Cookovy ostrovy

COK

Cookovy ostrovy

Informace o zemi

Cookovy ostrovy přitahují písčitými plážemi, blankytným mořem, korálovými útesy, ale i bujnou vegetací. Je to svrchovaný stát a skupina ostrovů ležících v Tichém oceánu v oblasti měřící asi 1500 km ze severu na jih a 900 km ze západu na východ. Na severovýchodě sousedí se souostrovím Kiribati, na východě leží Společenské ostrovy a souostroví Tufuai (300 až 500 km), obojí patřící pod Francouzskou Polynésii. Nejbližšími ostrovy na západě jsou Niue, Tonga a Samoa.
Korálové atoly jsou rájem potápěčů a milovníků šnorchlování. Kromě mořských aktivit můžete třeba navštívit muzeum perel nebo okusit vyhlášenou pohostinnost místních obyvatel. Většina obyvatelstva jsou Maorové, kteří byli v roce 1823 obráceni evropskými misionáři na křesťanství.

Informovat o zájezdech na Cookovy ostrovy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 240 km²
Obyvatelstvo: 25 000 obyvatel
Hlavní město: Avarua (ostrov Rarotonga)
Oficiální jazyk: angličtina, maorština
Náboženství: 55% protestanté, 30% katolíci, 15% ostatní
Časové pásmo: + 10 hodin

Objevte s námi Cookovy ostrovy

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup na Cookovy ostrovy je vyžadován cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z cesty.
Víza a režim vstupu: Občané České republiky nepotřebují turistické vízum na Cookovy ostrovy, které obdrží po příletu za poplatek. Někdy však bývá poplatek za vízum zahrnut už do ceny letenky.
Adresa konzulátu: Vysoká komise Cookových ostrovů, PO Box 12-242, 56 Mulgrave Street, Thorndon, Wellington Telefon: 00 644 4796593
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220 V / 50 Hz s odlišným typem zásuvek, než na které jsme zvyklí z Evropy. Pro správnou funkci Vašich přístrojů je proto třeba redukci na zástrčku
Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif.
Internet: Internetové kavárny jsou v hlavním městě.
Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 10 dnů.
Očkování: Cookovy ostrovy nevyžadují pro vstup žádná povinná očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

V místní kuchyni jsou poznat silné francouzské a asijské vlivy, ale stále převládá tradiční úprava jídla v Ahima´a - jakési podzemní troubě. Maso a zeleniny jsou zabaleny do banánových listů a uloženy na horké kameny. Vše se poklade ještě další vrstvou listů a na závěr půdou a nechá se vařit několik hodin. Kromě ryb a mořských plodů zde konzumují i kuřecí a vepřové maso. Cookovy ostrovy jsou tropická oblast a součástí jídelníčku je samozřejmě také tropické ovoce: papaya, mango, ananas, vodní melouny, chlebovník. Velmi často používanými ingrediencemi jsou limetková šťáva, kokosové mléko a vanilka, které se používají jak k přípravě sladkých, tak i kyselých pokrmů. Vyhlášeným dezertem je Poe - sladký puding z kořene tara ochucený banánem, vanilkou, papájou a politý hustým kokosovým mlékem. Jednou z místních specialit je syrový tuňák marinovaný v kokosovém krému a limetkové šťávě. Kromě místních restaurací zde naleznete také restaurace francouzské, čínské, vietnamské a italské.

Podnebí

Cookovy ostrovy leží na jižní polokouli v tropickém podnebném pásu. Léto a zima je tu tedy obráceně než na severní polokouli. Není zde žádné výrazné období monzunových dešťů, nicméně déšť může přijít kterýkoliv den v průběhu roku. Nejvíce srážek lze očekávat v období od října do března, kdy je na ostrovech léto. Jsou zde příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C. Pro příznivce potápění doporučujeme navštívit ostrovy mezi prosincem a únorem, kdy je voda čistější a průzračnější. Radost z dovolené by vám mohl zkazit jedině tajfun, který se na ostrovech jednou za čas vyskytne. 

Cookovy ostrovy - Fotogalerie

Zažijte Cookovy ostrovy na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Cookovy ostrovy

Kam se vydat

Nejnavštěvovanější je ostrov Rarotonga, obklopený tyrkysovou lagunou s ideálními podmínkami pro vodní sporty: šnorchlování, potápění či rybaření. Vnitrozemí vytváří hornatá krajina, pokrytá bujnou vegetací. Návštěva Cookových ostrovů Vám umožní vychutnat krásy Tichomoří a poznat poklidný životní rytmus místních obyvatel. 
Cookovy ostrovy jméno dostaly ostrovy od Rusů na počest slavného cestovatele a objevitele Jamese Cooka, který tyto ostrovy navštívil hned několikrát. Od roku 1900 jsou Cookovy ostrovy ve své samosprávě samostatné, ale politicky patří pod Nový Zéland. Mají své zákony a práva, ale občanství je zde pouze novozélandské. Platí se zde také novozélandským dolarem. Mají tu i svou vlastní obdobu této měny a to dolar Cookových ostrovů, který je platný jen a pouze na ostrovech. Stejně jako Nový Zéland mají i Cookovy ostrovy britskou královnu jako hlavu státu. Pro anglicky mluvící není problém se domluvit. 

Rarotonga

Největším ostrovem je Rarotonga, na kterém žije nejvíce lidí. Leží tu i hlavní město ostrovů, Avarua. Cookovy ostrovy se dělí na jižní a severní skupinu ostrovů. Mezi jižní zahrnujeme ostrovy Rarotonga, Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston a Takutea. Do severních patří Manikihi, Nassau, Penrhyn, Pukapuka, Rakahanga a Suvorov. Některé jsou velmi nízké, díky korálovým útesům velmi těžko přístupné ostrovy. Ostatní jsou vysoké a porostlé hustou vegetací. Rostou na nich kokosové palmy a chlebovníky. Povrch ostrova je velmi netradiční, prostředek ostrova je hornatý. Nejvyšší bod ostrovů měří něco přes šest set metrů. Tyto výšiny jsou zalesněné pralesem. Vegetace je zde hustá, nejčastěji papájovníky a palmy. U pobřeží pak kromě písčitých pláží najdeme i útesy. 
Severní skupina ostrovů se skládá většinou z atolů. Mezi ostrovy funguje letecká doprava, která je velmi levná. Dá se koupit i cosi na obdobu permanentky, kdy můžete mezi ostrovy létat po určité období. Nacházejí se zde všechny instituce včetně místní univerzity. 
A co na Cookových ostrovech dělat? Ihned se samozřejmě nabízí odpočinek, relax a koupání v čisté vodě omývající písčité pobřeží ostrovů. Lze využít laguny u ostrova Rarotonga a zasportovat si. Můžete provozovat vodní sporty, šnorchlovat nebo se potápět a obdivovat podvodní faunu a flóru. Kromě toho mají na ostrově i golfové hřiště. Můžete si půjčit auto a projet si ostrov. Pozor je třeba si dát na to, že se na Cookových ostrovech jezdí vlevo. Turisté se ještě nenaučili na Cookovy ostrovy jezdit tolik, jako na Tahiti nebo Bora Bora. Ročně ostrovy navštíví okolo sta tisíc turistů. 
Obyvatelé jsou přátelští a milí. Živí se rybolovem nebo pěstováním ovoce. Tyto dvě složky také tvoří podstatnou část místní kuchyně. Mořské plody a ovoce, ale i evropská a asijská kuchyně jsou tu celkem běžně k dostání. Známé jsou jejich festivaly a soutěže. Probíhají mezi domorodými lidmi a vždy je to velká událost. Při tom se zpívá a tancuje. Tanec je hodně eroticky zaměřen a hýbá se při něm hlavně boky. Cookovy ostrovy jsou nedotčeným kouskem přírody.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)