víza je potřeba vyplnit formulář a přiložit 2 fotografie a cestovní pas. 
Velvyslanectví Madagaskarské republiky
Kursovoy per. 5
Moscow 119034
Telefon: 007495-290 02 14
Fax: 007495-202 34 53
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz / Zásuvky našeho typu.
Telefon: Na Madagaskaru existují telefonní automaty. Jsou na telefonní karty, které koupíte v obchodech. Pokrytí mobilním signálem je poměrně nekvalitní, signál je jen ve velkých městech.
Internet: Internet je zde ve všech větších městech. Tam kde je mobilní signál, je většinou i internet. Na poštách je o 50% levnější, ale také o 50% (či více) pomalejší.
Pošta: Pošta má otevřeno ve všední dny od 7 do 17hod. a v sobotu od 8 do 11hod.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V turistických restauracích pořídíte velmi dobré jídlo i s pitím za 90 - 200 Kč. Hlavní město a například ostrov Svaté Marie jsou spíš dražší, v jiných oblastech je levněji. Pokud byste se chtěli stravovat ve stáncích pro místní, pak vám na celý den postačí i 20 Kč. Ale pozor - naše žaludky a střeva na stravu pro místní nemusí vždy reagovat příznivě! Na Madagaskaru ve městech, větších vesnicích a navštěvovanějších chráněných územích lze koupit balenou pitnou vodu. Z dalších nápojů jsou téměř všude k dostání Coca-cola a pivo (mimochodem malgašské pivo nese označení pilsner, neboť je to opravdu pivo tohoto typu). Kupovaná voda může být buď malgašské nebo francouzské provenience. Ceny nápojů se velmi liší podle oblasti - v Antananarivu stojí 1,5 litru vody 0,3 - 0,4 eura, průměrná cena je asi 0,4 - 0,5 eura a ve velmi odlehlých oblastech můžete zaplatit i extrémní 1 euro. V takových místech lze někdy drahé nápoje nahradit levnou variantou. Třeba kokosové ořechy - za stejnou cenu jako litr Coca - coly pořídíte 10 litrů tzv. kokosového mléka. Hodláte-li cestovat do odlehlých a turisticky málo navštěvovaných míst, počítejte s tím, že nic k pití nekoupíte. Místní obyvatelé jsou zvyklí pít převařenou (ještě horkou) vodu. V suchých oblastech západu a hlavně jihozápadu dbejte na to, abyste vždy měli po ruce nějakou menší zásobu tekutin. Není nic neobvyklého, že v krajině nenarazíte na vodu třeba několik dní. 

Podnebí

Podnebí východního a severozápadního pobřeží je ovlivňováno stálými větry z jihovýchodu, které přinášejí vydatné deště v zimě od května do září. Centrální plošina a západní pobřeží je chráněno před těmito větry, ale srážky získávají z monzunových větrů, které foukají během léta od října do dubna. Žádné z nich nedosáhnou na jižní část ostrova, kde je neustále nedostatek srážek, někde i polopoušť. Na centrální plošině je tropické horské klima s různými teplotami. Všeobecně řečeno podnebí na ostrově se liší podle nadmořské výšky, pobřeží je teplejší 21°- 26°C a vlhčí a plošina má průměrné teploty 13°-19°C. Madagaskar má dvě hlavní sezóny: teplé období dešťů od listopadu do dubna a období sucha od května do října. Období sucha v horách je velmi příjemné a slunečné, i když je někdy chladněji. Západní pobřeží je sušší než východní, jihozápad a jih je polopoušť.

Madagaskar - Fotogalerie

Zažijte Madakaskar na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Madagaskar

Kam se vydat

Antananarivo

Antananarivo je hlavním městem ostrova Madagaskar a provincie Antananarivo. Užívá se pro něj i francouzský název Tananarive, zkráceně Tana. Antananarivo leží v centrální části ostrova, je největším madagaskarským městem (počet obyvatel asi 1,5 milionu). Sídlo Madagaskarské Univerzity and Collège Rural dAmbatobe. Ve městě a okolí je více než 50 kostelů (včetně anglikánské a římskokatolické katedrály) a asi stejný počet muslimských mešit.

Antsiranana

Město Antsiranana (neboli Diego Suarez) s asi 60 tisíci obyvateli, je krásný přírodní přístav ležící na malém poloostrově. Nachází se v severním cípu ostrova a je správním městem regionu Diana. Je významným obchodním střediskem, které vzniklo v roce 1885. V blízkém okolí jsou atraktivní pláže, občas lemované bizarními skalními útvary.

Nosy Be

Ostrov Nosy Be je hlavním turistickým letoviskem Madagaskaru zároveň s okolními ostrůvky Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia a Nosy Mitsio. Je oblíbený u lidí hledající typický prázdninový resort s možnostmi koupání a potápění, se spoustou restaurací a rušným nočním životem. Dalšími turistickými atrakcemi na Nosy Be je staré vězení z roku 1855 a Marodoka, ruiny pobřežní pevnosti vybudované piráty, kteří zde ztroskotali. Na ostrově se nachází přírodní rezervace o rozloze 740 ha s původní ostrovní vegetací, kde mají svůj domov např. černí lemuři, chameleóni, hroznýši nebo hadi nosatí.

Národní park Ranomafana

Národní park Ranomafana je deštný prales o rozloze 40 000 ha byl vyhlášený národním parkem v roce 1991. Je protkán sítí potoků a říček, které stékají do divoké řeky Namorona. V lesích žije dvanáct druhů lemurů včetně vzácného lemura rudobřichého, lemura širokonosého, lemura kata s pruhovaným ocasem nebo miniaturního lemura myšího. Pozorovat můžete i více jak 100 druhů ptáků, z nichž 36 je endemických.

Parc national de Montagne d´Ambre

Národní park položený ve výškách 800 - 1600 m.n.m. je chráněným územím. Park je pokrytý převážně deštným a mlžným pralesem, ve kterém se vyskytuje množství zvířat, mimo jiné lemuři, ksukolové, různí hadi a žáby, chameleoni, ptáci (včetně čápa jabiru). Nejlepším obdobím na návštěvu parku jsou měsíce květen - listopad (spíše období sucha), ale pokud chcete zažít plno vzrušujících zážitků, navštivte park mezi říjnem a dubnem.

Související článek

10 důvodů proč cestovat na Madagaskar!

10 důvodů proč cestovat na Madagaskar!

Deštné pralesy s lemury, chameleóny, orchidejemi a stromovitými kapradinami. Ideální kombinace aktivního poznání země s odpočinkem v tropické přírodě. Nejpůvodnější Afrika bez davů turistů s malgašským etnikem a kulturními zvyky. Nezvyklé posvátné hrobky mrtvých zdobené dřevěnými soškami a rohy býků. Černošské tance v rytmu života a ochutnávky exotických jídel. Noční pochod tropickým deštným pralesem. Svěže zelená farmářská krajina s rýžovými poli a zajímavě erodovanými kopci. Procházky mezi korunami stromů panenského pralesa. Erozí hluboce zařezané kaňony a skalní města neuvěřitelných útvarů v pískovcovém masivu. K...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)