Antarktida

ATA

Antarktida

Informace o zemi

Antarktida je oblastí věčného ledu a zimy, je nejchladnějším kontinentem na Zemi. Téměř 90 % veškerého ledu na zeměkouli náleží právě Antarktidě, led pokrývá její povrch i moře v okolí tohoto věčně zamrzlého kontinentu. Antarktidu obývají především vědecké týmy z celého světa zkoumající geologii, hydrologii či klimatologii. Je zásobárnou přes 80% světových zásob sladké vody a domovem chráněných živočišných druhů.

Informovat o zájezdech do Antarktidy?

Mapa

Základní údaje

Antarktida nepatří žádnému státu. Má bohaté zásoby nerostů a ryb, takže si na ni různé země dělaly během historie nárok. Dvanáct států podepsalo v roce 1959 smlouvu na podporu vědeckého výzkumu a míru na Antarktidě. Tuto smlouvu dosud podepsalo osmatřicet zemí. Jako součást úsilí, jež si klade za cíl uchovat tuto divočinu neporušenou činností člověka, zde byla roku 1991 na dobu 50 let zakázána těžba. Není provozována téměř žádná hospodářská aktivita. V okolních mořích je provozován rybolov a turistika. Některé letecké společnosti také provozují nad Antarktidou vyhlídkové lety.
Rozloha: Antarktida se rozkládá kolem jižního pólu a má rozlohu 13 829 430 km² a to včetně šelfových ledovců a ostrovů. Rozloha bez nich činí 12 272 800 km².
Obyvatelstvo: Krajina i podnebí jsou v Antarktidě natolik drsné, že se tu žádní lidé nikdy neusadili natrvalo. Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států. Jedinými obyvateli tohoto kontinentu jsou tedy vědci, kteří tu pracují na výzkumných projektech.
Jazyk: neexistuje
Měna: Měna je pro sběratelské účely
Časové pásmo: český letní čas – 14 hodin, český zimní čas – 13 hodin

Objevte s námi Antarktidu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Antarktida
501 Antarktida

Panenská říše ledu - Individuální program

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

K cestě je potřeba platný cestovní pas. Antarktida je jediné území světa bez hraničních kontrol. Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 

Praktické informace na cestu

Ke vstupu na Antarktidu potřebujete jen platný cestovní pas.
 

Stravování

Ubytování na lodi s plnou penzí. 

Podnebí

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi. Podnebí je extrémně studené, v centrálních oblastech navíc extrémně suché, spadne zde pod 50 mm srážek ročně. V centrálních částech Antarktidy je stálá anticyklonální situace s téměř nepřetržitou bezoblačnou oblohou a srážkami pouze kolem několika mm za rok. Nejedná se však o pevné srážky, ale o sníh přivátý větrem. Na centrální plošině Východní Antarktidy byla ve stanici Vostok dne 21.července 1983 naměřena absolutně nejnižší teplota na zeměkouli -89,2°C. Nejvyšší teplota na Antarktidě byla naměřená na dvou místech, na argentinské polární stanici Esperanza a ve výzkumné stanici Vanda a to +14,6°C. Teploty ve vnitrozemí se v zimě (červenec) pohybují průměrně od -40°C do -70°C, extrémy dosahují i -80°C, v létě (leden) kolísají mezi -10 °C a -40 °C. Východní Antarktida je obecně chladnější. Většina vnitrozemí má ročně srážek mezi 50 milimetrů až 250 mm, směrem k pobřeží množství srážek stoupá až na 500 mm. Výjimečně bývá srážek více, Antarktický poloostrov má mezi 500 až 1000 mm srážek ročně, podobně jsou na tom i přilehlé ostrovy. Antarktida je navíc největrnějším kontinentem na světě. Na jeho okrajích a v pobřežních oblastech dochází k velmi častému silnému až bouřlivému větrnému proudění, někdy i síly uragánu. Směrem do vnitrozemí se rychlost větru snižuje.

Antarktida - Fotogalerie

Zažijte Antarktidu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Antarktidy

Kam se vydat

Jižní polární kruh jako první pravděpodobně překročili novozélandští Maorové. Anglický mořeplavec James Cook roku 1773 zavítal na ledovou návrš, obklopující kontinent. Po něm následovaly britské, ruské a francouzské expedice a také lovci tuleňů z mnoha států. Na počátku 20. století bylo vnitrozemí Antarktidy jedním z posledních dosud neprozkoumaných míst na světě. Robert Falcon Scott sem vedl výpravu v letech 1900 až 1904 a roku 1909 se Ernest Shackleton dostal do vzdálenosti 150 km od jižního pólu. V roce 1911 nakonec dosáhl pólu Nor Roald Amundsen. O měsíc později sem dorazila další expedice, vedená Robert Falcon Scottem, všichni její členové však na zpáteční cestě zahynuli. Pozdější výpravy už používaly ledoborce, letadla a pásová vozidla. Divoká zvířata, návštěva polárních stanic a přiblížení se na dosah k obrovským ledovcům, rozeklaným horám a úchvatným scenériím jsou hlavními lákadly, které Antarktida nabízí. Ledovcový štít, který pokrývá pevninu Antarktidy, tvoří 80% světových zásob sladké vody. Nejvyšší horou je Mt. Vilson v Ellsworthově pohoří s nadmořskou výškou 4 892 m. Vrcholky ledovců dosahují výšky 3 500 metrů nad mořem. Antarktida leží v okolí jižního pólu a s plochou 13,2 mil. km2 je třetím nejmenším kontinentem na Zemi. Do pevniny se hluboko zakusují Weddelovo a Rossovo moře. Takřka 99 % území kontinentu je pokryto pevninským ledovcem. Podle smlouvy z roku 1959 mohou státy využívat Antarktidu pouze pro mírové účely, některé další smlouvy (mj. z let 1980 a 1991) pak vymezují i podmínky ochrany životního prostředí Antarktidy.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)