Honduras

HND

Honduras

Informace o zemi

Honduras nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější země oblasti. O Hondurasu se víceméně mluví jen v souvislosti s ruinami mayského města Copánu, které však na druhou stranu patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější příklady vyspělosti této tajemné předkolumbovské indiánské civilizace. Ačkoli zdejší různorodost a pestrost krajinných typů není tak výrazná jako v okolních zemích (Honduras například postrádá ve Střední Americe jinak všudypřítomné sopky), přesto má návštěvníkům mnohé co nabídnout. Ať již překrásné pláže a korálové útesy na pobřeží Karibiku či stará koloniální hornická města v okolí metropole Tegucigalpy.

Informovat o zájezdech do Hondurasu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 112 090 km²
Obyvatelstvo: 7 milionů obyvatel
Hlavní město: Tegucigalpa
Jazyk: španělština
Měna: Honduraská lempira (HNL) = 100 centavo
Náboženství: obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 504
Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

Objevte s námi Honduras

Vybíráme z nabídky zájezdů
Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala
321 Mexiko - Belize - Honduras - Guatemala

Říše Mayů a pláže Karibiku

16.11. - 30.11.2024
+ další 1 termín
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců. Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování.
Víza a režim vstupu: Mezi ČR a Honduraskou republikou platí dohoda o zrušení vízové povinnosti, která byla uzavřena dne 12. ledna 2004 v Tegucigalpě. Dohoda vstoupila v platnost dne 12. 2. 2004.
Na základě této dohody mohou držitelé platných českých cestovních, diplomatických nebo služebních pasů vstupovat bez víz na území Honduraské republiky za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 3 měsíce a nebude sloužit k výdělečné činnosti.
Pro cesty do Hondurasu je povinné očkování, nezbytné je provést minimálně 10 dní před příjezdem do země. Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování. 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Hondurasu je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Telefon: Honduras má státní firmu Hondutel a jeho Stanice jsou v hlavním městě otevřeny nonstop, na ostatních místech jsou tyto telefonní stanice otevřeny od 7:00 do 21:00. Výhodnější volání zprostředkovávají internetové kavárny, kde je možné spojení přes internet. Další možností jsou telefonní karty od místních společností. Ve větších městech jsou telefonní automaty na mince.
Internet: Honduras postupně buduje svoje připojení k internetu. Internetových kaváren v posledních letech přibývá. Sazby jsou různé.
Pošta: Hlavní pošta je v Tegucigalpě a San Pedro Sula, kde je otevřeno od pondělí do pátku od 8:00 - 19:00 a v sobotu do 13:00, na menších poštách je otevírací doba 8:00 - 17:00. Pošta v Hondurasu funguje spolehlivě, ovšem trasu Honduras - Evropa zdolá zásilka tak za 14 dnů.
Očkování: Pro cesty do Hondurasu je povinné očkování, nezbytné je provést minimálně 10 dní před příjezdem do země. Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Ve velkých městech je velká nabídka restaurací a jídelen. V menších městech se stravovací služby omezují většinou na jídelny, kde vaří klasická jídla jako jsou fazole, rýže, tortilly a maso. Honduras nabízí i speciality v podobě anafre, což je jídlo na způsob fondue a tapado, což je hutná zeleninová omáčka, často s rybím nebo jiným masem. Existuje zde i pouliční prodej potravin. V Hondurasu se vaří pět značek piva, například Imperial nebo Polar. Vynikající jsou ovocné džusy z exotického ovoce licuados a batidos, což jsou koktejly s mlékem.

Podnebí

V oblasti nížin jsou teploty téměř vždy velice horké, ale vzduch je svěží během období dešťů (od května do prosince). Období sucha má Honduras od prosince do dubna a převládá často vítr, který sebou přináší mlhy hnědého prachu. V oblasti pobřeží je horko a vlhko. Prší zde od března do května. Horské oblasti na severu země jsou daleko chladnější.

Honduras - Fotogalerie

Zažijte Honduras na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Hondurasu

Kam se vydat

Tequcigalpa

Tegucigalpa je hlavním městem Honduraské republiky (República de Honduras). Jméno Tegucigalpa vychází ze dvou indiánských slov: teguz, což znamená hora a galpa, což znamená stříbro. Tegucigalpa byla totiž svého času stříbrným dolem. Město se tak jmenuje už od jeho založení na konci 16. století, kdy tu Španělé odstartovali tradici významného důlního centra. Tato metropole je pulsujícím městem se svěžím klimatem v rozlehlém údolí na řece Rio Choluteca. Město leží téměř tisíc metrů nad mořskou hladinou. Tegucigalpa se stala hlavním městem země v roce 1880. Srdcem města je kopulovitá katedrála z 18. století, v jejichž barokních interiérech můžete spatřit vzácná umělecká díla. Centrální park před katedrálou je pomyslným rozcestníkem města. Město se pyšní mnoha dalšími památkami - budovou staré university, dnes Muzeem umění Antiguo Paraninfo Universitaria, moderním Palacio Legislativo postaveném na kůlech, budovou Casa Presidencial či kostelem Iglesia de San Francisco z 16. století.

San Pedro Sula

Je druhé největší město známé též jako Capital industrial (hlavní průmyslové město). Je urbanistickým centrem významné honduraské aglomerace Metropolitní oblast Valle de Sula, kde žije přibližně 1 600 000 lidí a kde se vyprodukuje zhruba 63% veškerého honduraského HDP. Město se nachází na severozápadě státu, zhruba 70 km jižně od pobřeží Karibiku. V blízkosti města se rozkládá jediné přírodní honduraské jezero Yojoa a ruiny mayského města Copán. Město San Pedro Sula bylo založeno roku 1536 dobyvatelem Donem Pedrem de Alvarado, který mu dal jméno Villa de San Pedro de Puerto Caballos. Za pět let již bylo místo známo jako San Pedro Sula. Sula v místním nářečí připomíná Usula, což znamená údolí ptáků. Za návštěvu stojí místní muzea - antropologie a historie San Pedro Sula, muzeum přírody nebo muzeum pro děti. V Centro Cultural Sampedrano je knihovna, kde se koná mnoho kulturních akcí. Pýchou města jsou i universita a divadlo Francisco Saybe. Ostražitosti při pohybu městem není nikdy dost, zejména v části Cabaňas.

Cópa Ruinas

Je místo připomínající slavnou dobu mayské civilizace. Je to nejjižněji položené významnější naleziště Mayské civilizace. Jeden kilometr od věhlasných ruin je vesnice Copan. Archeologická místa při ruinách jsou přístupná denně. Můžete si zde prohlédnout Stela of the Great Plaza s portréty panovníků Copanu z roku 613, kulaté náměstí, schodiště s hieroglyfy a Akropolis, kde se nacházejí vzácné řezbářské tváře zobrazující šestnáct vládců Copanu, dále si pak můžete prohlédnout unikátní, 800 m dlouhý tunel. Pro mayské naleziště je charakteristická pyramida.

Copán

Město bylo po městech Dzibilchaltún a Tikal třetím největším městem v klasickém období mayské civilizace. Nachází se na břehu stejnojmenné řeky. Těsně po roce 800 zde žilo přibližně 18 - 12 000 lidí. Copán byl střediskem vědy, především astronomie a matematiky. Copánští astronomové vypočítali nejpřesněji ze všech Mayů délku slunečního roku, objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Copán je jedna z nejdéle a nejpodrobněji prozkoumaných mayských lokalit.

Tigra National Park

Hodně navštěvovaným místem je Tigra National Park. Deštný prales o rozloze 8 000 hektarů se nachází ve výšce 2 000 m a je domovem ocelotů, pum a několika druhů opic.

Ostrov Roatan

Je největší z několika honduraských ostrůvků v Karibském moři a leží na sever od pevniny, v roce 1502 objeven Kolumbem, později domov mnoha pirátů, z nichž nejznámnější je Henry Morgan. Je to ostrov opravdu nádherný, s překrásnou přírodou, která místy připomíná džungli, s úžasnými plážemi, pokrytými bílým pískem, které omývají vody oceánu, hýřící všemi odstíny barev podle toho, jak je voda hluboká, nebo co se nalézá na dně. Voda je průzračně čistá a tmavou barvu vidíte jen v místech, kde roste na dně tráva. Dá se říci, že většina pláží je dobře udržována. Další ostrovy jsou Utila (směrem na západ) a Guanaja (na východ). Ostrov Guanaja objevil v r. 1502 Kolumbus, žil tam domorodý kmen Paya, měří 25x 4 km a roku 1998 byl zpustošen hurikánem Mitch. Lidé jsou zde velmi příjemní, milí a usměvaví a rádi si s vámi popovídají. 

Související článek

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

5 důvodů proč navštívit Guatemalu

1. Tajuplný Tikal a mayská kultura Jedním z nejznámějších a jistě i největších lákadel je starobylé mayské město Tikal, které se ukrývá v džungli na severu země. Rozlehlé město postavené v 6.století př.n.l. bylo střediskem největšího mayského státu. V 10.století n.l. však Mayové město najednou opustili a pyramidy postupně zarostly hustou vegetací. I když archeologické výzkumy začaly již v roce 1956, dodnes je množství staveb stále ukryta pod nánosy hlíny a zeleně. Nad Tikalem se tak vznáší atmosféra tajemna a spousta nezodpovězených otázek. Mayové ale z Guatemaly nevymizeli. S potomky starých Mayů se na cestě Guatemalou určitě potkát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)