Kuba

CUB

Kuba

Informace o zemi

Kuba jedna z posledních bašt komunismu - země známá svými doutníky, koktejly z kubánského rumu (cuba libre a mojito), které můžete ochutnat ve vyhlášených barech s karibskou hudbou a v neposlední řadě krásou svých žen. Lány cukrové třtiny podtrhují šťavnatou zeleň ostrova. Ostrov nabízí i pohádkové karibské pláže. Podaří se stihnout ještě pitoreskní svět, ranní pochody pionýrů a spoustu starých amerických aut s motory z Volhy?

Informovat o zájezdech na Kubu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 110 860 km²
Obyvatelstvo: 12 milionů obyvatel
Hlavní město: Havana (La Habana)
Jazyk: španělština
Měna: 1 kubánské peso (CUP) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (41 %), protestanti (5 %)
Národnostní složení: mulati a mestici (51 %), kreolové (36 %), černoši
Časové pásmo: časový posun proti České republice -6 h (-5 h = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 0053, 00539
Důležitá telefonní čísla: první pomoc 55-1185,55-1584,55-1585, policie 867 7777, hasiči 867-5555

Objevte s námi Kubu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Kuba
323 Kuba

Romantika - rumba - rum

2.11. - 16.11.2024
+ další 2 termíny
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro cestu do země vyžaduje Kuba platný cestovní pas se vstupním vízem. Doba platnosti pasu musí být minimálně půl roku po návratu. Při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. 
Víza a režim vstupu: Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kuba prostřednictvím konzulátu v Praze za poplatek 750 Kč. Lhůta pro vyřízení je 1 týden. Je nutné předložit pas a cestovní pojištění.
Povolení ke vstupu je vydáváno formou vstupní karty. 
Požadavky: kopie cestovního pasu - platnost pasu musí být nejméně 1 měsíc od opuštění Kuby, rezervace letenky
Upozornění:  Vstupní kartu nelze použít, vstupuje-li cestující na Kubu přímým leteckým spojem z USA!
Adresa konzulátu
Velvyslanectví Kubánské republiky
Jinonická 14
Praha 5, 150 00
Telefon: 224 311 253
Cestující je povinen se po příjezdu do země prokázat potvrzením o cestovním pojištění nebo cestovní asistenční kartou platnou pro dobu pobytu na Kubě.
Platnost víza:  6 měsíců s maximální délkou pobytu 30 dnů
Platí přísný zákaz dovozu potravin, potraviny lze dovézt pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách. Kuba nevyžaduje povinnou výměnu valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země. 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Kuba je trochu komplikovaná z hlediska měny. Existují tam v současné době dvě měny - peso konvertibilní CUC (nahrazuje USD) a peso národní CUP (národní měna). Pro cizince je povinná směna cizí měny za konvertibilní peso CUC.
Elektřina: Napětí v kubánské elektrické síti je většinou 110 V / 60 Hz, stejné jako v severní Americe. Novější hotely ale již operují na 220 V, zásuvky jsou ploché, a proto je ve většině případů nutný adaptér.
Telefon: Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů na Kubě nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude na Kubě funkční. Kuba nedisponuje příliš dobrým pokrytím pro volání z mobilních telefonů. Ve městech je sice spojení dobré, na venkově je ale pokrytí slabé nebo žádné. Voláte-li z hotelového pokoje, je to velmi drahé. Telefonní karty do pouličních automatů se prodávají např. na poště, autobusových nádražích a v hotelích.
Internet: Kuba a internet je věc docela komplikovaná. Abyste mohli využít e-mail, je třeba zakoupit e-mailovou kartu, s ní potom můžete komunikovat z internetových kaváren, veřejných mailových center, pošt nebo hotelů po dobu 60 minut, v některých hotelích pouze 30 minut. Internetové kavárny by se daly spočítat na prstech, na Kubě se totiž soukromé osoby nesmějí trvale připojit na internet bez zvláštního povolení.
Pošta: Známky (timbres, sellos) lze koupit buď na poště, společně s pohlednicemi (tarjetas postales) v obchodě, ve veřejných telefonních ústřednách Etecsa nebo v hotelu. Známka na pohled do ČR stojí v přepočtu cca 10 Kč. Pohlednice dojdou na místo určení až za 2 až 3 týdny. Pošty (correos) jsou v každém městě i vesnici, otevřené ve všední dny 9.00 - 17.00, o sobotách 9.00 - 15.00.
Očkování: Kuba nevyžaduje pro vstup do země žádné očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Přestože je Kuba ostrovní stát, nejtypičtějším jídlem překvapivě nejsou ryby (i ty samozřejmě do jídelníčku patří), ale vepřové maso. Pokud se setkáme se zeleninou, jde většinou o rajčata, papriky nebo česnek. Speciální přílohu má Kuba v podobě boniatos - místní sladké brambory. Dále se setkáme s bílou rýží, fazolemi či další specialitou - malangou. Její hlízy jsou také podobné bramborám, dokonce z nich Kubánci připravují placky podobné bramborákům. Další přílohou je avokádo. Za pozoruhodné lze pokládat i to, že kubánská kuchyně nezná smetanu, zahuštěné omáčky, ale ani ohnivě pálivá jídla. Banány jsou všudypřítomné a podávají se upravené na všemožné způsoby a to jak slané, tak sladké. Nejčastější úpravou je smažení. Kuba je vyhlášená kubánským rumem. Rum většinou vévodí koktejlům jako např. u nás dobře známé mojito, ale i daiquirí, pina colada, a cuba libre. Dalším oblíbeným alkoholickým nápojem je pivo.

Podnebí

Kuba má příjemné subtropické klima, které je silně ovlivňováno prouděním mírného severovýchodního větru. Ten se v průběhu léta otáčí více k jihu. Kuba má protáhlý ostrovní tvar a vzhledem k tomu jsou některé lokality zcela ochuzeny o proudění mořského větru, a proto jsou zde naprosto minimální teplotní výkyvy. Dešťové období vám Kuba nabídne od května do října (nejdeštivější měsíce jsou září a říjen) a suché zimní období je pak od listopadu do dubna. Leden a duben jsou nejslunečnější měsíce v roce. Průměrná teplota v nejteplejších měsících (červenec a srpen) dosahuje 27,4°C, v nejchladnějších měsících (únor) 22,2 °C. Krom horských planin je obecně východní Kuba teplejší než západní. Průměrná roční teplota je 25,5°C. Vlhkost je mezi 81 % v létě a 79 % zimě. Sezóna hurikánů je od června do listopadu s nejhoršími bouřkami v září a říjnu.

Kuba - Fotogalerie

Zažijte Kubu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Kubu

Kam se vydat

Kuba je ostrovní stát ve střední Americe respektive v Karibiku. Je nazývána perlou Karibiku. Kuba je jednou z mála existujících zemí, která je ovládána komunistickou stranou a existuje zde ještě socialismus (zde ovšem velice specifický). Na východě Kuby se nachází vojenská základna Spojených států amerických zátoka Guantánamo, kterou Kuba v roce 1901 pronajala USA. Spojené státy americké jsou také (spolu s Mexikem) bezprostředním sousedem Kuby geograficky, americká Florida je od Kuby vzdálena něco málo přes 150 km severním směrem. Kubu a Mexiko odděluje mohutný Mexický záliv. Ostatní ostrovní státy (Bahamy, Haiti, Jamajka) se nacházejí severovýchodním až jihovýchodním směrem.

Havana

Je hlavním městem Kubánské republiky. Město je zároveň jednou ze 14 provincií na Kubě - City of Havana. Ve městě žije přes 2,5 milionu obyvatel. Je to největší město jak v Kubánské republice, tak v celé oblasti Karibiku. Havana leží na severozápadním pobřeží ostrova Kuba. Hlavní město Kuby nabízí několik pěkných míst, například promenádu Malécon, řadu zachovalých koloniálních staveb ve staré Havaně. Ve městě stojí za to navštívit třeba budovu kapitolu Capitolio Nacional, ne nepodobnou Bílému domu v americkém Washingtonu. Do roku 1959 sloužila jako sídlo Kubánského kongresu, dnes je tu úřad Kubánské akademie věd a Národní vědecko-technická knihovna. Dále pak monument José Martí, Plaza de la Revolución, museum Revoluce, staré uličky, pobřeží i nedaleká pevnost. Hlavní město Kuby neutrpělo přes bouřlivou historii ostrova žádné škody, a proto zůstává téměř stejné po více než sto let. Desítky muzeí, společně s působivými kostely, skvostnými paláci, zámky, revolučními pomníky i tržišti, ulice s velkými americkými automobily z 50. a 60. let. To vše určitě nadchne snad každého cestovatele. Město má samozřejmě i moderní stavby a žije bouřlivým nočním životem v mnoha nočních a hudebních klubech, kinech a divadlech. Největší událostí je zde každoroční karneval, který se koná na konci února a na začátku března. Zajímavým místem v okolí je Museo del Ministerio de Interior dokumentující období Studené války mezi Kubou a USA. V expozicích najdete i takové kuriozity, jakými jsou vybuchující doutníky a mýdla, které prý byly určeny k zavraždění Fidela Castra. Hustě obydlená část města je Hemingwayovo přístaviště. Velké oblibě se těší tradiční Mezinárodní rybářský turnaj pojmenovaný po slavném spisovateli. V části města San Francisco de Paula, pouhých patnáct kilometrů jihovýchodně od centra Havany, najdete vilu, ve které žil Ernest Hemingway dlouhých dvacet let.

Santiago de Cuba

Druhé největší město ostrova Kuba, často označované za město hudby a tance, o čemž se nejlépe přesvědčíte v kulturním centru Casa de las Tradiciones. Ve městě se nachází také mezinárodní letiště Antonio Maceo (SCU). Park Baconao v Santiagu byl roku 1987 zapsán do UNESCO. Dále zde najdete nejstarší kubánské paláce (například Casa de Diego Velázquez) i originální muzea (Museo Municipal Bacardí). Přehlédnout nelze ani Bahía de Santiago de Cuba a řadu pozoruhodných domů s železnými balkóny, okázalými okny i úzkými vnějšími schodišti.

Varadero

Malý poloostrov je jedním z největších letovisek, které Kuba nabízí a zároveň je to nejvýznamnější rekreační oblast Kuby. Rozprostírá se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany. První historické zmínky o poloostrově sahají do roku 1555. V této době zde byl španělský přístav. Dnešní letovisko bylo vystavěno jako sídlo bohatých ve 20. letech minulého století. Po druhé světové válce zde byla postavena kasina a hotely. Varadero je v současnosti oblíbené turistické středisko a nabízí pohádkové písečné pláže lemované palmami a pěknou řadu hotelů a restaurací. Trochu jiná Kuba, než je v ostatní části ostrova. Název v překladu znamená právě „kotviště“. Později ho proslavila obrovská naleziště soli. 

Cayo Coco

Kubu obklopuje asi 4 000 ostrovů, většinou korálového původu. Jsou proto ideálním místem k potápění a šnorchlování. Proslulý je v tomto směru ostrov Cayo Coco, největší z ostrovů souostroví Královská zahrada (v originále Jardines del Rey).
Do roku 2005 bylo poměrně náročné se sem dostat, turisty čekal zdlouhavý transfer z mezinárodního letiště v Havaně, ale od zmíněného roku mohou na letiště na Cayo Coco přistávat i mezinárodní lety. Hotelů tedy utěšeně přibývá a Cayo Coco je jednou z nejprogresivnějších turistických destinací současnosti

Trinidad 

Trinidad leží ve střední části Kuby v provincii Sancti Spíritus. Je krásně umístěn mezi mořem a horami Guamuahaya. Pravděpodobně je nejzachovalejším koloniálním městem na ostrově, což bylo hlavním důvodem, proč bylo spolu s blízkým Valle de los Ingenios v roce 1988, prohlášeno kulturním dědictvím UNESCO. Město založil španělský konkvistador Diego Velázquez de Cuéllar v roce 1514.
Město plné krásných koloniálních staveb je skvěle zachovalé a skýtá krásný pohled na okolní hory Sierra del Escambray. Pyšní se mnoha přezdívkami - Město ticha noci, Žluté město, Perla Karibiku či Tropická kolonáda. Historie Trinidadu, třetího nejstaršího města ostrova Kuba, se začala psát už v prvních letech 16. století. Trinidad si uchovává svou atmosféru, možná i díky tomu, že sem zatím nedošel turistický boom. Je plné koloniálních staveb, nenápadně rozesetých v křivolakých uličkách.
Na cukrovarnickou minulost dnes upozorňuje především nedaleké údolí Valle de los Ingenios, právem zapsané do seznamu UNESCO. Jeho centrem je vesnička Manaca Iznaga, ve které stále stojí téměř padesátimetrová věž. Právě odsud střežili nelítostní otrokáři trýzněné otroky, kteří tu sbírali cukrovou třtinu. V okolí tohoto města na jihu ostrova se nachází několik krásných pláží, za návštěvu stojí keramická dílna, kde se používají tradiční techniky a Historické muzeum.

Údolí Viňales (Valle de Viňales) 

Kuba, to je tabák a doutníky a tady roste ten nejlepší tabák na světě a vyrábějí se z něj jedinečné kubánské doutníky. Zdejší krajina je velmi zajímavá i díky hrbolatým vápencovým skalám (tzv. mogoty) uprostřed rovných tabákových polí. V této krasové oblasti se nachází mnoho jeskyní, jednou z nejdelších je jeskyně Santo Tomas. Tento Národní park leží asi 200 kilometrů od Havany.

Bayamo 

Tady se 2. prosince roku 1956 vylodil z lodi Fidel Castro s dalšími vzbouřenci. V Bayamu vládne příjemná, míruplná atmosféra, která láká desítky tisíc cestovatelů ročně. Centrum města je soustředěno kolem Parque Céspedes, stinného parku s dlouhými mramorovými lavičkami a sochami Carlose Manuela de Céspedes a Perucha Figueredo, autora kubánské hymny.

Holguin

Krásné provinční město Holguin je nazýváno také jako "Město náměstí". Tuto jedinečnou krása měl možnost poznat také Kryštof Kolumbus, když poprvé vstoupil na kubánskou půdu. Jeho první slova byla: "Nejkrásnější ostrov, jaký kdy lidské oči mohly spatřit".
A tak je tomu také dnes, protože Holguin nabízí návštěvníkům nedotčenou přírodní krásu s mnoha kulturními tradicemi, stejně jako jedinečné historické památky, na které návštěvníci dlouho nezapomenou.
Holguin je s přibližně 325 000 obyvateli velmi moderní město, leží asi 500 km východním směrem od hlavního města Havana. Je lépe navržené než ostatní města na Kubě, protože už ulice představují obraz, který se podobá šachovnicovému vzoru. Město samotné leží mezi dvěma kopci, Cerro Mayabe a Loma de la Cruz. Na kopci Loma de la Cruz se každoročně koná velká kubánská lidová slavnost.

Santa Clara 

Město Santa Clara se nachází v centru ostrova Kuba, asi 300 kilometrů od metropole Havana. Přibližně 240 tisíc obyvatel žije na západním úpatí pohoří Escambray. I když je jedním z nejmladších měst, bylo založeno v roce 1689, patří k nejznámějším kubánským městům vůbec. Santa Clara byla mimo jiné po staletí hlavním městem starobylé provincie Las Villas, ze které díky správní reformě vznikly provincie Villa Clara, Cienfuegos a Sanciti Spiritus.  Během kubánské revoluce proti Batistovo režimu bylo strategicky důležité město 29. prosince 1958 obsazeno partyzánskou skupinou povstalecké armády M-26-7 pod vedením Che Guevary poté, co se jim podařilo zachytit zastavit obrněný transport zbraní diktátora Fulgencio Batisty. Dobytí Santa Clary je považováno za největší vojenský výkon Che Guevary. Po dvou letech partyzánského boje proti početnější a USA podporované Batistovo armádě v horách Sierra Maestra se stal průlom a cesta do hlavního města Havana byla volná. 1. ledna 1959 diktátor Batista utekl z Kuby. Nalezené ostatky Che Guevary byly převezeny z Bolívie na Kubu v roce 1997 a slavnostně pohřbeny v místě jeho největšího triumfu ve speciálně vytvořeném mauzoleu. Toto jedinečně krásné město se vyznačuje krásnou koloniální architekturou, která udivuje mnoho turistů. Centrem tohoto unikátního města je park Parque Leonicio Videl, kde roste mnoho květinových záhonů. Park je obklopen zábradlím z tepaného železa a lampami a spolu tak vytvářejí jedinečnou atmosféru s některými výraznými památkami.

Poloostrov Zapata

Leží jihovýchodně od hlavního města Kuby - Havany. Je největší bažinnou oblastí v Karibiku. Zabírá plochu čtyř tisíc kilometrů čtverečních a podle biologů žije v močálech přes dvě stě druhů ptáků a sto deset druhů plazů a savců. Poloostrov je rovinatý a pokrývají ho mangrovové močály a pastviny. Byl pojmenován po legendárním mexickém revolucionáři Emiliano Zapatovi z let 1910 až 1919. V historii ostrova Kuba sehrál tento poloostrov důležitou roli. V roce 1961 se zde v zátoce Sviní pokusili vycvičení kubánští emigranti o svržení Castrova režimu. Jejich pokus však skončil fiaskem.

Základna Guantánamo

Vojenská základna námořnictva Spojených států amerických na Kubě, poblíž města Guantánamo, ležícím ve stejnojmenné zátoce. Byla založena roku 1898 a od roku 1903 ji na časově neomezenou dobu pronajímala Kuba USA za poplatek 2000 zlatých (4085 USD). V roce 2002 administrativa prezidenta George W. Bushe na základně zřídila věznici pro osoby podezřelé z terorismu (v rámci války proti terorismu).
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)