Ghana

GHA

Ghana

Informace o zemi

Ghana je považována za jednu z nejpřátelštějších zemí západní Afriky. Rytmické dunění bubnů, zpěv šamanů, tradiční řemesla a tržnice s domorodými výrobky. Historie a kultura uchovaná po staletí. Na druhé straně nabízí pláže lemované palmami a národní parky bohaté na zvěř. Travnaté pláně se táhnou do vnitrozemí od pobřeží na východ, na jihu a na západě rostou husté pralesy, přetvořené v přírodní parky jako např. Kakum pro ekoturistiku. Parky jsou zde relativně malé, žijí zde antilopy, opice, lvi a sloni, ptáci a motýli.

Informovat o zájezdech do Ghany?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 238 540 km²
Obyvatelstvo: 20 milionů obyvatel
Hlavní město: Accra
Jazyk: angličtina
Měna: 1 cedi (GHS) = 100 pesewas
Náboženství: křesťané (63 %), animisté (21 %), muslimové (16 %)
Národnostní složení: Akanové (54 %), Massijové (17 %), Eweové (12 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): - 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00233, mobilní: 0023328, 0023327, 0023320, 0023324
Důležitá telefonní čísla: Tísňové volání (policie, lékařská služba, hasiči) na území celé Ghany: telefonní  číslo 999

Objevte s námi Ghanu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Benin - Togo - Ghana
166B Benin - Togo - Ghana

Klenoty Guinejského zálivu

22.11. - 8.12.2024
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: vyžaduje se platný cestovní pas s vízem Ghanské republiky. Minimální platnost cestovního pasu je šest měsíců od vstupu do země. Dále je vyžadován očkovací průkaz s vyznačenou vakcinací proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: O vízum lze požádat na Velvyslanectví Ghany v Praze. Je nutné dodat 1x formulář, 3x kopie formuláře, 4x foto, cestovní pas se 2 a půl po sobě jdoucími volnými stránkami, rezervaci letenek, rezervaci ubytování, itinerář cesty. Vyřízení trvá 3 - 4 týdny a poplatek je 1 500 Kč (jeden vstup) nebo 3 000 Kč (opakovaný vstup).
Velvyslanectví Ghanské republiky: Na Zátorce 6, Praha 6 – Bubeneč 160 00
Telefon: 233 377 236
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz
Telefon: V Ghaně fungují mobilní telefony a jejich pokrytí obzvláště ve velkých městech a okolí je ucházející. Bližší informace o možnostech a ceně roamingu získáte u svého operátora.
Pošta: Pošta dorazí do Evropy za 7-10 dní a je poměrně spolehlivá.
Internet: Mimo Accru není internet příliš rozšířen. 
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Restauraci na příjemné posezení, ať už venku anebo vevnitř, je na každém rohu dostatek a tak si můžete pochutnat na ghanských jídlech. Evropské jídla jako špagety, hranolky anebo pizzu najdete jen zřídka. Nejbližší našim žaludkům je pražená rýže (fried rice), která se podává s kuřetem anebo jiným jídlem podle výběru. 

Podnebí

Podnebí je tropické, ale relativně mírné. Klimatické rozdíly existují mezi různými částmi země a závisí na tom, zda se slunce nachází na jih nebo na sever od rovníku. Ve většině oblastí jsou teploty nejvyšší v březnu a nejnižší v srpnu po deštích. Rozdíly mezi denní a noční teplotou jsou relativně malé, ale větší na severu hlavně v lednu.

Ghana - Fotogalerie

Zažijte Ghanu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Ghany

Kam se vydat

Tamale

Tamale je hlavní centrum na severu a je hustě obydleno kmenem Dagomba.

NP Kakum

Kakum je tropický deštný les v samém středu rezervace Attandaso. Nabízí velké množství visutých konopných mostů zavěšených ve výšce několika desítek metrů. Opravdové dobrodružství v korunách stromů, odkud lze pozorovat zde žijící faunu (40 druhů savců, 200 druhů ptáků a přes 400 druhů motýlů).

Cape Coast

Do roku 1876 bylo město Cape Coast považováno za hlavní město Ghany. Pevnost Cape Coast Castle pochází ze 17. století. Nyní je zapsána na seznamu památek UNESCO a je v ní muzeum, kromě jiného věnované také obchodu s otroky. Ghana se v okolí Cape Coast může pyšnit krásným pobřežím skvělým na koupání.

Winneba

Jedny z nejkrásnějších a nejčistších písečných pláží, kterými se Ghana může pochlubit. K vidění je i areál obřích želv, který určitě stojí za návštěvu!

Accra

Accra se nachází v jižní části země. Nalezneme zde například hrad Osu, národní muzeum, trhy s maskami, zvířecími fetiši a batikou, rušné bary s rytmy afro, reggae a kulturou rasta.

Kumasi - země Ašantů

Ašantové nebo Ašanti jsou dominantním kmenem. Usadili se v centrální části země. Ghana se v této oblasti vyznačuje různorodým terénem, ve kterém nalezneme plošiny, hory, ale i pastviny či lesy. 

Asantehene

Královský palác Asantehene se nachází v Kumasi - druhém největším městě na území státu Ghana. Ašantský král zde každých šest týdnů, obvykle v neděli, přijímá návštěvníky a náčelníky. Hodně se tu bubnuje, zpívá a tančí. Tato událost se nazývá adae, je velmi spektakulární. Každý je oblečen do nejlepších šatů - kente - velmi barevný oblek, náčelníci jsou pod slunečníky, které nesou služebníci. Přítomnost turistů je vítána. Kdy se koná adae můžete zjistit v turistické kanceláři v National Culture centre - událost je vždy podle kalendáře Akan - 9 měsíční se 42 dny. Každý třetí rok se vypustí jeden měsíc, aby došlo ke sladění s gregoriánským kalendářem.

Widnaba - východní část Ghany

Leží v odlehlém údolí řeky Red Volta a je to velký kontrast oproti turistickým místům Cape Coast. Žijí zde lidé kmene Kusaasi, kteří jsou velice přátelští. Také tu lze vidět pouštní slony.

Mole národní park

Park o rozloze 5 000 km2 savany. V parku žije 500 slonů, mnoho z nich je zvyklých na lidi. V parku můžete pozorovat ptáky nebo jet na safari a hledat hyeny, levharty a další zvířata. Parkem protéká řeka Lovi River, spadne tu ročně asi 1000 mm srážek, ale je tu sucho. V Mole žíje 344 druhů ptáků. Od roku 2000 jsou zde vybudovány ploty, aby nedocházelo ke konfliktu mezi lidmi a slony. Mole bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1971 a bylo tak umožněno vědcům pozorovat chování slonů a celý ekosystém. V parku lze také vidět lvy, hrochy a různé druhy antilop. Tvoří jej převážně savana, s lesy podél vodních toků. Během dešťů od července do září je tu hustá vegetace, nejlepším obdobím pro pozorování zvířat je od ledna do března, v období harmattanu. Je tu jedno tábořiště (Lovi) 30 km od Motelu Mole s 33 pokoji. Většina návštěvníků sem přijíždí po silnici přes Larabanga, NP Mole má i přistávací plochu.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)